· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Laptele de vaca pro si contra
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
Lapte de vaca pana la 1 an
Da
38%
 38%  [ 28 ]
Nu
61%
 61%  [ 44 ]
voturi totale : 72

autor Laptele de vaca pro si contra     
Onush

04.04.2006 11:54     citat 

----------
Romelia a scris:

Laptele integral nu este recomandat, dauneaza inimii, nu mai tin minte explicatia stiintifica, dar asta era concluzia.In schimb copiilor se recomanda doar lactatele integrale intrebare

----------

Copiilor li se recomanda laptele integral pentru ca pana in jurul varste de 2 ani se finalizeaza procesul de mielinizare a terminatiilor nervoase. Grasimea din lapte este exact ingredientul necesar acestui proces.

sus

Denunta
georgi30

Copii
ana ioana: 14 ani, 3 luni

17.05.2006 4:47     citat 

Am si eu o rugaminte adresata mamicilor care isi hranesc copiii cu lapte de vaca. ( si care probabil sunt pro- lapte de vaca) ... Vom renunta si noi in curind la laptele praf, va rog sa imi spyuneti si mie cum ati procedat cind ati schimbat laptele? Se combina, se amesteca cu cereale..cum??

multumesc

sus

Denunta
arond

18.05.2006 10:22     citat 

Eu i-am dat pana la cinci luni lapte de mama, apoi am incercat, nevoita fiind, sa-i dau bebelac dupa care s-a constipat tare de tot. Am incercat nan si nici nu mai stiu ce. N-a mers cu nimic asa ca am inceput sa-i dau lapte de vaca. I-am dat amestecat cu ceai: jumatate lapte jumatate ceai insa, dupa ce i-am spus pediatrei, aceasta m-a asigurat ce de la cinci luni poate sa bea lapte de vaca integral. Precizez ca bea lapte gras, pe care-l cumparam de la o femeie care are vaca. Deci, cred totusi ca ar fi bine sa-i dai amestecat cu ceai, vreo doua-trei zile, vezi cum reactioneaza, apoi , treptat, redu cantitatea de ceai. Succes.
Important; fierbe laptele 10 minute.

sus

Denunta
vladj

Copii
Anastasia: 27 ani, 5 luni
Antonia Teodora: 18 ani, 7 luni
Tecla: 14 ani, 7 luni
Ieremia: 13 ani, 6 luni

24.05.2006 2:15     citat 

oricare ar fi prea bun nu este. poate numai laptele pasteurizat la punga cu 1,8% grasime, dar nu mai putin si nici prea mult.

UHT nu e lapte, e ceva foarte periculos, iar laptele praf e mai bine sa ne spuna cei mai priceputi cum e, ca periculos e putin spus. macar alegeti o marca de incredere. in nici un caz, humana, nestle, milupa pt. europa de est. exista si la noi initiative bune. nu spun aici care.

dar acum orice doctor care nu e ignorant sau spalat pe creier, iti poate spune sa eviti complet UHT, sa te abtii de la lapte praf si sa dai san si daca dai praf, sa fie bun, nu super scump, eticheta colorata si foarte vandut prin farmacii cunoscute.

Cautati bine si luati in considerare ce v-a spus cineva chiar in acest thread despre procedeele de prelucrare chimica...

Ignoranta nu e o scuza, dar toata lumea are azi circumstante atenuante, datorita increderii in reclama si regulamente si datorita dezinformarii de ansamblu. Un motiv in plus sa avem grija si sa aflam toate detaliile.

sus

Denunta
delixa007

Copii
Diana-Lavinia: 14 ani, 7 luni

24.05.2006 2:44     citat 

Ma ingrijoreaza ce spui tu: de ce nu humana, milupa, nestle pt. europa de est? sunt cele mai cautate pe aici... nu de alta, dar pana acum i-am dat lapte praf de la marcile sus-mentionate; acum am trecut la lapte de vaca integral, de la o tanti care are vaca, de la tara.

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 14 ani, 10 luni
B: 12 ani, 11 luni
M: 7 ani, 5 luni

24.05.2006 3:35     citat 

http://www.ibfan.org/
ei, ei!
nu se face lapte praf pentru copii ci pentru interese economice.
unde-i bine organizata protectia consumatorilor si Nestle sta cuminte, nu combina multe prostii.
unde protectia consumatorilor e practic inexistenta isi bat joc de copii, important e sa castige.
in plus mai fac si publicitate lipsita de onestitate si respect fata de consumator.
http://www.ibfan.org/english/pdfs/btr04/btr04nestle.pdf
nu respecta codul international OMS si UNICEF referitor la producerea si comercialzarea laptelui praf.

sus

Denunta
vladj

Copii

25.05.2006 9:48     citat 

laptele de la tara nu se bea decat crud, ca daca-l fierbi il omori. Si pentru asta iti trebuie mare incredere sau garantie veterinara pt. vaca si zona in care umbla. Poti luat tuberculoza daca nu-l fierbi.

laptele pasteurizat este foarte bun, dar sa zicem 50% comparativ cu cel crud(de incredere - eu n-am gasit asa ceva), dar macar nu e distrus de fierbere sau alte procese. Pateurizarea e un proces bland si sigur, care nu face prea mult rau laptelui(spre deosebire de UHT).

Pentru omogenizare(atat de controversata) am gasit un link care inlatura, aparent, suspiciunile.
Deci avem de unde alege. Tot laptele la punga e in principiu bun, dar sa fie si firma, cat de cat, de incredere.

[url]http://www.madsci.org/posts/archives/aug2000/965330458.Bc.r.html [/url]
"Homogenization does reduce fat particle size which is an advantage in using
milk. With homogenization fat particle size is reduced which allows the fat
particles to be evenly distributed throughout the milk and not rise to the
top which requires milk to be shaken before it is served. These fat
particles are not small enough to "pass through the walls of blood vessels"
or any other tissue. Actually these are still whole fats(meaning that
chemically there is a glycerol "backbone" and three fatty acids).

Triglycerides must be broken down even more to pass through the intestinal
wall. They are broken down by digestive enzymes into a di-glyceride (two
fatty acids) and one single fatty acid before they are small enough to pass
through the wall of the gastrointestinal track. Thus homogenizing milk
actually makes the fat more digestible rather than causing a digestion
problem.

Phyllis Stumbo, PhD, RD
Head Research Dietitian
University of Iowa Clinical Research Center
Iowa City, Iowa
"

Cat despre lapte praf asta am gasit eu, ca alegere recomandata :

http://bizcity.ro/print.php?sid=21416&c...9257a9ad44
http://stiri.rol.ro/detaliere2.php?id=109557

www.vitalact.ro uitati-va la poze.

cum de avem incredere in orice se gaseste in lanturile de farmacie, fara verificari si nu avem incredere in ce se produce in tara asta plina de vaci, dar dupa standarde superioare importate?

sus

Denunta
bodorin

25.05.2006 10:19     citat 

vladj ...stii ce inseamna UHT? ...descrie ce pericol il poate pandi pe copilul care bea asa ceva !!

sus

Denunta
vladj

Copii

26.05.2006 9:33     citat 

dar ce inseamna intrebarea asta, sunt verificat cumva?

citeste pe net ca sunt multe surse de informatii si nu numai de la producatori ci si analize calitative/structurale ale consecintelor tratarii cu ultra high temperature.

Pericolele sunt descrise acolo, nu stau eu sa descriu acum. Eu am tras semnalul de alarma, surse de informare sunt nenumarate.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

26.05.2006 10:04     citat 

Daca faci afirmatii de genul
----------
vladj a scris:
UHT nu e lapte, e ceva foarte periculos
----------

n-o intoarce ca la Ploiesti, ca sursele de informare sunt nenumarate. Nu e necesar sa dai o descriere completa, dar macar 1-2 din "nenumaratele" surse!

Iar in legatura cu ...
----------
vladj a scris:
laptele de la tara nu se bea decat crud, ca daca-l fierbi il omori. Si pentru asta iti trebuie mare incredere sau garantie veterinara pt. vaca si zona in care umbla. Poti luat tuberculoza daca nu-l fierbi.
----------

Garantie nu iti da nimeni 100%, si te cam contrazici. Adica daca fierbi laptele il omori (nu am auzit de lapte mort pana acum! ochi peste cap) si daca nu il fierbi faci tuberculoza. Asadar renuntam la lapte, nu?

sus

Denunta
vladj

Copii

26.05.2006 10:12     citat 

acolo scire, "poti" lua tuberculoza, nu ca faci. si multi altele, ca sunt agenti patogeni, pe care numai fierberea sau pasteurizarea ii omoara. asta e cultura generala.

lapte "mort" este o figura de stil. Cand cineva critica exprimarea de tip figurat, de obicei e genul care cauta nod in papura, e carcotas, n-are ce face, sau e rau intentionat.

eu nu am timpul sa caut si sa dau descrieri detaliate despre UHT si nici nu sutn autoritate in amterie. Ca sa nu induc in eroare fiecare e liber sa caute. Eu doar spun ce am intalnit.

O persoana serioasa ingrijorata de sanatatea copilului ia in considerare semnalul de alaram si cauta, sau ntreaba detalii, nu cauta sa despice in zece exprimarea si sa faca analiza pe text.

Eu nu sunt atent nici la exactitatea stricta a exprimarii, nici la greseli gramaticale. Scriu foarte repede, in putinele clipe livere. Faptul ca imi pasa ma face sa scriu si cand sunt provocat. trag cu ochiul

sus

Denunta
vladj

Copii

26.05.2006 1:01     citat 

pentru cine nu are timp sa caute :

stiintifice

[url]http://www.calstatela.edu/faculty/hsingh2/NTRS 519 topics/Heat Treatment on the Nutritional Value of Milk by Erin Gillis.pdf[/url]

http://www.uq.edu.au/lafs/index.html?page=26458&pid=0

populare

http://www.westonaprice.org/motherlinda...dmilk.html

sus

Denunta
bodorin

26.05.2006 1:30     citat 

vladj ....nu vreau sa te verific dar la prima vedere mi-am dat seama ca nu stii ce inseamna UHT ....si inca nu sunt convinsa ca stii .....eu una nu caut nod in papura dar faci niste afirmatii nejustificate ....dupa parerea ta nici un lapte nu este bun inafara de cel crud .....asta inseamna ca copilul meu sa nu mai manance lapte doar pentru faptul ca tu spui ca nu este bun(mort,periculos) ....am cautat si eu pe net dar nu am gasit mai nimic despre laptele UHT ...cei drept este mai slab nutritiv(dar asta nu poate insemna periculos) ....tratamentul termic al laptelui comercializat trebuie sa fie conform unui standard international (de exemplu,pasteurizarea,temperatura ultrainalta-UHT sau sterilizarea)...incat sa nu puna in primejdie sanatatea consumatorului ....cat despre linkurile tale ...nu stiu limba engleza ...asa ca poate ne traduci ceva ! trag cu ochiul

sus

Denunta
vladj

Copii

26.05.2006 2:01     citat 

e vorba de principiu: de ce sa cumperi ceva care e mai slab nutritiv, tratat termic exagerat, deci ceva care dauneaza nu nuami elementelor nutritive, ci si calitatii, functiilor active si legaturilor chimice din lapte?

cum sa cumperi ceva care in urma tratarii i se adauga vitamine si minerale sintetice, se indeparteaza apa ramasa in urma procesului si se re-stabilizeaza cu procese care asigura gustul bun " de lapte adevarat" si care lasat aproape de termenul expirarii trece prin niste procese cel putin dubioase.

ca sa nu mai zic ca din el nu se poate face iaurt si nimic altceva, ca nu mai exista activitate bacteriana si enzimatica(nici rea, dar nici buna). e doar steril.

repet, cine ar vrea sa dea copilului ceva care oficial e doar slab nutritiv, iar neoficial sau semi-oficial e cel putin suspect?

macar avem lapte pasteurizat care se consuma de zeci de ani, care nu e afectat nutritiv si compozitional prea mult si care macar se comporta natural.

nu siti oare de la regulile bucatarie ca mancarea procesata exagerat sau de mai multe ori nu numai ca isi pierde din elemente nutritive, dar este si daunatoare pentru sanatatea aparatului digestiv?

Si nici macar nu exista studii oficiale serioase ale efectelor pe termen lung ale consumului de lapte tratat UHT, ca doar ies miliarde din vanzarea acestor produse.

Ce e suspect e NU, pentru mine, chiar daca se dovedeste suspect in zadar. Atat timp cat am alternative la indemana si verificate, cum e laptele la punga, de ce sa incerc sa umblu dupa lucuri intens mediatizate si din care se castiga enorm cu cheltuieli minime. E valabil pt. orice nu numai pt. lapte.

Macar sa fim informati, atat cat se poate si sa nu riscam prea mult. Cine e dispus sa faca experimente pe copiii lui? Aici intra si vaccinurile penta, tetra, tip toate-in-unul si asa zisele "sanatoase pt. copii" mezeluri cristim, margarina care "fortifica" copiii etc.

nu sunt conspiratii aici, ci doar consecinte legate de goana dupa bani. si cine sunt oare victimele daca nu copii? e cam greu sa fii parinte azi.

sus

Denunta
bodorin

26.05.2006 2:21     citat 

Sa-ti spun ceva ...de nenumarate ori am cumparat lapte la punga ...ce-i drept nu pentru copilul meu ...pentru anumite prajituri si cand il puneam la fiert se branzea(asta ma si facut sa renunt la el) ...sincer nu pot sa-ti spun ce nervos ma apucau .....trebuia sa imbrac copilul sa ma duc sa caut lapte la punga foarte proaspat adica ambalat in ziua respectiva?...ori gaseam ori nu gaseam....nu-mi convenea si cumparam uht iar de la tarani nu voi cumpara niciodata laptele lor indoit cu apa si faina....mie mi se pare un lapte bun uht chiar daca parerile sunt impartite ......cat despre mezeluri,margarina si altele si eu sunt impotriva lor ...si sper sa-mi tin copilul cat mai departe de ele !

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: