· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Laptele de mama
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Laptele de mama     
SSimona

Copii
MAYA: 15 ani, 5 luni
ALBERT: 11 ani

14.03.2005 8:09   Laptele de mama  citat 

Am probleme cu alaptatul. Cum bea de la san, vomita tot. Azi noapte a supt, a vomat si am fost nevoita sa-i fac un biberon ( pe care l-a papat ).

E posibil sa nu-i mai placa laptele meu ? M-am muls si i-am dat la biberon, acelasi rezultat. Ce culoare ar trebui sa aiba laptele de mama ? Al meu e un pic transparent, adica pare apos in comparatie cu laptele praf.

Am intrerupt alaptatul pt 24 ore sa vad cum merge. Ma mulg, insa cred ca in aceste conditii voi intrerupe alaptarea.

Sfaturi ? Multam.

sus

Denunta
christinam

Copii
Connor Ryan: 19 ani, 8 luni
Elena Maria: 17 ani, 4 luni
Zeke Owen: 14 ani, 1 luna
am nascut deja!

14.03.2005 8:21     citat 

As incerca sa schimb ce mananc, poate nu ii prieste ceva. Nu renunta asa de repede.... zambet

sus

Denunta
dadriana

14.03.2005 8:23     citat 

Si eu cred ca ai mincat ceva ce nu-i prieste, mai incearca.

sus

Denunta
SSimona

Copii

14.03.2005 8:28     citat 

mananc cam la fel, adica pui, legume, nu am schimbat nimic in meniul meu.............. ideea e ca nu renunt repede, ma chinui de ceva vreme

Plus ca mereu mai mult se juca la san si nu lua in greutate. Se trezea din ora-n ora, pentru ca nu manca suficient.

Offffffff ! Si cat m-am chinuit pana a venit laptele....am nascut prin cezariana si abia in ziua a 7 a s-a instalat lactatia. Ii dadeam lapte cu lingurita caci urla de foame.

sus

Denunta
dadriana

14.03.2005 8:39     citat 

Incearca sa dai lapte de mama din sticla.

sus

Denunta
SSimona

Copii

14.03.2005 8:40     citat 

Am incercat si asa, a fost o idee mai bine

sus

Denunta
Onush

14.03.2005 9:02     citat 

Laptele de mama este mai putin dens decat cel praf si un pic transparent ...
Sfatul meu este schimbi dieta, sa te mulgi in timpul asta si peste 24 de ore sa incerci daca vomita iar eu zic sa mergi la doctor.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

15.03.2005 9:46     citat 

am fost nevoita sa-i fac un biberon, adica cu lapte praf? eu nu stiu pt. ce tii lapte praf acasa zambet
s-ar putea sa manance prea mult si pe urma sa vomite. sau in combinatie cu lapte praf sa vomite. sau totusi ai mancat tu ceva si lui nu-i (mai) place. 24 de ore intrerupere e mult, orice mananci tu, in 6-8 ore intra in lapte. deci daca ai mancat seara, lui nu i-a placut noaptea.
laptele de mama se modifica in functie de cerintele copilului, asa ca intrebari de genul "nu mai e bun laptele meu" nu-si au rostul. e cel mai bun pt. copilul tau zambet
copilul tau are cam 7 sapt. vad, deci probabil ca ati avut o treapta, cand se regleaza cererea-oferta. e normal sa manance din ora in ora! mama trebuie sa fie odihnita si cu gandul si ochii numai la copil.
eu as scrie pe hartie ce am mancat in ultimele zile si as incerca sa testez. as relua mancarea din zilele cand nu vomita, chiar daca mi-e sila.
cat de mult nu a luat in greutate? medicul l-a vazut?

iti doresc rabdare, rabdare, rabdare, liniste si lapte mult!

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 19 ani, 1 luna
Hanna: 15 ani, 8 luni

15.03.2005 10:00     citat 

simo, acum am citit! copilul nu a fost pana acum afara? si de unde sa aiba pofta de mancare??
rabdare si lapte mult!

sus

Denunta
SSimona

Copii

15.03.2005 4:08     citat 

Azi dimineata am avut aceeasi surpriza neplacuta......a vomat tot.

Asta e ! Mai incercam. Multumesc pentru sfaturi.

sus

Denunta
Cora

17.03.2005 1:38     citat 

----------
mamaluieric a scris:
simo, acum am citit! copilul nu a fost pana acum afara? si de unde sa aiba pofta de mancare??

----------

Nu cred ca are vreo legatura pofta de mincare cu iesitul afara (poate aia de somn mai degraba)... daca ar avea un ger de "crapa pietrele" vreo 2-3 luni cum sa-l scoata afara? aerisirea casei e suficienta zic eu pt. aer curat si proaspat.

Eu pe Nicholas nu am cum sa-l scot afara zilnic din cauza programului de scoala al lui Alex, dar are are o pofta de mincare de "rupe", in prima luna a luat 1.5kg, alimentat la sin exclusiv. trag cu ochiul ... si doarme relativ bine si suficient pt. virsta lui... cind nu-l supara colicile.

Ssimona, ai incercat sa bei ceai de chimen si anason? tu, nu copilul. Si daca nu papi usturoi sau alte alimente puturoase care sa schimbe gustul laptelui ar trebui sa nu ai probleme. Sau cel putin asta spune teoria... sint copii alergici la laptele de mama, dar nu-ti doresc sa fi o exceptie.

Si cumva iei ceva anticonceptionale? Te-ntreb pt. ca sora mea, desi a luat doar din cele cu progesteron ca alapta, a pierdut sinul pt. ca fetitei nu i-a mai placut laptele, sub nici o forma.

Incearca cit poti sa tragi de laptele tau, si da completare formula ca sa se sature copilul. Si vezi ce va zice si medicul la controlul de la 2 luni. Cert este ca pruncul trebuie sa manince si sa se dezvolte si din pacate nu toate mamicile au posibilitatea sa le ofere laptele propriu in totalitate. trist

sus

Denunta
Michandro

Copii
Mara Ruxandra: 15 ani, 3 luni

17.03.2005 11:22     citat 

Simona, eu inca nu sunt mamica, dar ma duc la niste "cursuri" (przentari mai degraba) ale Dnei Dr. Ana Culcer. Utima a fost chiar despre alaptare.

Ea zice ca daca incepi sa-i dai biberon, o sa prefere biberonul pt. e mult mai usor de mancat (efortul Mayei va fi mai mic la supt) si laptele e mai dulce. Deci daca se invata cu biberon, pa lapte de mama.

Incearca sa vorbesti cu un medic. Poate chiar cu Dr. de care ti-am zis. Nu zic sa schimbi medicul, ci doar sa vezi si parerea ei. Ea promoveaza foarte aprig pentru alaptarea exclusiva pana la 4-6 luni si spune ca de multe ori a intors copilul la san (a eliminat diverse cauze).

sus

Denunta
SSimona

Copii

17.03.2005 6:36     citat 

O sa mai incerc ! Alimente puturoase nu am mancat, nici cafea, nici cola, nici bauturi acidulate............nici cartof, fasole, varza, mazare etc etc.

Nu iau anticonceptionale. Beam zilnic 2 litri de ceai ( chimen + anason ). Pediatra ei a spus ca nu a mai auzit asa ceva ( ma rog ).

Acum sunt cam suparata ca am ascultat alte sfaturi si pt ca nu i-am dat 2 zile la san, acum nu mai iese asa mult la pompa.

Ideea cu biberonul pica Mich, pt ca eu i-am dat lapte de-al meu la biberon ( crezand ca ia prea mult aer la san ) si tot a vomat. trist

ma simt vinovata

sus

Denunta
SSimona

Copii

17.03.2005 6:39     citat 

In prima luna Maya a luat doar 450 g peste greutatea de la nastere. In total, a luat 900 g ( am venit acasa cu 3300 g de la 3750 g la nastere ).

De cand am completat ( adica cam o saptamana ) a facut falcute si nu mai e carnea moale pe ea ( e mai ferma ). Ea e lunguta ( la ultima masurare, adica la o luna, avea 59 cm si 4200 g ).

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 15 ani, 6 luni
David: 6 ani, 7 luni

18.03.2005 10:14     citat 

Simo, sa-ti spun ce am patit eu ca mi se pare ca seamana putin cu ce ti se intampla tie cu deosebirea ca a mea nu vomita. In prima luna a luat 400g ajungand la 3100g de la 2700g la nastere. Dr a zis ca e putin sub limita inferioara, dar ca fiind mica probabil nu are putere sa pape mai mult si ca va creste ea. Am mai dus-o asa doar cu laptele meu pana la 2 luni cand avea 3400 g. Ea trebuia sa aiba minim 3950g ca sa fie Ok. Atunci mi s-a spus ca e subnutrita si cu distrofie de gradul 1, avea coeficientul 0,89 parca. La recomandarea dr am introdus laptele praf si a crescut fata mea in 3 saptamani 800g. I-l dau doar in completare, dar deja se cam lasa de san. Nici nu cred ca mai este tare mult lapte la mine. Mi-ar fi placut sa-i dau doar san pana la 6 luni, dar nu s-a putut... Eu am avut niste lucrari in casa 1 luna si cred ca de la stres s-a intamplat chestia asta. Am fi descoperit-o mai repede daca ea ar fi plans de foame, dar n-a plans.
iti doresc sa nu fie ce a fost la mine si sa ai laptic in continuare. Si sa cresteti ca stiu ce inseamna sa vezi ca sta pe loc si nu ia in greutate. E groaznic, eram disperata, plangeam si toata lumea imi spunea sa stau linistita ca asa o fi metabolismul ei, pe cand ea era infometata saracuta. O luna de zile a fost flamanda si eu n-am stiut!!! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: