· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?     
Carmella

10.03.2003 5:06     citat 

hm hm, nu am inteles bine sensul. Adica sa ne faca sotii toate poftele (visele) ca altfel ... confuz pauza pe toate planurile ? Sa nu cadem in extrema ailalta, sa-i obligam pe ei sa renunte la visele lor pentru niste mofturi de-ale noastre.

sus

Denunta
eapopescu

10.03.2003 6:50     citat 

Of, Carmella, tu ai mai avea kef de facut mancare, etc., cand visul tau cel mai mare s-a spulberat dinamitat de-un moft de-al lui? Nu zic de mofturi, ca doar unul singur poate fi visul cel mai cel, right? Dar ai dreptate, visurile barbatilor cam la astea se reduc ... o ciorbica ca la mama acasa si-o portie ... de sanatate. Nu e bine sa renunte la astfel de visuri! Incepe sa-i doara stomacul! Ca ... virgula capul nu-i prea doare pe barbati. Oare de ce?!

sus

Denunta
eapopescu

11.03.2003 5:13     citat 

Miruna, fie-ti mila! Nu poti sa ne dai cateva detalii? Asa, in figuri de stil. Eu una sunt foarte curioasa care a fost visul tau cel mai mare (cred ca orice vis poate fi realizat si la un moment de timp ulterior, asa ca nu dispera) si care a fost moftu' domnului inimii tale.

sus

Denunta
Cora

11.03.2003 11:24     citat 

Eu iau apararea barbatilor acum: de ce credeti ca visele lor sint doar mofturi? si de unde pina unde minimizarea acestora la o simpla ciorba calda? Asta-i buna, ce fara ciorba nu se poate trai?
Eu nu pot numi visele sotului meu mofturi si nici pe ale mele, de ce as face-o oare? Ce, nu avem dreptul sa visam fiecare la ceva mai bun, mai frumos, ceva numai pt. noi? Cum si daca se vor pune in aplicare ramine doar la cit de normale sint si daca si partenerul considera ca il includ si pe el, daca nu in totalitate, macar ca suport moral sau ...financiar.
Aveti incredere si dicutati cu partenerii vostri, si mai ales voi femeilor, nu le mai "dati la gioale" mereu barbatilor vostri, ca singure i-ati ales. scot limba

sus

Denunta
eapopescu

11.03.2003 4:08     citat 

Cine a zis ca visele lor sunt doar mofturi?! Visele sunt vise, mofturile sunt mofturi. Spre deosebire de femei, care viseaza vrute si nevrute, barbatii sunt mai pragmatici si se concentreza mai mult pe mofturi. N-ai decat sa renunti la visele tale de dragul mofturilor lor! Aia cu visul si ciorba a fost un rezultat al analizei Carmellei: reiesea, cu putina imaginatie (poate ca-i mai bolnava a mea prostit ) ca daca nu le mai faci ciorba inseamna ca ii condamni la vise naruite de dragul mofturilor tale.

Ultima modificare efectuata de catre eapopescu la 08.05.2003 3:59, modificat de 1 data in total

sus

Denunta
Carmella

11.03.2003 4:43     citat 

ete ... zi si tu altceva, nu de ciorba ... eu sint destul de fraiera sa-mi placa sa fac mincare, chiar cu cit sint mai suparata cu-atit fac mai multa mincare si mai buna, deci lui nu i-ar displacea deloc sa fiu suparata din punctul asta de vedere zambet Si ... pentru ca nu mi-am laudat niciodata sotul, ba dimpotriva, trebuie sa spun ca n-am nimic sa-i reprosez in mod special, ci doar ce reprosez tututor barbatilor: faptul ca gindesc altfel decit noi. Nici macar nu e repros, ci o constatare a unei stari de lucruri pe care n-o poate schimba nimeni. De-aia pastrez o rezerva in privinta tuturor barbatilor. Pot sa dea dovada de tone de marinimie, generozitate si altruism, dar in esenta sint niste copii gelosi si egoisti.

sus

Denunta
miruna

Copii
Nicolas Erik: 19 ani, 1 luna

12.03.2003 1:25     citat 

----------
eapopescu a scris:
Miruna, fie-ti mila! Nu poti sa ne dai cateva detalii? Asa, in figuri de stil. Eu una sunt foarte curioasa care a fost visul tau cel mai mare (cred ca orice vis poate fi realizat si la un moment de timp ulterior, asa ca nu dispera) si care a fost moftu' domnului inimii tale.
----------

Visul meu cel mare e sa stau la casa(am crescut la tara pana la 14 ani si nu-mi place deloc la bloc).Stia asta de cand ne-am casatorit si a fost de acord sa ne facem o casuta .Numai ca in fiecare an a simtit nevoia sa-si schimbe masina ( sa-si ia una mai tare , mai mare , ultimul tip).In toamna anul trecut am reusit sa turnam fundatia si deja imi imaginam ca la sfarsitul anului 2003 ma voi muta la curte.Numai ca sotul meu a venit intr-o seara acasa si mi-a zis ca a gasit un client care vrea sa ne cumpere terenul si ca oricum el trebuie sa-si schimbe masina si nu avem bani si de casa si de masina.( a dat toti banii de casa pe masina)
Stia ca asta imi doresc mult si explicatiile mele n-au contat pentru el.A vandut, si-a cumparat masina si acum incearca sa rezolve cumva situatia ca nu a mai primit mancarica demult , nu mai e ingrijit ca inainte si in plus ma si doare capul mereu.

sus

Denunta
Carmella

12.03.2003 4:29     citat 

hmmm, asta e boala barbatilor: masini, calculatoare si "scule" audio-video ... cunosc problema. Din fericire la noi n-a fost cazul sa renuntam la o casa pentru ce si-a dorit si tot ma apuca dracii cind aud ca-i mai trebuie ceva. Numai ca am inceput sa ma bucur si eu de bucuria lui cind il vad ce incintat e de "jucariile" lui. Dar daca imi facea o faza de-asta ... nu cred ca scapa intreg din mina mea.

sus

Denunta
eapopescu

12.03.2003 4:33     citat 

rad Nu rad de visul tau spulberat, Doamne fereste (imi pare tare rau, sincer iti spun! dar se pare ca lucrurile merg spre bine!) ci de ultima fraza. M-a uns pe suflet (de, Leoaica vanitoasa!). E, fetelor, v-am spus io?! Ptiu, ce limba spurcata am!

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 18 ani, 1 luna

12.03.2003 5:24     citat 

Miruna, nu te supara, daŽio-l trimiteam sa doarma in masina!!!!

Io am crezut ca e vorba de ceva serios - de vreun vis de genul sa daca inconjurul lumii sau - cum a fost la noi - o sansa de a lucra profesionist la nivelul lui - daŽnu masina, frate!!!
Mai ales ca avea una!!!

Vorba voastra - puteti sa aruncati cu rosii - daŽeu nu as fi cedat! Echilibrul trebuie sa existe - mai renunta si el la niste cai putere, mai renuntai si tu la o camera - daŽerati impacati amandoi!

Numai bine!

sus

Denunta
Cora

13.03.2003 1:59     citat 

Nu dati cu rosii nici in mine ca eu is de acord cu Manu. Miruna draga, o alta masina chiar nu era motiv serios sa renuntati la o casa. O masina noua mai putea astepta 1-2 ani, dar o casa, a ta, proprie si personala ramine casa pt. ani buni. Trimite-l sa-si gateasca la volan si sa doarma in masina sau in portbagaj. nervos

Si sotul mai vine cu cite o idee: vreau laptop, iar eu ii spun doar: ete ciu-ciu, fi-tu din ce bani va merge la gradinita? Azi la fel, la care eu dupa ce dau raspunsul obisnuit, vine si el: cred ca banii astia de laptop nu se duc nici pe gradinita, se duc pe revizie la masina. Si asa va fi, taman am programat-o. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist foarte fericit foarte fericit rad rad

sus

Denunta
daniluca

13.03.2003 9:34     citat 

Asta nu mai e problema de cine pentru cine renunta...
Eu serios muream cu el de gat...asta-i visul meu cel mai mare...sa am casa mea si curte nene ca americanii astia au uitat termenul...ei la oleaca de balcon zic curte.... plang sau sunt foarte trist
Dar casa cred ca ar trebui sa fie prioritatea nr. a unei familii in materie de proprietati...asta e parerea mea.
E greu sa spuna cineva ce sa faci...si nu e corect fata de voi sa faca asta...
Tu stii cel mai bine ce sa faci...si deja faci... scot limba
Si sotului ii plac masinile si foarte bine...sunt expozitii, targuri de masini, reviste, emisiuni...chiar si posbilitatea sa mearga sa incerce masini...raliuri...etc. sunt o mie de posibilitati sa-ti satisfaci hobbyurile fara sa ruinezi bugetul familiei.... trist

sus

Denunta
Sofie

13.03.2003 11:52     citat 

Vaiii Miruna, imi pare foarte rau ... am ramas fara cuvinte!
Bine zice Carmella ca barbatii sunt niste copii egoisti si gelosi!

Nu stiu ce sa zic, eu cred ca-l lasam cu masina si dusa as fi fost ... dar asta sunt eu, uneori actionez din impuls, si abia dupa aceea gindesc mai profund ...
Ce-ti ramina tie acum de facut, este sa-l faci sa inteleaga cit de mult te-a ranit gestul lui si ca uneori intr-o casnicie se mai fac si compromisuri, chiar daca acestea inseamna renuntarea la un moft, nicidecum la un vis ... ptr ca gestul lui nu poate fi caracterizat decit MOFT de copil rasfatat!

sus

Denunta
miruna

Copii
Nicolas Erik: 19 ani, 1 luna

14.03.2003 12:15     citat 

Nici eu nu stiu ce sa fac.Dar situatia asta m-a schimbat mult.Nu mai sunt persoana toleranta si buna care am fost.A vazut si dragutul meu sotior fatza asta a mea si a ramas surprins ca eu pot fi rea.Oricum il iubesc , ma iubeste si nu cred ca asta ne va destrama familia.Regreta , dar nu pentru ca m-am suparat eu ci pentru ca intre timp a vazut o masina mai super pe care ar fi putut s-o cumpere cu aceeasi bani. nervos Asta e pasiunea lui plang sau sunt foarte trist si n-am ce face.
Tatal meu cand a auzit ce a facut a zis: "ai grija sa nu-ti vanda vre-un rinichi".Asa ca o sa fiu mai atenta de acum .

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 21 ani, 11 luni
Andrei Alexandru: 17 ani, 11 luni
Matia Stefan: 14 ani, 2 luni

15.03.2003 2:24     citat 

rad rad rad rad Buna faza cu rinichiu. Mai Miruna sotu tau parca ar fi unchiumiu da pe asta chiar l-a tinut matusa-mea 2 luni in masina rad rad rad pana i-au venit mintile la cap.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: