· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > temperatura sub 38 cat de periculoasa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor temperatura sub 38 cat de periculoasa?     
savitry

Copii
Liviu Adrian: 16 ani, 11 luni

03.05.2005 8:23   temperatura sub 38 cat de periculoasa?  citat 

Am auzit si eu ca daca are bb intre 37-37.9, ba ar avea febra la plamani, ba ar fi mai periculos decat daca ar avea 37-38. Bineinteles ca nu de la medic stiu asta. Insa ma mira chestia asta. Copilul meu a facut noaptea trecuta 37.9, ziua i-a scazut, apoi spre seara iar 37.6, mai tarziu 37.7, 37.8 si acum are iar 37.9. Tuseste rar si cam atat. Noaptea a fost putin fornait dar nu ii curge nasul si nici nu pare infundat. Eu il tratez acum cu Nurofen si Panadol dar nu inteleg de ce ar putea fi mai periculoasa faza asta decat daca ar avea intre 38-39.

sus

Denunta
evadindeva

Copii
Anamaria: 23 ani, 8 luni
Alexander: 14 ani, 8 luni

03.05.2005 9:34     citat 

Sincer nici eu, asta e o stare subfebrila si probabil povestea cu e mai periculoasa vine de la faptul ca o infectie acuta da febra mare, violenta, eventual cu frisoane pe cand o infectie cronicizata da o stare continua de febra, mica dar pe o perioada mai lunga, desi nici asta nu e mereu adevarat. Cert este ca febra in sine e un simptom nu o boala si ca trebuie tratata cauza nu efectul. In general la un copil cu febra inainte de a te duce la doctor nu-i dai antitermice decat daca febra e prea amre si copilul e intr-o stare generala proasta, astfel incat medicul sa evalueze corect starea copilului. Sau ma rog, eu asa fac cu ai mei. Dar faptul ca febra exista e un semn ca organismul lupta si asta e bine si mai ales e primul semn de alarma ca ceva nu e in regula. Eu cred ca puiul tau are o infectie moderata, eventual virala, o raceala simpla si d-aia are febra nu prea mare. Ai grija de nasuc sa sufle nasul sau daca e prea mic picaturi saline si aspirat nasul ( ca sa eviti infectarea urechilor) si nurofen si un sirop expectorant cum e cel de patlagina si lichide multe si ar trebui sa fie de ajuns. Daca febra persista mai mult de trei zile si sau urca du-te la medic. Sanatate la pui!

sus

Denunta
savitry

Copii

03.05.2005 9:56     citat 

Multumesc mult, inca nu ii curge nasucul ieri seara si asta seara a fost putin infundat si sper sa nu creasca febra ca ma apuca disperarea din nou. Asta ii dau si eu deocamdata, nurofen si siropel de gat ca tuseste, dar destul de rar.

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 17 ani, 10 luni
Sarah Elisa: 11 ani, 4 luni

04.05.2005 7:10     citat 

Am pus si eu intrebarea asta doctorului si mi-a spus ca incepand cu 38, febra devine un motiv de ingrijorare la micuti. Sincera sa fiu pe mine si un 37 cu 5 ma scoate din minti.
Sanatate multa!

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 18 ani, 2 luni

04.05.2005 12:19     citat 

Ba mie chiar medicul mi-a spus(dar era vorba chiar de mine, nu de copil), ca o subfebrilitate( spunea chiar de 37, 2- 37,4) continua, dar care nu stiu cat se prelungeste- zile, saptamani, semnifica o bola cronica de plamani...atat stiu, dar si pe mine ma sperie la copii orice temperatura, chiar si 37,2- pe care o sesisez imediat la fetita -nu numai ca simt cresterea temperaturii atingand-o pe ea pe maini, frunte, gat, burtica, dar simt schimbarea comportamentului ei( e obosita brusc, in timp ce se joaca sau ii este somn tot brusc), iar ochii incep sa-i straluceasca instantaneu, repet ,chiar daca nu are nici 37,5! Ma sperie, desi stiu ca nu trebuie sa sar imediat cu antitermice, pentru ca trebuie sa las organismul sa lupte...dar, asa cum au spus fetele, multe lichide( fetita mea nu vrea atunci deloc, abia dupa ce incepe sa-i scada febra cere apa), haine putine( fetita mea, cu aprox 20 min. inainte de o temperatura peste 38,5 face frison-ii urca f.rapid febra si vrea 10 paturi), eventual comprese cu apa la temperatura camerei si nurofen, paracetamol- sirop sau supozitoare.
In spitalele din Romania li se face algocalmin intravenos si la sugari socat , dar cica asta e cel mai rapid si eficient- mai folosesc si eu supozitoare cu novocalmin, dar la fiica-mea nimic nu-si face efectul ma repede de doua ore trist
Sanatate la puiut! sarut

sus

Denunta
savitry

Copii

04.05.2005 12:22     citat 

Si eu sunt la fel .Cand vad temperatura peste 37 intru in panica. La noi s-a dovedit acum a fi amigdalita, abia am scapat de ea luna trecuta si din nou. Eu inteleg sa fie sensibil, sa raceasca des, dar cand vad deja ca se repeta amigdalita innebunesc.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 6 luni

04.05.2005 2:01     citat 

o-ntrebare, pt inceput: cum masurati voi febra la copiii vostri?
rectal? sub brat? dupa ce aveti grija sa stea 10 minute linistiti, in cazul in care au facut efort (alergat, tipat, plins...) sau nu?

sus

Denunta
savitry

Copii

04.05.2005 4:47     citat 

Eu cred ca e bine sa fie linistit copilul. Pana acum eu ii masuram temperatura rectal. Acum insa i-o masor sub brat, ca am primit un termometru digital si in 2 minute e gata. Insa stiu ca atunci cand era sugar trebuia sa scad 4 liniute. Nici acum nu am inteles daca se mai scad sau nu liniutele alea si ii raportez de fiecare data medicului temperatura specificand ce apare pe termometru fara liniute scazute.

sus

Denunta
Cora

04.05.2005 5:47     citat 

Articolul Masurarea Temperaturii. Metode si tipuri de termometre folosite cred ca va poate oferi mai multe lamuriri legate de diferentele ce apar la masurarea temperaturii rectal, axial, oral etc. trag cu ochiul

sus

Denunta
savitry

Copii

04.05.2005 7:13     citat 

Cora multumesc mult, chiar aveam nevoie de lamuriri in privinta asta si nu mi-a trecut prin cap sa ma apuc sa caut.

sus

Denunta
Cora

04.05.2005 11:09     citat 

Cu placere savitry.

Si apropo de masurarea temperaturii la pruncii sub 1 an. Eu nu am absolut nici o incredere in ce arata termometrul pus axial la rimele astea mici care se agita de numa-numa, asa ca eu prefer sa o masor doar rectal, pt. siguranta.

sus

Denunta
MihneaDragomir

04.05.2005 11:30   subfebrilitatea = un mit  citat 

Parerea ca subfebrilitatea este ceva foarte periculos este o ramasita populara din vremea tuberculozei. Intr-adevar, tuberculoza se caracteriza prin febra trenanta de 37-38 de grade, de aici credinta ca daca cineva are mai mult timp "stare subfebrila" inseamna ca "are ceva la plamani".
La copii (ca si la adulti de altfel) masurarea corecta a temperaturii se face in fundulet. Exista si termometre mai sofisticate (si mai scumpe) cu care se poate masura in ureche aproape instantaneu. Astfel masurata, temperatura normala este de pana la 37,5 grade, existand si autori care considera ca "febra" inseamna "38 sau mai mult".
Sanatate va doreste,
Mihnea Dragomir

sus

Denunta
Onush

04.05.2005 11:38     citat 

----------
zizee a scris:
cum masurati voi febra la copiii vostri? rectal? sub brat?
----------

Tudor rectal... Ruxandrei incepand cu 18 luni, timpanic...

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 15 ani, 6 luni

05.05.2005 7:25     citat 

Eu tot rectal i-o masor, inca....Dar am inteles ca, dupa un an , nu mai e indicat....Onush...cum timpanic?

sus

Denunta
dadriana

05.05.2005 7:35     citat 

Eu am masurat pina la 5ani rectal. Nu am auzit inca sa nu fie recomandat rectal. Daca se masoara sub brat, trebuie adaugat 0,5 la temperatura masurata, sa se obtina temperatura corpului reala.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: