· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Ce fel de lapte praf folositi?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Ce fel de lapte praf folositi?     
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 6 luni
Mara : 14 ani, 10 luni
Calin: 6 ani, 8 luni

10.03.2005 6:25     citat 

marry, la prima intrebare iti raspund. andra a mancat tot NAN, si acum ca te-am auzit pe tine, imi dau seama ca si ea facea kk verde. atunci am zis ca asa trebuie sa fie si nu m-a ingrijorat. daca nu se constipa nu cred ca ai motive de ingrijorare.

a doua intrebare ma depaseste. jenat

sus

Denunta
marypoppins_2

10.03.2005 6:46     citat 

Ba da, se si constipa plang sau sunt foarte trist Destul de rau si sunt zile cand e tare maraita.
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
andra_mara

Copii

10.03.2005 7:42     citat 

trist I-l dai demult? Sau abia acum se obisnuieste cu el? Daca i-l dai demult, si face asa, mai bine il schimbi.

sus

Denunta
crisanca

Copii
Miruna: 14 ani, 7 luni

10.03.2005 9:20     citat 

Marypoppins a scris: Fetele, am o problema. Selena papa Nan 1, care e imbogatit cu fier. Sa fie din cauza asta scaunul ei verde?
La mine inca se mai aduna in tzitzi. E apa, nu mai are culoare si cred ca nici gust, dar... se aduna. Ce sa fac? Sa iau medicamente? Ca ma cam doare si daca mulg stimulez mai mult.

A mea papa Milumil si tot verde este kka. Dar nu se constipa! Din cate stiu, scaunul verde la bbeii alaptati cu formula este normal. Este foarte probabil sa se constipe de la laptik! Mai stiu ca nu se da mai devreme de 3 ore pentru ca il digera mai greu dekat pe cel de la tzatze.
---------
Pentru intzarcat am luat pastile, ca explodam. Aveam foarte mult lapte, imi curgea peste tot. rad Am luat numai doua pastilute si in doua zile mi s-a oprit lactatia. Intre timp am continuat sa ma mulg. Dar si la o luna dupa imi mai iesea cate o picatura de lichid din tzatze.
sarut

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 5 luni
Marcus: 15 ani, 1 luna

10.03.2005 10:39     citat 

Si Marcus facea kk verde si manca milumil...deci probabil ca nu are neaparat legatura cu formula pe care o mananca...

sus

Denunta
Rabia

10.03.2005 10:59     citat 

Bromcriptina, cate doua pastilutze pe zi, timp de 7 zile pentru stoparea lactatiei.
Vezi ca dau stari de greatza.

sus

Denunta
Rabia

10.03.2005 11:01     citat 

[color=red]Pentru marypoppinns_2.[/color]

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 6 luni
David: 5 ani, 6 luni

10.03.2005 11:03     citat 

Si Alexandra mananca Nan 1 cu fier si face kk galben ca o papara din oua. Dar ea mai papa inca si de la mine. Poate are legatura confuz

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 16 ani, 9 luni
horia: 14 ani, 6 luni

14.03.2005 8:44     citat 

Nu inteleg ce aveti cu bebelacul? Eu ll-am crescut pe cel mare pina la un an cu bebelac dupa ce incercasem similacul de care nu am fost multumita, se constipa. Toate mamicile pe care le stiam mi-au spus ca bebelacul este bun, asa ca l-am incercat si nu am avut probleme, mai ales ca era si gratis. Acum la cel mic merg tot cu bebelac de la inceput,fiindca eu le-am dat completare f. repede, nu prea am avut lapte; din pacate, acum nu se mai da pe gratis nici bebelacul asa ca il cumpar si nu este ieftin deloc, dar nu as mai vrea sa il schimb cu altceva; deocamdata ii merge f. bine la cel mic[img][/img]

sus

Denunta
andra_mara

Copii

14.03.2005 8:47     citat 

Eu n-am nimic cu bebelacu', dar bebelusului nu-i place. Ii place milumil. Am folosit spre sfarsit bebelac la primul bebe, si a crescut bine. Dar mai bine a crescut cu nan.

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 14 ani, 6 luni
David: 5 ani, 6 luni

14.03.2005 9:38     citat 

----------
ClaudiaS a scris:
Si Alexandra mananca Nan 1 cu fier si face kk galben ca o papara din oua. Dar ea mai papa inca si de la mine. Poate are legatura confuz
----------

S-a inverzit si la noi. Si puteeeee de-ti muta nasul din loc!
Nici eu n-am nimic cu Bebelacul. Eu ii dau Nan ca asa a fost "ordinul" pediatrului si ea l-a acceptat fara figuri. Ca e scump, ca nu e, nu are importanta cand e vorba de ea.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani
D: 11 ani, 11 luni

14.03.2005 10:33     citat 

Hop ca vin si eu cu "problema" laptelui! Mie pediatra mi-a recomandat ca atunci cand vreau sa incep sa ii dau lapte praf sa incep cu cel de la Humana 1 HA pentru a nu avea probleme...eu stau si ma gandesc ... fi-mea are 9 luni si eu am inceput sa ii introduc si lapte de la Humana si nr. 1...care ar fi atunci calitatile nutritive pentru un sugar de 9 luni? Le acopera? Este diferenta intre Humana 1 si Humana 2? Sa incep totusi sa ii dau Humana 2? Asta seara mi-a papat 100 ml cu..linguritza ! socat ochi peste cap ...ma bucur ca il bea si asa, uneori mai trage si din bibe! Apoi o alta chestie...am gustat laptele si avea un gust...nu stiu cum sa explic..parca amarui! E normal? Tot pediatra mi-a spus cand mi-a recomandat acest lapte ca este cel mai apropiat de laptele uman...eu laptele uman l-am papat cand am fost bebe rad scot limba , al meu produs nu l-am gustat, dar poate ca o sa o fac ca sa vad daca are un pic de gust ciudat...nici eu nu stiu cum sa explic! V-am zapacit cu intrebarile, nu-i asa? prostit

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 2 luni
Horea: 13 ani, 4 luni

15.03.2005 12:06     citat 

Alessia, David a papat tot Humana, a fost singurul laptic praf pe care a vrut sa-l bea. De la 6 luni a papat Humana2 si de la 8 ar fi trebuit sa trecem la Humana 3 dar este cu arome (mar sau vanilie) si nu l-a acceptat.
Intre ele este o diferenta de numar de calorii si de cit de imbogatite sint cu vitamine si minerale. Humana 2 e mai "bogat" decit H1 si la fel H3 doar sa-l accepte bebe cu aroma. Eu l-am gustat dar niciodata nu mi s-a parut amarui. E cel mai putin dulce dintre toate formulele de pe piata.

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani
D: 11 ani, 11 luni

15.03.2005 11:48     citat 

Simona, atunci cred ca o sa trec si eu pe Humana 2...ii mai dau insa Humana 1 sa o obisnuiesc...cine stie, poate mi s-a parut mie ca are gust ciudat mai ales ca eu cu laptele (de orice tip) nu ma impac deloc.

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 15 ani, 2 luni
Horea: 13 ani, 4 luni

15.03.2005 12:29     citat 

Sa ai grija insa sa o faci treptat, schimbi progresiv cite o masura din H1 cu H2. Altfel risti sa nu il accepte, H2 e mai consistent decit H1si poate simte diferenta.
Pofitica mare!!! sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: