· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Una, alta >Obiceiuri , traditii si credinte > Nunta - ce si cum?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Nunta - ce si cum?     
MariaMona

Copii
Julia: 17 ani, 10 luni
Emi: 15 ani, 4 luni
Andreea: 9 ani, 8 luni
am nascut deja!

25.04.2005 6:07   Nunta - ce si cum?  citat 

Dragele mele mamici si viitoare mamici, mai fetelor!
Vreau sa ma marit si nu vreau sa uit cumva ceva in legatura cu tot ce tine de nunta, mai ales ca eu sunt in germania, iar nunta o organizeaza in timisoara fratele meu... Ce nu trebuie sa uit in legatura cu nunta? Ce e important? Unde sa tin masa - la restaurant, la cantina? Ce meniu sa fie? Cam cat mai costa o nunta? Cui se da cadou din partea mirilor?
Sunt foarte emotionata si nervoasa si va rog din suflet sa imi dati orice sfaturi sau informatii care credeti ca m-ar ajuta! Stiu ca nunta (si nasterea) este un moment, o zi pe care nu o uiti niciodata si as vrea ca totul sa fie perfect, musafirii si eu cu sotul meu sa ne simtim bine de tot si sa ne aducem aminte cu placere de ziua nuntii pentru totdeauna! Deci - astept sugestii! Multumesc mult!

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 6 luni

25.04.2005 6:14     citat 

Daca tot nu sunteti in tara...de ce nu angajati o firma specializata in organizarea de nunti?...In felul acesta vor fi toate pregatite, cei de acolo stiu exact ce si cum....mi se pare solutia ideala...

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 18 ani, 9 luni

25.04.2005 6:18     citat 

pai incepi organizarea de la BUGET..in functie de el, stabilesti detaliile zambet

sus

Denunta
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 8 luni
horia: 17 ani, 5 luni

25.04.2005 8:42     citat 

MariaMona, si eu am doi veri primari din Timisoara si s-au casatorit unul anul trecut, celalalt, de fapt, vara-mea, acum 3 ani jumate.
Au avut nunti foarte reusite si s-a ocupat o firma de organizarea nuntii (inclusiv meniu, aranjamente, flori, poze)
Nu cred ca a fost prea scumpa firma asta, ei nu sint foarte bogati
Eu am facut nunta demult, acum 8 ani jumate, asa ca nu mai sint la curent cu preturile
Succes!

sus

Denunta
MariaMona

Copii
am nascut deja!

25.04.2005 9:50     citat 

multumesc pentru raspunsuri. eu m-am gandit ca o firma m-ar costa prea mult, si asa o sa ma coste vreo 5000 de euro dupa estimarile mele. dar e si asta o idee buna si ma voi interesa. alte sugestii? in caz ca las totusi totul pe capul fratelui meu (care e somer si are tot timpul din lume)?

sus

Denunta
Berea

25.04.2005 10:13     citat 

Cate persoane ?
Daruri se dau la nasi. Simbolic. Si nasii au un tort al lor din cate stiu eu.
Sa nu uiti sa il calci pe ginerica pe picior in biserica rad scot limba
Sa te gandesti ce flori vrei in functie de perioada in carte faci nunta. (Adica sa nu vrei liliac in august trag cu ochiul )
Chestia cu restaurant sau cantina ... dupa buget. Adica poti opta pentru restaurant , dar va fi mai scump. Uneori ai sansa sa gasestio cantina mai eleganta decat un restaurant. Daca ai incredere in fratele tau, pune-l sa umble. (Atunci vezi sa nu uiti si o pereche de pantofi pentru el rad )
Daca mai am idei revin !

sus

Denunta
mona25

Copii
Calin Cristian: 21 ani, 8 luni
Dragos Razvan: 17 ani

25.04.2005 10:18     citat 

niste sugestii din proprie experienta:

-decorarea salii fa-o cu florile ce le vei primi la cununia de la sfat si eventual cea religioasa (daca va fi si daca timpul va permite ) ca oricum vei primii multe si nu ai ce face cu ele trag cu ochiul Numai sa gasesti cine sa le duca la sala si cine sa decoreze sala.
-la noi la Arad, cel putin, e obiceiul cu tortul nasilor, unul mic la 1-2kg, nu se face cadou nasilor altceva
-mentioneaza pe invitatii ca astepti confirmarea pana la o anumita data sa nu ai supriza (neplacuta trist ) sa comanzi mult mai multe meniuri decat invitati in sala

in rest nu stiu ce altceva as putea sa-ti spun. Eu am avut o nunta ceva mai traznita sa zic asa prostit cu multi prieteni si am tinut "dansul" in alta sala (incapere al aceluiasi restaurant) decat s-a mancat, astfel incat la masa s-a putut vorbi in liniste, iar pe ringul de dans lumea s-a putut "destrabala" jenat foarte fericit fara ca varstnicii sa aiba subiect de discutie rad rad rad Asa am impacat pe toata lumea si chiar a fost laudata initiativa, desi la drept vorbind, nu noi am vrut sa facem asa, ci asa a iesit caci sala era de 60 pers (masa + ring de dans) si noi eram 100 prostit asa ca singura solutie sa nu schimbam sala era dansul separat si a fost super!

Casa de piatra si o nunta cum iti doresti! Multa fericire si implinire! sarut

sus

Denunta
MariaMona

Copii
am nascut deja!

26.04.2005 10:59     citat 

Berea multumesc! Chestia cu pantofii pentru frate-meu e foarte buna! foarte fericit Chiar o sa ii spun data viitoare cand vorbim sa ii calculeze si pe astia la buget... Stiam eu ceva cu nasii, dar nu eram sigura - tort sau ce...
Mona 25 - bune si sugestiile tale, chiar am dat si noi peste cateva restaurante cu doua sali, dar nu ne-am gandit la solutia pe care ati gasit-o voi! Buna! Cu florile insa nu va merge fiindca noi ne-am casatorit de mult timp la primarie, iar florile de la biserica nu cred ca voi avea timp sa le folosesc cum ai spus... Oricum, cunosc niste florari si sper sa primim o oferta avantajoasa de pret pentru a putea aranja frumos si mesele. Iar biletul de confirmare este sigur foarte important - la asta ma gandisem si eu.
Mai astept, mai astept!

sus

Denunta
laura_feelings

Copii
Cristian: 12 ani, 1 luna
Teodor: 15 ani, 2 luni

26.04.2005 11:23     citat 

Draga mea, eu am avut nunta in septembrie anul trecut si iti recomand un restaurant nu o cantina, mai ales ca diferenta de pret nu erste mare pentru ca platesti meniul nu chiria. Meniul e in jur de 750.000-1.000.000 lei la un restaurant obisnuit, asta insemnand 4 feluri de mancare. Pe noi ne-a costat 750.000 lei plus desertul plus ca noi am adus bauturile alcoolice, racoritoarele, prajiturile, deci cam 1 milion de persoana te ajung cheltuielile.
Trebuie sa le cumperi la nasi doua torturi, in loc de colaci si un cadou, noi le-am cumparat un cuptor cu microunde ca nu aveau si cate ceva la copii nasilor.
In biserica mama mea a servit lumea cu bomboane. Iti recomand sa nu dai o gramada de bani pe rochia de mireasa care ai s-o porti oricum cateva ore ci sa dai mare importanta la coafura si sa iti angajezi un fotograf profesionist. Iti trebuie o oglinga acasa unde sa te gateasca nasa, cozonacul care ti-l taie nasa pe cap si-l arunci in patru parti si gaina care se joaca la restaurant odata cu colacii si cadoul, pe care noi am uitat-o acasa.
Sa nu dai mare importanta nici la invitatii si cardurile de pus pe masa sau florile de pus in piept ( adica daca ai de ales dintre unele mai scumpe si altele mai ieftine, alegele pe cele mai ieftine )pentru ca nici nu o sa ai timp sa mananci, dar sa te bucuri de toate maruntisurile astea.. Important ce ramane: caseta si fotografiile.

sus

Denunta
MariaMona

Copii
am nascut deja!

26.04.2005 11:55     citat 

laura_feelings - n-am inteles ce-i cu gaina, cu cozonacul si cu oglinda?! exclamatie eu in timisoara n-am vazut inca asa ceva... iar noi ne vom casatori la catolici - nu stiu ce fel de traditii sunt astea? poate imi dai mai multe detalii. si la nasi trebuie deci si cadou? nici nu stiu daca o sa cumpar flori de pus in piept... eu m-am gandit sa cumpar cate o punguta mica de saten si in ea sa pun 2-3 bomboane fine - raffaello sau ceva de genul - si sa ii astepte pe oaspeti la locul lor la masa. nici eu nu tin sa fie neaparat la un restaurant, dar vreau sa fie totul frumos... mai vad eu si ce oferte am. Invitatiile si cardurile de masa nu vor fi foarte scumpe si voi angaja un fotograf foarte experimentat prieten de-al nostru. Nu stiu cum voi face insa cu muzica... Nu vrem decat muzica usoara, nu formatie, vom fi doar tineri si nu stiu sigur ce sa fac - un dj sau un calculator...?! intrebare

sus

Denunta
Berea

26.04.2005 12:02     citat 

Laura, hai nu te supara, dar obiceiurile difera de la zona la zona. Chiar si de la Arad la Timisoara, darmite de la Focsani trag cu ochiul La noi nu se practica chestia cu gaina, nici cu taiatul capului, astaaaaaaaa a colacului pe cap rad , iar cadoul pentru nasi ar trebui sa fie simbolic. De exemplu, chair in zona noastra se umbla cu petitul nasilor, adica merg tinerii la viitorii nasi cu alai si tralala prostit mai ceva ca ginerele dupa mireasa. Dar la tara.
Maria, vezi sa anunti prietenii ca , daca e sa fure pe cineva, sa te fure pe tine, nu pe ginerica trag cu ochiul Iti explica Mona25 ce si cum rad sarut
Hai ca ne mai gandim si cap la cap, idee la idee ... venim sa vedem ce iese rad

sus

Denunta
Berea

26.04.2005 12:06     citat 

Maria, nu pune bomboane gen Rafaello caci se topesc. pune bombonici din acelea mici cum erau pe vremuri albe si verzi trag cu ochiul Si pungutele fa-le din material ca cel al voalului daca vei avea. Am fost la o nunta si exact asa era aranjata masa. toata lumea a observat chestia. A si floricelele erau, dar cu ele era prinsa "punguta" Foarte de efect chestia. Noi si acum mai avem pungutzele de la nunta respectiva ! sarut E o amintire !

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 9 luni

26.04.2005 12:08     citat 

Maria Mona, eu am avut nunta in 2002 in tm, la restaurantul Rustic, si a fost o nunta foarte foarte reusita (ca sa vezi ce modesta sunt jenat ). In principal pentur ca au fost 2 sali, si invitatii au fost "impartiti" dupa categorii de varsta....Nu am vrut noi asa, chiar nu eram incantata ca-i impart, dar a iesit minunat....intr-o parte familia, in cealalta prietenii....

Meniul a costat 14 sau 17 EUR / meniu (nu-mi amintesc exact) si a constat din mancare foarte buna, foarte multa si o servire ireprosabila. Recomand oricui acest restaurant. Pe langa mancare am mai avut 2 cafele, o bere (sau invers) si o jumate de apa pentru fiecare invitat, restul bauturilor le-am adus noi.
La sfarsit, fiind foarte multumiti de personal, le-am dat cate o atentie sefului de sala, bucatarilor si chelnerilor, dar era optional.

Pe langa asta, am mai luat prajituri, iti recomand Codrina, foarte bune, torturile le-au adus noaptea (ca era in august). Nu au fost scumpe si noi am luat pe langa torturi si praji pe masa si pachetele ca sa le dam la plecare.

Rochia mi-am facut-o la comanda, nu am iesit mai ieftin, dar a fost simpla simpla cum mi-am dorit eu.

Pe langa restaurant, bauturi, praji, rochie sa nu uiti de filmator/pozator (sfatul meu este sa-i iei pe recomandari, si sa vezi ce poze au mai facut) si de DJ (noua ni s-a parut cea mai ieftina si mai buna solutie). Sa nu uiti sa stabilesti cu el exact ce muzica aduce, am o prietena care a patit-o in sensul ca a 5-a melodie a nuntii a fost manea ochi peste cap evident ca a stricat cheful tuturor, si omul nu se potolea, adica nu conteaza ca i-au spus mirii si nasii sa schimbe, el o tinea pe a lui socat
Al nostru a fost minunat in sensul ca s-a orientat foarte mult dupa invitati si a cooperat cu seful de sala: daca se dansa se mai intarzia putin cu masa si era muzica dansanta, daca se manca era muzica mai in surdina etc....

Ce ar mai fi....aha, pentru vinul si tuica de casa eu am optat sa evit peturile pe masa la un asa restaurant frumos, ca atare am cumparat carafe de ceramica (am gasit undeva cu mici defecte si le-am luat aproape pe gratis) iar pentru tuica am cumparat multe sticlute de prigat pe care l-am baut, am spalat sticlele si le-am legat la gura cu sfoara (a fost de efect avand in vedere specificul restaurantului)

Nasilor pe langa tortul lor, mai mic decat al nostru (dar cu o sticla de sampanie in mijloc - asa am gasit model la codrina) le-am mai luat un cuptor cu microunde, dar am facut-o ca am vrut noi, nu stiam ca se poarta...Eu cand am fost nasa am primit un set de vase de yenna.

In legatura cu alte obiceiuri din strabuni...nu stiu ce sa-ti spun ca eu am refuzat asa ceva...am vrut o nunta simpla, pentru noi si prieteni, nu ca sa vada matusa x cum fac eu hora ochi peste cap ca atare am plecat din bloc fara tarafuri, strigaturi si alte cele.....
La intrare in restaurant ne-a asteptat seful de sala cu paine csi cu sampanie, am baut noi si nasii si am spart cele 4 pahare.

Daca vrei, eu pot sa-ti dau nr. de tel al filmatorului/fotografului si al Dj-ului. Eu i-am mai recomandat la multe alte cupluri si toata lumea a fost mai mult decat multumita de ei.

na ca m-am intins de nu se poate....sper sa-ti fie de folos, mai ales ca in tm am facut-o si eu....

crista

sus

Denunta
popica

Copii
Sara Izabela: 13 ani, 10 luni
Carla Anisia: 11 ani, 9 luni

26.04.2005 12:15     citat 

inca ma mai mir de cat am scris foarte fericit

si mai am prostit in legatura cu punguta cu bombonele, tocmai ce am fost la arad la un botez, si erau pe masa asemenea pungute, din voal sau (nu stiu care din ele - dar era transparent) organza albastru inchis si erau bombonele colorate....a fost tare frumos si discret, am luat acasa cele 2 pungute.....

Aha si cu furatul miresei...cand am fost nasi au furat mireasa, a negociat nasul, si dupa o ora mi-au furat si mirele si a trebuit sa-l rascumpar....dar am tratat cu fete si a fost usor scot limba
Am mai fost la o nunta la care mireasa nu se vroia furata ca auzise ea de hoti care cer sute de euro sau aberatii de-astea....eu am intalnit doar oameni hoti de treaba care cereau de obicei vreo 2 lazi de bere si o sticla de wisky....si vreau sa-ti spun ca la nuntile noastre (zic de trupa noastra de prieteni) am dus noi sau parintii sau nasii, care era pe faza, cate o sticla-doua de wisky ca sa nu o cumperi de la restaurant cu pret dublu.....iti mai ramane (nasului) doar sa ai un bun negociator care sa ofere doar ce ai trag cu ochiul

na hai ca am mai tras un roman foarte fericit

crista

sus

Denunta
IrinucaR

Copii
Andrei Ciprian, zis Ziggy: 16 ani, 6 luni
Paul Ravan, zis Pika: 14 ani, 2 luni

26.04.2005 12:34     citat 

MariaMona, uite ce iti propun eu: sa faci tot ce iti doresti tu astfel incat sa te simti bine si cel mai important sa nu ramai cu nici un regret referitor la ziua cu pricina.

Eu am fost cea mai fericita miresica din lume, toata lumea a fost multumita si s-a simtit super bine si noi am fost foarte multumiti din toate punctele de vedere.
Atentie!!! O sa auzi o mie si una de sfaturi (asa am patit eu) si tot atatea traditii, pe care eu nu le-am respectat. In primul rand eu nu am vrut basma, si mi-am pus palarie rosie scot limba (adica am devenit o doamna, nu o femeie casnica), am avut cocarde (floricelele de pus in piept la biserica) albastre ca rochia mea si nu mai stiu...
Hai sa iti povestesc in mare ce s-a intamplat la nunta noastra si pentru ilustrare, poti sa te uiti pe site:
Dimineata la 10.30 cununia civila la Primaria sectorului 2 (cea veche, acum au un sediu muuult mai frumos). M-am imbracat intr-o rochita crem cu un sacou crem cu roz si cu gri, l-am asortat pe sotior intr-un costum gri si mi-am luat in dimineata aceea 101 narcise (am avut o idee fixa cu narcisele) pe care la sfarsitul ceremoniei le-am aruncat peste invitati (a fost un moment tare dragut). N-am vrut sa dam la invitati sampanie la Primarie, pentru ca eu cred ca este de prost gust sa servesti sampanie in pahare de plastic ochi peste cap si i-am servit cu visine in ciocolata.
Dupa aceasta a urmat drumul la coafor si la machiat.
Biserica a fost absolut super, slujba noastra a durat mai putin pt ca aveam deja facuta logodna cu 1 an si jumatate inainte.
Apoi ne-am dus direct la restaurant unde totul era pregatit (aranjamente florale, baloane, muzica, lumini etc)
Am facut o chestie indedita: am facut o proiectie cu poze la restaurant o istorie a familiilor noastre incepand cu nunta bunicilor nostrii, a parintilor nostrii si noi in burticile mamicilor si pana in momentul actual,,, fiecare nuntas s-a vazut in pozele respective, fie ca mai tanar sau mai in varsta....
Valsul miresei a fost de vis: am facut cursuri cu cateva saptamani inainte si toata lumea a fost impresionata pana la lacrimi...
Important este ca toata lumea s-a simtit bine zambet
Tortul miresei a fost gigantic (22 kg) pentru 185 de invitati !!!!

Cam asta a fost!!!!

Spor la pregatiri!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: