· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > mamici .........cu "pasarici"
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor mamici .........cu "pasarici"     
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 8 luni

21.03.2005 10:08     citat 

----------
miri2005 a scris:
Fetelor, atentie la Bepanthen! Provoaca dependenta. Folositi-l doar cand pielea este iritata, nu... preventiv.
----------

Poti sa ne dai un articol care spune asa ceva? Pe prospectul unguentului scrie negru pe alb ca NU provoaca dependenta.

sus

Denunta
miri2005

Copii
radu cristian: 21 ani, 7 luni
miriam daniela: 17 ani, 3 luni

21.03.2005 10:50     citat 

Nu, Adelia, nu am un articol, dar am citit acum 4 ani si ceva, pe fundul baiatului meu rad . Ii dadeam in fiecare zi cu el, iar cand mi s-a terminat, nu l-am mai uns o perioada cu nimic si se iritase f tare, desi ii schimbam f des scutecul si nu-l lasam cu kk in pampers. Apoi am facut probe: ii dadeam cu bepanthen, ii trecea, nu-i dadeam o zi = se irita groaznic. Dupa tine, care ar fi concluzia?

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 8 luni
Teodora Maria: 15 ani, 8 luni

21.03.2005 11:06     citat 

Eu zic ca depinde si de copil, respectiv si de alimentatie. Se stie ca sunt alimente care irita funduletul. Daca in perioada aia a mancat ceva de genul acela, putea sa se irite, iar bepanthenul sa vindece. Nu stiu, eu una ma uit si tin cont de ce scrie pe prospect. Ma gandesc ca daca se intamplau cazuri de dependenta sau ar fi fost specificat pe prospect, sau pur si simplu s-ar fi facut ca ploua...

sus

Denunta
Onush

21.03.2005 11:18     citat 

----------
miri2005 a scris:
Fetelor, atentie la Bepanthen! Provoaca dependenta. Folositi-l doar cand pielea este iritata, nu... preventiv.
----------

http://www.farmaline.ro/index.php?cid=5...1347606894 acesta este prospectul Bepanthenului ... nicaieri nu spune ca da dependenta ... tu poti sa iti sustii afirmatia confuz

Cat despre ce scrie pe fundul copilului e foarte usor sa generalizezi ... pe fundul Ruxandrei scrie altceva foarte fericit am dat cu Bepanthen aproape 2ani zi de zi; de 4luni am decis sa o dau doar cand e iritata si nu s-a intamplat nimic scot limba
Vorbind despre mica ta fabula ... cred ca este foarte important ce mananca copilul ... poate cauza iritatiei exista si inainte dar bepanthenul prevenenea aparitia ei prostit ... eu concluzia asta o trag. cool

sus

Denunta
SSimona

Copii
MAYA: 17 ani, 3 luni
ALBERT: 12 ani, 10 luni

21.03.2005 7:26     citat 

M-am mai linistit ...........ca eu ii dau de fiecare data cand o schimb

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

22.03.2005 8:47     citat 

eu nu o mai dau cu nimik...o shterg cu shervetzele umede si o las de fiecare data in fundul gol... jenat jenat

si o data pe zi sta juma de ora la baia de aer..si iar se aeriseshte

am luat aceasta decizie ptr ca de doua ori mi s-a iritat de la pampers...cred ca nu tzine umezeala asha bine cum zic ei..eu folosesc libero ...si ii dadeam cand cu crema de la sanosan, cand cu bepanthen..si mereu avea funduletzul putzin roshu...

de cand nu mai dau cu nimi si o las la aer..e curata k lacrima rad rad rad

va pupam

sus

Denunta
muttzi

23.03.2005 10:41     citat 

Si eu ii fac bai de aer la fundulet. Mai ales seara inainte de baita si nu a fost iritat aproape deloc la fundulet. Cred ca am fost nevoita sa folosesc crema numai de vreo 3-4 ori in toata aceasta perioada.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

23.03.2005 11:15     citat 

baile de aer sunt sfinte!

eu am alta experientza cu bepanthenul..daca tot vorbim de dependentza...daria cand a avut dermatita atopica, dr. dermatolog ne-a dat sa o ungem cu bepanthen pe tot corpul - este cicatrizant- si a mers..apoi cand am terminat cu el i-a aparut din nou ...am trecut iar pe bepanthen...si nu a mai avut efect...i-a trecut cu emulsie Trixera...

va pupam,

sus

Denunta
muttzi

23.03.2005 11:57     citat 

IoanaP, cu dermatita atopica nu-i de glumit din pacate trist . Dupa parerea mea, cele mai bune remedii sunt cele homeopate. Eu am experienta pe pielea mea ca sa zic asa zambet

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 6 luni
MICA: 11 ani, 3 luni

23.03.2005 12:07     citat 

cu ce faceti bai de aer la popoul lui bb?

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

23.03.2005 12:09     citat 

Eu nu o mai dau cu crema de vreo luna peste zi. O ung doar seara si totul e OK, desi eu mananc orice ( fara fasole si varza ca inca n-am avut curaj). Bepanthen n-am folosit niciodata, doar crema pentru funduletz Bubchen. Nu stim ce e aia iritatie si sper sa nici nu aflam! trag cu ochiul

sus

Denunta
muttzi

23.03.2005 12:11     citat 

----------
KiKilinis a scris:
cu ce faceti bai de aer la popoul lui bb?
----------

cu AER foarte fericit
Adica dezbraci copilul in fundul gol si il lasi sa stea asa o vreme (in functie de temperatura din camera il lasi mai mult sau mai putin)

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

23.03.2005 12:13     citat 

Muttzi,

am scapat de dermatita, dupa cum am spus cu Trixera...e scumpa si minunata scot limba scot limba scot limba

KiKilinis,

dezbraci pe bebe la fundul gol si il lashi sa alerge... rad rad rad rad

va pupam,

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 17 ani, 4 luni
David: 8 ani, 5 luni

23.03.2005 12:27     citat 

confuz Baie de aer se numeste cand il lasi pe bebelus sa pedaleze in funduletul gol? Nu stiam. Uite ca am invatat ceva azi.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

23.03.2005 12:48     citat 

am scris aici ds. baile de aer

http://www.parinti.com/modules.php?name...highlight=

va pupam,

sus

Denunta