· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > artrita reactiva
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor artrita reactiva     
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
15 ani, 7 luni

07.06.2015 10:23   artrita reactiva  citat 

Buna fetelor!
Va expun problema mea de sanatate, poate s-a mai confruntat cineva cu asa ceva si imi poate da un sfat...

Am fost internata o saptamana la spitalul Cantacuzino si diagnosticul a fost :artrita reactiva la shigella flexneri. Urmez tratament in felul urmator:

sulfasalazina-4 /zi, omez, diclofenac-10 zile /luna si doxiciclina 10 zile /luna. Pe 18 mai am iesit din spital, si acum, la 2 saptamani, genunchiul drept, laba piciorului stang tot umflate sunt si dor, cu tot cu acest tratament.

problema mea e dubla: la genunchiul drept am si ligamente anterioare incrucisate lezate si menisc lezat, ma asteapta si o artroscopie. Insa dl dr reumatolog a spus ca trebuie sa astept sa treaca simptomele artritei si inflamatia, ca sa pot face operatie la ortoped.

intrebarile mele sunt:

aceasta artrita reactiva dureaza toata viata? boala este autuimuna?
cam in cat timp poate trece artrita cu acest tratament astfel incat sa ma pot opera(apoi sa ma recuperez si dupa operatie?)

in septembrie as putea sa merg din nou la munca?(nu e o munca activa, stau mult pe scaun, dar am scari de urcat si coborat)

va multumesc pentru orice raspuns!

sus

Denunta
simona85

03.08.2015 6:19   Kinetoterapie si fizioterapie  citat 

Inteleg ca problemele tale sunt complicate, dar inainte sa te gandesti la operatii si la tratamente cu zeci de pastile, ti-as recomanda sa discuti si cu un kinetoterapeut bun. Stiu ca te-ar putea ajuta sa scapi de dureri si sa revii in forma. Daca ai nevoie iti pot recomanda eu unul. Multa Sanatate!

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
15 ani, 7 luni

06.08.2015 1:26     citat 

Multumesc de ajutor! da, ar fi bun un kinetoterapeut ! poti sa imi dai mesaj privat,e ok? Mi s-a recomandat kinetoterapie si laserterapie si am de gand sa ma tin de asta! am iesit din spital azi(am fost 3 zile) si ma simt mai bine,operatia se amana pana trece de tot inflamatia.

multumesc inca o data!

sus

Denunta
crisy2000

28.08.2015 7:06     citat 

Buna,

Am aproximativ aceeasi problema ca si tine, artrita reactiva dupa un traumatism genunchi, ce tratament urmezi acum, cum a evoluat situatia?
eu iau de aproximativ 2 luni Sufasalazina si Prednison da fara mari schimbari

sus

Denunta
Chaton

Copii
Radu Cosmin - Minunat!
15 ani, 7 luni

28.08.2015 9:18     citat 

Eu iau sulfasalazina din luna mai, 4 pe zi,doxiciclina 10 zile pe luna,omez,protectie gastrica. Prednison nu iau. Vezi ca isi face efectul mai tarziu,trebuie rabdare, la mine abia pe la sfarsitul lui iulie am simtit ceva ameliorare, in sensul ca nu mai luam zilnic analgezice,acum pot sa stau doar cu sulfasalazina asta si doar ma mai tine jos la glezna, dar pot merge mai bine, desi incet, ca problema la genunchi se rezolva doar prin operatie.Eu am mai luat curcumin,e un antiiflamator natural, l-am comandat pe net de la iana life, poate si el m-o fi ajutat,iau 2 pe zi, si cartilaj de rechin,900 mg. Dar intreaba dr daca ai voie sa le iei pe astea doua,tu iei si prednison...

trebuie rabdare,trece,dar mai greu, e evolutia spre bine mai lent

sanatate!

sus

Denunta
crisy2000

28.08.2015 9:56     citat 

Greu cu rabdarea asta:)), iau si eu homeopate Omega 3, Imunostim( e bun si pt articulatii),
MSM, glucozamina si condroitina
S-auzim de bine si multa sanate!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: