· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Vergeturi. Stie cineva vre-un remediu?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor Vergeturi. Stie cineva vre-un remediu?     
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani

01.04.2005 8:45     citat 

Uite la mine in ultima luna au aparut vergeturile...........pe burtica plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ............problema e ca au crescut foarte rapid............am avut burtica mare.............si cel mai nasol e ca simteam cum pur si simplu crapa pielea..........mai ales cand ma intorceam de pe o parte pe alta in somn, ma tineam eu de burtica, dar tot era greutate si fortza.............iar in ultima saptamana am avut si o iritatie de la sarcina, pe burtica si picioare...........si pur si simplu nu m-am mai putut da cu crema ca ma manca de muream.........de la dermatolog mi-au dat ceva dar m-am dat de vreo 3 ori ca nu aveam voie sa ma dau in fiecare zi.............nu prea ai cum sa le impiedici sa apara, eu m-am dat de la 6 luni (cand nu aveam nici o vergetura) cu crema speciala Elancyl maternite.........degeaba plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist ..........acum s-au mai estompat, mai ales ca dupa nastere se strange pielea la burtica..........oricum ma enerveaza si asta ma suparata tare mult, dar nu prea am ce sa fac..........mie si pe sani mi-au aparut si au fost cateva foarte pronuntate care au aparut la inceputul sarcinii..........sper sa-si mai revina sanii dupa ce termin cu alaptarea...........ca nu imi mai vin bluzele cu nasturi rad rad rad

sus

Denunta
tamira

Copii
nu mai trec pe aici

01.04.2005 9:15     citat 

roblondy, sa stii ca tine si de mostenire...adica daca la tine in familie sunt asemene pb, poti sa te dai cu 100 de creme. dar eu daca as mai fi pregnant, m-as da mult mai constiincios

sus

Denunta
RoBlondy

Copii
Alexia Molnar: 13 ani, 5 luni
Raducu Sebastian Molnar: 11 ani, 4 luni
Frisky Molnar: 14 ani, 3 luni

02.04.2005 5:06     citat 

tamira, nici mama mea nu a facut vergeturi in nici una din sarcini(trei) si nici sora mea cea mai mare care a dat nastere la o fetitza..deci SPER sa nu fac nici eu

Loreena, iti inteleg frustrarea...adica, ma pun in locul tau..si eu as fii suparici...dar bine ca ai o frumusete de micutza! foarte fericit merita "pretul" nu?

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 14 ani

02.04.2005 8:37     citat 

Nici mama nu a facut vergeturi cu mine, dar am avut mai putin de 3 KG la nastere....
Eu am nascut un baiat de 4 kg si da, cu 2 zile inainte sa nasc, cand mi se lasase burta( adica bebe incepuse sa se angajeze in pozitie) m-am trezit peste noapte cu o dunga mare pe burta foarte fericit Din fericire, nu se vede din chilot, e foarte jos foarte fericit si in plus deja a inceput sa se estompeze.
Mentionez ca m-am ingrijit bine si am sperat sa scap, dar....se pare ca, cu cat burta( copilul) e mai mare cu atat sunt sansele mai mari sa-ti apara, mai ales pe ultima suta de m a sarcinii.
RoBlondy, mai vorbim intr-o luna doua, OK? zambet
Si m-am mai gandit la o chestie, poate si varsta are un cuvant de spus, pielea isi pierde din elasticitate pe masura ce inaintezi in varsta. eu am facut copilul la 30 de ani, tu esti mai tanara, poate asta e avantajul tau trag cu ochiul

sus

Denunta
RoBlondy

Copii

04.04.2005 4:50     citat 

zannieCA..SPER sa nu fac vergeturi deloc...daca o sa fac..asta e..ce pot face? zambet

sus

Denunta
aline

Copii
Dani: 13 ani, 11 luni
Alexandra: 9 ani, 9 luni

23.04.2005 5:07     citat 

[color=red][quote="RoBlondy"]uhhh...am citit ca a zis Marinutza ca ei i-au aparut vergeturile in saptamana 37...eu inca nu sunt acolo...SPER sa nu fac vergeturi..ca simt ca imi plezneste pielea pe dobitza!!

Ma dau si eu cu creme..dar asta nu e o asigurare ca nu o sa fac trist[/quote[/color]]

eu de cand am aflat ca sunt gravida, mi-am tot dat cu crema de la avon, ca sa previn vergeturile. am nascut la 26 de saptamani si pana atunci nu am avut absolut deloc vergeturi; insa imediat dupa ce am nascut au aparut si vergeturile una dupa alta. asa ca... din pacate, cand crezi ca ai scapat, atunci te loveste. dar oricum, depinde de elasticitatea pielii. si daca au apucat sa-ti apara, nu cred sa mai dispara definitiv vreodata.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani

23.04.2005 8:10     citat 

----------
aline a scris:

am nascut la 26 de saptamani
----------

ai nascut la 26 de saptamani?????

sus

Denunta
aline

Copii

24.04.2005 2:37     citat 

zambet da, loreena, am nascut la 26 de saptamani si 5 zile. acum rad, ca am copilul sanatos tun, fara nici o problema, slava Domnului! dar prin ce am trecut, nu doresc nimanui...
nu am avut o sarcina cu risc, din contra, totul mergea super bine, dar mi-a intrat un soricel in casa si m-am speriat foarte rau, am fost ingrozitor de scarbita si chiar si dupa ce s-a incheiat "episodul", nu m-am putut linisti. asa ca dupa vreo 36 de ore m-am dus de urgenta la spital, ca pierdusem dopul gelatinos, iar in urmatoarele 2 ore deja nascusem.

sus

Denunta
monik25me

Copii
Ioana Alexia: 18 ani, 3 luni
George Calin: 11 ani, 3 luni
am nascut deja!

25.04.2005 1:20     citat 

aline: imi este foarte rau!!!!!!! si copilul e ok? eu am probleme cu sarcina si ma gandeam ca inca nu este suficient de dezvoltat copilul...dar asta nu s-a intamplat in Romania, nu? te rog, spune-mi, mor de curiozitate!

sus

Denunta
aline

Copii

26.04.2005 12:31     citat 

eee, monik, acum nu mai are de ce sa-ti para rau, ca sunt o mamica fericita. da, copilul este foarte bine, nu e handicapat (asa cum ne speriasera medicii imediat dupa nastere), este dezvoltat normal (ma rog, nu arata ca un copil de 5 luni si nici nu face inca ceea ce face un copil la 5 luni; este mai micut); oricum, doctorii iau in consideratie varsta lui corectata (2 luni). insa el arata si se comporta mai degraba ca un bebe de 3 luni. cand eram in travaliu la spital si mi-au zis ca voi naste (au incercat sa-mi opreasca contractiile cu niste medicamente, dar n-au reusit), eram multumita ca macar copilul are aproape 27 de saptamani si va trai. eu citisem pe net ca la 24 sau 26 de saptamani (nu mai stiu sigur), daca se naste, bebe poate trai, ca are tot ce-i trebuie. nici o clipa insa nu mi-a trecut prin cap ca un prematur si mai ales unul asa mic risca sa aiba leziuni la creier si sa ramana handicapat. si pt ca niciodata nu am auzit amanunte despre prematuri si nici nu m-a interesat sa ma informez despre ei, ma gandeam ca o sa stam in spital cateva zile, ca de! el e mai mic si poate ca ii vor face teste ceva si apoi vom pleca acasa. prin urmare, durerea mea (ca sa vezi ce tampita!) era ca nu ii cumparasem inca patut , iar hainutele pe care i le luasem erau sigur mari.
dar ... a stat in spital de pe 27.11.2004 pana pe 8.02.2005. totul a decurs extraordinar de bine, adica nu a avut nici o problema, doar ca trebuia sa se maturizeze suficient incat sa poata respira fara luneta nazala si sa poata bea la fiecare masa macar din biberon (daca nu si de la san). in orice caz l-am scos din spital inainte de data la care ar fi trebuit sa se nasca (27.02.2005) si totul merge super bine.
nu, nu s-a intamplat in romania, ci in canada, in montreal. personalul medical (in principal infirmierele, ca noi cu ele aveam cel mai mult treaba) a fost super de treaba, toti, amabili, draguti ... bineinteles ca si capabili. una dintre infirmierele de noaptea era romanca! din pacate eu n-am cunoscut-o, mi-au zis de ea alte mamici. dar sunt sigura ca printre o groaza de spagari si in romania sunt medici si asistente foarte buni (bune), care in afara ca isi cunosc meseria si o practica cu placere, iti zambesc si te incurajeaza gratis. deci, nu pot spune ca "ce bine sau ce rau ca am nascut aici si nu in romania", ca fiecare cu norocul lui (ma refer peste cine dai in spital). si apoi, mi-ar fi placut sa fiu in romania, ca sigur as fi nascut la termen, ca n-avea cum sa-mi intre in casa nici un soarece, ca stateam la etajul 8. jenat
asa ca iti doresc sa duci la bun sfarsit sarcina ta si sa ai parte de cei mai dragalasi gemeni din lume! incearca sa nu te enervezi, sa nu te stresezi, sa nu muncesti mai deloc sau deloc, ci sa duci o viata de printesa!

sus

Denunta
yaely

Copii
yaely

27.04.2005 9:40     citat 

nu vreau sa fiu rautacioasa zambet dar am crezut ca numai eu am ramas cu vergeturi si mi-era rusine sa spun. scot limba

sus

Denunta
RoBlondy

Copii

27.04.2005 11:30     citat 

zannieCA, uite draga mea ca au trecut 3 saptamani si mi-au aparut si mie vergeturi pe burtica, in partea dreapta, jos. Sunt mici dar mai am inca 3 -4 saptamani de sarcina si deci au timp sa se faca mari. plang sau sunt foarte trist
deci ai avut dreptatea, nu e vorba nici de genetica, nici de cata apa bei, nici cu ce creme te faci. Sunt suparata rau... plang sau sunt foarte trist sper insa sa nu creasca mult vergeturile .....offf..offff

sus

Denunta
zannieCA

Copii
David Spencer: 14 ani

28.04.2005 5:19     citat 

----------
RoBlondy a scris:
zannieCA, uite draga mea ca au trecut 3 saptamani si mi-au aparut si mie vergeturi pe burtica, in partea dreapta, jos. Sunt mici dar mai am inca 3 -4 saptamani de sarcina si deci au timp sa se faca mari. plang sau sunt foarte trist
deci ai avut dreptatea, nu e vorba nici de genetica, nici de cata apa bei, nici cu ce creme te faci. Sunt suparata rau... plang sau sunt foarte trist sper insa sa nu creasca mult vergeturile .....offf..offff
----------

Ohhhhhh....imi pare rau, sweetheart! speram sincer ca vei scapa de ele...dar nu e cazul sa fii asa suparata, gandeste-te la minunea mica din burtica, e un pret mic pe care il platesti sarut
Se vor estompa, la mine aproape ca nu se mai vede nimic, trebuie sa ma uit cu mare atentie foarte fericit , am folosit in continuaare creme, masaj si gommaj
Si eu tot pe dreapta am avut pt. ca acolo a fost bebele pozitionat si acolo a atarnat mai greu trag cu ochiul
Sarcina usoara in continuare!

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 13 ani, 10 luni
Catinca Ioana: 9 ani, 6 luni

28.04.2005 8:21     citat 

Fetelor si eu am vergeturi,am luat acum o crema romaneasca pentru ele si ma dau de 2-3 ori pe zi, de vreo 4 zile incoace.Dupa 2 zile, ce credeti ca am observat? Ca nu mai aveam nici un sfert din...celulita pe care o aveam pana acum,si asta din cauza ca ma plimb in fiecare zi aprox 4-5 ore cu caruciorul!!!! foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit
Asa ca , daca nu scapati de vergeturi va recomand o solutie pentru celulita: mersul pe jos, cel mai sanatos!!!Pentru cele care lucreaza e mai greu, dar cine e in concediu de ingrijire copil, nu va duceti copiii in parc si stati pe banca, impingeti la carucior sa faceti fundul frumos!!!!!

Stiu ca am sarit de la una la alta, dar eu asa mi-am dat seama ca am picioare mai frumoase, si ma gandeam sa ma si laud un pic scot limba scot limba scot limba

sus

Denunta
RoBlondy

Copii

28.04.2005 5:47     citat 

----------
mmilitaru a scris:

Stiu ca am sarit de la una la alta, dar eu asa mi-am dat seama ca am picioare mai frumoase, si ma gandeam sa ma si laud un pic scot limba scot limba scot limba
----------

Bine ai facut! foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: