· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (I)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (I)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

20.03.2005 5:01   Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (I)  citat 

va rog spuneti-mi si mie repede ce stiti despre colul edschis. Cumnata mea are aceasta problema, acum s-a internat in psital, dar nu a inteles prea bine.
stiu cas-a discutat pe forum dar nu gasesc. Multmesc.

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 19 ani, 1 luna
Dragos Razvan: 14 ani, 5 luni

20.03.2005 8:11     citat 

Ana, depinde cat de deschis e colul. Daca e prea tare deschis se face cerclaj, adica se leaga colul pana se declanseaza travaliul pentru a nu pierde sarcina. Si eu am colul deschis inca de la inceputul sarcinii, dar am scapat de cerclaj ca nu s-a deschis prea tare. In acest caz de obicei se recomanda repaus la pat, nu efort, nu plimbari lungi si ... nu sex jenat Mie pentru contractii mi-a prescris dr ginecolog no-spa.
Sarcina usoara si tie si cumnatei tale. sarut

sus

Denunta
bluepearl

Copii
David Gabriel: 25 ani, 7 luni
Tudor Cristian: 14 ani, 4 luni

23.03.2005 4:18     citat 

Si eu am colul usor deschis . Asa cum zicea Mona , pat , nu sex si iar pat rad Mona , tu stai in pat absolut tot timpul , sau mai iesi pe afara ? Ma omoara gandul ca nu pot iesi cate putin pe afara plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
mona25

Copii

23.03.2005 10:09     citat 

Eu mai ies si pe afara, asa cate putin, nu la plimbari lungi si numai cand e vremea mai calda. Nu pot sta non-stop in pat, dar daca ma ia cate o contractie iau no-spa si ma intind.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

24.03.2005 8:19     citat 

Si eu am colul deschis. Am hotarat sa stau acasa - adica nu mai merg la munca de ieri- si dr a zis sa iau nospa si sa stau in pat daca ma mai doare. De iesit ies din casa nu foarte mult dar ies , mai robotesc cate ceva si prin casa dar daca obosesc ma asez imediat.
Sper si eu sa scap de cerclaj foarte fericit

sus

Denunta
Danutka

Copii
Bogdan: 14 ani, 1 luna

24.03.2005 8:27     citat 

Fetelor, de ce depinde deschiderea colului? E influentata de purtarea gravidutei la inceputul sarcinii? Cind se observa chestia asta, la ce termen si prin ce metode, la echo? Mersi mult zambet

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 2 luni
Denis Costin: 7 ani, 6 luni

24.03.2005 8:36     citat 

Mie mi s-a deschis saptamana trecuta. BB a fost foarte agitat sambata si duminica de la lasarea secului si s-a asezat in asa fel incat loveste in col plang sau sunt foarte trist Asta e s-a mai mutat el putin de atunci dar tot in col loveste. Acum daca ma ridic in picioare sau stau pe scaun simt cum ma apasa cum parca iese bb deja. Eu m-am dus la control pentru ca ma durea simteam cum ma inteapa ace in interiorul vaginului. Uneori erau ace alteori era un cutit........de multe ori simt cum interiorul vaginului se transforma in elastic si parca trage cineva de el, e dificil de explicat senzatia.
De aparut la mine singurul motiv plauzibil ar fi faptul ca steam fff mult pe scaun la birou - dar nu cred. Pur si simplu asa vrea organismul meu.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 10 luni
Mara : 15 ani, 2 luni
Calin: 7 ani, 1 luna

24.03.2005 9:49     citat 

----------
Danutka a scris:
Fetelor, de ce depinde deschiderea colului? E influentata de purtarea gravidutei la inceputul sarcinii? Cind se observa chestia asta, la ce termen si prin ce metode, la echo? Mersi mult zambet
----------

Si au am avut colul deschis, scurt, contractii si mi-a facut cerclaj. Dr. mi-a spus ca poate avea mai multe cauze: ori asa este corpul tau, ori ai avut multe avorturi, ori ai avut o nastere traumatizanta (cazul meu).
Se observa atunci cand apare. Colul se poate deschide la inceputul sarcinii, sau mai tarziu, cand creste burtica. Sau cand trebuie, inainte de nastere. trag cu ochiul Oricum, se vede si la consultatie, si la eco. Si in general ai dureri care te trimit la dr.

sus

Denunta
bluepearl

Copii

24.03.2005 2:40     citat 

Nu cred ca deschiderea colului e influentata de comportamentul gravidutei la inceputul sarcinii , de fapt nu cred ca e influentat de gravidute de loc . Sunt femei care lucreaza , stau pe scaun etc pana in ultima zi de sarcina si sunt femei care au probleme cu colul de la bun inceput . E vorba de organism . Oricum simti cand se deschide colul pentru ca ai diferite dureri care te trimit la doctor , diverse dureri , intepaturi , eu una simt o presiune si durere la nivelul pelvisului - intre picioare , adica .
Apropo fetelor , cerclajul se face indiferent de saptamana de sarcina in care esti? Mi-e greu de crezut ca la 29 de saptamani mi se mai poate face cerclaj . La cate saptamani vi s-a facut voua cerclajul?

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 17 ani, 10 luni
Mara : 15 ani, 2 luni
Calin: 7 ani, 1 luna

24.03.2005 2:59     citat 

Cerclajul se face intre sapt. 18 si 22.

sus

Denunta
bluepearl

Copii

24.03.2005 3:01     citat 

Asa cum am banuit andra-mara , la saptamani mai mici .... in cazul meu ... solutia e pat . Multumesc ptr raspuns .

sus

Denunta
mona25

Copii

24.03.2005 3:29     citat 

Si eu asa am scapat de cerclaj ... ca era prea tarziu... foarte fericit

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 2 luni
Iulia Alexia: 9 ani, 3 luni

25.03.2005 9:08     citat 

Ieri am facut morfologia fetala si doctorita mi-a descoperit colul deschis.
Astazi am fost la consultatie la doctorita mea si mi-a recomandat acelasi lucru:repaos total, adica fara efort, nici macar mancare sa nu fac.
Acum 2 saptamani nu aveam colul deschis, deci s-a deschis intre timp.
Am sa incerc sa respect instructiunile ei, ce sa fac.Cerclaj zice ca nu e nevoie.Asa ca no-spa si pat.Asta inseamna ca mai pun 20 kg. pe mine.
Sunt in saptamana 21 si am 69 kg.
Sanatate si sarcina usoara la toate!
Mi-a placut la echo cum se vedea bebeul, e baietel si misca mereu. Isi freca manutele de ochisori, era super..........

sus

Denunta
mona25

Copii

25.03.2005 9:29     citat 

Lasa Carmen ca nu-i chiar asa. Eu sunt la pat de doua luni si n-am pus mai mult de 2 kg/luna.... depinde ce mananci si cat mananci trag cu ochiul Sarcina usoara mai departe si cat mai multa odihna, iar de kg preocupa-te dupa ce nasti... sarut sarut sarut

sus

Denunta
ttcrissy

25.03.2005 10:57     citat 

----------
andra_mara a scris:
Cerclajul se face intre sapt. 18 si 22.
----------

mie mi-a facut cerclaj in sapt 12.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 14, 15, 16  »