· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Alimentatia copiilor >Alimentatia artificiala a sugarului > Laptele de vaca pro si contra
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
Lapte de vaca pana la 1 an
Da
38%
 38%  [ 28 ]
Nu
61%
 61%  [ 44 ]
voturi totale : 72

autor Laptele de vaca pro si contra     
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 14 ani, 8 luni

02.04.2005 10:34     citat 

I-ai mai dat pana acum smantana? Incepe cu o grasime mai putina. De exemplu eu am facut branza din lapte de 1,5 % grasime. Nici chior (era si de 0,1%grasime) nici foarte gras 3,8% grasime. Pe la mijloc. Cand o fi mai mare, daca ii mai fac acasa, o sa iau de 3,8% grasime! trag cu ochiul Am auzit ca cea de la Danone este buna! jenat

sus

Denunta
Lady_Dy

Copii
Iustin Cristian Hittu: 14 ani, 8 luni

02.04.2005 1:14     citat 

Eu prima data i-am dat branza cu smantana dietetica cu un pik de iaurt ca sa aiba gust dulce. Apoi am luat cu un pik de grasime. Incearca si asa daca vrei. sarut sarut

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani
D: 11 ani, 11 luni

02.04.2005 3:15     citat 

Nu vreau sa fac experimente pe copilul meu, dar i-am dat totusi sa guste un pic din smantana aia de 30% grasime...cand spun nu un pic nu ma refer la o lingurita...i-am pus un pic pe limba sa ii simta gustul si atat! Luni o sa merg sa cumpar una mai slaba!

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 16 ani, 7 luni
Marcus: 12 ani
Milo: 8 ani, 5 luni

02.04.2005 5:46     citat 

----------
Cora a scris:
----------
IoanaP a scris:
daca laptele de vaca este interzis...prin analogie si produsele din lapte de vaca...iaurt, branzica..etc., nu?
----------

NU, astea nu, caci prin procesarea laptelui are loc desfacerea lanturilor chimice care formeaza lactoza, compusul care produce uneori alergii... de aceea brinza, iaurtul, smintina nu sint interzise sub 1 an, ci chiar recomandate dupa 5-6 luni. zambet
----------

E a multa oara cand vad confuzia asta, dar lactoza nu produce alergii, lactoza este un fel de zahar care poate da o intoleranta uneori. Alergia la lactate e la proteina din laptele de vaca, si o ai si daca consumi branza, iaurt, si orice altceva. Depinde chestia cu laptele si de istoricul familiei. Pentru ca David e alergic la lactate, daca si cand vom mai avea un copil nu ii voi da cu siguranta nimic inainte de un an, ca sunt Stan Patitul. Seful meu are muuulte cazuri de cancer de colon in familie, in cazul asta i s-a spus sa stea departe de branzeturi.

sus

Denunta
Cora

02.04.2005 9:41     citat 

----------
dandria a scris:
----------
Cora a scris:
----------
IoanaP a scris:
daca laptele de vaca este interzis...prin analogie si produsele din lapte de vaca...iaurt, branzica..etc., nu?
----------

NU, astea nu, caci prin procesarea laptelui are loc desfacerea lanturilor chimice care formeaza lactoza, compusul care produce uneori alergii... de aceea brinza, iaurtul, smintina nu sint interzise sub 1 an, ci chiar recomandate dupa 5-6 luni. zambet
----------

E a multa oara cand vad confuzia asta, dar lactoza nu produce alergii, lactoza este un fel de zahar care poate da o intoleranta uneori. ....
----------

Dandria ma refeream la intoleranta la lactoza (am scris gresit de alergii)... si ceea ce am scris mai sus este exact ceea ce scrie in ultimul numar din Baby Talk, raspuns la intrebarea unei mamici legata de iaurt si brinza in comparatie cu laptele de vaca. Raspunsul se adreseaza, normal, celor care nu au aceasta intoleranta.

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 14 ani, 8 luni

04.04.2005 9:43     citat 

Am facut branzica din lapte si a papat. Binenteles ca i-am amestecat-o cu mar. Dar pana acum nici o reactie adversa la laptele de vaca! rad Si ii mai fac si astazi, dar o incheg cu suc de lamaie! trag cu ochiul sarut

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 15 ani
Emi: 12 ani, 5 luni
Andreea: 6 ani, 9 luni
am nascut deja!

09.04.2005 12:16     citat 

Oi fi eu singura care sunt pro?!
La sapte luni l-am intrebat pe medic ce mai are voie sa manance bebelusa mea "bine-nteles in afara de lactate", am zis eu. Iar el mi-a spus "cum? are voie sa manance lactate dupa 7 luni". Multi copii au baut lapte de vaca ani de zile si n-au nimic (probabil ca si majoritatea dintre noi). Si eu am citit peste tot ca nu se da sub un an lapte (de branzeturi chiar n-am citit - poate doar in dr. Spock). Dar daca dr. mi-a zis "da" si fetita mea nu are nici o alergie, nici o problema cu laptele de vaca - eu ii dau. M-am gandit ca oricum este pasteurizat, tratat la temperaturi foarte mari (ultrahocherchitzt) si nu cred ca mai est nociv. Asa ca de la 8 luni, de cand nu mai primeste tzitzi, bea lapte integral.
Nu-mi sariti toate in cap, pretty please, asta a fost alegerea mea la sugestia medicului. Iar fetita e bine.

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 5 luni
Marcus: 15 ani, 1 luna

09.04.2005 8:14     citat 

Si eu sunt in dilema acum pt ca ma apropii de momentul in care o sa intrerup laptele praf si nu stiu ce sa fac...parerile sunt cu mult prea impartzite ca sa ma pot hotari prea ushor...totushi , care e laptele de vaca cel mai recomandat?La Dorna ?

sus

Denunta
Cora

09.04.2005 8:15     citat 

----------
MariaMona a scris:
...Asa ca de la 8 luni, de cand nu mai primeste tzitzi, bea lapte integral.
Nu-mi sariti toate in cap, pretty please, asta a fost alegerea mea la sugestia medicului. Iar fetita e bine.
----------

De ce crezi tu ca cineva ti-ar sari in cap pt. alegerea ta la recomandarea medicului? zambet Fiecare face ce doreste si cum crede ca-i mai bine copilului. Inteleg ca stiai deja ca exista riscuri daca dai lapte integral sub 1 an si totusi ti le-ai asumat, dar cu "verde" de la medic. Deci stai linistita ca nu are nimeni dreptul sa-ti reproseze ceva. Sanatate micutei si pt. ca s-a ivit ocazia... Bine ai venit printre noi!

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 15 ani
Emi: 12 ani, 5 luni
Andreea: 6 ani, 9 luni
am nascut deja!

10.04.2005 11:28     citat 

Multumesc pentru intelegere, Cora, si pentru urarea de bun-venit! Eu de fapt am venit "printre voi" de mult, dar, cum probabil stiu toate mamele, e greu sa iti faci timp pentru tine cu un bebe... Deci nu prea am apucat sa scriu pana acum... Dar, mai bine mai tarziu decat niciodata.

Despre ce lapte sa folosesti, alimary, nu stiu ce sa spun... Eu am auzit ca acum cateva luni, daca nu luna trecuta, a fost o comisie europeana in Romania si a verificat toate fabricile de lapte (nu stiu cum in 2 zile?!) si a vrut sa le inchida pe toate exclamatie . Pana la urma s-au impus niste schimbari drastice care trebuie sa se faca intr-un timp scurt pentru ca aceste fabrici sa produca lapte la standarde europene. Probabil ca s-a inceput deja. Ce am vrut sa spun e ca din moment ce au vrut sa le inchida pe toate, probabil ca nici una nu-i mai buna ca cealalta, indiferent de pretul pe care il are produsul lor pe piata... Oricum eu folosesc un lapte pasteurizat si incalzit la temperaturi foarte inalte (asa scrie pe cutie), care are si termen de garantie foarte lung si nici nu trebuie pastrat la frigider - atat este de tratat. Probabil ca e mai mult ceva intre lapte de vaca si lapte praf. Cred ca in Romania La Dorna este cel care se aseamana cel mai mult cu ce e aici. Dar, cum am spus, niciodata nu se stie ce se intampla in fabricile de lapte... Nu m-as descuraja insa din cauza asta. Mult succes!

sus

Denunta
cris77

Copii
Alex Stefan: 14 ani, 6 luni

10.04.2005 11:33     citat 

MariaMona nu esti singura pro lapte de vaca. sa fim seriaose mamicilor noi si parintii nostri cu ce am crescut? Si laptele praf din ce credeti ca ii facut , nu tot din lapte de vaca? Si inca un lapte foarte procesat si imbogatit cu tot felul de vitamine artificiale si calciu. Iar vacile care au furnizat laptele din care a fost preparat sunt vaci crescute in ferme, unde nu au spatiu de miscare si unde sunt hranite numai cu furaje, sunt injectate cu tot felul de substante hormonale menite sa le creasca productia de lapte, nu ca vacile taranilor care pasc iarba proaspata bogata in vitamine si minerale. Parerea mea este ca nu numai copii ar trebui sa bea lapte de vaca ci si adultii, si nu numai pentru calciul si proteinele pe care il contin ci si pentru enzimele si fermentii prezente in laptele de vaca (nu si in cel praf sau in laptele pasteurizat UHT-care de fapt ii apa cu calciu) care ajuta la digestia si buna functionare a organismuli.
Laptele de vaca (sau de capra, bivolita) a fost consumat din cele mai vechi timpuri si nimeni nu a murit de la el. E adevarat pt bb-i ii mai sarat si contine un alt tip de proteina decat cel uman, de acea se recomanda anumite dilutii functie de varsta copilului. Traim intr-o epoca f industrializata in care nu se mai mananca nimic natural. companiile producatoare de lapte praf au banii sa comande studii referitoare la laptele de vaca versus lapte praf, care intotdeauna vor iesii in favoarea lor. Nu zic nu pana la o anumita varsta sunt mai bune produsele adaptate dar daca bebe a implinit 8 luni si nu mai este tzitzi eu zic ca laptele de vaca ii cel mai bun. Eu lui Alex cand nu o sa mai fie tzitzi o sa i dau cu incredere lapte proaspat de vaca.

sus

Denunta
alexi31

Copii
Valentin: 20 ani, 7 luni
Alexandra: 13 ani, 11 luni

04.04.2006 3:51     citat 

----------
cris77 a scris:
Sa fim seriaose mamicilor noi si parintii nostri cu ce am crescut? Si laptele praf din ce credeti ca ii facut , nu tot din lapte de vaca? Si inca un lapte foarte procesat si imbogatit cu tot felul de vitamine artificiale si calciu. Iar vacile care au furnizat laptele din care a fost preparat sunt vaci crescute in ferme, unde nu au spatiu de miscare si unde sunt hranite numai cu furaje, sunt injectate cu tot felul de substante hormonale menite sa le creasca productia de lapte, nu ca vacile taranilor care pasc iarba proaspata bogata in vitamine si minerale. Parerea mea este ca nu numai copii ar trebui sa bea lapte de vaca ci si adultii, si nu numai pentru calciul si proteinele pe care il contin ci si pentru enzimele si fermentii prezente in laptele de vaca (nu si in cel praf sau in laptele pasteurizat UHT-care de fapt ii apa cu calciu) care ajuta la digestia si buna functionare a organismuli.
Laptele de vaca (sau de capra, bivolita) a fost consumat din cele mai vechi timpuri si nimeni nu a murit de la el. E adevarat pt bb-i ii mai sarat si contine un alt tip de proteina decat cel uman, de acea se recomanda anumite dilutii functie de varsta copilului. Traim intr-o epoca f industrializata in care nu se mai mananca nimic natural. companiile producatoare de lapte praf au banii sa comande studii referitoare la laptele de vaca versus lapte praf, care intotdeauna vor iesii in favoarea lor. Nu zic nu pana la o anumita varsta sunt mai bune produsele adaptate dar daca bebe a implinit 8 luni si nu mai este tzitzi eu zic ca laptele de vaca ii cel mai bun. Eu lui Alex cand nu o sa mai fie tzitzi o sa i dau cu incredere lapte proaspat de vaca.
----------

Sunt perfect de ocord cu tine. Hai sa nu exageram!!!!!!!!! Daca e asa cum spun studiile ar fi trebuit ca mai mult de jumatate din populatia Romaniei sa fi fost decimata de diverse boli, analfabeta si cu IQ la pamant. Ca si multe anomalii studiile exprima in general doar un esantion, si se generalizeaza doar pentru reclama. Dar vedeti ca suntem printre cei mai tari din lume, exportam "CREIER LA GREU", ii "batem" pe toti. Dupa 8-9 luni, sunt de parere, ca nu-i nici o problema daca dam lapte de vaca la bebei.

sus

Denunta
Romelia

04.04.2006 4:46     citat 

----------
citat:
Consumati doar produse lactate sarace in grasime si colesterol (lapte degresat 1 %, iaurt, branza de vaci. Evitati untul, smantana si branza grasa.
----------

Toate produsele derivate pot fi produse din lapte degresat 1% sau skim milk lapte fara grasimi, iar iaurtul poate fi facut din lapte integral si sa fie prea gras.
Am studiat si eu problema pe mai multe parti, ma intereseaza ptr ca baitul meu nu suporta si nici nu accepta formula si vreau sa-i dau cereale. Mai nou am citit ca nu se recomanda laptele de vaca bb sub un an deoarece nu contine toti nutrienti necesari copilului si de aceea se recomanda formula care este imbogatita cu toate vitaminele si mineralele necesare.
Laptele integral nu este recomandat, dauneaza inimii, nu mai tin minte explicatia stiintifica, dar asta era concluzia.In schimb copiilor se recomanda doar lactatele integrale intrebare
Eu consum doar lapte cu 2% si produse lactate lowfat, decat sa mananc skimmilk, lapte fara grasimi,prefer sa nu mananc, are un gust oribil

sus

Denunta
adina0

Copii
Rares Gabriel: 14 ani, 9 luni

04.04.2006 9:58     citat 

Romelia, bebele meu , ca si al tau, nu a acceptat nici un fel de lapte formula - voma si matele din ele pe ambele parti daca intelegi ce vreau sa iti spun.

M-am luat dupa super competenta de doc si i-am dat copilului de la 7 luni jum cand nu a mai papat san, pana pe la 11 luni apa cu cereale in biberon trag cu ochiul . Asta pana cand am intrebat pe mosulica doctor Pavel, de la noi din oras si mi-a spus exact ce se spune pe aici - Voi numai formula nu ati mancat cand ati fost mici. E excelenta formula dar daca vrei sa obtii acelasi efect da copilului lapte de vaca superpasteurizat cu 1,8 grasime in care pui cereale fara lapte praf in ele!

Si a mers de minune! Am folosit de atunci LaDorna albastru cu cereale si este super ok. Intradevar nu recomand laptele de vaca direct de la vaca!! E destul de periculos pt bebelusi!

sus

Denunta
Onush

04.04.2006 11:50     citat 

----------
cris77 a scris:
sa fim seriaose mamicilor noi si parintii nostri cu ce am crescut?
----------

Eu personal am crescut cu Humana.
Eu sunt in continuare de parere ca sanatatea copilului meu nu este subiect de joaca, aprecieri de genul "daca noi sau parintii nostri nu am murit nu mor nici ei" pe mine, sincer, ma irita...in schimb nu am nimic impotriva argumentelor logice, afirmatiilor sustinute stiintific ...sunt bine venite in discutiile despre alimentatia copiilor.
----------
cris77 a scris:
Si laptele praf din ce credeti ca ii facut , nu tot din lapte de vaca? Si inca un lapte foarte procesat si imbogatit cu tot felul de vitamine artificiale si calciu. Iar vacile care au furnizat laptele din care a fost preparat sunt vaci crescute in ferme, unde nu au spatiu de miscare si unde sunt hranite numai cu furaje, sunt injectate cu tot felul de substante hormonale menite sa le creasca productia de lapte, nu ca vacile taranilor care pasc iarba proaspata bogata in vitamine si minerale.
----------

Ai spus foarte bine ... e facut din lapte de vaca, nu este lapte de vaca. Din puctul meu de vedere exact acea prelucrare pe care tu o denunti imi da liniste. Si cred in continuare ca laptele praf trebuie sa fie macar o proportie din laptele pe care il mananca un copil de pana intr-un an care nu mai este alaptat.
Cat despre peste 1 an, pana in momentul in care imi voi cumpara o vaca, pe care sa o cresc in alta parte decat la etajul 8, copii mei vor bea lapte pasteurizat sau superpasteurizat(UHT).

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: