· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Casnicie, familie >Casnicie, familie > A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4
subiect nou  raspunde
autor A-ti renunta la un vis al vostru pentru unul al lui?     
Carmella

18.03.2003 8:51     citat 

eapopescu (sper sa aflu cum te cheama pina la urma, ca e cam incomod nick-ul tau zambet ), cind am citit mesajele tale am fost tentata imediat sa vad citi ani ai. Esti doar cu doi ani mai mica decit mine, asa ca sintem cit-de-cit pe aceeasi lungime de unda, nu iti spun chestii pe care tu nu ai fi putut sa le traiesti. Dar imi este foarte clar ca ne situam la poli opusi in ceea ce priveste viziunea asupra partii pline a paharului. Eu am mai zis si in cadrul altor subiecte ca eu nu ma conduc dupa ceea ce-mi dicteaza ratiunea, ci dupa sentimente si instinct. Deci actionez de cele mai multe ori spontan si fara multa judecata prostit Intimplarile din viata mea de pina acum mi-au dovedit ca la mine functioneaza cel mai bine acest mod de a-mi trai viata. Tot ce a fost prea mult rumegat si gindit nu a iesit bine. Tu ai avut in plus fata de mine 10 ani in care sa-ti judeci, poate, fiecare miscare pe care trebuie s-o faci ca sa ajungi acolo unde ai vrut tu. E modul tau de a trai si ti-l aprob atita timp cit tu esti multumita cu ce ai realizat in viata. Tu nu esti de acord ca o femeie sa faca un copil daca nu e pregatita sa devina mama. Daca ti-as spune eu ca la 18 ani eram pregatita si decisa sa devin mama, m-ai crede ? confuz Ma indoiesc ... Deci copilul a venit fara sa vrem nici unul dintre noi, a venit pentru ca, asa cum stii cred, cind faci dragoste "necalculat" se intimpla sa ramii gravida jenat Motivul sa-l pastrez a fost ca reprezenta dovada unui moment foarte fericit din viata mea, dar atunci priveam lucrurile abstract. Pina la virsta aia, neavind nici frati mai mici, nici nu tinusem un copil in brate, nici nu auzisem un copil plingind ... etc De-abia cind s-a nascut am vazut ca un copil mai inseamna, pe linga materializarea dragostei dintre doua persoane, si urlete si kkt si nopti nedormite. Dar, daca as folosi toate sacrificiile mele ca argumente in fata sotului meu ca eu sint mai "totala" decit el, as simti ca dragostea noastra de atunci a fost o "mizerie" si nu un "sublim" asa cum a fost si vreau sa ramina.
Eu inteleg in mare ce vrei sa spui, si cum ziceai si tu, poate nu stii sa exprimi corect ceea ce simti. Spui ca e greu sa faci un copil si riscant, dar daca stai cu gindul ca se poate intimpla ceva ... nici nu mai iesi din casa, dar sa mai faci un copil. Si gindesti asa pentru ca, poate, ai facut copilul pentru tine si sotul tau, pentru sprijin la batrinete sau sa aveti o jucarie pentru ocuparea timpului liber, nu pentru VIATA in general. De fapt asta e singurul motiv pentru care ar trebui sa facem copii si atunci nu ne-am mai simti sacrificate.
Tu zici ... ce mare lucru sa faca un drum sa duca niste haine ... drumul asta trebuia sa-l faca fara sa aiba justificarea aia. Femeia aia sta sa puna in balanta cine si cit face in casnicia lor, iar saracul barbatul ala o sa se sature intr-o buna zi sa i se spuna ca nu e bun de altceva decit sa salahoreasca la o familie pentru ca nu a fost inzestrat cu darul maternitatii. Chiar copiii din familia respectiva mi se par de plins ... daca mama considera ca sarcinile si nasterile ei au fost un sacrificiu sigur o sa vina vremea cind le va scoate ochii si copiilor ei cu acest lucru.

sus

Denunta
daniluca

18.03.2003 9:18     citat 

Acum ma bag si eu ca nea Ilie....cand spuneti sacrificiu va referiti la sarcina si nasterea copilului sau la cresterea si educarea lui?
Ca daca ma intrebati pe mine...e simplu...eu nu consider ca am facut prea multe prin sala de nasteri...am asistat uimita si neputincioasa la fenomenul "nastere" ....deci pentru ce sa-i scot pe nas sotului meu care cred ca a aproape a lesinat de cateva ori.... rad
S-ar putea ca eroul tot el sa fie... rad rad rad
Dar daca vorbim de cea de a doua parte, cresterea si educarea...eu nu am ce sa-i reprosez sotului meu. Desi a lucrat (n-a avut concediu decat 4 zile surprins ) m-a ajutat...venea seara frant si-i facea baita...ma rog...
Ma uitam la el si in sinea mea ma il intrebam...ce am facut de ma iubesti asa de mult? (niciodata cu voce tare...stiti voi..mandria barbateasca!... rad )
Eu in general prefer sa ma abtin in a aprecia persoanele care decid sa creasca altfel decat mine copiii...mi-as dori in schimb ca fiecare copil din lume sa aiba cel putin un parinte ...n-ar fi frumos? Nu doi...unul macar! sarut

sus

Denunta
eapopescu

19.03.2003 4:23     citat 

----------
daniluca a scris:
Desi a lucrat (n-a avut concediu decat 4 zile surprins ) m-a ajutat...venea seara frant si-i facea baita...ma rog... Ma uitam la el si in sinea mea ma il intrebam...ce am facut de ma iubesti asa de mult?
----------

Eu una nu inteleg. Da' ce-ai facut sa nu te iubeasca asa de mult?! Adica de ce n-ai merita sa fii iubita asa de mult?! Sunt convinsa ca erai la fel de franta la ora aceea. Si sotul meu vine de la lab seara pe la 8 si desi e terminat de oboseala sta cu baietelul nostru, se joaca cu el, il plimba prin toata casa. O face in primul rand din iubire pentru fiul nostru.

Sacrificiu inseamna pentru fiecare altceva. Eu lucram (de fapt mai lucrez temporar dar cu norma redusa trag cu ochiul , adica mai trag kiulu', lesne de-nteles de ce) intr-un domeniu foarte interesant, brain science, mai exact functional brain imaging. Eram pasionata de ceea ce faceam. Sotul meu lucreaza in acelasi domeniu si pierdeam seri intregi discutand despre ce-am mai citit, ce idee ne-a mai venit, etc. Si mai aveam mult pana departe! Adica aveam foarte multe lucruri pe care trebuia sa mi le lamuresc studiind. O sa incerc sa reiau activitatea cat pot de repede, desi nu stiu daca voi mai gasi o pozitie in acelasi domeniu. E adevarat, poti sa faci lucruri bune in orice domeniu, trebuie doar sa vrei. Anyway, cam asta ar fi sacrificiul. Dar mai sunt si alte aspecte. Eu una nu-mi gasesc linistea sufleteasca, aproape zilnic apare cate o problema care ma macina, ba nu bea laptic, ba nu vrea sa pape mancarica, etc. Le au toti parinti; si tatici se zbat si ei cu astfel de probleme. Dar sufletul de mama e mult mai chinuit. Eu una sunt alien bine de tot! Ma gandesc c-am adus pe lume un omusor a carui viata va fi chuita de aceleasi intrebari care mie nu-mi dau pace: de ce existam, de ce murim, de ce iubim. S-as vrea sa am raspunsurile pentru el dar nu le am! N-am decat lacrimi! De neputinta! Hai c-am cazut in latura ailalta, noroc ca-mi revin repede!

sus

Denunta
daniluca

19.03.2003 9:29     citat 

Pai eu cred ca daca nu ma iubea venea si se culca, tu ce zici?
Asta nu insemna ca nu-si iubeste copilul care oricum bebe ar fi fost inbaiat...de mine!
Si de ce multumesc? Pentru ca eu ma simt norocoasa ca ma iubeste....e asa de grav?
Gandeste si altfel? Eu nascut, avut grija de bebe, trezit noaptea, alaptat....facut nani cu bebe.
El servici, naveta de 2 ore, facut baie copil, trezit noaptea..facut nani ioc....tu ce zici?
Sunt sau nu norocoasa?
Eu zic ca da!
Mie imi place sa multumesc in fiecare zi pentru ce am...nu sa plang pentru ce as putea avea....
Simt in fiecare zi ca-i recunoscator ca si mine pentru ca o avem pe Alexa...nu e nevoie sa-mi spuna nimic! Si nici nevoie de dovezi nu am. Poate ma multumesc eu cu putin...nu stiu...
Eu nu lucrez si nu am banii mei dar niciodata sotul nu mi-a reprosat ca am cheltuit sau am trimis parintilor mei...putea sa o faca...
AAAA...am uitat sa-ti spun...eu si sotul am nascut nu numai eu...asa-i la noi in familie. trag cu ochiul
Eu vorbeam de zilele grele de dupa nastere pentru ca acum cand vine de la servici evident ca sta cu fata si se joaca, ii face baie uneori...face ce poate. Insa acum e partea "funny"..a trecut perioada de incercare... scot limba

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 7 luni

19.03.2003 11:12     citat 

Sunteti TOTALE in argumente!
Trebuie sa recunosc ca noi l-am facut pe Vlad cand am considerat ca-i putem oferi un trai foarte bun. Am tinut cont de toti factorii pe care ii consideram importanti( varsta noastra, finante, faptul ca ne aflam intr-o tara in care spitalele sunt foarte bine dotate si nu trebuie sa dai mita), ne-am lasat si de fumat. Am facut totul ca la carte, plus informatii cu carul despre sarcina, nastere si cresterea copilului pana la adolescenta.
Cu toate astea...
...nimic nu a fost cum mi-am imaginat pana acum si in ciuda faptului ca ne-am da viata pentru Vlad, tot sunt momente cand ne simtim impovarati de griji si responsabilitati si vrem vacanta.
Eu una, cand vreau ceva si nu mai razbesc cu argumentele obisnuite trec si la faza cu: da, dar ...eu am nascut. Uneori sotul ma mai intreaba cat timp mai folosesc asta ca sursa de santaj si ii zic ca e un drept pe care nu mi-l poate lua nimeni scot limba . Totul e in gluma, bineinteles.
Revenind acum la subiectul principal, cred ca intr-o casnicie renuntam la vise cu usurinta, daca acestea nu sunt importante pentru viata copiilor nostri; dar o casa e extrem de importanta in acest caz.
In dragoste, in razboi si... in ce priveste viata buna pentru copiii nostri totul este permis( chiar sa-ti santajezi sotul cu durerile pe care le-ai suportat in timpul travaliului)! trag cu ochiul

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 19 ani, 7 luni

19.03.2003 11:14     citat 

Am uitat sa va amintesc ca ... ulciorul nu merge de multe ori la apa.
Deci folositi numai in caz de urgenta durerile de nastere scot limba

sus

Denunta
cornelia

Copii
Alexander Wayne: 18 ani - La Multi Ani!
Richard: 16 ani, 6 luni

19.03.2003 11:39     citat 

Dragele mele ....exemplu pe care l-am dat a fost ca sa-i dau putin curaj Mirunei ca cred ca ea e mai slaba de inger .... acum aceste exemplu l-ati privit fiecare din punctul vostru de vedere si ati inceput sa aduceti argumente pro si contra.... Eu va spun ca cei doi in cauza sunt impreuna de vreo 12 ani ani de zile si au doi copii ca doua flori. Amandoi baieti si sunt destepti si foarte bine crescuti. Cat despre casnicia lor eu consider ca este una dintre cele bune si chiar daca din exemplu pe care l-am dat a reiesit ca ea ar fi foc si para iar el un papa lapte va asigur ca nu-i asa. Unii barbati au doar darul de a se plange de cat de greu si dificil a fost sa faca cutare sau cutare lucru si in aceste cazuri femeia are rolul de al aduce cu picioarele pe pamant.
Cat despre sacrificiul aducerii unui copil pe lume ... uffff ... sacrificiu ???!!! ....ce urat suna....nu prea cred ca este un sacrificiu aducerea pe lume si cresterea copilului ... sacrificiu ar fi faptul ca renuntam la slujbe ... scoli... afaceri ....lucruri care ne fac placere si care ne confirma ca suntem capabile intelectual sa facem ceva ... desigur ca si cresterea copilului este un mare lucru ... totusi multe dintre noi tanjim dupa libertaea de a pleca si a veni cand vrem.( asta nu inseamna ca suntem mame denaturate...ca sa nu sariti iar de fund in sus scot limba )

va pup si tare mult imi place ca sunt asa de multe opinii.... ca daca am raspunde cu un simplu "Da , sau Nu " s-ar duce forumul de rapa.

sus

Denunta
eapopescu

20.03.2003 4:03     citat 

----------
cornelia a scris:
Cat despre sacrificiul aducerii unui copil pe lume ... uffff ... sacrificiu ???!!! ....ce urat suna....nu prea cred ca este un sacrificiu aducerea pe lume si cresterea copilului ... sacrificiu ar fi faptul ca renuntam la slujbe ... scoli ... afaceri ... lucruri care ne fac placere si care ne confirma ca suntem capabile intelectual sa facem ceva ... desigur ca si cresterea copilului este un mare lucru ...
----------

Cornelia, de acord cu tine! Exact de sacrificiul asta vorbeam si eu, acela de a renunta la cariera profesionala. Poate pentru unele femei nu conteaza. Nici mie nu mi se pare un sacrificiu sa duci o sarcina si sa nasti (eu am nascut destul de usor, cezariana, nu-i placut dar dac-ar fi doar atat as mai face vreo doi). Asa cum am zis, in orice sarcina si nastere e un risc. Riscul e una, sacrificiul e cu totul altceva.

sus

Denunta
eapopescu

20.03.2003 4:09     citat 

----------
daniluca a scris:
Pai eu cred ca daca nu ma iubea venea si se culca, tu ce zici?
Asta nu insemna ca nu-si iubeste copilul care oricum bebe ar fi fost inbaiat...de mine!
----------

Pai, eu cred ca daca venea si se culca, bine nu era!

sus

Denunta
daniluca

20.03.2003 11:32     citat 

Pai Anda, si daca mi-am sacrificat cariera, si am facut-o, nu pot sa-i reprosez sotului asta...nu e el vinovat de asta....
Asa a fost sa fie..doar sunt atatea femei care dupa doua saptamani se intorc la munca...
Si pentru mine e la fel de importanta cariera (cercetare) si eu as vrea sa ma doctoresc pe aici dar e mai important pentru cativa ani sa fiu alaturi de bebelica mea....
Cornelus, pricepui eu cam cum vine treaba in mesajul tau....sigur ca partenerii se mai tachineaza si nu numai pe tema asta. Si foarte bine...ca altfel am muri de plictiseala. Sunt barbati carora tre sa le spui din cand in cand ca nu mai ai loc sa te vaiti de ei...dar nu e cazul meu. Ce sa fac...nu stiu ce sa spun daca asta e situatia.
Si noi glumim si destul de des despre cat de tare m-am scremut eu acolo....sotul spune ..."ai facut p^ac si gata"... rad Dar nu are mai mare importanta decat situatia sosetelor lui de sub pat... scot limba

sus

Denunta
maudi

06.04.2003 1:19     citat 

Miruna,
am o intrebare: el a putut sa vinda casa fara semnatura ta? surprins
atunci, am si o solutie sadica: vinde si tu masina fara acordul lui si cumpara casa la loc! ei, ce m-am enervat! adica numai dorintele lui conteaza? argumentul este urmatorul: el si-a indeplinit visul in fiecare vara cumparindu-si o masina noua, acuma e rindul tau,macar o data, sa iti vezi visul cu ochii. altfel, ce iubire e aia? plang sau sunt foarte trist

multumesc lui dumnezeu ca nu e cazul sa renunt la visul meu cel mai mare si ca sotul meu e primul care ma sprijina neconditionat sa mi-l indeplinesc. sarut

sus

Denunta
lovey-dovey

06.04.2003 3:29     citat 

Fetelor, sunteti incredibile si minunate!! Tot citind la mesajele voastre de cateva ore incoace, am inceput sa imi pun intrebari despre casnicia mea si m-am dus sa imi intreb sotul de una de alta, printre care si ce crede el despre ce a facut sotul Mirunei. Mi-a zis ca tipul este egoist si iresponsabil, cuvintele lui au fost mai exact: "hahaha, ce prostie sa-si vanda terenul sa-si ia masina, acu' sa se duca sa doarma in masina, fata aia trebuie sa ia atitudine".

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: