· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alaptarea > Metoclopramidul si alaptarea
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Metoclopramidul si alaptarea     
Giovanella

Copii
Alex: 15 ani, 5 luni
Sofia: 6 ani, 9 luni

07.03.2005 4:54   Metoclopramidul si alaptarea  citat 

Am nevoie de un sfat. Fac parte din categoria mamicilor carora laptele le scade incet dar sigur.
Am incercat cu Galactogil, ceai de chimen, anason si fenicul. De dormit dorm rezonabil, ne plimbam in fiecare zi, mananc ca la carte si il pun la san la fiecare supt.
Si mititelul meu are doar 1 luna jumatate, n-as vrea sa-l intarc fortat. Mai ales ca se da in vant dupa supt si face colici groaznice de la laptele praf ( Humana).
Am citit ca Metoclopramidul, in doza de 35- 40 mg pe zi ar avea efect, dar ca ramai de tot fara lapte cand opresti tratamentul.
Doctorita pediatru spune ca are un gust oribil si afecteaza ficatul.
Mie mi-e frica sa nu treaca in lapte si sa ii faca lui probleme.
Are cineva experienta cu medicamentul asata?
Heeelp!

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 15 ani, 6 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 10 ani, 7 luni

07.03.2005 5:00     citat 

Schimba laptele praf...eu de Humana am auzit ca este un lapte bun dar este f gras si din acest motiv produce colici, nu este recomandat la varsta la care ei fac colici....am cazuri in familie care au dat Humana si au facut colici de au chemat salvare dupa ore in sir de plans!!!Incerca sa treci treptat pe milumil(eu il folosesc cu succes...n-am avut colici deloc) sau Nan care iar este f bun!!!Da-i in paralel cat te mai tine san si lapte praf...ai grija sa-i pui la biberon tetina cu gaura f mica pe apa si ceai pt ca apoi se leneveste si numai trage din san cum trebuie!!!

sus

Denunta
Giovanella

Copii

07.03.2005 5:10     citat 

Tetina are gaura foarte mica. Oricum, nici vorba sa renunte la san. Ar suge si dupa biberon daca ar putea. Parca stie ce e bun pt. el.
Am sa incerc si Nan. Am mai folosit si Lactana si plangea la fel.
Salvarea n-am chemat-o desi plange cam jumatate de zi. Si cand nu plange se uita la mine si se chirceste tot de durere.
Dar nu de asta sunt asa disperata cu sanul. Si eu am fost hranita cu lapte praf si am fost mereu bolnavicioasa. De, de unde anticorpi?!
Nu vreau sa-mi fac veacul cu el pe la medici si sa tremur la fiecare stranut...
Oricum, multumesc de sfaturi! :) [/quote]

sus

Denunta
abramburica

Copii

07.03.2005 5:24     citat 

Sa stii ca nu mereu are legatura alimentatia naturala cu sanatatea !!Am o nepotzica de 2 ni jumate aproape, care a supt pana pe la 1 an si ceva , este anemica, slaba, racita mereu deci nu cred ca este vb si de mostenirea genetica!!Iar dc laptele este putin si valoarea lui scade, la mine asa a fost era f putin si era incolor parac era apa...dr mi-a zis ca nu mai are nimik in el pt copil!!!De unde ti-ai dat seama ca nu mai ai lapte ...si vezi ca la Humana exista un ceai pt marirea lactatie...incearca si pe ala!!!

sus

Denunta
Giovanella

Copii

07.03.2005 5:38     citat 

Am facut proba suptului si , de unde inainte mai erau 30-40 de ml, acum media e de 10-20. Nu mai spun ca spre seara sunt pe zero.
Calitativ pare bun.
Dar tu te referi la laptele de la inceputul suptului in ceea ce te priveste. Asta e oricum apos. Cel gras si galben, cu grasimi si anticorpi si de toate vine pe la sfrasit...
Oricum ,la mine dupa maxim 5 minute temina tot din san si incepe sa planga si nu se linisteste pana nu ii dau biberonul.
La mine partea cu genetica nu se confirma. Restul bebeilor din familia mea au avut toti o sanatate de imvidiat si au papat la san.
Dar poate ai dreptate si eu ma agit degeaba...

sus

Denunta
abramburica

Copii

07.03.2005 5:51     citat 

Eu dupa 12 ore strangeam cu pompitza 90 de ml la sf dar ideea era ca ea manca 120ml din 4 in 4 ore...la 2 saptamani socat adica nu se incurca !!!Acum manaca 180 ml la 5-6 ore iar noaptea doarme cam 8-9 ore..depinde de noapte dar la 4 obligatoriu se trezeste sa ceara suzeta care o scuipa cam de 2-3 ori si iar plange dupa ea...si asa o tinem cam 45 de minute!!!Cat are bebeul tau?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 10 luni
Teodora Maria: 13 ani, 10 luni

07.03.2005 5:53     citat 

Iti recomand sa citesti si subiectele de la Alaptare. Printre aceste este si
Unde se duce laptele? si N-am lapte destul!!!
Din ce stiu, pentru cresterea lactatiei se recomanda:
-cel putin 3 l de lichide pe zi
-ceai de fenicul, chimen si anason
-bere fara alcool sau alte bauturi pe baza de maltz
-punerea bebelusului cat mai des la san
-lipsa stresului
-un dus fierbinte in special chiar dupa alaptare (apa calda favorizeaza cresterea lactatiei, iar cand sanii sunt goi, cu atat mai mult)

Au fost cazuri cand lactatia a revenit, deci nu dispera. Si completarea doar dupa ce i-ai dat lapte din ambii sani si vezi ca bebele plange. Durata de subt iar nu e un criteriu, eu am avut si am mult lapte, dar Diana tot in 5 minute termina laptele de la un san.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 10 luni
Teodora Maria: 13 ani, 10 luni

07.03.2005 5:56     citat 

Imi pare rau, de metoclopramid nu stiu nimic. A! Galactogilul cica e bun... Dar sincer eu nu l-am testat, ca am avut problema opusa, cu lapte prea mult.

sus

Denunta
Giovanella

Copii

07.03.2005 5:59     citat 

Alex are o luna jumatate.
Si mananca variabil, intre 70 ml si 120ml la o masa, la interval de 3 ore.
Are si zile cand doarme mai mult, dar regula e papatul la 3 ore inclusiv noaptea.
E ahtiat dupa san, asa putin cat e. L-am lasat cu socrii pt. 6 ore, cat am fost la bunicul meu care e f. bolnav si mi-a relatat soacra ca a muscat-o de barbie de foame, la 2 ore dupa ce mancase 100 ml de biberon!
Cred ca ii lipsea sanul baietelului...
Altminteri e vioi tare si doritor de bratele mamei...Unde n-as da eu sa faca si el o pauza mai mare la papa si sa doarma!

sus

Denunta
Giovanella

Copii

07.03.2005 6:12     citat 

Ah, nu v-am spus cum am pierdut eu laptele!!!
Eram in spital, dupa cezariana, totul era OK. Ma chinuisem ceva sa il invat sa suga, laptele a venit greu si aveam sanii dungati cu ragade dar eram satisfacuta.
Cand sa plec, taraboi mare. Puiul a varsat cu sange.Sperietura mare si sfat de la neonatologul ( " inzestrat" si cu un mic cadou pe deasupra!):
" Scoteti-l de la san vreo 5 zile, pana se vindeca sanii si dati-i late stors cu pompa."
Zis si facut, ca doar de ce sunt proasta!
Si sanii s-au vindecat dar si productia a coborat vertiginos. Si continua sa coboare chiar daca acum imi storce sanii ca pe lamai si am aruncat pompa intr-un colt de dulap!
Sa mai asculti de medici...

sus

Denunta
cruela

11.03.2005 12:33     citat 

totul e sa nu renunti sa-l mai pui la san .si eu am nascut cu cezariana si slava domnului am avut lapte beam in spital 4 l de apa pe zi ca simteam nevoia nu ca ma fortam ,parca mancasem o tona de saratura.Am avut o colega de salon care avea lapte (tot cez) dar avea sfarcurile ombilicate si bebeul ei nu putea sa suga asa ca folosea sfarcuri de silicon(?) era mai greu pt ea dar bebeul sugea si-i intrase in cap ca nu are lapte ,ba ca nu se satura si-i dadea din spital lapte praf ,era si mai comod pt ea .M-a sunat dupa 2luni si mi-a zis ca a pierdut laptele Normal

sus

Denunta
otilica

Copii
David-Mihai: 15 ani, 7 luni
am nascut deja!

16.03.2005 11:03     citat 

si eu am facut cezariana si am facut si ragade, si nu am mai alaptat fiindca bb tragea sange din san pe langa laptic, dar m-am muls si i-am pus in biberon Playtex care are tetinute cu gaura f. mica si nu renunta bb la san.Nu inteleg daca te-ai muls de ce nu mai ai lapte, oricum tu mulgi mai mult decat trage bb,ai forta mai mare ca el,trebuie sa mulgi pana si dupa ce termina bb de supt, surplusul.Incearca totusi cu Galactogil in continuare, Nutrinatal, si papa bine jenat ,bea un pic de berica fara alcool, si mananca ceapa eu asa am reusit sa fac lapticu bun ,nu stiu sigur care dintre ingrediente dar l-am facut.Multa sanatate si nu-l lasa pe bb la biberon da-i orice picatura de laptic din SAN, care pe langa lapticu bun il si linisteste f. mult si il face sa se simta in siguranta si va apropie f. mult, va pup. sarut

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: