· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > temperatura sub 38 cat de periculoasa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3  »
subiect nou  raspunde
autor temperatura sub 38 cat de periculoasa?     
alicadu

Copii
Luli: 17 ani, 3 luni

05.05.2005 9:42     citat 

Luli a avut doua pneumonii si stiu de la medil radiolog si de la cel pediatru, ca 'plaminul nu da temperatura mare', adica numai sub 38,5 chiar pina in 38,2.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 9 luni

05.05.2005 2:10     citat 

pentru masurare timpanica e nevoie de un termometru special care in 3 secunde masoara temperatura de 3333 de ori si apoi face media (eh nu kiar, dar ceva aproape la fel de surprinzator foarte fericit ). cred ca preturile pentru un astfel de termometru sint in continuare foarte mari... m-a tentat cind snoopi era mica, apoi am lasat-o balta.
si eu ii masor temperatura numai rectal, pentru ca asa e obisnuita si in minutul acela cit dureaza operatia stiu sigura ca sta linistita. am incercat sub brat si era intrigata de operatie, s-a frikinit, s-a scarpinat... la noi in mod sigur rezultatul masuratorii nu ar reflecta realitatea. pe de alta parte, si dupa pediatrul nostru, e metoda cea mai fiabila exact din aceasta cauza: sub brat exista riscul de pozitionare gresita, de respingere etc.

am intrebat doi pediatri de la ce temperatura se considera a fi febra si e necesar sa administrezi antitermice si am avut doua raspunsuri diferite. unul mi-a spus ca de la 37.8 C (rectal), al doilea ca incepind cu 38 de grade (rectal). recunosc ca eu cind vad ca trece de 37.5 incepe sa ma ia cu calduri, si kiar daca se opreste totusi sub 37.8 sint tentata sa-i pun un supo. dar de obicei o a doua masurare, la 15-20 de minute, ma ajuta in luarea unei decizii.

dupa masurarea rectala trebuie scazute 5 'liniute' (sau cum sa le zic, ca majoritatea termometrelor fiind digitale acum, gradatia nu mai exista), corect? cineva zicea inaintea mea ca doar 4... probabil pt reducerea riscului e 'eroare', nu confuz

sus

Denunta
Carmella

05.05.2005 3:16     citat 

----------
zizee a scris:
trebuie scazute 5 'liniute' (sau cum sa le zic, ca majoritatea termometrelor fiind digitale acum, gradatia nu mai exista) confuz
----------

digitzi ? confuz zambet

sus

Denunta
dadriana

05.05.2005 4:31     citat 

carmella era o poanta? eu nu am inteles-o!!

zizeea eu am zis scazut 0,5 de la temperatura masurata, egal daca e digital, sau cu gradatie.

sus

Denunta
Carmella

05.05.2005 7:08     citat 

----------
dadriana a scris:
carmella era o poanta? eu nu am inteles-o!!
----------

sigur, dadriana, era o poanta zambet Nu foarte reusita, dar ...
Hai sa ti-o explic: la termometrul cu mercur temperatura iti este afisata in grade si linii, subdiviziunea gradelor (1 grad = 10 linii). La termomentrul digital iti afiseaza in cifre, scrie pe un LCD micut, de exemplu, 38 de grade. Zizee intreba cum se numesc subdiviziunile (liniile) la termometrul digital. In engleza la cifrele afisate pe display le zice digits, iar in romaneste s-a preluat ca d i g i t z i (sper sa nu ma auda Pruteanu) ... te-ai prins de poanta acum !?! zambet

sus

Denunta
nightwish

Copii
INGRID: 16 ani

05.05.2005 10:53     citat 

macar un click tot s-a auzit foarte fericit

carme, iti zic io ca se invart academicienii intre ramele tablourilor(asta ca sa nu fiu chiar kreepy scot limba)...cuvintele astea sunt kiar "cool-e" foarte fericit scot limba

sus

Denunta
dadriana

06.05.2005 7:53     citat 

Multam, ma-m prins.

sus

Denunta
savitry

Copii
Liviu Adrian: 17 ani, 3 luni

06.05.2005 8:58     citat 

----------
zizee a scris:

dupa masurarea rectala trebuie scazute 5 'liniute' (sau cum sa le zic, ca majoritatea termometrelor fiind digitale acum, gradatia nu mai exista), corect? cineva zicea inaintea mea ca doar 4... probabil pt reducerea riscului e 'eroare', nu confuz
----------

In sfarsit ma luminai si io, da io ziceam de 4 grade da asa am auzit de la medic. E valabil insa numai la masurarea rectala din cate inteleg.

sus

Denunta
Carmella

06.05.2005 9:02     citat 

----------
nightwish a scris:
carme, iti zic io ca se invart academicienii intre ramele tablourilor(asta ca sa nu fiu chiar kreepy scot limba)...cuvintele astea sunt kiar "cool-e" foarte fericit scot limba
----------

Desi nu credeam asa ceva, cuvintul d i g i t exista in DEX
http://dexonline.ro/search.php?cuv=digit&source=

sus

Denunta
cara

Copii
Timeea: 18 ani, 5 luni

06.05.2005 10:42     citat 

Fragmente din articolul despre masurarea temperaturii, publicat de Cora:
"Temperatura normala a corpului variaza de la 36C la 37,8C (96,8F-100F), iar in functie de orele zilei poate avea valori de 36,1C (97,0F) intre 2-4 a.m. sau 37,2C (99,0F) intre 6-10p.m."
"!!! Temperatura normala medie a copilului poate sa fie intre 36,1 - 37,7C (97 - 100F)."
"Temperatura este considerata febra daca este mai mare de 37,2C (99F) axial, 37,5C (99,5F) oral si 38C (100,4F) masurata rectal."
"La masurarea temperaturii axial, se aduna 1C (F) pentru a a putea fi comparata cu cea masurata rectal, reala."

Cora, eu nu inteleg foarte bine, te rog sa ma ajuti tu sau alte fete!
Incerc sa tin cont de toate ipotezele problemei si sa trag concluzia! confuz rad Daca temperatura normala este de 37(nu gasesc simbolul pentru grade acum jenat) ma rog, cu variatiile precizate, iar cea masurata rectal este cea reala, eu, care masor numai axial, la mine, si termometrul indica frecvent 37, sa inteleg ca real am 38, chiar daca asta inseamna ca ma incadrez in limitele normale? prostit De ce mi s-o spune mereu de catre cei din familie ca-s reptila, caci constat ca-s defapt o fiinta calda?! zambet trag cu ochiul
Si de ce se spune ,in general, ca temperatura normala este de 37, cand trebuie sa se spuna ca normala e 38- caci cea rectala e reala?Sau a ramas asa de pe vremea cand existau numai termometre cu mercur ce se foloseau numai la axila? Ioi, daca mai continui in felul asta o sa ma simt din ce in ce mai prostit prostit prostit Cred ca ma doare capul la ora asta!
Si deci fiica-mea in ultimul an a facut relativ frecvent 40 si chiar peste(am masurat la axila si mi-a indicat de cateva ori 39, 39 cu 2)??
Eu la ea am masurat pana la doi ani rectal, dar stiu ca pediatra mea imi spunea sa scad cu 1 ca sa stiu temperatura reala...chiar sunt tampiti pediatri nostri? Ca si-n spitalul de pediatrie tot asa fac!

sus

Denunta
a1

Copii
Andrei: 15 ani, 9 luni
Ana-Maria: 11 ani, 2 luni

06.05.2005 4:00     citat 

Si ca sa va bag in ceata complet,vin si eu cu ce stiu de la pediatrul copilului meu:sub 38,5(masurata rectal) nu se considera temperatura si nu trebuie sa faci absolut nimic.Abia de la 38,5 mi-a permis pediatrul sa folosesc supozitor paracetamol.Si asta nu am auzit-o numai de la un pediatru din Germania ci de la mai multi ca am avut chiar zilele trecute o experienta nu tocmai placuta de 3 zile de febra de nu mai stiam ce sa fac.
Acum dupa ce am citit ce s-a spus si pe aici,pot spune cu mana pe inima ca NU MAI INTELEG NIMIC.
plang sau sunt foarte trist Anca

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani
Teodora Maria: 13 ani

06.05.2005 6:19     citat 

Anca, asa stiu si eu. Asa mi-a spus si Cami_alex. Pana la 38.5 masurat rectal nu se foloseste nimic impotriva febrei, ci se lasa copilul imbracat lejer. Peste 38.5 se pune supozitor cu paracetamol.
In cazul in care copilul are temperatura cuprinsa intre 37.5-38.5 mai mult de 3 zile, se merge la medic.

sus

Denunta
dadriana

06.05.2005 6:47     citat 

hai ca fac si eu o incercare:
Febra, se numeste temperatura mai mare de 38,5, pina la 38,5 se numeste temperatura ridicata a corpului. Febra ridicata este mai mare de 40. Asta la noi....Temperatura ridicata poate fi periculoasa.
Temperatura corpului creste in momentul in care in corp apare o infectie
bacteriala sau virala. Temperatura favorizeaza inmultirea Leukozytelor
(globulelor albe a singelui, nu stiu daca m-am exprimat bine) si acestia paralizeaza corpurile straine dusmane a organizmului omenesc de natura virala sau bacteriala . Daca incercam temperatura ridicata de pina 38,5 sa o scadem, inpiedicam inmultirea leucozitelor care ajuta la vindecarea bolii.

sus

Denunta
gliss

Copii
Ti: 14 ani, 10 luni

06.05.2005 9:25     citat 

dupa ce am citit tot ce s-a scris sunt complect in ceatza.Eu si la 37.8 grade rectal imi faceam probleme. Si am observat ca dimineatza are deobicei 37.3 iar seara pt ca cresc temp in camera pt baie sau ma rog o faceam si temp era mai mare si mereu dadeam vina pe temp din camera.Oare am gresit?Cand are temp si cand nu ?Al meu copil cand a avut 38.9 era de o bucurie de nedescris si tot numai un zambet.Repet sunt in ceatza total.

sus

Denunta
Cora

06.05.2005 9:35     citat 

Cara mama m-ai prins nedormita prostit ... m-ai ametit cu valorile alea de temperatura zau! Detaliile alea numerice iti dai seama ca le-am gasit si eu date de altii si sincera sa fiu si eu is uneori confuzata de ele. Ca mai este o chestie: nu prea poti compara pierderea de caldura la un adult cu cea a unui bebe. Suprafata de schimb de caldura este mai mare la adult (de asta nu-i bine sa infofoliti bebeii, exceptie pina la 1 luna) deci ar insemna ca temperaturile masurate axial si rectal la un bebe s afie relativ apropiate ca valoare... mister insa de ce pare s afie pe dos. Ori is eu lovita de prostie la ora asta si e pe invers.
Eu zic sa-ti masori temperatura rectal si axial si vezi diferenta la tine.

Ce ti-a zis pediatra sa scazi este incorect, atita timp cit la bebei se recomanda masurarea temperaturii rectal, sa fie cit mai aproape de realitate.

Eu cred ca am mai spus ca de la 37.8 C pina la 38.5C folosesc acetaminofen/paracetamol si peste 38.5C ibuprofen/nurofen/algocalmin. Si mai stiu ca pentru un bebe mai mic de 6 luni care are 37.8- 38C, este bine sa anunti medicul.

Ultima modificare efectuata de catre Cora la 06.05.2005 10:15, modificat de 1 data in total

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: