· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Igiena > TUNS
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor TUNS     
SMOKY

11.02.2003 9:44   TUNS  citat 

UNDE ATI TUNS BEBEII VOSTRI ACASA SAU LA CIUFULICI?
AR CAM TREBUI SA-I TUND BRETONUL ANDREEI(CA IN REST CAM ARE PARUL LUI SILE DINICU)si AM EMOTII...STIIND-O CUM E de NEASTIMPARATA MIE CA O SA AIBA IN CAP CE N-a cind avea o bentita.............nu o sa mai fac asa ceva niciodata..........la 11 luni lam dus la frizerita si a cuminte dar numa cind nu eram in preajma lui ..................de atunci lam mai tuns eu odata dar nu am reusit ca a sarpe si gura era plina cu par asa cam lam lasat asa ciurline si am mers tot la frizerita......acolo nu vroia ca vazuse bomboane deci iam zis daca sta cuminte ii dam bombonica dupa aia si sa vezi cum na scos nici o vorba cu cit ca vedeam ca se chinuia sa stea cuminte dar cind a breton, poti sa-l tai tu dar sa fii atenta sa nu aiba foarfeca varfuri ascutite.
E bine sa o pui in fata unei oglinzi sa se vada si sa-i atraga atentia propria reflectie in oglinda.

Eu pe Eric il duc la coaforul meu trag cu ochiul E super bun si e atat de dragut cu Eric! de obicei si eu si sotul stam acolo si facem mutre ca sa se distreze micutul. Nu e usor, ce sa zic, dar e a e ok.

[Modificat la data 11/2/2003 Cristina_]

sus

Denunta
madeline

Copii
madeline

11.02.2003 1:38     citat 

mai, eu zic sa nu o pui in fatza oglinzii ca se sperie cand te vede ca te apropii cu foarfeca de ea. mai bine las-o sa se uite la desene in timp ce tu ii tai bretonul. Vezi ca sunt saloane speciale pt juniori .. daca insa o duci la un salon de adulti atunci taie-ti tu putin din par, sau tati ca sa dati exemplu ca nu doare.

sus

Denunta
Cora

11.02.2003 7:58     citat 

Doar eu l-am tuns pe Alex, nu am de gind sa arunc mai mult de 10$ pe fereastra ca sa-i taie un breton.scot limba
Prima data am facut-o la 18 luni si l-am bagat in scaunelul de masa, i-am pus jucarioare pe masuta si cu o foarfeca mai boanta in virf i-am taiat bretonul si cirliontii care-i intrau deja in urechi. Am plins dupa aceea, dar m-am resemnat ca el este baiat si nu fetita cu cirlionti.trag cu ochiul
Apoi am cumparat masina de tuns, i-am aratat cum functioneaza, si la fiecare tuns ii pun jucarioare in mina. Nu se vede insa in oglinda, prefer fara.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 9 luni
Adelina: 12 ani, 6 luni

11.02.2003 10:53     citat 

Mai Anda... mi-ai luat vorba din gura! rad azi a mi-a l-am scurtat... numa ca, in entuziasmul meu i l-am taiat cam scurt... mi se parea asa uratica... cu bretonul ciumpalit si parul la sapte lung... cand a ceva vreme... noi ce mai!) si eu, pe la spate, tac-tac cu foarfeca! stiti ca "baietel" dragut am acum? tare mandra sunt de isprava mea... i-am luat toata pleata aia tocita de la spate! rad

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

12.02.2003 9:22     citat 

Anne frizerita! Pai venim si noi la tine ca ne intra bretonu in ochi zambet foarte fericit
Da' cica nu tre' sa tundem copilu' decat dupa 1 an, dupa ce i se ia moata:cry: si are un bertoooon...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 21 ani, 1 luna
Hanna: 17 ani, 8 luni

12.02.2003 10:35     citat 

eu cred ca ideea de tuns numai peste 1 an poate intra la "vremea bunicii" foarte fericit
daca ii intra parul in ochi ... de fapt poti sa-i faci freze gen "creasta cocosului", e mai simplu cred acum, exista gel foarte fericit

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii

12.02.2003 11:08     citat 

Mai luminita... tunde copilul... am o prietena care are tot fetita... avea o pleata... pe la 8 luni i-a il rontaia!

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 20 ani

13.02.2003 9:50     citat 

Anne mama, asa am sa fac, ca e bietul copil chinuit. Pe langa faptul ca mananca elasticul din cap, se mai trage si de par si i se incurca manutele in par si tipa de mama focului. Cand transpira (ca e nazbatie mare si nu sta locului) i se carlionteaza parul si e mortala cu carliontii aia imprastiati in tot capul, prin ochi si prin urechi. Noroc cu voi, cum ajung acasa o tund, fara stirea lu' ma-sa mare, ca face apoplexie.

Va pup pe toate cu drag,

sus

Denunta
daniluca

13.02.2003 10:42     citat 

Pe Alexa am tuns-o de la 8 luni, doar nu lasam copilul cu parul in ochi de dragul unui obicei. surprins
si acum o tund eu, mi-am luat foarfeca de filat care are varful rotund si tunde fain. si fac experiente pe capul ei....si pe al meu tre' sa recunosc...scot limba

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 8 luni

13.02.2003 12:49     citat 

fericitelor! citesc de mamici care si-au tuns copiii (cam de-o virsta cu snoopi) si de cite 3 ori deja, ori de altele care-si pun problema tunsului la 8 luni...
oare copilul meu ce-are de nu-i creste parul? trist are 15 luni si e mai mult keala... nu numai ca n-are parul lung, dar nici des...de fapt nu prea are deloc...
oare e un semn al vreunei carente? doctorul nu mi-a ce crezi tu ca eu l-am tuns pe Alex dupa 18 luni (de fapt cred ca erau vreo 19-20 scot limba)? Pai pt. ca s-a puf, la 1 an nu gaseam de unde sa-i luam oleaca de mot si efectiv, dupa 18 luni, a par la el in cap.scot limbafoarte fericitfoarte fericitfoarte fericit Chiar si ceva cirlionat.trag cu ochiul Sa nu-ti spun ce par des are (spalat zilnic pe cap si uns parul cu ulei Johnson mai bine de 1 an) si sanatos si cu fir aspru si tare bun.trag cu ochiul E drept ca si eu, si tata-su avem parul foarte des, dar asa il avea si tatal meu, care e aproape chel acum foarte fericit ...iar nepotul ii semana binisor fizic, mai ales la structura osoasa.scot limba

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii

13.02.2003 11:07     citat 

Sa-l vedeti pe David al lui Ami... cheliuta ca-n palma... simpatic foc! si are un an si 6 luni! foarte fericit

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

13.02.2003 11:22     citat 

Eu cu parul n-am avut probleme.Ii creste foarte greu si cind il are putin mai lung pune mina pe foarfeca si se tunde singura.Ultima isprava a cind am vazut-o am inceput sa pling de ciuda ca asa par frumos avusese si de 2 ani ma chinui sa il las lung si nu mai reusesc.Chestia cu parul la noi este un blestem.plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: