· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > prima vizita la dentist
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor prima vizita la dentist     
vladosmina

Copii
vlad: 20 ani, 11 luni

24.06.2002 5:06   prima vizita la dentist  citat 

In Danemarca , la varsta de un an , copilul este invitat impreuna cu parintii la medicul stomatolog.
Am primit si noi o astfel de invitatie si azi am onorat-o.
Nici pomeneala de un consult!
Am fost mai multi parinti cu copiii si un doctor stomatolog ne-a prezentat cum sa-i spalam pe dintisori, ce alimente sa le dam, fara a provoca carii, cum sa ne comportam in cazul in care copilul cade si isi loveste dintisorii...
Am ramas uimita cand am vazut cate din produsele destinate copiilor le fac rau bietilor dintisori. Iaurtul Danone pentru copii e un adevarat blestem, la fel sucurile acidulate si stafidele.
Nu dat copiilor sucuri cu biberonul, nu adaugati zahar in lapte sau ceai. Daca o faceti dati-le acestea cu paharul sau lingurita.
De la aparitia primului dintisor copilul trebuie spalat zilnic o data pe dinti , inainte de micul dejun. Cel mai usor este daca il asezati culcat pe pat. Spalarea se face cu miscari circulare, nu de sus in jos, cum am fost eu invatata in copilarie.
In cele mai multe cazuri loviturile la dintisori nu sunt atat de grave precum par, dar este bine sa va duceti la stomatolog dupa un astfel de incident. Daca copilul isi loveste dintele si acesta pica nu se poate pune la loc, cum este in cazul adultilor, pentru ca sub dintii de lapte cresc cei definitivi.
Daca mai vreti sa stiti ceva si stiu , va raspund cu placere!

sus

Denunta
Cora

24.06.2002 11:13     citat 

In US, dintisorii sint verificati de pediatru la controalele periodice, asta pina la 3-4 ani cind e bine sa-i faci un consult stomatologic. Bineinteles ca trebuie facut si mai devreme daca se observa aparitia unor pete, carii sau un dinte sufera vreo lovitura.
Si aici ne-au impuiat capul cu zaharul si alimentele dulci. Culmea e ca aici dulciurile le gasesti la tot pasul si pustii explodeaza de grasime si nimeni nu asculta de sfaturile dentistilor.

Totusi se exagereaza cu evitarea in totalitate a dulciurilor sau alimentelor indulcite. Orice organism are nevoie de energie, ori produsele zaharoase sint cele care o furnizeaza. Ai sa vezi ca din cind in cind copilul va avea nevoie efectiv de "ceva dulce" si este bine sa-i dai, fara sa exagerezi. Noi asa facem cu Alex si-l spalam pe dinti de 3-4 ori pe zi si mai ales dupa fiecare masa si seara.

Deci sa nu picam dintr-o extrema in alta, sa fim ponderati cu toate produsele, fie ele dulci sau nu si sa curatam dintii pruncilor.

Uite de pilda eu si sotul avem niste danturi mizerabile...mai ales datorate dulciurilor...dar Alex are o dentitie superba. Maninca iaurturi dulci, altele nu-i plac, cite o prajitura, o bombonica, juice zilnic, este spalat cu pasta cu fluor si zau daca are sau a avut vreo problema.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 20 ani, 11 luni
Hanna: 17 ani, 7 luni

25.06.2002 12:02     citat 

ma tot intreb daca mierea e la fel de rea pentru dinti ca zaharul?

sus

Denunta
vladosmina

Copii

25.06.2002 12:17     citat 

Da, cred ca da. Totusi sunt de preferat produsele dulci care se mananca repede( prajituri, biscuiti, ciocolata) celor de genul bomboane.
Cat priveste iaurtul dulce , cred ca este chestie de obisnuinta. Eu am mancat numai iaurt natural din copilarie si nici acum nu imi place cel dulce.

sus

Denunta
Cora

25.06.2002 11:52     citat 

Mierea nu-i la fel de rea ca zaharul, caci ea nu contine doar zaharoza, ci si fructoza, care este muuuult mai dulce (5-6 ori) decit zaharul, dar nu provoaca carii.
Daca insa il speli pe dinti sau macar ii clatesti gurita dupa dulciuri si miere, totul va fi OK.

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 20 ani, 7 luni
Adelina: 12 ani, 4 luni

16.07.2002 11:06     citat 

Eu i-am dat iaurt Danone, dar numai Danone Natural. Cred ca te referi la iaurtul cu arome...
Pana acum nu i-am dat nici un fel de dulce: nici miere, nici zahar, nici macar nu i-am indulcit ceaiul cu glucoza cum imi zicea pediatra. Si papa fata tot fara mofturi. Chiar nu ii inteleg pe parintii care tin mortis sa indulceasca ceaiul bebelusului, fara sa incerce macar sa i-l dea asa... natural.
Eu am fost cu fetita la stomatolog cand avea cam 6 luni. Si mi-a zis cam aceleasi lucruri.

sus

Denunta
grisch

22.08.2002 9:28     citat 

Ce este de facut cand are loc prima vizita la medic la 2 ani si patru luni ptr. ca fetita are cateva carii si nu se poate face nimic ptr. ca, copilul nu vrea sa coopereze(normal) si dra. ne mai si intreaba: " Ce pretentii aveti de la un copil asa mic? Veniti cu el pe la 4 ani". Am uitat sa specific ca am fost la o clinica particulara unde te astepti ca serviciile sa fie altele.

sus

Denunta
black_cat

Copii
Andrew: 21 ani, 5 luni

22.08.2002 9:44     citat 

Mierea de albine e pe locul 2 in categoria "cariogene", adica l-a"luat" pe zahar.Pe locul 1 e siropul de artar.Datele astea provin dintr-o revista de profilaxie americana.

sus

Denunta
black_cat

Copii

22.08.2002 9:57     citat 

M-am intors, ca mai am cateva lucruri de spus.Nu inteleg de ce trebuie periati dintisorii dimineata cand, daca ne gandim la un singur periaj pe zi, ala ar trebui sa fie seara, nu dimineata.....ca-n timpul noptii ar trebui ca gurita sa fie cat mai curata.
Referitor la dulciuri-cele mai cariogene sunt cele lipicioase-sunt retentionate pentru o perioada mai lunga, autocuratirea fiind dificila in acest caz.

sus

Denunta
netwalker

Copii
Miruna: 22 ani, 8 luni

23.08.2002 7:08     citat 

Periajul e indicat dimineata, pentru ca toata flora microbiana si bacteriile care se dezvolta in timpul noptii in gura (si se dezvolta oricum, chiar daca e spalat seara) sa nu fie inghitita la micul dejun. Este excelent sa fie spalat dupa fiecare masa, daca e spalat de doua ori pe zi dimineata si seara, iar daca e spalat dimineata, inainte de masa. Oricum ar fi spalarea de dimineata, cum s-a trezit, pe dinti, nu trebuie sa lipseasca.

Nelamuriri cu iaurtul Danone am si eu. De doi ani, micul dejun al lui Miruna este format numai din iaurt Danone. In general, Activia, dar i-am dat si Natural si Vitalinea. Toate simple. Nu-i dau iaurturi combinate cu fructe. Si ocazional, Cremoso. Cum sa-i faca rau? In acest caz ar trebui dati in judecata. In toate reclamele lor arata cat bine fac copiilor si in general. scot limba

sus

Denunta
ma-ma

Copii
celine: 20 ani, 9 luni

14.09.2002 3:10     citat 

aha, eu deja faceam o greseala, o spalam pe celine dimineata dupa micul dejun si seara, bun asta am priceput, insa, as vrea sa stiu ce tertipuri folositi voi ca sa efectuati cat de cat un periat corect si suficient(celine are 14 luni), asta in ideea ca maimuta uraste periatul si nu accepta decat sa bag periuta in gura ca sa suga pasta de pe ea(f.putina), in rest este un chin....

sus

Denunta
vladosmina

Copii

15.09.2002 10:35     citat 

Ma refeream la iaurturile Danone pentru copii, care contin zahar , nu la iaurturile Danone in general. De fapt toate iaurturile cu fructe contin indulcitori si e de preferat sa folositi iaurturi naturale in care sa adaugati fructe.
Si la noi e greu cu periatul interior al dintilor si pentru ca Vlad e foarte voinic si nu reusesc sa-l imobilizez ca sa-i spal bine dintii ii dau mere( se spune ca ar curata dintii). Dimineata, cand ma spal eu pe dinti ii dau si lui periuta si reusesc in felul asta sa-l spal pe dintisori in timp ce el incearca sa-i spele pe ai mei(e mai distractiv pentru el pentru ca periuta mea are mai multa pasta de dinti si de uimire deschide gurita:) ).

sus

Denunta
black_cat

Copii

16.09.2002 5:44     citat 

Periajul dentar-daca-i o data pe zi-atunci trebuie sa fie facut seara.Pentru a dezvolta carii,e nevoie de:placa bacteriana, resturi alimentare...+factorul teren(despre care n-are rost sa discutam,ca nu se poate schimba nimic...)Daca periajul e efectuat doar dimineata,e clar ca pana a doua zi dimineata dintii vor fi supusi atacului acid in mod continuu.Atacul acid pentru o perioada lunga si in mod repetat duce la aparitia cariilor.Pe timpul noptii autocuratirea e zero...de aici importanta periajului inainte de culcare.Periajul se efectueaza DUPA MESE.Ma-ma,cum sa faci ca sa-i placa sa-i perii dintisorii-nu stiu.Nici eu n-am reusit sa-l conving pe iepurash ca sa-i mai si placa,dar pot sa-ti sugerez pozitia in care e usor de desfasurat operatia(pe care e foarte posibil ca ai descoperit-o deja)rad.O asezi pe Celine intinsa pe spate,cu capsorul "in poala" la tine.Ii deschizi gurita cu mana stanga-"insinuezi"un degetel la dumneaei in gurita si cu dreapta periezi dintisorii. :)Nu stiu cat de clar sau convingator a fost mesajul meu....daca exista oarece intrebari,va raspund cu placere zambet

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 6 luni

18.09.2002 10:39     citat 

Fetelor eu nu stiu ce sa fac.
diana are acum 6 dintisori si are aproape 11 luni. Trebuie sa o spal pe dinti de acum?
Sa merg cu ea la dentist, nu cred ca sta.

sus

Denunta
black_cat

Copii

18.09.2002 1:59     citat 

Ar trebui sa incepi sa-i cureti dintisorii.Inainte de culcare,periaza-i dintisorii cu periuta(e necesara o periuta moale,mica-fara pasta de dinti(in Romania nu exista paste de dinti fara fluor).Daca e dificil,ia o bucata de panza curata si sterge-i bine dintisorii inainte de culcare.E inca micuta si ar trebui sa fie deajuns.Numai bine! zambet

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: