· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Laptele de vaca pro si contra
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
Lapte de vaca pana la 1 an
Da
38%
 38%  [ 28 ]
Nu
61%
 61%  [ 44 ]
voturi totale : 72

autor Laptele de vaca pro si contra     
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

01.04.2005 1:42     citat 

eu ziceam din lapte praf 100%... jenat jenat

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 14 ani, 9 luni

01.04.2005 1:46     citat 

Cred ca poti inlocui cu lapte praf. Inca nu am gasit dar mai caut! trag cu ochiul socat

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 14 ani, 10 luni
Teodora Maria: 12 ani, 10 luni

01.04.2005 1:52     citat 

Ioana, o intrebare: de ce vrei sa-i dai derivate din lapte praf atata vreme cat bea suficient lapte praf preparat dupa indicatiile de pe ambalaj? Ma gandesc ca pentru variatia gustului si a consistentei exista cerealele, fructele si legumele.

Acuma, sa ma refer la mine... Ma gandesc sa-i dau lapte pasteurizat dupa varsta de 1 an, abia cand ma voi gandi la intarcare. Deci inainte de un an fara lapte, smantana, unt, branza si iaurt de la vacutze. Eventual, dupa 8-9 luni o sa-i dau branza preparata cu lapte praf. Sunt atatea alimente pe lumea asta si doar un singur lapte de mama. Iar daca nu e cel de mama, sa mergem macar pe cel facut special pentru bebelusi. exclamatie

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

01.04.2005 1:55     citat 

rad rad rad
nu vreau sa ii dau...dar tb sa fim informate, nu? scot limba scot limba scot limba

oricum, nu am de gand sa ii dau nici un derivat din lapte de vaca pana la 1 an....apoi ...o sa vad...deshi..cand se asociaza un produs cu alergii, este bine sa te fereshti pana pe la 6 ani.

nu mai stiu unde am citit..o sa caut....ca un copil poate avea alergii pana la 6 ani...de la 6 ani in sus imunitatea lui creshte si shansa de mai face alergii este f. mica...

sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
adelia

Copii

01.04.2005 2:06     citat 

Ok zambet sarut . Ma gandesc ca daca prepararea laptelui praf se face dupa anumite reguli (apa fiarta si racita pana la o anumita temperatura), daca se schimba procesul s-ar putea altera continutul si sa se piarda din proprietati. Nu am citit asta nicaieri, dar nici nu am cautat. Dar tocmai din cauza acestor ganduri m-as abtine sa fac experimente fara sa am parerea producatorului, al catorva medici sau chimisti ca da; laptele praf se poate prepara si altfel zambet.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

01.04.2005 2:14     citat 

mda....bun pinctul de vedere trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 16 ani, 10 luni
horia: 14 ani, 7 luni

01.04.2005 2:23     citat 

Eu zic ca totusi e un pic exagerata chestia asta cu laptele de vaca, ca nu ar fi bun deloc.
Eu stiu ca acuma lumea a avansat si se fac tot felul de teste si cercetari si sint de acord ca laptele de vaca nu e tocmai alimentul ideal. Dar eu nu cred ca a murit nimeni de la laptele de vaca pina acum, voi ati auzit asa ceva?
Eu zic ca trebuie gasita o cale de mijloc, nici sa nu exageram cu el, dar nici sa nu le dam chiar deloc!!!
Cu grasimea ce sa zic, medicii cred ca se contrazic intre ei, unii zic ca nu e bun gras, altii zic ca e bun gras la copilul mic pt. ca se mielinizeaza fibrele nervoase.
Bineinteles ca nu sint de acord cu laptele de vaca sub un an, si eu i-am dat la fiu-meu cel mare formula pina atunci, dar acum ... Acum are mai mult de 2 ani jumate, si sta la tara la bunici. Acuma ziceti si voi, nu e absurd sa ii zic lui soacra-mea care are vaca in curte, sa ii prepare brinza din lapte praf pina la 6 ani? Eu zic ca e aiurea

sus

Denunta
adelia

Copii

01.04.2005 2:35     citat 

Alina, eu ma refeream strict la bebeii sub un an. Dupa un an, odata cu hotararea de a o intarca, trebuie sa gasesc un aliment bogat in calciu care sa suplineasca laptele de mama. Acela e laptele de vaca si derivatele lui. Ar mai fi si laptele de capra sau cel de oaie, dar nefolosindu-le, nu cunosc, nu comentez. zambet
Daca va fi cazul de alergie, asta e! trist Voi gasi o alta metoda.

sus

Denunta
alinatent

Copii

01.04.2005 2:43     citat 

Pai eu am inteles din ce am citit in articolul Ioanei ca laptele de vaca ar fi daunator la toata lumea si la fel am citit in Dr, Spock ca nu e indicat nici pentru adulti sa consume lactate.
Acuma fiecare face ce vrea, nici eu nu ma omor dupa lactate, dar ma bucur cind pustiul meu papa un pic de brinza proaspate sau un cascaval de calitate.
Parerea mea e ca au totusi si lactatele rolul lor in alimentatie la fel ca si ouale, carnea etc.Nu putem minca numai salate si fructe toata viata

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii

01.04.2005 2:47     citat 

Am citit pe cutia de lapte praf ca daca nu este preparat dupa instructiunile producatorului (la temperatuta si dozajul inscrise pe cutie) devine toxic. Asa ca nu stiu daca poti prepara branza din lapte praf.

sus

Denunta
alinatent

Copii

01.04.2005 2:50     citat 

Mamasipuiu, si eu stiu la fel, asa ca, decit sa ii preper la cel mic brinza din lapte praf, mai bine nu ii dau deloc, mai bine ii dau laptele ca atare si gata!

sus

Denunta
Cora

01.04.2005 8:20     citat 

----------
IoanaP a scris:
daca laptele de vaca este interzis...prin analogie si produsele din lapte de vaca...iaurt, branzica..etc., nu?
----------

NU, astea nu, caci prin procesarea laptelui are loc desfacerea lanturilor chimice care formeaza lactoza, compusul care produce uneori alergii... de aceea brinza, iaurtul, smintina nu sint interzise sub 1 an, ci chiar recomandate dupa 5-6 luni. zambet

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii

01.04.2005 8:55     citat 

Deci si laptele pasteurizat este recomandat! :?Daca este procesat. Doar scrie superpasteurizat! prostit Azi am facut branzica cu calciu lactic. Maine este ziua cea mare! foarte fericit

sus

Denunta
adelia

Copii

01.04.2005 11:35     citat 

----------
Cora a scris:
[de aceea brinza, iaurtul, smintina nu sint interzise sub 1 an, ci chiar recomandate dupa 5-6 luni. zambet
----------

Na, ca am mai aflat ceva zambet. Multumesc, Cora!

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 1 luna
D: 12 ani

01.04.2005 11:47     citat 

apropos de smantana...30% grasime e consiliata pentru varsta 9 luni jumate?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: