· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > SOARELE!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
subiect nou  raspunde
autor SOARELE!!!!!!     
anablandiana

29.05.2005 11:25     citat 

Pentru a lupta împotriva agresiunii fotonice, pielea dispune de mai multe mecanisme de fotoprotectie: keratina si melanina cu importante capacitati de reflexie, difractie si absorbtie a fotonilor, melanina avand si capacitatea de a capta radicalii liberi; pigmentii carotenoizi cu activitate antiradicala; enzimele antioxidante si, nu in ultimul rand, sistemele de reparatie ale ADN-ului.

Eficacitatea fotoprotectiei naturale a unui individ depinde in mod esential de pigmentatia sa constitutionala si de capacitatea sa de a-si creste aceasta pigmentatie dupa expunerea la soare.

Astfel, persoanele care prezinta un fototip I sau II sunt mai predispuse la arsuri solare si au o susceptibilitate mai mare la fotoimbatranire si cancere de piele. Expunerea acestora la soare se va face cu prudenta, gradat si sub protectia cremelor fotoprotectoare.

Organismul trebuie adaptat treptat la razele solare, expunerea incepand dimineata, evitandu-se intervalul orar 11-16 (cand este cea mai mare cantitate de UVB), fara sa depaseasca 2 ore zilnic. O atentie deosebita trebuie acordata copiilor. Se stie ca persoanele cu foarte multe alunite au un istoric de expuneri prelungite si repetate la soare, mai ales in copilarie si adolescenta. Acestia vor sta sub parasolare, vor purta intotdeauna pe cap palariute, iar pielea va fi protejata cu creme fotoprotectoare sau prin vestimentatie. Este bine de stiut ca protectia data de haine depinde de textura acesteia, de culoarea si grosimea ei. Astfel, tesaturile cele mai protectoare sunt cele din bumbac, matase si poliester; vesmintele inchise sunt cele mai eficiente, dar au inconvenientul ca absorb razele infrarosii, ceea ce le face inconfortabile. Palariile cu boruri largi sunt de preferat caschetelor, care nu protejeaza nici urechile, nici gatul.

Cremele si lotiunile fotoprotectoare actioneaza prin absorbtia sau dispersia razelor solare, protejand pielea pentru o perioada de timp direct proportionala cu un factor denumit "coeficient de protectie" sau SPF (factor de protectie solara). Acesta reprezinta factorul de multiplicare al timpului de autoprotectie naturala. Un produs de protectie solara ideal trebuie sa absoarba atat radiatiile UVB, cat si UVA, pentru a oferi o protectie eficace de spectru larg, sa fie fotostabil, sa fie rezistent la apa si la nisip si sa aiba calitati cosmetice excelente.

Cremele fotoprotectoare vor trebui aplicate regulat (la fiecare 2-3 ore), dupa fiecare baie, pe toata suprafata corpului si in cantitate suficienta. Este bine de stiut faptul ca scopul fotoprotectiei nu este cresterea numarului total de ore de expunere si nici de a obtine un bronzaj intens, ci de a permite o expunere rezonabila, cu un risc cat mai mic.

In functie de raspunsul la ultraviolete, de tendinta pielii de a se bronza sau, dimpotriva, de a suferi arsuri solare, se descriu urmatoarele fototipuri:

Tipul I: persoanele cu pielea foarte alba, roscate, cu ochii albastrii si pistrui, care se ard intotdeau- na si nu se bronzeaza niciodata;
Tipul II: persoanele cu pielea alba, cu ochii albastri sau caprui, parul blond sau roscat, care de cele mai multe ori se ard la soare si se bronzeaza cu dificultate;
Tipul III: persoanele satene cu ochii caprui, care se ard uneori la soare si care, de obicei, se bronzeaza;
Tipul IV: persoanele brunete cu ochii inchisi la culoare, care se bronzeaza intotdeauna si nu se ard niciodata;
Tipul V: persoanele cu o pigmentatie constitutiva moderata (asiaticii, mediteranienii, metisii);
Tipul VI: persoanele cu o pigmentatie constitutiva marcata (negrii).

Proprietati fotoprotectoare mai au si anumite vitamine antioxidante (A, E, C, PP), seleniul, fierul si substantele flavonoide (continute de ceaiul verde). Grasimile alimentare saturate consumate in cantitate redusa, regimurile bogate in acizi grasi polinesaturati, ca si o alimentatie bogata in carne de peste s-au dovedit utile in reducerea incidentei cancerelor cutanate.

O expunere excesiva la soare poate provoca o insolatie sau o arsura solara, care se manifesta, la inceput, printr-un eritem puternic, urmat de aparitia de flictene si, ulterior, de o descuamare inestetica, abundenta.

Exista studii care au aratat ca folosirea cremelor fotoprotectoare a avut un efect paradoxal de crestere a incidentei melanoamelor maligne, tocmai prin prelungirea expunerii totale la soare, expunere care inainte era impiedicata de aparitia eritemului actinic (cu rol de limitare a expunerii, deci un mecanism de aparare natural).
Este bine de stiut faptul ca anumite medicamente (doxiciclina, tetraciclina, sulfamidele, fenoftaleina din compozitia diverselor laxative, unele tranchilizante, antialergice ca nilfanul si romerganul) pot provoca reactii de fotosensibilitate, iar folosirea unor parfumuri care contin uleiuri volatile ca: bergamota, lavanda si altele pot provoca pigmentari persistente.

CONCLUZII:

* Nu expuneti copiii la soare inaintea varstei de 1 an.
* Evitati expunerile intre orele 11 si 15.
* Expunerile trebuie facute progresiv.
* Nu va incredeti in falsa protectie oferita de un cer "à petit" sau de un timp racoros.
* De fiecare data sa va impuneti o pro- tectie vestimentara. Nu uitati protejarea ochilor.
* Aplicati in mod regulat (la fiecare 2-3 ore) o crema fotoprotectoare performanta, al carei scop nu este acela de a creste numarul total de ore de expunere si nici de a produce un bronzaj intens, ci de a permite o expunere rationala, cu cele mai mici riscuri.
* Nu va expuneti niciodata cand luati o substanta fotosensibilizanta si suprimati folosirea unui astfel de produs inaintea oricarei expuneri.
* Evitati la copiii mici insolatia si arsurile solare.

G-ral mr. prof. dr. Ioan Nedelcu, Cpt. dr. Doru Chirita - Spitalul Clinic de Urgenta Militar Central "Dr. Carol Davila"[/u]

sus

Denunta
elsycutza

Copii
Elisa: 23 ani, 7 luni
Josefine: 14 ani, 7 luni
Lucas: 8 ani, 5 luni

30.05.2005 12:48     citat 

Maine trebuie sa alerg prin Bucuresti...caldura peste 30 de grade ...cu carutu nu ma incumet ca e greu in transport...in port bebe se incinge...deci o sa-mi rupa bratele...unde pui SOARELE plang sau sunt foarte trist

Poate mai bine carutu ..of...
Cora tu cand folosesti plasa ? E speciala sau ai facut tu ? Eu acasa i leg o perdea . Si scutec il pun de pe umbrarul carului pe maner si se face un pod.

Zilele astea am stat doar seara afara ....iar maine o sa incerc sa plec de pe la 6-7 de acasa trist

anablandiana

Este bine de stiut faptul ca anumite medicamente (doxiciclina, tetraciclina, sulfamidele, fenoftaleina din compozitia diverselor laxative, unele tranchilizante, antialergice ca nilfanul si romerganul) pot provoca reactii de fotosensibilitate, iar folosirea unor parfumuri care contin uleiuri volatile ca: bergamota, lavanda si altele pot provoca pigmentari persistente

Uite de cate trebuie sa ne ferim......antialergice ca nilfanul si romerganul)pot provoca reactii de fotosensibilitate, pai din una dai in alta si nici nu sti de ce...pana se trezeste doctorul sa iti zica ca e o reactie adversa esti aranjat .

Ma gandesc la ziua de maine si zau imi vine sa plang ...daca am putea sa ne rezolvam noaptea treburile pe racoare prostit ce bine ar fii !!

sus

Denunta
Planorista

30.05.2005 8:54     citat 

----------
Cora a scris:
Si sa nu uit, pt. cei care nu stiu ce in seamna acel factor de protectie solara (SPF), numarul respectiv se refera la cite minute sustine producatorul ca ofera crema de protectie cind este aplicata. Deci un SPF 60 ar trebui sa ofere protectie 60 de minute.
----------

Este prima data ca aud lucrul asta. Pe ambalajele cremelor de protectie solara scrie ca acestea se aleg in functie de tipul de piele.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani, 11 luni

30.05.2005 9:11     citat 

Cum sa intelegi informatiile de pe eticheta

Daca nu prea stii ce SPF (factor de protectie solara) iti trebuie, iata cateva lucruri pe care trebuie sa le stii atunci cand alegi lotiunea de plaja.
CE ESTE SPF-UL

Factorul de protectie solara este legat de arsurile produse de radiatiile UVA si UVB si indica timpul maxim pe care il poti petrece la soare fara sa te arzi.
De exemplu, tenului foarte deschis ii sunt de ajuns zece minute pentru a se arde, iar daca aplici o lotiune cu SPF 15, timpul de stat la plaja poate ajunge pana la 150 de minute. Dupa aceea, gata! Numai daca reaplici lotiunea vei beneficia de inca 150 de minute, fiindca pielea a atins deja punctul critic. Expertii recomanda o lotiune cu SPF de cel putin 15, persoanele cu tenul foarte deschis avand nevoie de SPF 30. Pielea se va bronza chiar si cu SPF 30, de vreme ce sunt filtrate in jur de 97% dintre radiatiile solare. Va dura ceva mai mult, dar este mai sigur asa decat sa te arzi.
DE CE INTREGUL SPECTRU DE RADIATII?

Este bine ca lotiunea sa protejeze pielea atat de radiatiile UVA, prezente pe parcursul intregului an, cat si de radiatiile UVB. Ambele sunt vinovate de aparitia cancerului de piele. Asigura-te ca pe eticheta este mentionat intregul spectru de radiatii, UVA si UVB.
CE INGREDIENTI SA CAUTI

Oxidul de zinc si cel de titan sunt filtre solare minerale ideale pentru orice tip de piele, chiar si pentru cea sensibila. Acestea formeaza o bariera pe piele, care reflecta razele UV. De asemenea, avobenzona (sau Parsol 1789) este un filtru chimic foarte des folosit. Ultimul descoperit, Mexoryl-ul, te apara eficient atat de radiatiile UVA, cat si de cele UVB, fiind tolerat si de pielea sensibila.

http://www.avantaje.ro/index.php?a=356

sus

Denunta
Cora

30.05.2005 9:28     citat 

----------
Cora a scris:
...
Si sa nu uit, pt. cei care nu stiu ce in seamna acel factor de protectie solara (SPF), numarul respectiv se refera la cite minute sustine producatorul ca ofera crema de protectie cind este aplicata. Deci un SPF 60 ar trebui sa ofere protectie 60 de minute. ...
----------

Erata: am uitat sa inmultesc nr. de minute cu 10... uitasem asta de anul trecut si pina acum - nu mai intelegeam de ce unii cred ca daca-si dau cu SFF 30 pot sta linistiti afara in soare 3 ore.

Pe ambalajele cutiilor de aici nu am vazut vreo precizare legata de SPF si tipul de ten... daca vreo "americanca" poate sa confirme sau sa infirme acest lucru, ii multumesc anticipat.

sus

Denunta
elsycutza

Copii

30.05.2005 9:30     citat 

Loreena esti de coma mama, la 2 noaptea bantuiai pe aici, la 4 ai postat ...la 9 iar...dar tu nu dormi deloc? rad Acum sigur e fata treaza...parca vad ca pleci la plimbare si adormi in parc prostit

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 14 ani, 11 luni

30.05.2005 10:34     citat 

m-am culcat pe la 5 si m-am trezit la 8 si ceva cand a plecat sotul la munca..........inca rezist prostit rad

sus

Denunta
gabitza27

Copii
stefan eduard: 14 ani, 7 luni
alexandrina
am nascut deja!

30.05.2005 10:41     citat 

interesant si de actualitate subiect!
Pe Stef al meu l-a prin soarele prin gemuletul de la carut. A fost putin agitat, dar acum a trecut. Cind il scot il dau cu emulsie cu protectie solara maxima, gen "ecran", si e ok. zambet
Referitor la supraincalzirea din carut, am observat ca se stringe o caldura greu de suportat sub acoperis...Ce sa fac? intrebare

sus

Denunta
ddadriana

30.05.2005 10:55     citat 

Da acoperisul jos daca poti si i-ati o umbrela de soare.Inbraca-l in bluzita subtire cu mineca lunga si pantalonasi lungi totul de bumbac si o palariuta de soare.

sus

Denunta
elsycutza

Copii

30.05.2005 11:37     citat 

De azi am renuntat la body desi erau favoritele noastre ca nu se ridica cand o i-au in brate...am trecut la tricouri si rochite...asa e mai aerisita jenat Problema e ca pe strada isi cam ridica rochita in cap sa se bronzeze si mai sus de genunchi rad

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 14 ani, 9 luni
Sofia: 6 ani, 1 luna

31.05.2005 10:41     citat 

Lui Alex se pare ca body-urile ii plac cel mai mult...desi cred ca ar prefera tinuta lui Adam! rad Fetelor, eu am decis sa nu il mai scot din casa decat pe la 6 dupa amiaza: in restul zilei soarele arde asa de tare ca ma doare pe mine capul...daramite pe el! prostit

sus

Denunta
Lady_Dy

Copii
Iustin Cristian Hittu: 15 ani, 1 luna

31.05.2005 11:28     citat 

Asa este Giovanela. Pe caldura asta torida si eu prefer sa ies din casa dupa ora 17. Pana atunci stam in casa si ne facem de treaba. Daca tine toata vara asa o sa iesim numai seara. Deja al meu e un pik bronzat pe fata si pe manute.

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 17 ani, 1 luna
horia: 14 ani, 10 luni

31.05.2005 12:15     citat 

Eu mai nou ies dupa 7-8 seara afara cu Horica
El e roscat si are tenul foarte sensibil si mi-e tare frica de arsuri
Dimineata nu mai apucam sa iesim, ca pina ne trezim, pina mincam, pina ne imbracam, e prea cald
Ideal ar fi pe la 9 dimineata, dar de multe ori atunci se trezeste cel mic, si la 10 jumate, 11 e deja tirziu
Asa ca numai seara iesim la aer

sus

Denunta
Cora

31.05.2005 5:44     citat 

----------
elsycutza a scris:
...
Cora tu cand folosesti plasa ? E speciala sau ai facut tu ? Eu acasa i leg o perdea . Si scutec il pun de pe umbrarul carului pe maner si se face un pod.
...
----------

Este cumparata Elsy, dar poti face si tu una din tul (cel de voal de mireasa, dar neapretat, sa fie moale eventual), taiata dreptunchiular cit sa acopere carutul si la margini pusa banda de elastic.

Si pina la urma, mi-am "calcat pe inima" si dupa 1 ora petrecuta in fata unui raft cu sunscreens, am luat unul pt. ten sensibil, hipoalergenic, cu dioxid de titan... doar pt. piscina, asta daca mai bate soarele dupa ora 4:30pm cind merg eu si Alex acolo (s-a intimplat duminica, cind nu aveam crema). La ritmul de folosire, probabil am dat banii degeaba, dar sa zic ca am si asa ceva in casa, in caz de "forta majora".

sus

Denunta
elsycutza

Copii

31.05.2005 6:21     citat 

asa si eu...am folosit-o de 2 ori....daca mai plec prin orash si nu am umbrela de soare la carut o s-o folosesc iar . cool ata e

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: