· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > prima vizita la dentist
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor prima vizita la dentist     
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 6 luni

19.09.2002 11:48     citat 

Multumec pentru raspuns black-cat!!!
Dar stiu ca in Ro apa nu este deloc fluorurata corespunzator!
Ce zici merge atunci pasta de dinti pentru copii?

sus

Denunta
black_cat

Copii
Andrew: 21 ani, 5 luni

19.09.2002 7:02     citat 

In Romania nu se introduce fluor in apa-ca si asta costa bani-si nu-i momentu'...din pacate,dar exista unele judete unde apa contine fluor(natural,fara interventii de nici un fel).Imi pare rau, nu-mi mai amintesc mare lucru pe tema asta(s-ar putea sa gresesc,dar am senzatia ca unul dintre judetele unde apa contine oarece fluor e Constanta....si mai sunt cateva)...Eu zic ca pana la un an si jumatate nu e necesar periajul cu pasta de dinti.Spuneai ceva despre pasta de dinti pentru copii....si aia contine NaF,presupun...Cantitatea de fluor pe care un bebelus o poate ingera prin intermediul pastei de dinti nu poate fi controlata,deci e mai bine sa renunti la idee.Eu cred ca e deajuns daca-i cureti dintisorii fara pasta.Presupun ca nu faci parte din grupul mamicilor care folosesc alternativ aceeasi lingura(adica-o lingurita in gurita la bebe,o lingurita in gurita la mamica..mmm ce papica buna a facut mama foarte fericit),sau, mai rau,mesteca mancarea lu' bebe...deci flora microbiana din gurita fetitei tale nu e comparabila cu cea din gura unui adult.Prin urmare,n-ai de ce te teme atata vreme cat ii cureti gingiile si dintisorii cu o bucatica de material textil-pana la un an si jumatate ar trebui sa fie deajuns. zambet
Daca vrei sa afli continutul de NaF din apa potabila in judetul in care locuiesti,mergi si intreaba la o clinica universitara,la "Profilaxie"-cei de acolo iti pot da date exacte.Numai bine tie si micutei Diana! Va pupam,Lia&Andy zambet
Noi in curand vom merge in tara.Daca nu uit,am sa pun manutza pe cursuri si voi citi din nou despre continutul de floruri in apa potabila din diverse judete....

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 20 ani, 6 luni

24.09.2002 3:02     citat 

Multumesc pentru precizari, black-cat sper sa gaseti harta cu judetele tarii care au probelme cu fluorul. Eu stau in Teleorman.

sus

Denunta
ktael

Copii
RADU: 17 ani, 11 luni

30.08.2005 3:59     citat 

salutare!
eu il spal pe radu pe dintisori cam de pe la 9 luni. iar acum are 1 an si 3 luni. la inceput a fost mai usor pt ca statea fara probleme. apoi, cam de la 1 an a inceput sa ia el initiativa si sa se "spele" singurel. practic suge pasta de dinti. folosesc una speciala pt copii, care evident ca are si fluor, dar abia daca vede periuta tubul cu pasta. foarte fericit
de vreo citeva saptamini insa domnuletul meu a prins smecheria si "cere" (inca nu vorbeste) mai multa pasta.
in general il spal seara, dar oricum adoarme numai dupa ce bea lapte si nu am incercat sa-l mai deranjez cu periajul.
stiam de importanta periajului de dimineata, dar se trezeste flamind si pina nu simte lapte in gurita nici nu discuta cu noi. plang sau sunt foarte trist
o s-o mai rog pe mama (ea sta cu el) sa mai incerce.

sus

Denunta
dia04

Copii
Ionut Pavel: 17 ani, 9 luni

16.03.2006 2:43   prima vizita la dentist  citat 

Baietelului meu i-au crescut dintii foarte repede la 4 luni si jumatate i- a aparut primul dintisor, la 7 luni i-au aparut si cei de sus, de la 1 an si 4 luni are. dentitia completa. Incisivii de susdeja incepe sa i se carieze si i s-au ingalbenit si asta se intampla ica de la aparitia lor .
il spal pe dinti in fiecare zi , nu-i pun nici odata zahar in nimic, dar de la un an si ceva am inceput sa-i dau biscuiti , cu tioate caam auzit ca pot provoca carii, da ii plac foatre mult. nu stiu ce sa fac medicul lui mi-a recomandat sa-i dau Zimaflour, dar am auzit ca pote provoca cancer asa ca nu i-am mai dat .

sus

Denunta
ciupi-ca

Copii
Cristian Ioan: 17 ani, 4 luni

06.04.2006 4:24     citat 

O problemă mare cred că este aceea a controlului la stomatolog. Am văzut că în alte ţări părinţii sunt chemaţi cu bebeii la stomatolog sau sunt urmăriţi de medicii de familie. zambet La noi nu există aşa ceva trist şi nu ştiu când trebuie să merg cu bebe la stomatolog. Are 8 dinţi, pe care îi periem, dar nu ştiu dacă aceştia au crescut corect, acum îi apar şi măselele. plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Nu mai vrea să mănânce nimic solid, cred că are dureri mari, pentru că se trezeşte plângând. trist şi imediat îşi bagă mâna în guriţă. Oare pot să îi fac ceva, pentru a nu mai avea aşa dureri? Pe el nu l-au durut gingiile când i-au apărut dinţii.

sus

Denunta
vlad_mom

Copii
Vlad-Ioan: 17 ani, 6 luni

06.04.2006 5:23     citat 

Poti merge cu bebe la stomatolog cind vrei, de ce trebuie sa te trimita medicul de familie? Noi am fost impreuna pentru ca n-am avut cu cine sa-l las acasa....si ne-am aranjat cu un control foarte fericit

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

06.04.2006 5:29     citat 

----------
ciupi-ca a scris:
şi nu ştiu când trebuie să merg cu bebe la stomatolog.
----------

Pai tu cand mergi la stomatolog? Doar cand te doare ceva? Atunci iti recomand sa mergi cu bebe periodic, sa nu astepti pana are deja de "reparat" ceva doctorul. zambet
In alta ordine de idei, aici se recomanda controlul "de-adevarat" de la varsta de 2 ani (de 2 ori/an!), dar tot asa se recomanda sa il iei si inainte cu tine, ca sa se obisnuiasca cu "atmosfera". Si daca il iei de pe acum cu tine, poate "risca" doctorul sa arunce o privire de pe acum ... de stricat nu strica.

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 2 luni
Natalia: 16 ani

06.04.2006 7:14     citat 

Alexia mea are 2 ani, dar sub nici o forma nu cred ca ar sta sa ii lucreze ceva. Doar sa se uite, cat ajuta uitatul.

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 17 ani, 11 luni

06.04.2006 7:37     citat 

Prima noastra vizita la stomatolog a fost ieri.Nu trebuia decat sa ma lamureasca asupra problemei mele si anume,Timeei i-au aparut niste puncte negre pe incisivul central si lateral,sus.Bininteles ca m-au ingrijorat destul de tare (aveam impresia ca e tartru dentar),mai ales ca am avut mare grija de dintiisorii ei ,de la primul dinte aparut .
M-a "linistit", spunandu-mi de fapt ce stiam deja rad, ca nu e nimic grav,ca nu e tartru in adevaratul sens al cuvantului ,ci doar o depunere..care ar trebui sa dispara de la sine.Sa continui cu alimentatia sanatoasa,fara prea multe dulciuri si cu o igiena corespunzatoare.
Ce voiam sa spun era, de fapt, altceva scot limba..a fost foarte greu s-o convingem sa deschida gura ,desi am instruit-o toata ziua,desi doctorul vorbeste romaneste... prostit ...asa ca ma rog sa nu fie alte probleme ,pana nu intelege exact despre ce e vorba .

sus

Denunta
ciupi-ca

Copii
Cristian Ioan: 17 ani, 4 luni

06.04.2006 7:41     citat 

Mul'umesc pentru răspunsuri, dar eu vroiam să ştiu dacă este o vârstă anume când trebuie să mergem cu copii la stomatolog. Nu cred că ar fi recomandat să îl iau cu mine, pentru că nu stă un minut într-un loc, şi dacă mai vede şi ceva aparate să te ţiiiiiiiii măi frate nervos astăzi a venit cineva să se uite la un frigider şi omul a lucrat mai mult cu el printe picioare plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
vlad_mom

Copii
Vlad-Ioan: 17 ani, 6 luni

07.04.2006 7:32     citat 

Nici piticul meu nu sta locului, dar ne-am descurcat, a cercetat peste tot pina ne-a venit rindul, s-a uitat ce ii facea dr pacientului dinaintea noastra, ar fi vrut el sa puna si minutele pe diverse articole foarte fericit , iar in timp ce dr ma trata a stat cu asistenta si apoi la mine in brate pe scaunul de "tortura"...m-am mirat si eu de cit de cuminte a putut fi, cred ca era impresionat de toate chestiunile noi pe care le vedea si auzea...

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 23 ani, 7 luni
Radu: 17 ani, 2 luni

13.04.2006 9:47     citat 

Sabina avea cam 3 ani cand am fost cu ea prima data la stomatolog (poate 3 ani si 6 luni...).
Chestia e ca:
-dentista este o fosta colega de liceu a sotului, deci intr-un fel suntem tratati ca VIP... foarte fericit ;
-stie cum sa ia un copil; i-a explicat tot felul de chestii: freza a devenit "albinuta", etc. ;
- desi Sabi e cam ipohondra, s-a comportat excelent, fiindca daca acasa isi permite sa mai faca mofturi, stie totusi sa asculte de o autoritate calificata [ iar taica-su , de bucurie, a dus-o in brate jumate de drum (cam 1 km) ];

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

15.04.2006 8:32     citat 

Scuze, dar mi-au "scapat" raspunsurile care urmasera raspunsului meu ...
----------
ciupi-ca a scris:
dar eu vroiam să ştiu dacă este o vârstă anume când trebuie să mergem cu copii la stomatolog.
----------

Pai iti scrisesem mai sus ca aici in Germania se recomanda sa mergi la control cam de la 2 ani. trag cu ochiul

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 6 luni
Marcus: 14 ani, 11 luni
Milo: 11 ani, 4 luni

16.04.2006 3:23     citat 

----------
Christa a scris:
Scuze, dar mi-au "scapat" raspunsurile care urmasera raspunsului meu ...
----------
ciupi-ca a scris:
dar eu vroiam să ştiu dacă este o vârstă anume când trebuie să mergem cu copii la stomatolog.
----------

Pai iti scrisesem mai sus ca aici in Germania se recomanda sa mergi la control cam de la 2 ani. trag cu ochiul
----------

La fel si in State, este recomandat ca primul control stomatologic sa se faca la doi ani, dupa care tot la 6 luni si face control, curatare si tratament cu fluor. Din experienta mea, de fiecare data cand m-am temut de ceva cu David, fie ca a fost control la stomatolog sau altceva, problema a fost in capul meu mai mult si David s-a comportat mult mai bine decat ma asteptam eu. Sunt mici, dar daca ii tratam cu incredere si le explicam totul pe intelesul lor ( eu i-am citit in fiecare seara, incepand cu o saptamana inainte de ziua controlului, o carte cu "Barney merge la dentist"), s-ar putea sa ne surprinda in mod placut.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: