· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Comunitate >Grupuri de interese, reuniuni > PREMATURI-TOTUL DESPRE EI
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor PREMATURI-TOTUL DESPRE EI     
Dallyna

Copii
Miguel: 23 ani, 1 luna
Cassy: 23 ani, 1 luna
Ramon: 21 ani, 1 luna

28.06.2005 2:01     citat 

Buna revital_sharon_ofek

Si eu sunt mama la trei copii zambet

Gemenii:
Cassy, 6 ani, nascuta la 26 saptamani, 620g
Miguel, 6 ani, nascut la 26 saptamani, 840 g

Micutzul:
Ramon, 4 ani, nascut la 35 saptamani, 2210g

Cassy & Miguel, sunt copii dorinta, eram ce-a mai fericita mama in perioada sarcini (asa ma consideram eu), ma aratam cuz placere in lume, povesteam cu placere ca sunt insarcinata, eram foarte mandra de roadele care le purtam sub inima mea....päna intr-o zi cand nu se astepta nimeni m-a luat durerile de nastere.... trist

A trebuit sa nasc de urgenta, mi-au facut cezariana, dupa ce am nascut din fericirea in care ma aflam cu o zi inainte am cazut intr-o lume a jelii, dureri, groazei....nu am vazut copii si nici nu-i mai simteam, copii erau transportati intr-un spital de copii....

Imi era dor de ei ptr ca imi lipseau dar in ziua respectiva nu m-am pus duce la ei, a doua zi nu ma mai putut tine nimeni si nimic in spitalul unde ma aflam, m-am dus sa-mi vad copilasii care credeam ca si lor le este dor de mine.....

Cand am ajuns la Terapia intenziva si mi-am vazut ingerasii asa de micutzi si neajutorati sa rupt cerul in doua ptr mine....si il intrebam pe Dumnezeu: Doamne, de ce copii mei, Doamne i-ai luat de unde le mai era locul si i-ai adus in cuptoarele aste luminate, tot corpul lor micutz era plin de furtunuri, in manutzele lor erau ace cu perfuzi, s.a.m.d....

A treia zi a fost cea mai blestemata zi care sa putut intampla in viata mea, Miguel nu a fost la fel de tare ca si Cassy si a avut o hemoragie interna de gradul III, aia a fost semnatura sentintei lui pe viata, copilul va fi handicapat......

Sase luni a stat in spital, a avut foartemulte operatii, era sa ramana orb din cauza oxigenului care-l promea dar printr-o operatie am salvat vederea, ok, nu 100% dar copilul vede, nu dupa mult timp la operat la cap, a primit un implantat de plastic, un furtun care ajuta scurgerea lichidului din creier in vezica urinara.....

trist din pacate asta nu a fost tot, cam tot o data pe an trebuie sa-l opereze la cap sa-i schimbe ventilul care se infunda si nu da voie scurgeri lichidului.....

trist si ptr ca soarta sa gandit ca Miguel nu are deajuns ceea ce are a facut si epilepsie.......

trist si sa nu mai vb de vederea slaba, auzul slab, funcctionarea rinichilor slaba....

Deci acest copil ptr ai lui 6 anisori a platit un pret imens de mare numai ca sa traiasca, este un luptator, vrea sa traiasca si prin asta imi da si mie puterea necesara sa ma bucur de viata.... zambet

Poate acum dupa ce ati citit cate am scris despre el, credeti ca este poate la pat, poate nu face prea multe...dar nu este asa....
Miguel este un copil foarte tare trezit la viata, merge singur, mananca singur, se joaca ca ceilati copii, rade ca ceilalti copii, bate ca ceilalti copii si iubeste ca ceilalti copii sarut

Cassy si Ramon, sunt sanatosi si asta ma linisteste foarte mult zambet

Va doresc si voua multa sanatate ca asta este un lucru foarte important, restul vine de la sine.....

pa zambet

sus

Denunta
eli05

28.06.2005 9:52     citat 

Buna Dallyana.Si eu sunt mamica de prematuri.
Antonia-6 ani
Darius-11 luni
Din nefericire si nou prematuritatatea ne-a adus o multime de probleme.
Antonia a facut si ea o nenorocita de hemoragie cerebrala,descoperita la 3 sapt.Am sperat ca va fi bine,dar la 1 an si 7 luni am aflat ca are parapareza.In rest e bine,intelect perfect,insa facem recuperare de atunci neincetat.S-a recuperat si motor destul de bine,merge,dar mai e de lucru!
Darius a fost mai mare si a scapat teafar.Am avut mari emotii.Acum experimenteaza primii pasi.In sfarsit mi s-a implinit visul!

sus

Denunta
Dallyna

Copii
Miguel: 23 ani, 1 luna
Cassy: 23 ani, 1 luna
Ramon: 21 ani, 1 luna

29.06.2005 10:23     citat 

Buna eli05,

M-a bucur nespus ca copilasilor tai le merge bine, da intradevar copii prematuri aduc de multe ori mici sau mari probleme cu ei, dar din fericire se gaseste tot timpul o portita de iesire din fiecare....

Cu mersul la Darius va fi bine, o sa vezi tu..... tinete cu el de terapii si va recupera totul, incet dar sigur, Miguel a invatat sa mearga la doi ani jumate si acum alearga de nu-l mai prinde nimeni.... zambet

M-a face fparte feroicita faptul sa aud ca Antonia sa dezvoltat atat psihic cat fizic bine....deci, stim ca speranta moare ultima zambet

Va doresc tot binele din lume si multa sanatate

sus

Denunta
eli05

29.06.2005 11:06     citat 

Dallyana,Darius e foarte bine,nu am avut probleme cu el.El s-a nascut la 35 de sapt,cu 3000 g si am stat cu el in spital doar doua zile.
Antonia are o spasticitate pe picioare.Cu ea facem recuperare.Ea s-a nascut cu 1900g si a scazut pana la 1460g.,la 7 luni.La 1 an si 10 luni i-am facut si tomografie si diagnosticul a fost hidrocefalie interna stabilizata ci shunt la nivelul ventricolului Verga.Neurochirurgul a spus ca e bine si ca nu e nevoie de operatie.
Baietelul tau probabil ca a avut o hipotonie.A mers mai greu ,dar cand a plecat in picioare a plecat bine.M-as fi bucurat ca Antonia sa fi fost hipotona,dar din pacate la ea e invers.Ea a inceput sa mearga pe la 1an si 10 luni si atunci ne-am dat seama ca nu merge foarte corect.Oricum,important e ca merge,desi nu perfect si ca recupereaza bine.Chiar astazi ne-a felicitat d-na dr. pentru progresele facute.
Sanatate copilasilor tai!

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 16 ani, 10 luni

19.02.2006 8:42   prematuri  citat 

si eu am nascut prematur la 33 de saptamani. aveam colul deschis de la 4 luni si ar fi trebuit sa stau in pat, dar...vezi sa nu. cred ca din cauza asta am avut si cea mai rapida nastere naturala, in 45 de minute. bebitza a avut 1900g si 47 cm si am stat cu ea in spital 33 de zile. a fost foarte greu, cand imi spuneau ca nu a luat in greutate cadea cerul pe mine. dar a trecut, bebitza a crescut si acum este o grasa. nu se intoarce inca pe burta, desi are 7 luni, nici nu sta in fundulet singura, dar sper ca in curand o sa faca de toate.

sus

Denunta
elmi

Copii
David: 16 ani, 8 luni
Edina: 14 ani, 7 luni

20.02.2006 7:34     citat 

Copilul meu s-a nascut la 35 sapt si 5 zile, niciodata nu m-am gandit la el ca la un prematur aproape sta singur in fundulet si are 8,5kg(aproximativ), era bine dezvoltat, s-a nascut cu 2,850Kg....nimeni nu stie de ce s-a nascut asa repede mai ales ca am facut analize peste analize,ca sa nu mai vorbesc de controale si echografii

sus

Denunta
aline

Copii
Dani: 17 ani, 5 luni
Alexandra: 13 ani, 3 luni

20.02.2006 7:40     citat 

Titoto, cand urmaresti dezvoltarea puiului tau, ai grija sa scazi din varsta lui reala cele 2 luni pe care le-a petrecut afara si nu in burtica (inteleg ca ai nascut la 7 luni). Astfel, ajungi la varsta corectata a bblushei. Asa ca nu poti zice "desi are 7 luni", ca de fapt ea este ca un bb de 5 luni, deci, nu prea are cum sa stea singura in fund inca. Stiu ca e greu sa te referi mereu la varsta corectata, dar in felul asta eviti stresul. Eu am fost mereu stresata si mi-a fost mereu greu sa ma gandesc la Dani meu ca avand cu 3 luni mai putin... Dar el a urmat mereu etapele in functie de varsta corectata. Adica s-a intors de pe burta pe spate si invers pe la 8 luni sau 8 luni si ceva (varsta reala), ceea ce insemna un pic mai mult de 5 luni - varsta corectata (sper ca imi amintesc bine); de stat in fund, nu mai stiu exact, trebuie sa ma uit pe poze... Acum merge in picioare singurel, de vreo 2 saptamani. Varsta reala e de 1 an si aproape 3 luni, dar e ca si cum a mers pe la 11 luni , conform varstei corectate. In fine, parintii de prematuri sunt un pic mai stresati decat cei cu copii nascuti la termen. Eu am fost foarte nerabdatoare sa vad ca le face pe toate ... E adevarat, baiatul meu s-a nascut si ffff devreme, la 26 de saptamani, iar nenorocirile pe care mi le-au prezis doctorii nu cred ca le voi putea uita in viata mea, chiar daca am un copil f sanatos si rezistent si chiar daca aceeasi doctori sunt impresionati si incantati de dezvolatrea lui...

sus

Denunta
titoto

Copii
Ioana-Cristina: 16 ani, 10 luni

20.02.2006 9:45     citat 

Aline, multumesc mult pentru raspuns. Ai dreptate cu varsta corectata, din pacate, sau din fericire, eu nu am putut niciodata sa o privesc pe ioana ca pe un copil "altfel". De la inceput am fost intr-o stare de "inconstienta" si nu credeam ca i se poate intampla ceva rau bbitzei mele. Si acum sunt la fel si nu sunt ingrijorata ca nu face de toate, stiu ca fiecare copil are ritmul lui, sunt doar nerabdatoare sa o vad alergand pin casa. Am fost foarte impresionata de povestea ta, nu stiu cum ai rezistat. Dar in acelasi timp cred ca ai fost si norocoasa, ca ai un copil care s-a luptat sa traiasca si a castigat. Cat am stat eu in spital, s-au nascut vreo 3 copii de 900 g, care au murit in primele 48 de ore.

sus

Denunta
Annushka

Copii
Ana: 16 ani, 11 luni

21.02.2006 12:39     citat 

Buna! Si eu am o fetita nascuta prematur, la 31 de saptamani! A fost f mica, iar primele 2 saptamani au fost critice, n-am stiut daca va trai sau nu. Am avut sansa sa intalnesc niste oameni deosebiti in maternitate! Am facut o depresie post-partum si fara ajutorul lor nu cred ca reuseam sa-mi revin si sa fiu langa fetita mea care avea atat de multa nevoie de mine!!! Din fericire a avut o evolutie f buna, nu am avut probleme majore pana acum si sper sa nu avem nici de acum inainte! Cu ajutorul medicului neonatolog si al asistentelor am reusit sa-mi mentin lactatia si asta cred ca a contat f mult in evolutia Anei.
Sfatul meu pentru toate mamicile, dar mai ales pentru cele care au nascut prematur este sa nu renunte la alaptat si sa fie increzatoare in bebelusii lor! Sunt mult mai puternici decat par!!!!

Pupici si sanatate multa!!!

sus

Denunta
revital_sharon_ofek

Copii
revital: 28 ani, 5 luni
sharon: 25 ani, 9 luni
ofek: 20 ani, 6 luni
--: 12 ani, 1 luna

20.06.2006 9:19   --  citat 

readuc in actualitate acest subiect
trag cu ochiul
trag cu ochiul
trag cu ochiul

simona
sarut

sus

Denunta
kimm

29.10.2007 8:27     citat 

si eu..
fetelor..voi cum ati facut cu vit d si calciu? v-ati oprit cu administrarea la un an?

sus

Denunta
ddadriana

29.10.2007 8:44     citat 

Kimm, asta hotaraste doctorul dupa cit de inchise sint fontanelele, asa stiu eu.

sus

Denunta
vyronis

21.04.2021 3:30     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listsnameresolutionnaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatingparaconvexgroupparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenregeneratedproteinreinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

21.07.2021 2:30     citat 

Gene650.1BateYourHamiDonnSoviIntrWolfAnneHansXVIITesc
TescStokSchoErneRondFiskXVIIChriTrowWilhGegaFuncXVII
WestOpenPeteTotaRichIntrHenrJohnSpecBladGreefolkSalt
XVIIGentJackIsaaWaltKathKoyhPushIngrStepCoctOlivRobe
JohaVashElegMPEGAcceReneHounRafaUptoScotToniFeliJack
SelaTonyReneScieEidoUpsithesVentTikaOrbyMODOZoneLynn
ElizLAPISonyEdwaDonaSwarJuliRednXVIIHommFranDeluPURE