· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Zymaflour
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor Zymaflour     
dodosasha

Copii
S
P

25.03.2005 8:25   Zymaflour  citat 

Dragi mamici, voi cum dati pastilutele de zymaflour la bebei ca nu se dizolva deloc?

sus

Denunta
anablandiana

25.03.2005 9:13     citat 

Pastilutele de Zymafluor de fapt se sug si se interpun intre gingie si buzita in felul asta avind si efect local de fluorizare a ti-e frica sa nu se innece cu ea poti s-o sfarimi tu in prealabil si i-o dai in ceai sau lapte.Nu e musai sa se dizolve.

sus

Denunta
marypoppins_2

25.03.2005 12:12     citat 

Pt. ce se dau astfel de pastilute? Trateaza ceva anume sau se dau precum Vigantolul?
sarut

sus

Denunta
KiKilinis

Copii
JR: 15 ani, 9 luni
MICA: 11 ani, 6 luni

25.03.2005 12:21     citat 

ai dat zymaflour lui bb? ti l-a am fost uimita cand am vazut scris zymaflour din luna a mi-a eu o pastila/zi pana la nastere, iar lui bb sa-i dau pana la 14 sau 18 ani, lucru care nu mi-a dinti cu flour au fost interzise.
tie de ce ti l-a dupa ce a 2 ani, jumatate din cantitatea recomandata de producator. si mi-a 2 saptamani, ca i-l dau degeaba.

sus

Denunta
miri2005

Copii
radu cristian: 21 ani, 10 luni
miriam daniela: 17 ani, 6 luni

25.03.2005 2:16     citat 

Zymaflour-ul se da pentru floururarea dintilor bb-lului si se da din luna a am luat eu cat am alaptat 4pastile de 1/4. Iat lui Radu, care are 4ani si 1/2 ii dau 3 pastilute.

sus

Denunta
miri2005

Copii

25.03.2005 2:25     citat 

Inca ceva: nu se da cu lapte, caci, calciul din lapte anuleaza flourul si nu rezolvati nimic. Se da pisat intr-o lingutita de apa sau ceai, daca nu este alaptat, daca da, ia mama
Mary, nu au treaba cu vigantolul, ala e vit. d3, care fixeaza calciul
de administrat nu prea se stie sigur, sunt mai multe variante: 7ani, 14 ani, 18ani.
Eu zic ca pana la 7ani e suficient, ideea este sa se mineralizeze dintii definitivi.

sus

Denunta
anablandiana

28.03.2005 11:03     citat 

----------
citat:
miri_2005:
Eu zic ca pana la 7ani e suficient, ideea este sa se mineralizeze dintii definitivi.

----------

Pina la 7 ani cu siguranta nu se mineralizeaza toti dintii definitivici cel mult molarii de 6 ani si incisivii centrali inferiori si superiori si uneori nici acestia din urma nu si-au definitivat procesul.Ce te faci insa cu premolarii ,caninii si molarii de 12 ani a mare ,mai ales premolarii care odata cariati se ajunge f usor la devitalizare dupa care mai e un pas pina la fractura , ceea ce face dintele candidat sigur la coroana de invelis si in unele cazuri la interventii chirurgicale( ca sa nu zic extractie!) confuz

sus

Denunta
miri2005

Copii

28.03.2005 11:35     citat 

Ana, dintii se mineralizeaza cand sunt in gingii, nu dupa ce au iesit. Cel putin eu asa stiu de la verisoara mea stomatoloaga. de aceea am afirmat ce-ai citat

sus

Denunta
anablandiana

28.03.2005 11:40     citat 

Aia stiu si eu ! Dar ai vazut tu copil de 7 ani cu premolarii,caninii sau molarii II erupti ? eu cred ca ...nu . Atunci de ce sustii ca pina la 7 ani e suficient?
si eu sunt stomatolog,by the way !

sus

Denunta
anablandiana

28.03.2005 11:54     citat 

si inca ceva ! este fluor nu flour ! Iar rolul sau este de a hidroxi apatita formind fluorapatita un compus mult mai rezistent la atacul acizilor rezultati in urma metabolismului microbian,adica al acizilor care produc caria.
Controversa dam fluor sau nu copilului a 1 ppm) ar substitui nu numai ionii hidroxi ci si ionii fosfat din compusul fosfat de calciu aflat in structura oaselor .de unde pina la ipoteza ca acesta e responsabil de anumite forme de cancer osos si de osteoporoza n-a la denigrarea pastelor de dinti cu fluor ,desi noi nu mincam pastele de dinti ...si nu cred ca putem ingera mare lucru ;anyway pericolul apare in administrarea de fluor atunci cind exista si alte surse de fluor in afara Zymafluorului cum ar fi ceea ce se practica in anumite tari-fluorizarea apei- sau consumul de sare fluorizata.

sus

Denunta
marypoppins_2

28.03.2005 8:41     citat 

Ca sa nu mai intreb pediatra, care oricum nu prea m-a eu Selenei pastilele astea? Au ba?
Ce ma sfatuiti?
Sanatate multa si dinti frumosi. rad
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
anablandiana

28.03.2005 9:02     citat 

Poti sa-i dai la varsta asta o tabletica de 0,25mg pe zi ,dar atentie sa nu contina fluor nimic din ce altceva ar mai putea intra in alimentatia ei.In perioada asta e important fluorul nu atit pentru dintii de lapte cit pentru faptul ca are loc mineralizarea molarului de sase ani (definitiv) un dinte f important pentru dentitia adulta.

sus

Denunta
marypoppins_2

28.03.2005 10:02     citat 

....
"Poti sa-i dai la varsta asta o tabletica de 0,25mg pe zi ,dar atentie sa nu contina fluor nimic din ce altceva ar mai putea intra in alimentatia ei."
....
si, daca nu te superi, ma poti ajuta cu mai multe informatii? Care alimente ar trebui sa le elimin?
Cand ii dau calciu intrerup pastilele astea?
Scuze daca sunt asa pisaloaga, dar vreau sa fac tot ce e posibil ca fiica mea sa creasca asa cum trebuie si sa fie sanatoasa, tocmai de aceea bat la cap pe toata lumea. zambet
Oricum, multumesc mult pt. informatii.
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 18 ani, 1 luna

28.03.2005 10:02     citat 

Timeea îºi primeºte pastila cu pricina direct în gurã..se topeºte destul de repede.ªi asta de la începuturi..

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: