· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > temperatura sub 38 cat de periculoasa?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3
subiect nou  raspunde
autor temperatura sub 38 cat de periculoasa?     
adelia

Copii
Diana Ioana: 14 ani, 10 luni
Teodora Maria: 12 ani, 10 luni

06.05.2005 9:56     citat 

Gliss, de obicei temperatura corpului e mai ridicata seara sau cand copilul e mai activ. De aceea se recomanda sa se masoare cand e linistit, nu dupa o partida de plansete sau de gadilituri trag cu ochiul.
Ce-am patit eu cu Diana cam pe la 4-5 luni: dimineata in jur de 37.3, seara 37.8-37.9. In rest nimic deosebit. Dupa FIX 3 zile am mers la medic. A controlat-o si nu i-a gasit nimic. Asa ca m-am procopsit cu 2 explicatii:
sageata are o mica raceala, dar corpul e destul de puternic si reuseste sa lupte
sageata unele persoane au pur si simplu temperatura corpului mai ridicata. Sa urmaresc fetita in continuare si sa vad daca e asa.

Ei bine, intr-o saptamana jumate, fara nici un medicament, temperatura Dianei a ajuns inclusiv seara pana in 37.5, cum e normal. Asa ca inclin sa cred ca o raceala era... dar fara nici un alt simptom. Bineinteles, daca s-ar repeta, as astepta cele 3 zile in care sistemul imunitar ar trebui sa-si faca datoria si dupa aceea as merge la medic.

sus

Denunta
Onush

06.05.2005 10:11     citat 

Hai sa spun si eu ce stiu ca ameteala nu era suficienta prostit
Pana la 2 ani se ia temperatura rectal pentru ca un bebelus nu poate tine un termometru clasic nici la axila nici in gura.
Si eu stiu ca din temperatura luata rectal se scade un grad ... din observatie proprie pot sa spun ca intre citirea timpanica si cea rectala sunt 0,50 - 0,70 grade diferenta ... ce timpanica fiind mai scazuta.

Eu nu dau nimic pana la 38 de grade ziua si 38,5 grade seara (masurat rectal) si pana acum nu am avut nevoie de un alt antitermic decat paracetamol supozitoare.

sus

Denunta
dadriana

07.05.2005 8:59     citat 

Onush, ce am scris eu se intelege, are o logica exprimarea sau nu ?
Eu de fel cu mina pe frunte, pe piept simt ca are sau nu febra, si daca intradevar arde, ii masor daca mi se pare suspecta. Daca are 0,05 grade mai mult sau mai putin tot ai e.

sus

Denunta
Scumpetee

Copii
Emanuel Florian

17.08.2015 1:47     citat 

]pentru masurare timpanica e nevoie de un termometru special care in 3 secunde masoara temperatura de 3333 de ori si apoi face media
E drept este foarte scump dar își merita banii. La început și eu am ezitat sa îl cumpăr dar acum îmi este foarte util la puișorul meu. Pot sa ii verific temperatura imediat și sa dovedesc medicilor care nu cred când îl vad ca el nu se simte bine. Puiul meu nu se da bătut la boala. Cauta sa se joace și sa fie activ mereu ceea ce aici este o raritate în UK.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: