· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Somnul > cum ii puneti la culcare?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
autor cum ii puneti la culcare?     
kmn

Copii
alexandra iulia: 16 ani, 11 luni

17.08.2006 9:00     citat 

Draga mea , din cate imi spui tu copii nostri seamana din ce in ce mai mult, nici Alex nu doarme foarte mult ziua.....abia daca doarme 30-45min. toata ziua si asta in conditiile in care noaptea vreo doua ore sta treaza iar dimineata este in picioare de la 6. Sa stii ca mi-au facut bine cuvintele tale......asa stiu ca si alte mamici trec prin aceasi situatie ca si mine......Prin parc pe unde ne plimbam noi toate m-au exasperat cu cate de mult si de bine dorm copii lor, dar eu stiu ca nu ar trebui sa plec urechea la tot ce mi se spune.......deh! asta e! Te pup.

sus

Denunta
IoanaP

Copii
Daria
Tatiana

18.08.2006 11:26     citat 

Draga mea,

din tot ce auzi in parc mai scade o exagerare de 30% ptr ca, deh, toate mamele isi lauda puii si au tendintza sa exegereze......si apoi, nu ai observat ca unii copii dorm bine, dar nu fac altceva ce puiul tau face si invers???exista mereu o compensatie....cand auzi ca puii altora dorm bine tu lauda-te cu ce face copilul tau cel mai bine... trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul trag cu ochiul

sus

Denunta
ZCLR

Copii
Lara Maria: 17 ani, 10 luni
Rebecca Andrea: 15 ani, 9 luni
Patricia Luisa: 13 ani, 3 luni
am nascut deja!

18.08.2006 3:44     citat 

ioanaP asa e ...it dau dreptate. si fetita mea nu doarme inca dar ma bucura cu multe altele ce altii nu le fac. si eu ma linisteam prin faptul ca e in alte chestii mai desteapta sau pur si simplu sanatoasa. Sunt atatea lucuri care te face sa te bucuri de copii tai. Cu adevarat ca esti cam terminat si obosit, dar ei au darul ca toate lucrurile negative se le stearga cu un zambet.

sus

Denunta
kmn

Copii

18.08.2006 9:18     citat 

Sunt intrutotul de acord cu amandoua!

sus

Denunta
miliutza

25.08.2006 9:10     citat 

intrebare Mai este cineva care culca copilul leganat pe picioare? La noi cam asta e obiceiul. Mai nou, seara, cand este foarte obosita dupa plimbarea si alergatura din parc, isi ia paturica si suzeta ei preferata si se chinuie cand pe o parte cand pe cealalta pana adoarme, apoi o ia mami in brate si o pune in patut si face nani pana dimineata. Rareori se mai trezeste noaptea plangand. Cea mai comica e dimineata cum se trezeste ea isi ia jucariile, papusile si vorbeste pe limba ei cu ele si la da papica <pa-pa...pa-pa> sarut sarut sarut rad rad rad

sus

Denunta
cichilichi

Copii
FLAVIANA:

27.08.2006 3:21     citat 

Buna!
Ce pot eu sa-ti spun este ca exact la varsta puiului tau eu am pus piciorul in prag si am zis Stop adormitului in brate si a bineinteles ca adormea in brate cand se satura ,iar eu fericita o asezam in patut.Apoi cand am intarcat-o ii dadeam bibele cu laptic tot in brate si se intampla ca si cu alptatul la san. Din acest motiv nu dormea deloc bine noaptea, se tot trezea si astepta sa fie luata in brate pentru a in brate.....dar era foarte grea caci ea a pranz cand i-am dat sticluta cu ceai si am asezat-o la ea in patut si i-am spus sa-si bea ceiutul si apoi sa faca nani.....prima zi n-a a a seara sa nu ma vrea sa-si bea lapticul la mine in brate ,ci la ea in patut,asa ca i-am urmat dorinta si de atunci fetita mea, care acuma are 2 ani (pe 31 August) ,doarme bine si la pranz si toata noaptea.

Va dorim o zi excelenta si multa sanatate!!!

sus

Denunta
Arculetz

Copii
Andra-Camelia: 17 ani, 3 luni
Carina-Patricia: 14 ani, 4 luni

27.08.2006 3:51     citat 

Noi am trecut prin mai multe etape cu adormitul. La inceput a oboseala o bagam in saculetul de dormit si se cumintea asteptand sa vina somnicul. si a mareata zi, pe la 1 an si 1-2 luni, cand am reusit s-o pun in patut si sa o las sa adoarma de pranz singurica. a o luna si jumatate obiceiul s-a la ritualul de seara, adica pe la 10 seara dupa ce ne pupacim bine o pun in patut, ne uram noapte buna, fiecare pe limba ei si gata, nani. Culmea e ca totul s-a simplu schimbarea a a inainte dat urletele disperate erau urmate de returnarea cinei sub o forma mai putin dorita si am renuntat.
Asa ca aveti rabdare, toate la timpul lor!

sus

Denunta
manu31

30.08.2006 11:46     citat 

a atunci adio adormit singura ! Asa ca o adormim intr-un leagan ce functioneaza cu baterii, si care are 2 moduri de leganare, inainte-inapoi si dreapta-stanga, problema este ca ea ar dormi si toata noaptea leganata in swing, daca as lasa-o, insa eu o mut in patut dupa ce adoarme, iar uneori se trezeste peste noapte, se foieste si nu poate readormi, pt ca probabil vrea sa regaseasca conditiile in care a doarma cele 2 ore de dupa-amiaza in swing, leganata sau nu, dar mi-e teama ca acest leganat o poate afecta, in plus nici pozitia in care sta nu mi se pare foarte corecta, mi-e teama sa nu i se deformeze coloana.
Nu stiu cat o sa mai folosesc aceasta metoda de adormit, as vrea sa o dezvat, dar tot aman. La fel si cu suzeta.

sus

Denunta
kmn

Copii

03.09.2006 9:43     citat 

si eu mi-am leganat fetitza pana la cinci luni pe picioare, apoi mi-am spus ca nu mai merge asa deoarece imi era teama ca atunci cand va incepe sa priceapa mai multe va vrea sa adoarma doar asa.........si am trecut la adormitul in brate la san......cum de altfel facem si acum......am incercat sa o pun sa doarma singurica in patul ei dar nu tzine, cel putzin deocamdata.

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 16 ani, 9 luni
am nascut deja!

04.09.2006 11:36     citat 

Pana sa-l intarc, il adormeam la san.....sau daca ieseam in parc, adormea in carucior.
Acu', de cand l-am intarcat, in timpu' zilei, ma intind langa el in patu' mare, ii dau sticluta cu lapte si adoarme in 10-15 min. , iar seara ii pun muzica pt. copii zambet

sus

Denunta
kmn

Copii

04.09.2006 12:08     citat 

Ilinka, esti o fericita ca ai resit sa-l adormi asa.....Alexutza nu vrea sa auda de muzica atunci cand vrea sa doarma....trebuie sa fie liniste absoluta!

sus

Denunta
ilinka

Copii
Adrian: 16 ani, 9 luni
am nascut deja!

04.09.2006 12:14     citat 

kmn, sa stii ca da......insa primele 2-3 zile dupa intarcare, a adormit scot limba Da' s-a repede si usor. Nici io nu ma asteptam, sincer cool

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 16 ani, 10 luni
Iulia Alexia: 11 ani, 11 luni

04.09.2006 12:41     citat 

Eu nu am curaj sa deschid vreun robinet in casa cind doarme Andrei, decat merg in farful picoarelor, la cel mai mic zgomot se trezeste. rad

sus

Denunta
greengrin

04.09.2006 3:56     citat 

calin e foarte activ si extrem de curios. cred ca pentru el sa doarma sau sa ii fie somn e un chin pentru ca 'pierde distractia'. avantajul e ca el nu a 2 ori cand era racit). atunci cand i se face somn si incepe sa se frece la ochi il duc la el in pat unde incepe sa scanceasca de obicei dar oricum nu adoarme niciodata daca e cineva cu el in camera pentru ca oricat i-ar fi de somn considera ca e rost de joaca. asa ca plecam si de obicei nu scanceste mai mult de un minut dupa care isi gaseste ceva de joaca sau adoarme direct in functie de cat e de obosit.

sus

Denunta
kmn

Copii

04.09.2006 4:39     citat 

Ce fericita esti, greengrin. Eu mi-as fi dorit acest rasfatz!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: