· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > Big problema - plansul
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor Big problema - plansul     
SSimona

Copii
MAYA: 17 ani, 5 luni
ALBERT: 13 ani

28.04.2005 11:11   Big problema - plansul  citat 

de vreo 2 saptamani Maya urla ( dar urla, zbiara ) de pe la 8-9 seara pana pe la 11.30, dupa care doarme pana dimineata la 7-8.

Nu cred ca sunt colici deoarece nu se chirceste, nu da gaze.............i-am pus un supozitor cu Eferalgan sa vad daca plange de durere ( dupa administrarea supozitorului ar fi trebuit sa se calmeze daca plangea de durere ).

Plange cu lacrimi ( i se innoada sub barbitza trist )..........mi-e asa o mila de ea. Am incercat tot ce se putea : plimbat, muzica, dans, iesiri nocturne, leganat etc etc etc ...........nimic nu da rezultate. I-am luat iar siropuri pt colici, nici un rezultat. La baie face in continuare urat.

Aveti idee ce ar putea fi ???

Ne termina psihic. Plange de zici ca o taie cineva...........par un fel de crize de plans. Ce parere aveti ? HELP ! prostit ca o luam razna

sus

Denunta
yaely

Copii
yaely

28.04.2005 11:18     citat 

nu stiu ce sa iti spun dar dupa cum spui pare sa fie colici.de ce nu incerci sa te duci la medic daca crezi ca e altceva.
mai incearca sa ii faci baita poate se linisteste.

hai curaj ca o sa treaca zambet

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

28.04.2005 11:19     citat 

Simona, colici sunt; dar de cealalata natura: plansete fara un motiv clar. Asa a la 6 la 9 seara, fara sa o doara nimic. Explicatia pediatrei a ca din cauza oboselii nu poate sa adoarma. Se descarca prin plansete de durata si pana la urma o razbeste somnul. de obicei se intampla seara, nu se prea poate face mare lucru (mie mi-a mi-ar fi dat ceva homeopat de linistire.
Ce sa spun? a la varsta de o luna si jumatate si a plans. Inceputul urletelor a ora trist. Crede-ma, asteptam cu groaza ora 6 seara trist. Dar trec si astea.

sus

Denunta
SSimona

Copii

28.04.2005 11:28     citat 

am citit si eu despre crizele de plans......adica acumuleaza peste zi informatii si e prea mult pentru ea, si se descarca prin plans. prostit

Offff !!!!!!!!!!! Am inceput saptamana nr 3 ! prostit

E cel mai criminal moment al zilei..pe cat e de cuminte ziua ( adoarme singurica ).....................pe atat ne tampeste seara. prostit

Parerea mea e ca nu o doare nimic.
prostit prostit prostit prostit prostit prostit

sus

Denunta
carmenci

28.04.2005 11:34     citat 

SSimona, si eu sunt de parere ca sunt colici! exact asta era scenariul care se desfasura si la noi aproape seara de seara. si noi am asteptat "rabdatori" sa faca 3 luni.. pe urma 4 si abia pe la 5 s-a culmea este ca de la 3 luni, cand teoretic ar trebui sa se sfarseasca, parca urla mai tare. dar TRECE! din experienta proprie iti spun ca numai cu rabdare (din pacate) trist .

sarut

sus

Denunta
yaely

Copii
yaely

28.04.2005 11:35     citat 

fetita mea de vreo saptamana nu plange dar nici cand mananca nu sta cuminte,se stramba,da din maini si din picoare si mananca tare putin cate 100 de ml la masa.Dumnezeu stie ce are.

lasa ca o sa cresca ei mai mari si o sa treca si colicii si toate.acum avem probleme mici dar mai tarziu cine stie.
eu trebuie sa am mare grija cu ea ca se invarte si imi cade jos daca nu sunt atenta scot limba

sus

Denunta
adelia

Copii

28.04.2005 11:56     citat 

Sotul o mai lua pe genunchi, o tinea cu fata catre el si isi facea avant pe salteaua patului (sarea cu ea in brate) repetand mereu tzup-tzup tzup-tzup. Asta mai ajuta, ca se uita fascinata si pana la urma mai adormea timp de 10 minute....

sus

Denunta
gazzella

Copii
F: 17 ani, 7 luni
B: 15 ani, 7 luni
M: 10 ani, 2 luni

28.04.2005 1:46     citat 

Cred ca Adelia are dreptate.
Felix cand ajungea la sfarsitul zilei obosit seara plangea de-mi venea sa urlu si eu cu el. Mi s-a 2 ori si am crezut ca-l dau in adoptie. plang sau sunt foarte trist
de atunci insist sa-l pun la culcare dupamiaza.
N vrea sa doarma singur asa ca dorm cu el trist
Decat sa-l vad seara ca se chinuie, noi cu el, mai bine las totul deoparte si dormim zambet

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Horea: 16 ani, 5 luni

28.04.2005 2:05     citat 

Simona, eu zic sa mergi la medic. Acum tu stii cum plinge copilul tau de durere sau doar de fitze. Stiu ca si David a la otita. Urmareste daca plinge in timp ce sau dupa ce ii dai sa minince, sau daca o atingi pe lobul urechii. Ceva o doare, trebuie doar sa afli ce. E drept ca pot sa plinga si de oboseala.

sus

Denunta
mmilitaru

Copii
Dan Cristian: 17 ani, 6 luni
Catinca Ioana: 13 ani, 2 luni

28.04.2005 2:25     citat 

si Danut urla asa la cateva saptamani dupa ce i-au trecut colicile ,nu in fiecare zi,doar cand e obosit.La inceput nu ne dadeam seama, cautam diverse explicatii: am mancat eu azi portocala,sau nu a-l doare capul,sau l-a la oboseala, in zilele respective ori fusesem noi in vizita(la bunici ,de regula) ori am avut musafiri, ori nu dormise dupa amiaza.
Acum sunt sigura ca asta era pentru ca daca reusesc sa-l faca sa adoarma( ii cant,il legan, topai cu el prin casa) macar 10minute, se trezeste si rade apoi papa si se mai joaca sau se culca.E clar ca o durere, indiferent de care ,nu-i trece de la sine in 10min.
Daca nu ploua il tin afara seara pana pe la 8-8:30 chiar 9 sa doarma macar jum de ora.In felul asta avem o baita linistita ,papa tot si doarme cu zambetul pe buze.Somnul asta e salvarea noastra.

Poti incerca,sigur o jum de ora de somn nu poate sa-i faca decat bine.

sus

Denunta
SSimona

Copii

28.04.2005 3:56     citat 

Ideea e ca Maya doarme bine in timpul zilei.

Mai exact, se trezeste pe la 7-8, papa, sta cam o ora treaza si doarme pana pe la 11-11.30. Se trezeste, papa si plecam in parc ( unde doarme cat stam, cca 3 ore ). Venim acasa pe la 16, papa se joaca si iar mai doarme dupa care incepe show-ul.

Deci nu cred sa fie din cauza oboselii, analizele le are facute ( are doar bacteria de care am mai scris - Proteus Mirabilis ). Temperatura nu are. ochi peste cap Ce-o fi ???? Pediatra zice "colici", insa..........nu stiu, poate asa o fi. Dar cand era mai mica si a colici, tot mai reuseam sa o calmam...acum DELOC plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Minteuan

Copii
David: 18 ani, 2 luni
Horea: 16 ani, 5 luni

28.04.2005 4:00     citat 

Verifica si urechile, apesi un pic ferm pe ureche. Daca plinge mai tare inseamna ca e de la ele.

sus

Denunta
mamasipuiu

Copii
Teodora Alexia: 17 ani, 8 luni

28.04.2005 4:07     citat 

Se poate ca minteuan sa aiba dreptate. Incearca sa gasesti sursa de la care incepe sa planga. trist Imi pare tare rau pt ea mititica. si fata mea tipa cat o tine gura dar la ea este problema dintilor. Numai ca nu o tine mult, doar pana o iau in brate. si cel mai des se intampla noapte de ma trezesc chiauna de cap prostit nestiind pe unde sunt si unde este patutul! Sau cel mai bine mergi cu ea la medic, ori de familie ori de specialitate (daca medicul de familie nu este). Fii tare si nu ceda nervos. sarut

sus

Denunta
dadriana

28.04.2005 5:07     citat 

Daca ar fi bolnava cred ca sar manifesta si sub alta forma: temperatura nu maninca. Eu am fata de 6 ani, de cind a pina astazi, daca a care. Pentru bebe multa lume, luati in brate de mult persoane, vorbarii multe, sint obositoare. Trebuie sa stim ca bebe au nevoie si de liniste.

sus

Denunta
adelia

Copii

28.04.2005 5:15     citat 

Diana dormea si ea bine ziua; asta n-o impiedica sa urle rau de tot seara trist... Depinde de copil. Dar cum au spus fetele, o vizita la medic nu strica. Eu una am fost, ca sa fiu sigura ca nu are altceva.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: