· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > cezariana
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor cezariana     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
cruela

10.03.2005 11:17   cezariana  citat 

Vroiam sa nasc normal.Citisem in mai multe reviste ,carti etc. ca e mai bine si pt bebe si pt mine (taietura tot taietura ramine).Toata sarcina ma pregatisem ca sa nasc normal ,am facut gimnastica ca sa n-am dureri mari ,miscare,miscare,miscare ,am mers pe munte etc
Aveam o presimtire inca din luna a saptea ca voi naste prin cezariana.Bebeul meu nu se intorsese era cu capul la ficatul meu pe care il mai inghiontea din cand in cand,dar eu imi repetam incontinuu ca totul va fi bine.
Sambata m-am dus la control (trecuse deja sapt 40) m-au vazut mai multi doctori si mi-au spus sa vin luni sa ma interneze.Am venit luni(4oct2004) cu bagajelul,pe sotul meu l-am trimis acasa.Mi-au facut niste analize si nici una nici doua ma trezesc pe masa de operatie.Cand i-am spus doctorului ca l-am trimis pe sotul meu acasa a inceput sa rada de mine ."sa vin luni sa ma interneze " insemna de fapt "sa vin luni sa ma opereze".
Am sa va povestesc un pic cum a fost,poate nu o sa va placa dar mie nu mi-a spus nimeni cum o sa fie si as fi avut nevoie sa stiu.
M-au dus intr-o sala sa ma schimb.Erau doua paturi ,langa celalalt pat mai era un bagajel,m-am schimbat si m-am asezat cuminte pe pat .A intrat in salon atunci o fata gravida se tinea cu mana de burta si mergea alene,a venit langa pat si a incercat sa se aplece dupa bagaj i l-am ridicat eu imediat .Si-a luat din geanta o pereche de chiloti pe care cu greu a reusit sa si-i puna si in momentul urmator am vazut cum i se scurge un lichid incolor pe picioare si pe jos,a plecat impleticindu-se lasind in urma ei o dara de lichid,avea un miros specific
A venit dupa mine o asistenta,mi-a spus sa nu port nimic pe dedesupt si m-a intrebat daca sunt rasa. nu eram a spus ca o sa ma rada ea.Aveam o senzatie tare ciudata imi era ciuda cum de nu-mi daduse prin cap sa fac lucrul asta acasa eu cum adica sa ma rada ea am strigat dupa ea sa-mi aduca un aparat de ras ca o sa ma rad eu cu toate ca lucrul asta mi-ar fi fost imposibil .S-a intors si mi-a zis "haide sa te pregatesc" m-a dus intr-o sala cu mai multe mese de nasteri aliniate cu multe fiare linoleum fiare sala semana mai mult cu un atelier cu bancuri de proba decat cu o sala de nasteri.Mi-a spus sa ma urc pe masa sa-mi pun picioarele pe chestiile ale care nici acum nu stiu cum se numesc si a inceput sa ma rada Dupa aceea a adus sonda pt urina abia atunci am realizat ca voi fi operata doctorul meu a intrat si m-a intrebat de sot A inceput sa faca misto de mine cind i-am spus ca l-am trimis acasa. A venit si anestezistul sa ma intrebe de antecedente in timpul asta asistenta imi punea sonda de urina .O senzatie total neplacuta e ca atunci cind ai cistita si urinezi dupa ce mi-a pus sonda durerile nu au incentat eu incercam cu disperare sa-mi "tin" urina ceea ce imi era imposibil ea continua sa curga prin sonda pe jos pt ca nu-mi pusese o punga colectoare si asa cu furtunul de la sonda atarnat cu urina care curgea in continuare prin el am plecat pe coridoare ,impreuna cu o infirmiera ,spre sala de operatie cu dara de pipi dupa mine prin multimea de doctori asistente si alta lume ce era pe coridor.
In sala de operatie mi-a sarit in ochi o masa uriasa pe care zacea un porcoi de pansamente sterile strajuite de o armata de pense foarfece si forfecute etc. M-au asezat in fund pe masa de operatie pt anestezie mi-au zis sa ma aplec in fata ca sa mi se arcuiasca coloana cat mai mult moment in care dr mi-a introdus un ac in coloana etc Nu a durut ,in momentele urmatoare mi-a disparut si durerile pricinuite de sonda.
Apoi cateva asistente au inceput sa verifice anestezia cu.... de fapt m-au luat la boloboc daca inclinau masa mai spre cap imi amortea jumatatea superioara a corpului si invers.
toate lucrurile astea pe care vi le-am povestit pana acum s-au petrecut cu o viteza si intr-un timp foarte scurt ,nici nu am avut timp sa ma dezmeticesc sa stiu ce se intampla cu mine sa realizez ca de fapt o sa aduc pe lume un bebe, nu
si m-au taiat ,imi simteam corpul cum se misca si cum trag de el
am simtit ca un vacuum in abdomen un tipat si lacrimile au inceput sa-mi curga instantaneu mi-am ridicat capul iar asistenta mi l-a impins la loc(nuaveam voie sa ridic capul din cauza anesteziei) i-am vazut fata morocanoasa semana perfect cu fotografia de la ecograf,asistentele lau sters un pic ,era alb nu rosu cum sunt alti bebei 4.500g si 58cm (scor apgar=10)un lungan mai tarziu in maternitate am devenit mama uriasului.
de aici in colo din punct de vedere al cezarienei urmeaza partea cea mai grea iar din celelalte puncte de vedere partea cea mai frumoasa
mai am multe de povestit acum e prea tirziu va mai scriu si miine

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

10.03.2005 11:34     citat 

Felicitari mamica de urias !
Ai trecut print-o experienta pe care nu o vei uita niciodata si pe parcurs ce ti-o vei aminti va disparea toata frica si teama care ai suferit-o .

Auzi la el.4500 si 58 .....bravo...si eu ma laudam cu 4300 si 53 hehehe
pupici mmmmulti sarut sarut sarut
Sa ai laptic mult si un papacios fara pereche !!!

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 15 ani, 11 luni

11.03.2005 12:01     citat 

Cruela...parca ma vedeam pe mine in cele scrise de tine zambet ...Singura diferenta e, ca eu stim ca o sa nasc prin cezariana trag cu ochiul

Alex a avut 4,200 si 59 cm si a fost in prezentatie pelviana...Scor apgar 10 trag cu ochiul ...Si acum...un nazdravan si jumatate sarut

Felicitari pentru puiut! Sa va traiasca si sa va aduca numai bucurii zambet

sus

Denunta
carolina76

28.07.2011 7:52     citat 

si eu ma pregateam sa nasc natural dar nu a fost sa fie asa desi fetita mea era intoarsa cu capul in jos si am stat o noapte intreaga in dureri crezand ca voi naste natural ca pana la urma as ajung de urgenta pe masa de operatie...s-a nascut cu 3.800 si 50 cm!

sus

Denunta
rastalmacit

Copii
S: 29 ani, 3 luni
G: 8 ani, 1 luna

17.08.2011 3:19     citat 

Eu astazi am fost la control si am aflat ca va trebui sa nasc prin cezariana.....bebita are deja 4 kg,eu 41 de ani,prima nastere la distanta foarte mare,colul inchis.m-a socat vestea,nu ma asteptam si eram pregatita trup si suflet pentru nastere normala,eventual o epiziomie,nimic altceva.
Acum,eu as vrea sa aflu cite ceva despre spitalul judetean ilfov si despre doctorul dorin bejan,cu el voi naste.prin cezariana.
si sint convinsa ca s-a mai discutat subiectul de nenumarate ori,as vrea sa aflu si eu niste detalii etc.
cu anestezistul ma voi vedea abia in ziua cezarianei,mie mi-e frica in general de anestezii...am 3 valve la inima care nu functioneaza perfect,dar numai gradul 1,plus un suflu sistolic la carotida,asta nu am investigat si nici macar nu am idee ce inseamna.
of,of,si ma tem si pentru lapte,daca ramin fara laptete,in ultimele 2-3 saptamini mai mult nu am mincat decit am mincat,am fost foarte stresata,am scazut in greutate si sinii mi s-au micsorat si nu mai sint atit de tari ca de obicei...
si pentru bebita ma tem,daca a ajuns la greutatea asta inainte de saptamina 38,in ultimele 2 luni a luat 2 kg(asa spun ecografiile),eu acum vreo 3 luni am avut rezultatul la glicemie provocata putin mai mare decit limita superioara,am evitat cit am putut zaharul dar nu am renuntat la el...
a,si daca cunoaste cineva,la spitalul judetean ilfov tatal are voie in sala de operatii?si oare citi bani trebuie dati la doctori,asistente etc...

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

29.08.2011 3:26     citat 

Nu am nescut la ilfov dar totusi iti scriu ca sa te linistesti. In situatia ta (probleme la inima) nici nu cred ca te lasau sa nasti natural.
Eu nu as naste altfel. Am facut cezariana cu anestezie rahi (partiala, am fost treaza in timpul operatiei), nu a durut nimic.
E drept ca e neplacut sa iti puna sonda, ca primele 24 de ore sunt grele dar lapte vei avea si o sa fie totul bine.
Pe scurt operatia a durat putin 30 min parca am intrat la 12, la 12 si 10 bia era deja scoasa. Dupa ce am ajuns in salon anestezia inca mai lucra. Abia la 4-5 ore dupa am inceput sa simt dureri. Am avut un soi de contractii si am eliminat mult in primele 12 ore dupa operatie. Am rezistat fara sa cer calmante pentru ca auzisem eu ca e mai bine fara si sa imping resturile. asa am facut si am eliminat mult atunci.
A doua zi la 10 a venit infirmiera sa ma dea jos din pat. Atunci a fost cel mai greu dar a fost o data si gata. Am inceput sa merg si pe la 14 am fost la fetita la cresa. La ora 16 trebuia sa vin sa o alaptez si asa am facut chiar de nu aveam lapte. Am insistat cu laptele pana a venit, si a venit.
Totul o sa fie bine nu te stresa inutil. In cateva zile eram deja pe picioare si stateam singura cu fata.
Nastere usoara!

sus

Denunta
stefil

Copii
STEFAN
FILIP

09.11.2011 5:03     citat 

Si eu am nascut tot prin cezariana. Eu stiam oarecum ca voi naste asa. Aveam "Placenta previa" si doctorul nostru (prieten de familie si nas la copii) nu a vrut direct sa imi spuna ca voi naste prin cezariana. Eu imi doream din tot sufletul sa nasc normal, sa pot spune ca am nascut, nu ca s-a nascut. Doctorul cu sotul meu au discutat dupa care el urma sa ma pregateasca ptr cezariana. Prin luna a 6-a am aflat si pana aproape de ziua nasterii am plans si am spus ca nu se poate. Ingerasul meu s-a nascut in ziua de Paste 2005. A fost usor, cezariana in sine nu este nici dureroasa si nici grea, ce urmeaza e mai greu, dureri destul de mari, dar trec...... cand te uiti la ingerasul tau si il tii in brate nimic nu mai doare.A fost cea mai frumoasa experienta din viata mea si cea mai frumoasa zi. Am avut un adevarat Paste fericit. Cel mai memorabil si emotionant moment mi s-a parut cel in care l-am tinut ptr prima oara in brate.
Al doilea ingeras venind pe lume la 1 an si 9 luni diferenta, cezariana a fost obligatorie, plus ca eu am RH negativ si sotul Rh pozitiv. El s-a nascut de urgenta ptr ca la analizele lunare de sange valoarea normala crescuse de 4 ori, copilul era in pericol.Dupa ce s-a nascut l-au bagat la incubator, nu am stiut de el 2 zile. Nu stiam ce sa mai cred. Medicul cu care nascusem parca ma evita (avea si f mult de munca), asistentele imi spuneau ca " vin imediat sa va spun" si nu mai veneau si dupa aceea se schimba tura si tot asa. Acele 2 zile au fost cele mai lungi din viata mea si cele mai groaznice. Nu stiam ce sa fac sa ma bucur ca am nascut sau.............................. nu stiam nimic de copil, la noi nascuti nu era, cu toata durerea m-am dus sa vad.
A fost groaznic! O Doamne ce mult am scris, sper ca nu va plictisesc.
Acum sunt amandoi mari si sanatosi si imi aduc cele mai mari bucurii, asa cum au facut--o inca din prima zi.
va doresc multa sanatate, nastere usoara!
Indiferent cum se va intampla important este sa fie bebe sanatos si mama odata cu el.
Bucurati-va de ingerasii vostri! sarut

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

12.11.2011 5:01     citat 

adica sotul tau vorbise cu doctorul despre cum urmeaza sa aduci tu pe lume copilul, si tu nu stiai nimic de cezariana??!!

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

12.11.2011 6:28     citat 

Da, Alice, in conditiile in care cezariana e indicata din motive medicale si nu la cerere, pentru o mama care tine atat de mult sa nasca un copil, sa ia parte activ la primele clipe de viata ale puiului ei, care nu vrea sa doarma (eventual) cand lingura aia de om isi da primul examen al vietii, o mama care vrea sa vine copilul pe lume cand e el pregatit nu cand au chef altii sa intre in sala de operatie... pentru o femeie gravida si "hormonala", da, e nevoie de ceva pregatire psihologica. Si cine poate face mai bine asta decat sotul, tatal copilului?
Mie nu mi se pare aiurea ca medicul a discutat intai cu sotul, nu sotul urma sa hotarasca modalitatea de "livrare". Asta-i clar decizia mamei luata impreuna cu obstetricianul. Dar sotul ii poate explica faptul ca, desi copilul ala (zicea cineva pe undeva, mai sus parca) se naste si nu-l naste mama, bucatica aia din trupul ei are nevoie de o mama sanatoasa care sa-l creasca si educe si ca nu se merita sa-si puna viata sau/si sanatatea in pericol de dragul unei nasteri vaginale.

Eu spun toate astea pentru ca n-am vrut in ruptul capului sa fac cezariana, indicatia pentru treaba asta a venit asupra mea ca un traznet (si e putin spus). Probabil as fi avut nevoie sa ma pregateasca cineva, mi-ar fi placut sa am cu cine cantari avantajele si dezavantajele. Dar n-am avut. Eram numai eu si medicii. Si poate n-as fi tras niste portii bune de plans inainte sa procesez, n-as fi spus ca nu-mi pasa ce mi se intampla... poate lucrurile ar fi stat altfel, cu mai putin consum nervos din partea mea.

In orice caz... parerea mea a ramas aceeasi. Cezariana? Da dar numai terapeutica. Sub nicio forma la cerere.
Dar eu sunt, recunosc, foarte drastica in ceea ce priveste cezariana la cerere, judec foarte aspru mamele care fac asta... desi nu-mi place ca fac asta.
jenat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

12.11.2011 7:38     citat 

----------
D3lia a scris:

Dar eu sunt, recunosc, foarte drastica in ceea ce priveste cezariana la cerere, judec foarte aspru mamele care fac asta... desi nu-mi place ca fac asta.
jenat
----------

de aruncat cu pietre e foarte usor....cel mai usor.
cei mai drastici in privinta educatiei copiilor sint cei care nu au copii ...

am doua nasteri naturale la activ, una de 23 ore si una de vreo 58 ore... sint convinsa ca exista si nasteri mult mai nasoale ca ale mele... dar mi se pare o prostie sa condamn o femeie care nu vrea sa treaca prin asta...
sint copiii mei mai fericiti ori mai sanatosi ca cei nascuti prin cezariana? sint eu mai implinita? pot sa spun doar ca sint atat de traumatizata de dureri ca la dentist mi se fac 2-3 anestezii fiindca eu tot simt ceva si nu suport nici un fel de durere...
ori cum ar fi sa zic ca eu imi iubesc copiii mai mult decat mamele care au nascut prin cezariana, ca pe mine m-a durut mai tare...
parerea mea, am si eu dreptul sa fiu drastica banuiesc. ochi peste cap

sus

Denunta
D3lia

Copii
Ayan Gabriel: 9 ani, 10 luni

12.11.2011 10:53     citat 

Mai, eu am zis ca nu-s mandra ca fac asta. Nu-mi place nimic despre ideea de cezariana si am destule argumente pentru asta (printre care nu se numara si acela ca femeia trebuie sa nasca asa cum e lasat de la Dumnezeu).

Daca as fi avut 2 nasteri la acriv, o cezariana si o nastere vaginala, probabil as fi putut face o comparatie. Sau nu, ca nu-s 2 nasteri la fel (ca doar aia care n-au copii stiu cum se cresc pruncii, nu?). Insa cezariana mea a avut loc in travaliu, nu c-ar mai conta.
Deci da, nu pot compara treburile, ce-i drept.
Eu n-am vrut decat sa scot in evidenta faptul ca unei femei inversunate impotriva operatiei i-ar fi mai lina acceptarea cu putina pregatire din partea sotului. Ca am fost si eu pe-acolo.

Iarta-ma, furnico, am si eu un pitic, na. jenat

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 13 ani
Pufarina: 8 ani, 10 luni

12.11.2011 11:26     citat 

a, ca nu ma dadeam la tine neaparat d3lia..
ma dadeam la ideea asta romantica, vaaai sa nastem natural cum a lasat Dumnezeu, ca vai sentimentul nu stiu ce....
e cam din revistele pentru femei romantismul asta... oricum fiecare nastere e diferita, si fiecare experienta e diferita... si fiecare percepe altfel... dar de multe ori femeile care au 1-2 cezariene au asa o idee romantioasa, ah, eu as fi vrut sa nasc natural da nu s-a putut...
ei si eu as fi vrut sa fac cezariana sa scap de durerile alea ingrozitoare in care nu e nimic romantic...
toti copiii aia abandonati prin gunoi, sint nascuti natural, acasa, pe camp, pe mai stiu eu unde... asa romantic cum se vorbeste pe forum.. unde e sentimentul ala dat de nasterea naturala la mama care il arunca la ghena de gunoi? nu am auzit de vreuna cu cezariana care sa fi aruncat copilul prin vreo gaura de lift...
deci eu chiar nu cred ca are legatura felul cum nasti cu relatia mama-copil, cu dezvoltarea ulterioara a copilului, cu multe...

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 2 luni
Paul: 7 ani, 1 luna

13.11.2011 8:27     citat 

d3elia, si eu am fost in situatia ta. Nu concepeam cezariana (aici am gresit amandoua zambet ) si la fel, zici ca mi-a dat o veste tragica doctorul. Si la fel, sotul mi-a fost de ajutor, dar eu am inteles din ceea ce a scris Stefil ca a cam fost luata cu japca la cezariana...sau am inteles eu gresit? Scuzati exprimarea in limbaj de cartier, dar cum adica dr. si sotul stiau ca ea urmeaza a fi operata, iar ea nu? Si cum sa-ti dfie astfel mai bine? Pai io as fi facut o criza din aia cu fugit din spital direct la avocatul de divorturi...

In fine, poate totusi nu am inteles eu bine...

Furnicutza, ai dreptate, nasterea naturala nu te face mai mama, dar crede-ma pe mine , te poate face sa crezi cel putin asta trag cu ochiul Am mai spus si cu alte ocazii, cezariana mi-a lasat sentimentul ca Vlad a pierdut ceva din inceputul vietii. Romantica, fraiera,spune-mi cum vrei, dar asta simt. Inca nu m-am impacat cu mine insami.
"As fi vrut sa nasc natural dar nu s-a putut." e altceva decat cezariana la cerere.
Si eu as fi putut alege sa nasc copilul din breech position dar nu s-a putut. N-am avut fizic timp sa alerg dupa medic care sa ma asiste (am aflat in luna a 9-a de smecher), si nici nu cred ca m-as fi riscat. De fapt sunt sigura ca n-as fi facut-o.

sus

Denunta
Kurai_Lucy

Copii
cea mare: 12 ani, 2 luni
cea mica: 8 ani, 6 luni

13.11.2011 8:30     citat 

furnico imi pare rau din punctul asta de vedere ca nu ai nascut in ro.
eu sunt una care a nascut un copil natural si al doilea prin cezariana.
eu am vrut ca a doua nastere sa fie tot naturala dar nu din ideea aia romantica, nici eu nu suport durerea si sincer dupa prima nastere mi-am spus ca nu mai vreau sa trec prin asa ceva niciodata, o buna perioada de timp nu mai vroiam al doilea copil (numai din cauza nasterii jenat )..dupa aia m-am inmuiat am revenit la dorinta de a mai face un copil dar am zis ca fara anestezie nici nu ma gandesc...
oricum.eu as fi vrut sa nasc natural pt ca stiam ce inseamna operatie si mi-am spus, mai bine suport travaliu cateva ore de dureri intense dar dupa aia am scapat, si ma refac f usor.in comparatie cu cezariana care e totusi o operatie.
la mine dupa 8 ore de travaliu ineficient, se ruga doctorul de mine sa facem cezariana ca nu are niciun rost.daca ar fi fost dupa el nu m-ar fi lasat sa ma chinui nici atata.
citesc si aud de multe ori femei care au nascut cu cezariana si spun ca s-au refacut f repede, ca li s-a parut usor..oi fi eu delilah dar din punctul asta de vedere, al refacerii dupa nastere, prefer nasterea naturala.

sus

Denunta
Happy_mami2007

Copii
Ema: 12 ani, 3 luni
Gabi: 8 ani, 10 luni

13.11.2011 9:27     citat 

Lucy , la mine seamana si nu seamana povestea cu a ta .. si eu am prima nastere normala , dupa 3 zile de chin , cu copil in suferinta fetala , cu preeclampsie , etc . A doua , cezariana , nu la cerere , dar nici nu se declansase travaliul , insa medicul nu a vrut sa riste sa patesc din nou ce patisem prima data , mai ales ca si placenta imi era imbatranita tare si fata in ultima luna nu mai crescuse mai deloc ... asa ca exact la implinirea celor 40 de saptamani a aparut minunea mea sarut .

La mine singura diferenta e ca eu mi-am revenit mult mai repede dupa cezariana . Pe cuvant ! Si fizic , si , CEL MAI IMPORTANT , psihic !! Dupa nasterea normala am stat in spital 6 zile , dupa cezariana 3 . Am ajuns acasa si-am fost ca noua . Luni am nascut , joi am ajuns acasa , sambata eram cu Ema afara .. + ca dupa ce mi-a scos firul chiar uitasem de operatie . Acum sincer mai rau ma deranjeaza taietura de la epiziotomie , dupa 4 ani si , decat cezariana , care nici nu se mai vede .

Si inca o faza .. si eu am crezut ca n-o sa se stabileasca acea legatura deosebita daca am nascut prin cezariana .. .ca n-o s-o iubesc la fel pe pitica , ca nu o sa ma atasez de ea , sau ea de mine ... astea-s tampenii ! Probata treaba zambet sarutsarutsarut .

Asa ca .. nici eu nu condamn pe cele care cer cezariana chiar la prima nastere ... nu ai de unde sti cum o sa nasti trist . Daca ai o nastere in chinurile Iadului , da , e ok ... sau poate nasti in 2 ore cu travaliu cu tot , ca o prietena de-a mea , fara nici o taietura , nimic .. daca macar am sti dinainte cum o sa decurga nasterea ...

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: