· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?     
miruna

Copii
Nicolas Erik: 19 ani, 1 luna

14.02.2003 11:35   A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?  citat 

Va intreb pentru ca aseara am renuntat la cel mai mare vis al meu pentru un moft al lui.Sunt trista , dar din dragoste faci multe sacrificii , nu? Ce se intampla atunci cand doar unul se sacrifica?Cert e ca n-o sa mai visez niciodata , n-o sa mai am nici macar vise marunte.
Sunt trista..............

sus

Denunta
Denise

Copii
Tyron.B: 19 ani, 9 luni
Imara Romina Luona: 15 ani, 2 luni
Amylyn: 21 ani

14.02.2003 11:44     citat 

totul nu trebuie sa vina nu numai din partea ta .....eu nu stiu dar nu prea inteleg de ce esti trista si care era visul tau............nu vreau sa intru in amanunte .

iar revin la cuvintul cel mai important intr-o relatie COMUNICATIA ......spunei ce ai pe suflet si care sint dorintele tale ,ascultativa unul pe altul in asa fel evitati instrainarea unul fata de altul

succes

sus

Denunta
Cristina_

Copii
Eric: 19 ani, 5 luni
Lucas: 15 ani, 4 luni

14.02.2003 12:29     citat 

Draga Miruna, sincer iti spun ca eu iti raspund "DA" la intrebare din trei motive:
1) pentru ca il iubesc foarte mult
2) pentru ca merita
2) pentru ca si el ar face acelasi lucru pentru mine.

Dar, din nou foarte sincer iti spun, ca nu se aplica in absolut toate cazurile. Iar daca la ce ai renuntat insemna atat de mult pentru tine, atunci poate el nu trebuia sa-ti ceara sacrificiul asta...

Cu drag,
Cristina.

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

14.02.2003 2:02     citat 

Miruna, cateodata viata si nu numai sotul ne face sa renuntam la cate ceva.
Eu am renuntat de dragul lui si de dragul familie mele la locul de munca pe care il aveam in tara si l-am urmat aici in Belgia. Si uite ca sunt de un an de zile aici, an in care nu am facut nimic, in sensul ca nu am lucrat, nu am drept de munca. Acum imi caut doctorat si se pare ca sunt pe aproape sa imi gasesc ceva dar in...Germania. Si de aici incep problemele. Sa mai renunt inca o data la aceasta sansa sau sa pun piociorul in prag si sa zic ca eu nu mai renunt. El mai are doi ani si se pare ca de dragul lui voi mai renunta la un vis sau mai bine zis voi amana momentul si sper sa vina o zi cand va putea face si el acelasi lucrul pentru mine.

sus

Denunta
Ami

Copii
David Alexandru: 19 ani, 5 luni
Luca Gabriel: 12 ani, 2 luni
am nascut deja!

14.02.2003 7:43     citat 

Pana acum nu am fost pusa in aceasta situatie, dar cred ca as face-o pentru ca-l iubesc si-mi doresc sa-l ajut dupa puterile mele. Va depinde foarte mult si de momentul ales de el si de efectul pe care l-ar avea asupra copilului renuntarea sau acceptarea mea...deja toate visele mele se leaga de el (de david), intr-un fel sau altul.

sus

Denunta
Carmella

14.02.2003 8:08     citat 

Eu n-as renunta nici moarta la nici unul din visele mele, pentru nimic si nimeni in lume. In schimb nu am avut, si am grija sa nu am, vise a caror implinire tine de altcineva si nu de mine. Adica sint cu picioarele pe pamint (zic eu) si nici nu numesc "vise" orice simpla dorinta.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 19 ani, 3 luni
Adelina: 11 ani, 1 luna

14.02.2003 11:57     citat 

Uite ca pe moment nu-mi aduc aminte de nici o situatie de genul asta... nu stiu ce sa zic... depinde de ce ar vrea el sa faca... sau ce as vrea eu... pana la urma s-ar ajunge la un compromis... ca de fapt asta inseamna casatoria: un sir de compromisuri!

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

15.02.2003 1:22     citat 

Casatoria pentru mine inseamna implinire.
Visele mele sunt si ale lui, ale lui sunt si ale mele foarte fericit

Doamne ajuta, sa fie asa si de acum inainte.

[Modificat la data 14/2/2003 Aducut]

sus

Denunta
daniluca

15.02.2003 11:41     citat 

Eu sunt o fire extrem de practica si desi visele mele sunt "vreau sa fac..." iar ale sotului "vreau sa am..." ne sprijinim cat putem unul pe altul.
In situatiile in care nu se poate sa le avem pe toate atunci punem in balanta si vedem ce atarna mai greu.
Daca ai renuntat la un vis al tau pentru un moft e grav...pentru ca aici nu-i ca la lupte, cel mai tare invinge. Cea mai inteleapta decizie se ia cu doua minti puse la munca. Insa nu cred ca trebuie sa fii altruista...poate ca discutia a esuat la prima tentativa. Mai incercati...mandria uneori e un mare dusman intr-o familie. Daca va iubiti o sa stiti care e cale cea mai buna si daca gresiti, ce daca? Toti facem si bune si rele dar stii ce? Nu mai e greseala ta sau a lui...nu mai faceti reprosuri..."tu ai zis, tu ai facut"...e greseala voastra si in fata celor ce va judeca sunteti voi doi, o familie frumoasa care a mai invatat ceva. Asta e parerea mea si va doresc multa intelpciune si rabdare.

sus

Denunta
Cora

15.02.2003 7:33     citat 

De acord cu ce au spus Aducut si Daniluca, incercam sa avem visele comune si sa punem in balanta pe ale fiecaruia sa vedem daca sint realizabile. Daca sint doar un moft, atunci ma bucur ca sintem 2, care putem decide daca are rost sau nu sa ne cramponam pt. nimic.
Noi ne-am casatorit din dragoste, dar si din prietenie, care zic eu conteaza de multe ori mai mult decit dragostea "pieritoare" cum se spune in popor.trag cu ochiul

Eu mi-am dorit un copil, pe el l-am luat prin surprindere cu decizia mea, am discutat-o si am cazut de acord ca era timpul, chiar daca nu si momentul.scot limba
Visul lui a fost sa vina aici, am discutat si pus in balanta 2 ani acest lucru, si am decis si eu ca trebuie sa fiu alaturi de el sa realizeze un vis in care imi va fi bine si mie, si copilului.
Nu regretam nici o clipa deciziile luate, desi tare greu ne este citeodata, dar de ce sa mai punem la indoiala cum ar fi fost daca nu faceam copilul sau nu veneam aici? Bine ca sintem sanatosi si poate viata ne va oferi si zile mai bune. Daca nu, ne resemnam cu atit cit vom reusi sa facem. Ata ete!

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

16.02.2003 12:31     citat 

Am renuntat la o gramada de vise cind m-am casatorit cu el dar in schimb m-i s-au implinit alte vise.Eu cred ca la capatul unui lung sir de renuntari sint niste impliniri mai asteptate si care-ti bucura sufletul.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 18 ani, 7 luni

17.02.2003 11:56     citat 

Pentru ca il iubesc si il respect mai mult decat orice pe lumea asta, as face asa ceva. Pana acum, fiind un om deosebit, a avut insa grija ca toate visele mele, mai mult sau mai putin marunte, sa mi le implineasca. S-a dat de ceasul mortii si m-a surprins mereu cu asta. Si atunci, eu de ce nu as face asa ceva pentru el?!
Si chiar acele dorinte mici si poate pentru altcineva neinsemnate, el s-a straduit sa le implineasca.
Plus ca, mai mereu, ne-am straduit sa avem vise comune (imi place, Coruta, ca gadnim la fel), mai ales ca ne cunoastem atat de bine si suntem un TOT unitar zambet
Eu a trebuit sa plec din Constanta, sa renunt la o super slujba, care imi aducea implinire profesionala, dar nu am regretat niciodata. A meritat din plin.
Visul meu este acum sa plecam din tara. Iar el ma sustine si este de acord cu mine, caci si el s-a saturat de mizeria de aici. Dar asta e alta discutie.

sus

Denunta
eapopescu

09.03.2003 7:38     citat 

Eu n-as renunta la cel mai mare vis al meu (nu stiu care e ala dintre cele pe care le am acum, dar dac-as avea unul caruia sa-i zic cel mai mare, ca am cateva mai medium size) doar pentru un moft al sotului. Cu orice risc! Cica e o vorba nemteasca 'fii primul care ai grija de tine pentru ca ceilalti nu se vor grabi s-o faca'. Acuma, depinde ce numesti tu 'cel mai mare vis' si ce 'moft'. Ca daca vroiai un copil cat de curand si el iti spune ca ar vrea sa-si ia calculator anul asta, s-o lasati pe anul viitor, atunci e grav.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 8 luni

10.03.2003 2:38     citat 

Cine oare nu renunta la vise intr-o casnicie care dureaza? Asta este si secretul unei casnicii trainice!
Mai e un secret, acela al fericirii si anume sa inveti cum sa iti atingi scopurile fara a pereclita stabilitatea casniciei. Pentru asta uneori trebuie sa fii inventiv in a-ti expune punctul de vedere, diplomat si sa iei in calcul cat mai multe cai si posibilitati.
Si eu si sotul meu am renuntat la vise, dar asta pentru ca realitatea ne-a obligat, nu unul pe altul. Poate daca analizezi mai bine, ai sa descoperi ca nu pentru sotul tau ai renuntat la vis, ci pentru alt motiv. Eu nu stiu care e visul tau cel mare, dar poate nu a fost chiar atat de important, daca ai renuntat la el. Si daca chiar ai renuntat, nu te mai gandi, mai mult iti amarasti zilele!

sus

Denunta
eapopescu

10.03.2003 4:20     citat 

O sotie multumita (pe toate planurile!) inseamna o casnicie fericita si un sot satisfacut! rad Si un sfat pentru barbatii insurati: renuntati la mofturi, bey! Mai ales de dragul viselor noastre grandioase! Ca altfel ... adio ciorbica calda, adio masaj ..., apar dureri de cap frecvente (ne obsedeaza visul la care tocmai am renuntat de dragul moftului vostru!). Fetelor, sa va aud: YES!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: