· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Copii cu nevoi speciale > scolar cu ADHD
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor scolar cu ADHD     
inda_brus

Copii
Radu: 23 ani, 6 luni

11.05.2005 11:59   aquariusrpro  citat 

Iti multumesc pt adresa.L-am contactat pe dr Teleianu

As vrea sa-l dau pe Radu la un sport, dar mi-e tema ca nu se poate adapta. Cunoasteti vreun antrenor destul de rabdator pt astfel de copii ?

sus

Denunta
anamari

Copii
alex: 27 ani, 3 luni
Lia Marie: 16 ani, 1 luna
Liam: 15 ani

08.06.2005 5:31     citat 

inda_brus-
eu am un baiat cu acelasi diagnostic ADHD si ne-am lovit de aceeasi problema- daca statea invatoarea langa el era atent , daca nu, nu...asta in clasa intai. In clasa a doua a fost mai bine.(in Romania) Acum in clasa a patra-pentru ca s-a nascut Lia a trecut printr-o faza asemantoare. E o perioada de adaptare. De asemenea incurajeaza-l sa lucreze independent .Noi cu alex am lucrat mult unu la unu acasa-dar acum isi face lectiile singur , ca nu mai am asa mult timp-eu le verific. Incurajeaza-l sa faca si alte lucruri independent - sa arunce gunoiul, sa te ajute cu asezatul mesei,...are camera lui? sa-si faca ordine singur in camera -il ajuta pentru ca noi cei cu deficit attentional suntem foarte, foarte dezordonati....

Motiveaza-l...la capitolul asta si eu caut sfaturi., cum sa-l motivez pe Alex ca se cam complace cu note mediocre...

Poate e bine sa incerci mai inai un sport in care nu face parte dintr-o echipa-astfel antrenorul are mai mult timp.

sus

Denunta
b_lore

Copii
VLAD: 19 ani, 9 luni

08.06.2005 11:46     citat 

anamari,
Si eu as dori al doilea copil, dar nu stiu cum va evolua Vladut. Tu ai observat vreo schimbare dupa ce s-a nascut Lia in comportamentul lui? Mi-e teama sa nu se accentueze hiperactivitatea in momentul in care nu o sa-i mai acord lui tot timpul, asa cum fac acum.El are acum 4 ani: pe de o parte ma gandesc sa mai astept sa mai creasca sa inteleaga mai bine, pe de alta parte nu vreau sa fie diferenta prea mare de varsta intre ei.

sus

Denunta
anamari

Copii

10.06.2005 4:39     citat 

b_lore
Eu zic sa-i faci lui vladut un fratior sau o surioara...Pe de o parte , la inceput vor fi probleme-nu neg, dar alex s-a obisnuit deja cu noua situatie si se simte foarte legat de Lia-a hranit-o cu biberonul, se joaca cu ea, si a devenit ma sociabil si flexibil in ultimul timp...
Va fi greu la inceput, sa tii pasul cu un nou nascut si cu un copil foarte activ, Vladut va fi gelos...vor exista mici regrese in evolutia lui-sunt normale.Dar pe termen lung eu nu vad decat beneficii- il va ajuta sa se socializeze mai bine, sa aiba mai muklta grija si poate rabdare-deci sa-si controleze mai bine impulsurile. Nu astepta-diferentele mari de varsta pot creea bariere intre frati (uneori)- eu nu am ales o difernta asa mare, asa s-a intamplat...
succes

sus

Denunta
May-Day

Copii
Thomas: 18 ani, 3 luni

05.11.2005 3:02     citat 

Dragelor,ADHD este autism.
Intr-un fel este ereditar,genele parintilor se pot combina mai ciudat.
Este o boala pe care o urasc.
Dar...se poate corecta ,nu-ndraznesc sa spun ca se poate vindeca.
Nu este musai sa fie insotita de hiperactivitate,si nu sint sinonime acestea 2.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 14 ani, 4 luni

05.11.2005 5:09     citat 

May-Day, asta tie cine ti-a spus-o? ADHD=Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Ce are asta cu autismul?? Pe langa ADHD poate aparea si autismul in variante usoare, insa ADHD nu e in nici un caz autism.

sus

Denunta
May-Day

Copii

06.11.2005 7:49     citat 

Christa,din pacate ADHD,PDD,ADD,,Asperger ,Rhett sint afectiuni apartinind spectrului autist.
Poate nu m-am exprimat detailat,dar peste tot in lume aceste afectiuni sint asociate spectrului autist.Pina si tratamentele coincid.De asemenea,se stie ca exista bolnav,si nu boala .
Mai sint si alte boli asociate,de exemplu cromozom x-fragil,cum am eu,dar eu nu sint autista,in schimb se transmite la copiii mei si determina la acestia afectiuni autiste.
Se pare ca noi oamenii ne-am jucat cam mult de-a D-zeu. trist trist
Dar cred ca exista sanse ca acesti copii sa fie recuperati.

sus

Denunta
b_lore

Copii
VLAD: 19 ani, 9 luni

07.11.2005 10:07     citat 

May Day,
Nu are nici o legatura ADHD cu autismul; in cel mai rau caz, asemanator cu autismul este Sindromul Asperger (Einstein a avut acest sindrom). ADHD are alte simtome si cu totul diferite. Copiii cu ADHD sunt foarte sociabili si comunicativi pe cand copilul autist traieste intr-o lume numai a lui fara a avea prea multe contacte sociale. Nici medicatia nu coincide; in ceea ce priveste evolutia bolilor, un autist va ramane toata viata cu aceasta problema, pe cand la ADHD o data cu inaintarea in varsta simptomele dispar; 90% din cazuri se recupereaza complet pana la varsta adulta uneori chiar mai repede. Baietelul meu a fost diagnosticat la 3 ani cu ADHD acum are 4 ani si 9 luni si deja simptomele nu mai sunt aceleasi. La ultimul control medicul nici nu a mai pus problema de ADHD (este adevarat ca am muncit foarte mult cu el si rezultatele s-au vazut).
Pe toate mamicile care au copii cu astfel de probleme le sfatuiesc sa citeasca "Copiii Indigo". Este foarte interesant ce gasiti acolo despre acesti copii.
Loredana

sus

Denunta
May-Day

Copii

09.11.2005 1:38     citat 

Sindromul Asperger nu este asemanator cu autismul.
Sindromul Asperger ESTE autism inalt functional.
Exista copii autisti care sint absolut normali in ziua de azi.
Despre copiii indigo si cei de cristal eu am rezerve,
Evident exista pareri pro si contra in asocierea autismului cu ADHD,in multe cazuri cauza la ambele este mercury poisoning si tratamentul comun ,adica chelatizarea cu rezultat vindecarea.Sint multe de spus,dar cel mai important este ca copilul tau este bine.Din tot ce am citit eu aceste afectiuni se interactioneaza ,pot avea cauze comune,tratamente comune(printre altele si Ritalin,care este f. controversat),pot aparea concomitent la acelasi subiect etc.
F. multa lume are impresia ca un autist este o leguma.Poate fi sau nu.Poate fi un copil aparent normal,dar straniu.Poate fi hiperactiv sau nu.Poate fi apraxist sau nu.
Poate fi recuperabil sau nu.
In primul rind toate aceste boli nu au cauze clare,se merge mult si pe bijbiite.
Multi parinti nu stiu ca sansele de a avea un al 2-lea copil cu o boala asemanatoare sint de 905.
In fine,ptr cine stie engleza,exista pe internet o baza imensa de date despre aceste boli.
Numai bine va doresc tuturor.

sus

Denunta
MariaPalerma

08.12.2005 4:10     citat 

Buna fetelor, eu nu am experienta personala pe care o aveti voi, dar in ultimul an de facultate am facut stagiul de 4 luni cu un grup de copii diagnosticati ADD/ADHD. Era o scoala de tranzitie( copiii au fost "dati afara" din scolile "normale" in care erau, tocmai din pricina ca profesorii nu aveau rabdare si timp sa se ocupe in particular de ei si sa le acorde atentia cuvenita Sau unii dintre ei doar din simplul fapt ca au fost obraznici cu profesorii sau colegii).
Si in scoala asta stateau pana cand profesoara lor considera ca sunt"pregatiti "sa se reintoarca la scoala "normala". Unii au stat 2 luni, altii mai mult de un an, depinde de la caz la caz.
Copiii la care am facut eu stagiul erau cu varsta intre 9 si 12 ani. Toti erau diagnosticati ADD/ADHD dar din 9 copii nu am intalnit 2 cazuri de comportament similare. Fiecare avea comportament diferit. Probleme de limbaj, cum am vazut ca unele dintre voi au mentionat, nu am avut cazuri. In schimb ce aveau in comun erau probleme de atentie, nu se puteau concentra decat foarte greu si cu indrumari la tot pasul, aveau dificultati cu scrisul(desi aveau si 12 ani unii, scrisul lor era la nivelul unui copil de 7 ani).
Cert e ca daca nu aveam pregatita O "agenda" cu derularea zilei si nu le-o prezentam si explicam, daca nu stiau exact step-by-step ce se va intampla si cum se va derula ziua erau asa de pierduti de nu ii mai puteam controla.
Trist e ca aici (in Canada si SUA) chiar si copiii care in copilaria noastra erau considerati nestamparati sau plini de energie, aici sunt diagnosticati ADD/ADHD si sunt pusi la tratamente si "indopati" scuzati expresia - de medicamente.
Am prieteni aici care au un copil de 19 ani diagnosticat de la 3 ani ADHD. Cu tratamentul pe care il face a reusit sa termine cu bine colegiul, a inceput facultatea , canta intr-o formatie si toata diferenta intre el si un alt adolescent de varsta lui e ca el isi ia regular tratamentul.
Deci nu va decurajati , si multa bafta...

sus

Denunta
Carmella

08.12.2005 8:11     citat 

----------
MariaPalerma a scris:
Fiecare avea comportament diferit.
daca nu aveam pregatita O "agenda" cu derularea zilei si nu le-o prezentam si explicam, daca nu stiau exact step-by-step ce se va intampla si cum se va derula ziua erau asa de pierduti de nu ii mai puteam controla.
----------

Imi inchipui ca ti-a fost foarte greu sa faci fata acestor colective de copii in perioada stagiului, dar sint curioasa cum faceau fata profesorii titulari de acolo, si ce metode aplicau.
Iar despre copii, se poate spune ca faceau progrese, regresau sau ramineau la acelasi nivel ? Daca ai ceva timp si-ti face placere, poate ne povestesti mai multe zambet

sus

Denunta
MariaPalerma

08.12.2005 9:23     citat 

Buna Carmella. Bineinteles ca mi-ar face placere sa impartasesc cu voi experienta mea, poate o sa-i fie de ajutor cuiva.
In primul rand o sa iti spun mai exact ce fel de stagiu am facut: am creat un program special pentru nevoile lor, program in care puneam accent pe relatiile lor cu parintii, cu colegii, prietenii, cum sa isi rezolve conflictele in mod pasnic fara violenta-verbala sau fizica-, cum sa faca fata presiunii ce o exercita prietenii lor(in sensul ca vrand sa se faca placuti si acceptati intr-un anumit mediu, copiii fac de multe ori lucruri pe care in mod normal nu le-ar face, dar din nevoia de a fi acceptati trec peste "regulile"lor).
O sa redau acum cat se poate de scurt una dintre "sedintele" regulare. Intrunirea asta avea loc intr-o sala de clasa pe care am amenajat-o special pentru intrunirile noastre. Din cauza ca sala asta de clasa fusese utilizata de profesori ca si sala de "pedeapsa"(copiii din toata scoala care deranjau in timpul orelor, - la amiaza cand toti ceilalti copiii ieseau afar la pauza de o ora si ceva sa se joace si sa manance, sau cand participau la activitati de vizionare a unui film sau stiu eu ce alte activitati-cei pedepsiti stateau in sala asta si erau nevoiti sa stea calmi si sa "reflecteze")Mi-a luat mai mult de 4 intruniri pana sa ii conving ca nu sunt pedepsiti si ca ne intalnim acolo pentru ca e singura sala disponibila la acea ora.(nu am vrut sa stau cu ei in sala lor de clasa pentru ca in ideea sa ne simtim mai aproape unul de altul si sa ne putem uita in ochi unul la altul, e nevoie sa stam in cerc, fara banca sau alt obiect in fata in care s-ar putea opri energia noastra. Suna prostesc , dar asa , neavand nimic in fata, energia ta poate interfera cu a celorlalti. Daca ai mai vazut in filme, toate intrunirile de AA(alcolici anonimi) sau intruniri de felul asta, asa se sta in cerc . Asta e motivul.(daca asta vi se pare ciudata, ce sa va spun cum mi s-a parut mie cand am inceput facultatea aici in Canada in relatii umane si nu aveam banci, doar scaune...in ideea asta..sa putem comunica fara bariere. Dar asta e o alta poveste...
Ok, deci la intrarea in sala, ne asezam in cer pe scaune, si ca sa restabilim totusi o conectie(care se pierdea de la sesiune la sesiune) intrebam ceva simplu, ca de exemplu " Spune intr-un cuvant cum te simti in momentul prezent". Fiecare zicea ce simtea(desi unii ii copiau pe ceilalti lasandu-se influentati). Unii ziceau "bine, excelent, rau, foarte rau, plictisit,..ma rog fiecare ce vroia. Aveam niste jetoane si numele lor pe tabla si puneam in dreptul fiecaruia sentimentul. La sfarsitul intrunirii, ca sa nu inchei brusc sesiunea le ceream sa spuna pe rand ce simt acum ca s-a terminat.,(si eu trebuia sa spun ce simt ca sa nu ii derutez si sa sar peste randul meu). Asa puteam vedea daca li s-a schimbat starea de spirit si vedeam daca se simteau mai bine, daca le-a trecut plictiseala, sau stiu eu ce. Daca faceam o activitate ce ii interesa, in general isi schimbau starea de la plictisit sau bine la excelent sau super.
De asemenea ii intrebam de exemplu ce anume ii deranjeaza, sau ce ii "enerveaza" sau ii face violenti. Fiecare isi spunea opinia, eu o scriam pe tabla( de exemplu unul a zis ca il enerveaza cand colegii rad de el si atunci ii bate, altul a zis ca il enerveaza mama lui si o injura...si lista continua.) Dupa ce am stabilit o lista destul de lunga, la intrunirea urmatoare am recitit impreuna lucrurile care ne deranjeaza, si i-am intrebat ce fac ei in sitatia respectiva( cum era cazul bataii, iar celalat injuraturii). In dreptul fiecarei probleme, am scris solutia practicata de ei, cea violenta. In urmatoarea sedinta am incercat sa gasim impreuna solutii pentru probleme. De exemplu la cel pe care il enervau colegii care radeau de el, solutia gasita a fost sa le spuna colegilor ca nu ii place cand rad de el, ceva de genul ce tie nu iti place altuia nu face. Daca nu functioneaza, urmatorul pas e sa ii spuna profesoarei sau unui adult din jur si sa rezolve el probleme(in felul asta cel pedepsit nu va mai fi el). In cazul celui care era nervos pe mama lui si o injura si trantea usa camerei lui, solutia gasita era sa vorbeasca cu mama lui despre ce il deranjeaza si daca tot simte ca e nervos sa numere pana la 10, sa inspire adanc, sa se gandeasca la ceva frumos, ma rog tot felul de solutii non-violente.
Surprinzator era faptul ca ei singuri au gasit solutiile la problemele lor. In Ultima sedinta am facut joc de rol, le-am dat tot felul de situatii in care trebuiau sa rezolve conflictul fara violenta.
A, am uitat sa spun ca la sfarsitul fiecarei sesiuni faceam o evaluare. Le dadeam scrise cam 5 intrebari. De ex. Cum ti s-a parut activitatea de azi? si pe o scara de la 1 la 5 era scris plictisitoare, sau interesanta, foarte interesanta, antrenanta etc.
Facand asta vroiam sa vad ce ii intereseaza mai mult, sa stiu ce sa pregatesc ptr data viitoare.
Interesant e ca desi era personala, si ii desparteam in toata clasa, unii incercau sa copieze de la ceilalti(de teama sa nu zica , ca lor le-a placut si la alii nu, sa nu rada ceilalti de el, sau stiu eu ce alte motive aveau).
Oricum a fost o experienta foarte interesanta.
Cred ca v-am plictisit de tot. daca mai aveti intrebari si sunt in masura sa raspund, cu cea mai mare placere.

sus

Denunta
Delia40

13.12.2005 3:38     citat 

Inda_brush homeopatia da rezultate - mai bune dacat medicina alopata.
Nu am scris de mult timp pe forum, dar vorbesc din experienta. Si citeste tot ceea ce gasesti (ai primit deja niste link-uri) despre hiperkinezie, explica-le si altora despre ce e vorba, da-le materiale sa se informeze. Cei care nu stiu , nu vor cauta singuri.

sus

Denunta
anamari

Copii

25.12.2005 12:53     citat 

MariaPalerma

asta cu instructiunile precise e baiatul meu...alex. lui i-au mai ajustat programa in cadrul scolii normale+tratament-aici in US.

Craciun ferici tuturor-sper sa fie mai bine la anul pentru copii nostrii, si mai bine in anul urmator samd!!!

sus

Denunta
inda_brus

Copii
Radu: 23 ani, 6 luni

04.02.2006 12:06     citat 

Anamari
m-ar interesa cam ce face baiatul tau la scoala pt ca pe aici scoala e tare grea pt un hiperkinetic. Eu am mare noroc cu mama care a fost invatatoare si il ajuta mult pe Radu. La scoala invatatoarea il accepta in clasa, dar nu face cu el mai nimic ca trebuie sa se ocupe de ceilalti. A trebuit sa angajez o femeie care sa stea cu el in timpul orelor, altfel nu scrie nimic si isi mazgaleste caietele. E in clasa a2a

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: