· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Adeverinta la gradi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Adeverinta la gradi     
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

21.03.2005 10:54   Adeverinta la gradi  citat 

Dragi mamici, am o nelamurire: vreau sa-mi inscriu copilul la gradinita pt. la toamna (aici asa se procedeaza, il inscrii daca poti cu un an inainte sa nu pierzi locul). La gradi se cere adeverinta de la locul de munca al parintilor. Pina aici e normal, zic eu. Dar, stati!!! adeverinta de salariu, pt ca se zice ca se va plati pt copil in functie de salariul parintilor. Pina acum eu stiam ca tariful era unic stabilit de Min. Educatiei. Voi ati auzit de asa ceva?

sus

Denunta
somnorici

Copii
maimutza bengaleza
bolfosica

21.03.2005 11:03     citat 

Ma interesez si maine iti spun sigur. Cel putin in judetul Neamt iti voi spune care e procedura.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 5 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

21.03.2005 11:03     citat 

Draga Alina, nu cred ca este necesara trecerea salariului pe acea adeverinta. Si noua ni s-a cerut adeverinta de salariu, dar pe ea am specificat NUMAI functia, nicidecum salariul.Nu au DREPTUL sa ceara asa ceva (si sincera sa fiu nu cred sa comenteze ceva daca n-o faci), de vreme ce salaiul este CONFIDENTIAL.
Multa bafta in obtinerea locului dorit la gradinita! sarut

sus

Denunta
danyela_29

21.03.2005 11:08     citat 

Eu sunt din Bucuresti si fetita mea este inscrisa la o gradinita de stat .Mie nu mi-au cerut adeverinta de salariu fiindca au zis ca toti platesc la fel, adica 50000 lei pe zi.

sus

Denunta
alinatent

Copii

21.03.2005 11:12     citat 

Asa era pina acum la gradinita respectiva, era tarif unic, inclusiv la cresa, caci au si cresa si stiu de la sora mea a carui fetita a fost la cresa, dar am vorbit cu parinti care si-au inscris deja copiii acolo si li s-a spus asa ceva

sus

Denunta
Onush

22.03.2005 8:10     citat 

Ami are dreptate! Salariul este confidentinal solicitarea unuei asemea adeverinte este ilegala.
Vreau sa iti spun ca stiu o situatie in care in cazul unui credit ipotecar angajatorul a refuzat sa elibereze o asemenea adeverinta pentru banca si pana la urma s-a ajuns la un compromis ... a eliberat o adeverinta potrivit careia angajatul indeplineste conditiile legale pentru acordarea unui credit a carui rata sa fie de xxx euro pe luna. prostit

In alta ordine de idei nu mi se pare normal sa se plateasca sume diferite in functie de venituri si serviciile sa fie acelasi ..... banuiesc ca nu intentioneaza sa faca grupele de lucru in functie de veniturile parintilor si implicit de contributia baneasca.

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 20 ani, 4 luni
Dragos Razvan: 15 ani, 8 luni

22.03.2005 10:29     citat 

Mi se pare inacceptabil asa ceva!!!!!! surprins surprins surprins surprins
De vreme ce copilul tau mananca aceeasi mancare ca si ceilalti copii si beneficiaza de aceleasi conditii si educatie platesti aceiasi bani exclamatie Mie nu mi-au cerut nici macar adeverinta ca lucrez, doar m-au intrebat unde lucrez si un nr de telefon pentru cazuri de urgenta. La noi e taxa de 35.000/zi indiferent ca sunt casnica, somera sau milionara!

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 1 luna
Mara : 16 ani, 5 luni
Calin: 8 ani, 4 luni

22.03.2005 11:46     citat 

Si eu am fost la gradi saptamana trecuta, si printre altele mi s-a cerut adeverinta de salariu. Si asta m-a cam enervat. De ce le trebuie sa stie ce salariu ai? Ca sa stie cat sa te tapeze de bani? Deja mi-e scarba cand ma gandesc! Salariul este confidential, si in acelasi birou, noi nu stim cat are unul si cat are altul.
Nici cu adeverinta de salariat nu sint de acord, pentru ca daca vad unde lucrezi, isi pot lasa imaginatia sa zburde in legatura cu salariul.
La ce le fololseste adeverinta de salariat, cand oricum platesti taxa?
Normal mi se pare sa-ti ceara un numar de telefon, si analizele copilului, carnetul de sanatate.

Saptamana viitoare ma voi interesa si la alte gradinite, sa vad daca asa se cere peste tot. In ltima instanta, vom declara ca nu sintem angajati cu carte de munca, si adeverinte d-alea tot nu voi duce. exclamatie

La gradinita la care am fost, tariful este 1.500.000 pe luna.

Exista si o schimbare in bine fata de anii trecuti: nu mai e nevoie sa locuiesti pe raza gradinitei ca sa iti inscrii copilul acolo, cum era acum cativa ani.

sus

Denunta
alinatent

Copii

22.03.2005 2:07     citat 

Multumesc pt. raspunsuri, miine merg sa-l insciu pe Bogdi la gradi si o sa va spun ce mi-au zis. Problema e ca nu as vrea sa renunt la gradinita asta pt. ca e aproape de mine si e foarte buna din cite am auzit, mai ales educatoarea care va fi la grupa mica

sus

Denunta
Onush

31.03.2005 12:55     citat 

Am fost si eu sa prospectez piata gradinitelor pentru Ruxandra si intr-adevar de anul asta se cere adeverinta de venituri la gradinitele de stat nervos Ceea ce am inteles este ca nu trebuie specificat salariul ci doar ca depaseste un anumit cuantum (salariu minim pe economie)

sus

Denunta
ttcrissy

31.03.2005 2:21     citat 

eu am depus adeverinta de salariat la cresa pe la inceputul lunii martie. Pe ea am specificat functia (nu si salariul) si faptul ca eram angajata cu contract permament pe perioada nedeterminata. Mi-au primit-o fara probleme, de fapt nici nu prea s-au uitat la ea.

Interesant a fost ca au vrut musai adeverinta de la mama, si de la tata NU nervos chit ca eu tocmai imi dadusem demisia de la firma in mom cand mi-a trebuit adeverinta..... nervos

in alta ordine de idei, nu as specifica salariul in veci, salariul meu e confidential, nici mama nu il stie....daca vor, nu au decat sa faca cerere la inspectoratul teritorial de munca, daca li se pare ca e o informatie la care poate avea acces oricine.

sus

Denunta
mikimihaescu

Copii
Luca Vlad: 19 ani, 1 luna
Andrei Tudor: 24 ani, 5 luni

31.03.2005 3:27     citat 

Si noua ne-au cerut adeverinta si chiar ma speriasem, pentru ca eu in prezent nu am contract de munca si stau cu copiii acasa. Dar am prezentat numai adeverinta de salariat a sotului, fara sa precizam salariul si a fost ok. Nu prea inteleg de ce le trebuie, ca doar si cei care nu sunt angajati au dreptul sa-si dea copiii la gradinitza. Sau nu?

sus

Denunta
Nina

Copii
Nina-Cristina: 19 ani

01.04.2005 12:36     citat 

De multi ani se cer adeverintele de salarizare a parintilor, caci acestia trebuie sa dovedeasca, ca au din ce plati taxa la gradinita.
Acum cativa ani, fratele unei prietene, nu a reusit sa-si inscrie copilul la gradinita(cu program prelungit) deoarece lucra la negru, nu avea contract de munca, iar mamica la fel. Nu mi se pare corect, o data ce iti dai copilul la gradinita, normal ca ai si bani din ce sa platesti, caci altfel nu l-ai inscrie, nu ?
Iar cumatra mea, fiind parinte singur, platea o taxa mai mica. La fel era si in cazul in care aveai 2 copilasi la aceeasi gradinita. Ceea ce mi se pare corect. Dar nu se mai aplica aceste micsorari de taxe, acum. Toata lumea plateste la fel.

sus

Denunta
sav

05.04.2005 10:25   MONI  citat 

eu deabia pe data de 16-22 aprilie voi face reanscrierea la gradinita.Si mie mi s-a cerut adeverintele de salariu( de la mine si sot)Eu cred ca nu conteaza adeverintele de salarii ca oricum,chiar daca unii castiga mai mult si altii mai putin , mancarea este aceasi pentru toti copii,sau poate in functie de castig se fac simpatiile si antipatiile.Eu una am probleme cu una dintre educatoare,ii dau buna dimineata zambind iar dansa imi raspunde cu greata.Pote din cauza ca la fiecare sedinta aveam si eu ceva de spus fara nici o retinere si frica.La serbarile de iarna copilul meu are numai roluri de fulgi de neasau cerb(adica sa nu iasa in evidenta).Cel mai dureros lucru este faptul ca nu putem face aproape nimic.Toate sunt sustinute de d-na directoare.[/b]

sus

Denunta
alinatent

Copii

06.04.2005 2:24     citat 

Fetele, v-am promis ca o sa va dau detalii cind o sa il inscriu pe Bogdi la gradi (mai ales ca eu am deschis subiectul asta).
Nu l-am inscris decit azi ca a fost d-na directoare in concediu si numai dumneaei primeste dosare.
Oricum am gasit-o foarte greu ca m-am tot dus de luni si ba era la sedinta ba nu stiu unde ...
Ma rog. Am fost cu sotul ca mai fuseseram undeva impreuna si am intrat sa vada si el gradinita.
I-a placut, e curata, mare, are curte frumoasa si pe copii ii scoate vara afara. Pina aici bine ... Pina i-am vazut mutra d-nei nervos . Poate o sa ziceti ca sint prea sensibila sau nu stiu ce ... Dar o figura mai acra ca a ei nu am mai vazut demult, de-abia ne-a salutat.
Eu am vrut sa ii dau copii xerox dupa adeverintele de salariu. Nu de alta, dar peste tot unde am fost se depun copii inclusiv la acte mai importante. Dar nu, aici d-na ni le-a oprit pe cele originale, ma rog ...
Nu mi-a placut deloc de ea. Nu asa te comporti cu parintii, care, hai sa fim serioase, sint ca niste clienti pt ei, mai ales ca acum e concurenta intre gradinite si scoli
S-a uitat cu mare atentie la salarii si nici asta nu mi-a convenit, probabil nici ei. Ca noi aveam trecute salarii mici acolo, eu cel de medic rezident, care este modic, iar sotul meu pe cel de ingrijirea copilului ca la noi si-a luat el. Oricum madam nu o sa afle niciodata ca noi mai avem si alte venituri. Probabil ca i s-a parut ca sintem cam saraci sau de ce s-o fi uitat asa urit?
Nu vreau acum sa par increzuta dar daca e pina acolo, as putea sa imi rezolv la orice gradinita din oras, daca e dupa pile, avem si din alea, dar mi se pare absurd ca pt inscrierea unui copil in grupa mica sa trebuiasca sa fii nu stiu cit de bogat sau sa ai nu stiu ce relatii. Ce o sa ne facem atunci cind o sa ii dam la scoala? O sa vindem casa?
O sa ziceti poate ca m-am ofticat din ceva minor dar va zic sincer ca nu mi-a placut atitudinea ei.
Si nici sotului, care nu da doi bani pe chestii din astea, e mai nepasator, dar acum a vazut si el realitatea
Si ma gindesc serios si la alta gradinita unde personalul sa fie mai amabil, numai ca am ramas fara adeverinte, acuma trebuie sa fac altele. Pai daca cu noi se comporta asa, atunci cum o sa se poarte cu un copil de 3 ani?
Sint foarte indignata si ma gindesc cu groaza ca educatoarele fac diferente intre copii in functie de "bogatia" parintilor, iar cei care vor suferi vor fi copiii, care nu au nici o vina ca parintii lor sint mai bogati sau mai putin bogati

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: