· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Dezvoltarea, educatia si timpul liber al copiilor >Informatii despre crese, gradinite, scoli > Adeverinta la gradi
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2
subiect nou  raspunde
autor Adeverinta la gradi     
mikimihaescu

Copii
Luca Vlad: 19 ani, 1 luna
Andrei Tudor: 24 ani, 5 luni

06.04.2005 6:09     citat 

Alina,
bun venit in club. In clubul parintilor de copiii scolarizati. Si abia esti la inceput, din pacate pentur tine vor urma si alte dezamagiri de genul asta. Sa vezi la scoala ce tupeu pe invatatoare si pe directoare. Daca mai vrei amanunte, iti stau oricand la dispozitie.
Curaj si da-i inainte ca pana la urma se rezolva intr-un fel sau altul.
Miki

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 19 ani, 1 luna
Mara : 16 ani, 5 luni
Calin: 8 ani, 3 luni

06.04.2005 8:33     citat 

Alina, de asta ma tem si eu, cu adeverintele astea. trist Si sufera bietii copii. Dar eu n-am pretentie sa-mi placa directoarea, ci educatoarele. Oricum, vineri mergem si noi sa o inscriem pe Andra. Sotul meu, care a vizitat de mai multe ori gradinita, a ramas cu o impresie buna despre personal.

----------
alinatent a scris:
Eu am vrut sa ii dau copii xerox dupa adeverintele de salariu. Nu de alta, dar peste tot unde am fost se depun copii inclusiv la acte mai importante. Dar nu, aici d-na ni le-a oprit pe cele originale, ma rog ...
----------

Adeverintele se dau numai in original. Nici nu o poti folosi la altceva, pentru ca scrie pe ea la ce-ti foloseste. Si oricand ti se poate elibera alta. Nu e un act important cum este certificatul de nastere, de exemplu.

----------
mikimihaescu a scris:
Sa vezi la scoala ce tupeu pe invatatoare si pe directoare. Daca mai vrei amanunte, iti stau oricand la dispozitie.
----------

Hai ca m-ai facut curioasa! foarte fericit
Desi am auzit atatea de la colegi, incat nu stiu daca ma mai mira ceva.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 18 ani, 4 luni
horia: 16 ani, 1 luna

07.04.2005 7:11     citat 

Andra_mara a scris:

adeverintele se dau numai in original.

Aha!!! Acum am priceput cum stau lucrurile cu adeverintele, credeam ca se pot depune si copii xerox. Eu m-am ars o data cind am depus la primarie ceva acte destul de importante in original si dupa aia am tras ponoasele, si de atunci oriunde ma duc cu acte lduc si copii. Probabil de aia s-o fi strimbat d-na la mine ca nu i-o fi convenit de copiile mele xerox. Am inteles acum cum sta treaba, mersi Andra_mara

sus

Denunta
cerabela

07.04.2005 5:23     citat 

Buna.Copilul meu a mers la camin pana acum ca de la toamna il dau la scoala (are 6 ani jumatate),dar ceea ce ati zis voi aici ma ingrozeste.inseamna ca la scoala e mult mai rau.La noi la gradinita nu s-a cerut adeverinta cu salariul,eu nu vad rostul,ce nu pentru toti copii sunt aceleasi tarife???Sau au cerut ca sa vada cine e mai instarit sa stie ele de la cine sa jumuleasca pe parcursul anului....ca o sa vi se ceara o gramada,spre exemplu la clasa la copilul meu s-a facut o excursie in jurul Bacaului si costa 150.ooo ,nu e o suma foarte mare,dar ceea ce m-a deranjat a fost ca alta clasa,pentru aceeasi excursie li se ceruse 100.000 lei.Oare diferenta de 50.000 de copil inmultit cu 30 de copii unde s-a dus???Si sunt multe cereri din astea care te scot din sarite,efectiv in fiecare zi cand te duci sa iti iei copilul trebuie sa ai bani la tine ca nu se stie pentru ce iti mai cere.La noi se cere bani si pentru apa potabila.Orice e posibil.Eu sper ca la scoala sa nu fie chiar asa dar mi-e teama ca o sa fie si mai RAU.PUPICI

sus

Denunta
alinatent

Copii

07.05.2005 8:05     citat 

Fetele, de luni Bogdam merge la gradi, tineti-ne pumnii!!! zambet
M-am hotarit sa il dau mai repede putin ca nu ne descurcam cu amindoi acasa
Bogdan a stat mai mult pe la bunici, dar ii mai lasam sa respire si ei putin, asa ca ...
Nu il dau unde l-am inscris ca acolo il primeste numai la toamna, dar am gasit o gradinita unde e educatoare o cunostinta, chiar la grupa mica
E mort dupa copii si ne innebuneste cu iesitul afara, nu mai putem face nimic de el decit sa il ducem "a copii" cum zice el
Sper sa fie bine caci e foarte sociabil si destul de ascultator are memorie buna, stie poezii, cintece, povesti (ce noroc cu bunicii astia, ca au ureche muzicala si nervi sa il invete sa cinte)
Cu copiii se comporta bine, caci l-am urmarit ieri. Am fost sa ne interesam de alta gradinita si pina a venit directoarea, s-a jucat cu copiii in curte si a fost foarte bine, cu toate ca copiii vorbeau ungureste, si el nu intelege o boaba, dar n-au fost probleme, cind e vorba de joaca ... rad , ce mai conteaza limba? Mi-ar fi placut si acolo, macar invata ungureste, numai ca nu mai erau locuri. Mi-e teama numai sa nu plinga dupa noi, dar daca are copii in jur, cred ca va fi bine

sus

Denunta
andra_mara

Copii

07.05.2005 10:41     citat 

Am inscris-o si noi pe Andra, dar abia la toamna o primeste. Adeverinta de salariu n-a fost prea importanta, cica e ceva nou, de anul asta. Cand am vorbit prima data, prin martie, ne-a spus ca taxa e de 1,500,000 lei. Acum s-a majorat, e 2 milioane. Oricum era de asteptat sa se schimbe de la un an la altul.
Iti tinem pumnii Alina, sa se acomodeze Bogdan repede si fara probleme. Daca zici ca ii place "a copii", sigur n-o sa va duca dorul. La gradi are alte activitati, acasa deja e o anumita rutina care pe ei, la varsta asta, ii plictiseste.

sus

Denunta
alinatent

Copii

07.05.2005 11:02     citat 

----------
andra_mara a scris:
Am inscris-o si noi pe Andra, dar abia la toamna o primeste. Adeverinta de salariu n-a fost prea importanta, cica e ceva nou, de anul asta. Cand am vorbit prima data, prin martie, ne-a spus ca taxa e de 1,500,000 lei. Acum s-a majorat, e 2 milioane. Oricum era de asteptat sa se schimbe de la un an la altul.

----------

Asa de scuuump??????????????
Doamne, pai ce fel de gradinita e asta, andra_mara? Privata?
Pe aici a fost cam 45 000 pe zi anul trecut, deci cam 8-900 000 pe luna
Acuma nu stiu cit va fi mai incolo, dar sper totusi sa nu ajunga atita
Am inteles ca tariful e unic pe tara stabilit de Min Educ
La gradinita aceea in limba maghiara unde am vrut sa il dau initial era intr-adevar mi scump cam 1 mil 300 pe luna dar apartinea de o biserica si nu de Min Educatiei

sus

Denunta
savitry

Copii
Liviu Adrian: 18 ani, 7 luni

07.05.2005 11:30     citat 

Si noua ne-a cerut la inscriere dar am scris ca salariul este confidential si o declaratie prin care ma oblig sa platesc gradinita copilului desi mi se pare si mie stupida chestia. Motivatia lor a fost, ca se cere adeverinta de salariu pt a sti de unde sa ii ia pe parintii care nu platesc.
Dar o alta faza shocanta a fost ca am citit in formularul medical ce trebe completat de medicul de familie ca trebuie examen secretie vaginala pt mame si fetite. Io am baiat, am scapat, da nici nu am intrebat daca e pe bune faza ca e cam dubios sa duci coptchila de 3 ani la gineco.

sus

Denunta
andra_mara

Copii

15.05.2005 1:27     citat 

----------
alinatent a scris:
Asa de scuuump??????????????
Doamne, pai ce fel de gradinita e asta, andra_mara? Privata?
Pe aici a fost cam 45 000 pe zi anul trecut, deci cam 8-900 000 pe luna
----------

Asa ne-a zis. Deocamdata n-am vazut nici o hartie in care sa scrie exact costurile. Cum ti-am zis si pe privat, pana sa vad raspunsul tau nici nu mi-am pus problema ca 45.000/zi x 22 zile nu inseamna 1,5 milioane. Poate mai intra si alte taxe. Gradinita are program prelungit si este de stat. Cand am depus dosarul ne-a spus ca din toamna costa 2 milioane. Poate ca intra si altele in pret: muzica, dans, calculator... nu stiu. Noi eram fericiti ca am scapat si ca am reusit s-o inscriem. N-am mai intrebat si altceva. De platit oricum o sa platim la toamna.

----------
savitry a scris:
Dar o alta faza shocanta a fost ca am citit in formularul medical ce trebe completat de medicul de familie ca trebuie examen secretie vaginala pt mame si fetite. Io am baiat, am scapat, da nici nu am intrebat daca e pe bune faza ca e cam dubios sa duci coptchila de 3 ani la gineco.
----------

Eu nu mai gasesc formularul. Dar parca nu am vazut acolo decat referiri la vaccinuri. O chestie ca asta mi-ar fi sarit in ochi. Dar nu exclud ca ar putea sa ceara si asa ceva. Pe bune o sa rastorn casa dupa formular sa vad daca au cerut si aici asa ceva.

sus

Denunta
zuzzica

Copii
robert mihai (micky): 19 ani, 1 luna
am nascut deja!

11.11.2005 12:50     citat 

de chestia cu ex ginecologic pt mama si fiica chiar ca nu am mai auzit. la noi nu scria sigur asa ceva. noi, mai comozi, am fotografiat cu telefonul ce trebuie sa contina dosarul...
si de taxa de 1.500.000-2.000.000 am auzit doar la gradinitele particulare aici la noi. noi platim 40.000/zi. e drept ca la inceput ni s-a cerut o 'sponsorizare'. cat poate fiecare. noi am dat 1.000.000. cica pt amenajarea gradinitei, repararea paturilor stricate, saltelute noi, care fie vorba intre noi, nici acum nu au ajuns la gradinita . dar nu ma mai mir de nimic. poate in banii astia intra si rechizitele...
noi am platit separat pt ele-500.000 si inca 1.000.000 pt jaluzele pt ca la ei bate soarele si e f cald. eu ma intreb daca celelalte generatii de copii au avut jaluzele... parintii, saracii, cotizeaza pt copiii lor. si cica in banii astia intrau iar repararea patuturilor... e o mare murdarie ceea ce fac ei... la fel si chestia cu adeveritele de salariu. oricum contributia lunara a fost in sept de 30.000 iar acum s-a facut 40.000. nu scrie de nici o diferentiere in functie de salariu. oricum sotul meu e navigator si nu i se poate afla salariul, mai ales de ele... asa ca nu m-a deranjat sa le duc adev de la mine, pe care ne-au cerut-o abia acum si nu la inscriere. nu am dus-o inca dar nu stiu cum sa fac sa-mi sterg salariul de pe ea. nu mai pot apela iar la colegi fiidca eu sunt din ian in concediu medical si iau salariu 100%. va dati seama ca atunci cand trebuie sa-mi aduca salariul uneori il primesc si la o sapt dupa, daca nu insist.. mi-l aduce o 'prietena' fiindca serv meu e intr-o localitate apropiata. si e mai greu sa ajungi acolo si plus de asta am si un sef analfabet care nu stiu daca are 12 clase. lucrez la o firma de transporturi interne si internationale. e descurcaret, e drept. dar si-a si umflat buzunarele din rezervoarele camioanelor din care isi trage si el cate ceva. dar e tare in gura si personal care ii cam face treaba. el toata ziua nu stie decat sa-si bage si sa-si scoata...(scuze).
la noi optionalele se platesc separat, si, avand in vedere faptul ca suntem la grupa mica, am platit 80.000 pt dansuri, care de fapt sunt un fel de gimnastica sa le mai consume din energie. de la anul poti alege calculator si/sau engleza si cine mai stie ce...
eu nu l-am invatat sa se stearga la poponet. pana acum a fost la cresa si nu m-am gandit. mi se pare mititel un copilas de 3 ani sa se stearga singurel. una din educatoare, cand am ajuns la gradi si asta mic mi-a spus ca e murdar la poponet, am intrebat-o cine merge cu ei la baie. mi-a zis ca ar fi trebuit sa-l invat sa se stearga singur, ca nu e treaba ingrijitoarelor. nu stiu cum naiba se face ca doar pe o tura, respectiv pe tura educatoarei mai...ciudatzica, e murdarel... acum ma intreb: care e treaba ingrijitoarelor?
la inceput, mickytzu meu a facut in pat si a trebuit sa-i iau salteaua acasa sa i-o spal. ca altfel l-ar fi lasat sa doarma asa. am intrebat daca o spala ei, ca altfel nu ziceau. acum i-am dus un celofan si o paturica sa i-o puna sub cersaf, sa nu mai ude patul...

sus

Denunta
Onush

11.11.2005 2:06     citat 

----------
savitry a scris:

----------

Cred ca ai inteles gresit. Fisa medicala de la medicul de familie contine contine informatii referitoare la boli transmisibile la copii ... cum ar fi viermisorii ( examenul coproparazitologic), boli ale copilariei, si vaccinarile... Secretiile vaginale pentru mama si fiica nu fac parte din analizele necesare la gradinita.

sus

Denunta
Inny

11.11.2005 5:54     citat 

citesc ce-ati scris si ma minunez... tot romanu incearca sa fure cite un pic pe cel de linga el!!! Cum sa ma mai mir atunci ca la magazinu romanesc din Anaheim se vinde ciocolata cu rom, expirata????? Ca doar nu i-o cumpara americanu... care habar n-are... ci tot noi, romanii... deci tot pe noi ne fraiereste!!!! socat trist

n-am cuvinte... zau... bine ca nu mai sint in sistemul ala... cool

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: