· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Noi, femeile > Femeile si frica de roshii
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Femeile si frica de roshii     
Carmella

07.02.2003 1:59   Femeile si frica de roshii  citat 

Din ce in ce mai multe mesaje gasesc cu acest inceput: "eu va zic, dar sa nu aruncati cu roshii" (sau cu oua, dar am scurtat putin textul).
Ce se intimpla de fapt: ne e frica sa nu deranjam pe cineva ? Trebuie sa spunem numai ce stim ca o sa fie acceptat si aprobat de ceilalti parteneri de discutie ?
Cind am fost destul de mare ca sa-mi dau seama "cum stau lucrurile" mi-am propus sa nu ma mai abtin sa spun exact ce gindesc. Constatasem ca de cele mai multe ori cei cu care vorbeam se asteptau la niste raspunsuri amabile si satisfacatoare pentru ei, chiar daca erau convinsi ca in capul meu nu gindesc nici pe departe asa de bine despre ei. Asa ca de-atunci si pina acum (si de-acum incolo) tot asa am facut.
Acuma, o sa va intrebati de ce va zic toate astea ... pentru ca sint o gramada de subiecte unde am intilnit genul de raspunsuri care erau nu doar asteptate, ci cerute.
Daca nu sinteti de acord cu mine va rog sa-mi spuneti. Subiectul la care ma refer in principal este cea cu "tati care iubesc". S-a interpretat ca eu n-am citit atent si ca nu cred acea poveste. Eu o cred pina in cele mai mici amanunte, dar mai cred, de asemenea, ca e si foarte subiectiv povestita. Cind Catalin a zis ca "despre ce cariera poate fi vorba intr-un magazin ?!" ma asteptam ca la urmatoarele mesaje sa aruncati voi cu ceva roshii si oua in el, si nu sa fiti de acord cu el. Cind colo ce vad ?! Ca toti cei care in alte subiecte spun ca independenta finaciara e unul din atuurile femeii de azi, acolo erau de acord ca sint "cariere mai importante" si "cariere mai neimportante" si ca nici pe departe un serviciu intr-un magazin de telefonie mobila nu reprezinta "o cariera".
Dupa parerea mea CARIERA inseamna munca facuta cu pasiune fie ca e vorba de o mare femeie de afaceri, fie ca e vorba de o vinzatoare intr-un magazin, fie ca e vorba de o infirmiera intr-un spital, de o actrita ... si exemplele pot continua. Nu m-am putut abtine sa nu-mi spun si eu punctul de vedere si in ceea ce priveste aprecierea unei "mame bune" si "mame rele". Se poate numi vreuna dintre noi "mama perfecta" ? Daca raspundeti "da" sinteti ipocrite, daca raspundeti "nu" o sa va negati parerile de la "tati care iubesc" ...
Sa nu intelegeti ca iau apararea cuiva. Dar fara sa aud si varianta celuilalt eu nu mi-as da cu parerea atit de categoric cum au facut-o multe dintre voi. Acolo vorbeam despre "cosmetizarea" variantelor fiecareia dintre parti, Catalin a luat cuvintul drept "inventie"...sau ceva de genul asta. Nu e nici pe departe vorba de asa ceva.
Eu as vrea sa-mi spun parerile liber si fara oprelisti. Daca incep sa-mi cenzurez si gindurile si vorbele ... deja simt ca nu mai trebuie sa comunic nimic. Ceilalti isi pot imagina ca le-am zis lucrul acela amabil pe care il asteptau de la mine.
Asta astept si de la ceilalti, sa fie sinceri cu mine. Eu nu ma supar NICIODATA cind cineva nu e de acord cu mine, sau ma contrazice cineva, poate doar ma enervez pentru maxim 1 minut. Nici jignirile nu ma "ataca" deloc, eu stiu cum sint si n-o sa-mi schimbe nimeni parerea despre mine.

Ar trebui sa "croiesc" un text de-ala ca la filme ..."orice asemanare cu persoane reale este pur intimplatoare"

Si ... NU DATI CU ROSHII !! foarte fericit

sus

Denunta
CORINA

Copii
DRAGOS-ANDREI: 19 ani, 4 luni

07.02.2003 2:46     citat 

Eu sunt de principiul "nu te baga intre doi oameni care se cearta", ca pe urma ei se impaca si tu ramii de caruta, asa ca nu-mi permit sa fac nici un fel de apreciere la adresa cuiva doar pe baza unor vorbe spuse la suparare. Are Ileana Vulpescu o expresie in Arta Conversatiei care zice cam asa " poarta-te, mama, cu vorbele ca cu un ou moale" care mie mi se pare foarte adevarata si mereu ma gindesc inainte sa dau vreun verdict (desi uneori ma mai ia valul). Nu toti au un caracter asa puternic incit sa poata trece peste niste vorbe aruncate!

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

07.02.2003 2:55     citat 

Pe mine viata m-a invatat sa am grija cand vorbesc. De multe ori am pierdut ca nu am stiut sa imi tin gura (eiii, ale tineretii valuri). Asa ca acum, in general, ma controlez inainte de a deschide gura.
Sunt de acord cu tine, Corina, adica cu ce a zis Ileana Vulpescu in "Arta Conversatiei"

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

07.02.2003 3:49     citat 

Carmellaaaaa! Esti pusa pe sotii azi :0

Mie nu mi-e frica de rosii. Doar ai vazut schimbul nostru de replici de la Imbaiere :0 Adica al meu si al tau. Numai ca nu imi plac polemicile. Ador sa ma cert cu cineva, dar cu cineva de care nu imi pasa. Ori aici, mie imi place, ca sunteti majoritatea dragute si nu vreau ca din diferente de opinii sa ne paruim (chiar daca virtual). Firesc, fiecare isi exprima parerea si asentimenul (sau nu) dar de cate ori nu ati simtit ca vi se scoala parul in cap de nervi sau ca nu erati de acord cu cineva? Si atunci, ce trebuia sa faci? Sa ... arunci cu rosii (apropo, din rosii de fac muraturi, deci... aviz amatoarelor:).

sus

Denunta
Carmella

07.02.2003 5:17     citat 

Pai mie imi vine sa ma parui cu cineva care vad ca nu spune adevarul. Ma enerveaza mai tare amabilitatile false decit adevarul spus in fata.

sus

Denunta
Sofie

07.02.2003 10:21     citat 

Carmella uiti sa iei in considerare un lucru de mare importanta : ca rosiile de fapt, ti-au fost inapoiate de fiecare data ...

Mama perfecta? ... DA, eu sunt o mama perfecta si nu sunt ipocrita ... sunt perfecta din punctul de vedere al societatii in care traiesc ... si daca tu imi dai definitia unei mame perfecte, atunci s-ar putea sa fiu de acord cu ipocrizia ...
Si da sunt de acord sa fim sinceri si deschisi si sa ne spunem parerile si sa ne contrazicem ca doar omeni suntem si cit traim invatam ... dar de aici si pina a face remarci rautacioase e cale lunga si tine de bun simt ... una e sa-ti spui parerea intr-un caz de divort si alta e sa rasucesti cutitul in rana inca proaspata a cuiva, prin remarci de genul "eu daca as fi judecator nu as da copilul tatalui decit in cazuri extreme" (scuzati daca nu e citatul corect) ... dar tatal ce are, e cu par pe limba? ... si tu parca ziceai ca nu exista mama perfecta ... de unde stii ca nu exista tata perfect? ... si cine a fost de acord cu Catalin la replica referitoare la cariera intr-un magazin, din cite-mi aduc aminte nimeni n-a facut nici un comentariu referitor la aceasta? ... parca eu am zis ca n-are nici o scuza sa nu impodobeasca bradul de Craciun, nici daca ar fi manager la Bloomingdale ...
La fel remarcile facute catre Lumi in legatura cu cada si situatia ei materiala ... mai multe nu stiu ca sunt cam in urma cu cititul pe forum.
Eu zic sa incercam sa ne acceptam unii pe altii asa cum suntem si sa nu mai facem pe lupul moralist .

sus

Denunta
Carmella

07.02.2003 10:57     citat 

Nici pe departe n-a fost vorba de rasucit cutitul in rana, ci de o "invitatie" de a privi situatia obiectiv. Credeti ca daca il instigati sa faca orice sa puna mina pe copil si sa dea cu mama copilului de pereti ii faceti mai bine decit sa-i spuneti sa aiba rabdare pina stabileste tribunalul programul de vizite si sa decurga totul legal !? E trist cind se termina asa, dar inima cea mai ranita e cea a copilului, iar pentru copil merita sa-si calce oricine orgoliul in picioare.
O mama perfecta absolut, nu doar pentru societatea in care traieste, e o mama care isi da seama si de ce o alta mama isi doreste sa aiba copilul linga ea, de ce vrea sa fie si ea alaturi de copil in anumite momente.
Nu as da copilul unui barbat pentru ca nu poate intelege ca copilul ala a fost purtat 9 luni de o femeie, ca apoi a suferit citeva ore cum n-a suferit nici un barbat in viata lui ca sa aduca pe lume acel copil. Nu ca are par pe limba barbatul, dar o femeie, chiar in ideea ca se recasatoreste, are mai mult talent sa-si ocroteasca copilul intr-o noua casnicie, pe cind un barbat, o data recasatorit, cam intra sub papucul noii neveste, iar copilul din alta casatorie e marginalizat.
Cazul lui Catalin e foarte impresionant, dar cred ca daca aveati taria sa fiti sinceri cu el de la inceputul discutiei si nu doar sa-l intariti cu vorbe de genul "dreptatea e de partea ta, nu te lasa" poate alta intorsatura ar fi luat lucrurile. Nu uitati ca la inceput nici nu concepea un divort, iar mama ar fi fost capabila sa aiba grija de copil "daca si-ar fi schimbat anturajul", ceea ce nu parea atit de grav, pina s-a ajuns la ce s-a ajuns. Nu era mai bine daca lua niste dusuri reci la inceput decit compatimirile de acum ?
Eu am zis la modul general de marimea cazii, Lumi s-a luat de pieile si pilozitatile mele, eu iar de cada si banii ei, ea iar de mine, noi toate de psiholog, ea de noi si-uite-asa s-a pierdut in negura forumului ca nu mai stim cine de cine s-a luat. Aici serios, ar fi mai bine sa nici nu ne apara nick-urile, ci doar mesajele. De ce nu puteti ignora de unde vin mesajele ci doar ce scrie in ele ? V-ati simti mai putin vizate fiecare in parte ...

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

07.02.2003 11:10     citat 

mai femeilor chestia cu mama perfecta.........nu exista pe lumea asta om perfect chiar ca nu exista si asa foarte sigur ,la fel ca si mama perfecta .............hai ca ma dati gata eu nu am dat inca de mama sau tata perfect ............sau vreti sa spuneti PERFECT doar cum vad copii

in orice caz nu cunosc pe nimeni de aici personal dar fie mama sau tata e tot fire omeneasca si inca odata NIMENI NU ESTE PERFECT.

fiecare are cite o musculita la cap si fiecare are ceva ce nui convine altuia .........eu asa cred si cit despre rosii nah chiar daca arunca se loveste de monitorul sau asa ca la mine nu ajunge rosia cit ar fii ea de scofilcita.........hihihihi

sus

Denunta
Sofie

07.02.2003 11:25     citat 

Draga mea Carmella vad ca pe tine te afecteaza foarte tare faptul ca noi suntem de partea lui Catalin si tu nu esti ... ei bine, deocamdata stim povestea lui, de la el, este adevarat ca am fost sceptici la inceput, ba a primit si dusuri reci, daca citesti primele mesaje ... prin niste circumstante am aflat unele dintre noi, ca de fapt tot ce povesteste el aici este foarte adevarat si ca tanti aceea nu o prea intereseaza de fetita si nici nu a interesat-o vreodata, scopul ei este cu totul altul ...
Cit despre chestia cu cele 9 luni si durerile facerii, eu stiu ca MAMA pentru un copil e cea care-l creste si-l ingrijeste, fie el si Tatal, si nu cea care-i da nastere ... drept urmare nu m-ai convins cu definitia mamei perfecte ... cunosc niste mame care-si vor copiii linga ele doar de dragul pensiei alimentare si de a-si stresa fostii soti ... nu mai continui ca mi se urca tensiunea daca-mi aduc aminte de astea ...
Pe multe dintre noi daca ai observat ne deranjeaza sistemul legilor de acolo ... in Canada n-ar fi primit copilul numai pentru faza cu bradul de Craciun si dentistul, fara sa mai pui la socoteala restul ...
In fine, eu zic sa lasam lucrurile asa cum sunt, faptul e consumat deja ... deocamdata Catalin nu are nevoie de dusuri inghetate, ci numai reci, si are nevoie de multi prieteni care sa-l inteleaga ... daca nu esti printre acestia, atunci cred eu ca e mai bine sa te abtii si sa-ti concentrezi atentia in alta directie ... ranile acestea dor tare si uneori sunt nevindecabile, iar gheatza le poate face mai mult rau decit bine ...

sus

Denunta
Carmella

08.02.2003 12:16     citat 

Draga mea Sofie, pe mine nu ma afecteaza decit minciuna (intr-o forma sau alta: amabilitate, diplomatie ... tot minciuni sint, dar imbracate intr-o forma acceptabila)
Din fericire, pentru mine asta nu e decit o lectie ca nu trebuie decit sa afli si parerile celorlalti, in nici un caz sa nu actionezi dupa cum iti spune unul si altul. Totul se afla in puterea si intelepciunea noastra de a depasi unele obstacole. Daca interpretam orice obstacol ca fiind o chestie de netrecut o sa raminem in fata lui in genunchi toata viata. Daca putem sa ne ridicam si sa plecam mai departe inseamna ca avem deja o victorie. Atita timp cit copilul e sanatos, iar intedictia de a-l vedea nu e definitiva de ce trebuie sa se gindesca ca fetita e "pierduta" ? In plus, e si marisoara, intr-un an-doi, daca ea o sa vrea sa stea cu tatal o sa vina la el de buna-voie.
Sint atitea nenorociri ireversibile pe lume ca vorba aia: sa nu-ti dea Dumnezeu cit poti duce.

sus

Denunta
lumi12a

Copii

10.02.2003 10:47     citat 

Mai deunazi, seful meu (care este un om deosebit pentru care am tot respectul - si nu sunt multe persoanele care sa "beneficieze" de asemenea respect din partea mea;), imi spunea: Lumi, iar bati musca pe cap? Eu am ramas interzisa, ca nu intelegeam ce vrea sa spuna. Nu mai auzisem expresia asta pana acum. Si eram si atat de adancita in traducerile mele...

Voi ati auzit de expresia asta? Stiti ce inseamna?

Avertizare pentru torpilele cu rosii: nu e o abatere de la subiect, chiar are legatura cu acesta.

sus

Denunta
Carmella

11.02.2003 5:17     citat 

n-am auzit ... ce e ?

sus

Denunta
Carmella

11.02.2003 5:36     citat 

"Pe multe dintre noi daca ai observat ne deranjeaza sistemul legilor de acolo ... in Canada n-ar fi primit copilul numai pentru faza cu bradul de Craciun si dentistul, fara sa mai pui la socoteala restul ..."

Pai daca va deranjeaza de ce nu ati facut nimic sa schimbati acest sistem al legilor ? Era in puterea voastra, dar ati ales. Tot sintem la capitolul rosii ...
Pe de alta parte, acelasi sistem de legi carora te supui tu in Canada a decis sa imparta custodia copiilor printesei Diana intre cei doi parinti, nicidecum sa-i incredinteze numai celui care parea mai in masura sa aiba grija de ei, desi era ditamai familia regala, iar (desi de morti numai de bine) mama numai "perfecta" nu era.

sus

Denunta
Sofie

11.02.2003 8:36     citat 

Mai Carmella e totul OK la tine? ... vii asa tam nesam si te legi de om, cauti nod in papura la orice ... pai de ce n-ai pus intrebarea asta acu' patru zile cind imi raspunsesi deja la mesaj surprins?...
In fine, putina cultura generala nu ti-ar strica, chiar si aceea privind sistemul legislativ ... Canada este o tara independenta, are propriul sistem legislativ, propriul Guvern, face parte din Commonwealth (stii ce-i ala si la ce se refera, nu?), drept pentru care regina Angliei este doar "onorific" regina a Canadei, adica un fel de "membru de onoare" ... intr-un cuvint, Canada n-are nici in clin nici in mineca cu Marea Britanie ... in afara de emigranti bineinteles ...

Habar n-am care a fost chestia cu copiii Printesei Diana, ptr ca nu m-a interesat, dar din cite stiu eu si din cite am citit prin ziare la vremea respectiva, amindoi au ales sa locuiasca cu mama, asa cum fiicele lui Sarah Ferguson au ales sa locuiasca cu Regina si printul Philip si doar vacantele sa si le petreaca cu parintii ... cit despre cit de perfecta mama a fost lady Diana, cred ca nu e treaba ta la ora aceasta ... cind or fii si la usa ta munti de flori si felicitari, atunci sa vorbesti cool ...

"Pai daca va deranjeaza de ce nu ati facut nimic sa schimbati acest sistem al legilor ? Era in puterea voastra, dar ati ales. Tot sintem la capitolul rosii ..."

Da-mi voie sa-ti spun in cel mai elegant mod posibil ca nu te priveste pe tine ce am facut si ce nu am facut noi ca sa schimbam legile din RO ... cit despre faptul ca "era in puterile noastre", cred ca aberezi la ora aceasta ... de fapt mi se pare lupta cu morile de vint sa schimbi ceva pe acolo, cind, presupun ca, inca mai sunt femei care gindesc ca tine ...
Rosii ai vrut, rosii ai capatat !
Dar, doar asa o informatie in ceea ce ma priveste: in general nu-mi place sa ma cert, dar daca unii o cauta cu luminarea, atunci tine cont ca am o oarecare reputatie la acest capitol ... probabil ca nu te intrec in jigniri, adevarat, dar rea pot sa fiu si eu ...
Si in fond si la urma urmei, daca tot ai chef de aruncat cu rosii, eu zic sa-ti muti catrafusele pe alt site la acest capitol, ca aici n-o sa-ti mearga ... daca vrei iti dau si niste adrese: www.expres.ro, www.sictir.org ... acolo poti sa te certi cu cine vrei si cum vrei ... au design special pentru mahala ...

[Modificat la data 11/2/2003 Sofie]

sus

Denunta
lumi12a

Copii

12.02.2003 9:48     citat 

Adica e asa: cand nu ai ce face, vine o musca si ti se aseaza pe cap si incepe sa bazaie. Tu incepi sa o bati pe capu' ei si sa te certi cu ea. Musca nu da doi bani, ca ea nu intelege limba si ori zboara, ori o omori tu:P

scot limbascot limbascot limbascot limbascot limbascot limba

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: