· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > prima vizita la dentist
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4  »
subiect nou  raspunde
autor prima vizita la dentist     
alinatent

Copii
Bogdan: 19 ani, 8 luni
horia: 17 ani, 5 luni

16.04.2006 10:34     citat 

----------
dandria a scris:
[... ... Din experienta mea, de fiecare data cand m-am temut de ceva cu David, fie ca a fost control la stomatolog sau altceva, problema a fost in capul meu mai mult si David s-a comportat mult mai bine decat ma asteptam eu. Sunt mici, dar daca ii tratam cu incredere si le explicam totul pe intelesul lor ( eu i-am citit in fiecare seara, incepand cu o saptamana inainte de ziua controlului, o carte cu "Barney merge la dentist"), s-ar putea sa ne surprinda in mod placut.
----------

Citind ce a scris Dandria, ini amintesc ca am vrut mai demult sa postez un mesaj, acum din punct de vedere al medicului, dar nu in ultimul rind si din punct de vedere al mamei, pt ca si eu ii am pe pusti, si mai devreme sau mai tirziu vor ajunge si ei pe un scaun stomatologic
Dandria, ai mare dreptate
Cred ca foarte mult depinde si pregatirea psihica a copilului, si aici vorbesc si de copii mai mari un pic cu care se poate discuta foarte bine, de multe ori ca si cu un adult

E drept ca la 2-3 ani copilul e mic inca si nu te poti astepta la prea mult din partea lui, dar la aceasta virsta el are inca dintisori de lapte si problemele stomatologice nu sint asa de mari
Dar vine o virsta, sa zic 8-9 ani cind apar probleme mai serioase cu dintii, si ma refer de data asta la dintii definitivi care trebuie salvati cu orice pret ... sa nu uitam ca ei vor trebui sa existe si in cavitatea bucala a adultului de mai tirziu
Aici gresesc multi parinti ... se asteapta ca medicul sa faca totul ... si din pacate nu se poate
Daca medicul poate sa faca tot din punct de vedere medical, din punct de vedere psihic, o mare parte revine parintelui
Si aici ma refer nu numai la explicatii amanuntite pt copil, ca el sa inteleaga cum stau lucrurile in mare parte cu dintii, ci si la o luare de pozitie mai ferma atunci cind e ste cazul

Am cazuri de copii unde imi este foarte greu ... ma simt neputincioasa de multe ori ... cu toate eforturile mele ... copilul nu coopereaza, si parintele, mama in general, sta si se uita la mine la fel de neputincioasa, si cu lacrimile in ochi
Inteleg ca ii pare rau de odrasla, dar cu lacrimile nu va rezolva nimic pt dintii copilului ei ... aici si mama ar trebui sa aiba o atitudine mai ferma un pic ... eu una asa voi face chiar daca imi va fi greu ... e vorba de sanatatea copilului la urma urmei

De aceea sint multi medici care refuza din start sa trateze copii ... pt ca parintii sint in general subiectivi si poate ca e normal sa fie asa intr-ooarecare masura ... cui nu ii pare rau cind vede ca fiul sau sufera?

Dar dincolo de subiectivismul acesta, trebuie sa fie si o nota de obiectivitate, eu asa zic

Sa va spun concret un caz, ca sa va dati seama despre ce vorbesc ... am avut acum citeva zile un copilas de 9 ani ca pacient ... am incercat prin toate metodele sa ii pastrez vital un molar permanent cu toate ca avea o carie foarte profunda (iar caria aceea nu ajunsese in acest stadiu din vina mea, ci pt ca venise tirziu la cabinet, cu toate ca il mai consultasem acum 3 luni si mama stia despre ce e vorba)
deci vine pustiul cu durere relativa, pt ca la virsta aceasta la ei totul prezinta un grad mare de subiectivism in ceea ce priveste durerea in general
Am incercat sa imi fac treaba cum scrie la carte, cu toate ca pustiul abia ma lasa sa il ating, se tragea non stop si maica-sa parea tare dezarmata, a lasat oarecum totul in seama mea ...pe linga rabdarea pe care trebuiia sa o am, trebuia sa ii dsau singura explicatii copilului, sa mai fac si treaba propriu zisa etc ... cu toate ca eram foarte obosita si psihic si fizic, era ultimul pacient pe ziua aceea
n-a reusit nimic din ce am facut pt maseaua pustiului si a venit cu durere peste citeva zile ... mama lui ma privea acuzator, cred ca m-ar fi batut daca ar fi putut
i-am explicat femeii ca urmatorul pas e scoaterea nervului in limbaj popular ... deci necesita anestezie ... femeia mi-a spus clar, inainte de a purta orice discutie cu fiul sau, ca acesta nu va accepta asa ceva
Buuun si eu atunci ce sa mai fac?
Nu facusem tot posibilul sa nu ajung aici? Daca nu a dat rezultat metoda anterioara, asta e ... se mai intimpla, asa e in medicina si nu numai
Daca cu copilul comunicam greu din motive intemeiate sa zicem, cu mama sa, care e adult si care se presupune ca vrea binele copilui ei, ma asteptam sa pot sa discut ca de la egal la egal ... nuuu ... nu au mai venit, nu stiu ce au facut, probabil ca au mers la altcineva care a reusit mai mult, adica sa fie mai tare ca mine, sa nu se uite la plinsetele copilului si vaicarelile mamei, si a reusit sa faca treaba ... sau poate ca au lasat asa treaba si sigur acel dinte va ajunge sa fie scos in citeva luni

In concluzie nu vreau sa fiu inteleasa gresit, nu am vrut sa tin un discurs (cu toate ca m-am prea lungit in final), nu consider ca am multe experienta cu copiii (tratez mai mult adulti, cu care se relationeaza altfel), dar parintele are un rol foarte mare in aceste situatii ... in ultima instanta eu cred ca as fi purtat cu copilul meu o cearta si as fi ajuns sa il tin de miini si de picioare, daca de asta ar fi depins sa ramina cu maseaua intreaga ... pt ca peste ani si ani auzi de la adult: "eu nu as fi ajuns in halul asta daca ai mei m-ar fi dus la medic". Deci pina la urma tot parintii saracii sint de vina
si nici nu va dati seama ce des aud acesta fraza, aproape de la fiecare pacient adult cu dintii praf: "parintii mei au fost de vina"

sus

nane

Copii
Sorana Maria: 16 ani, 7 luni

16.04.2006 12:19     citat 

Alina draga ce bine ca esti in Oradea foarte fericit rad
De muuulta vreme ma mananca degetele sa-ti trimit un pm , poate m-oi hotari intr-un final foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit

sus

Denunta
alinatent

Copii

16.04.2006 1:34     citat 

Nane, draga mea, te astept cu toata placerea, cu inima si cu cabinetul deschise! rad sarut

sus

Denunta
iutzulica

16.04.2006 2:15     citat 

apropo de spalat pe dinti,ce parere aveti despre pasta de dinti pt copii vademecum?e cu gust de mar verde si scrie pe ea ca contine foarte putin fluor.iam cumparat baiatului dar inca nam folosito.sau ar fi mai buna o colgate pt copii sau un oral b?sau ce altceva?

sus

Denunta
alinatent

Copii

16.04.2006 2:56     citat 

pt Iutzulica si celelalte mamici ... orice pasta de dinti pt copii e buna, pt ca daca e facuta special pt copii, contine putin fluor, tocmai pt ca picii nu stiu sa o dea afara si de cele mai multe ori o inghit

cit despre spalatul pe dinti in general, la copilasi poate fi aplicata o metoda mai simpla decit la adulti, unde miscarile periutei sint combinate
la copii e suficienta miscarea orizontala a periutei de-a lungul dintilor, pt ca in general dintii de lapte sint mai spatiati si se curata/autocurata mai usor
deci ... la copii, miscari orizontale ale periutei, si atunci cind sint mai marisori si au si maselute, sa se insiste cit se poate pe fata maselutelor cu care copilasul mesteca, acea fata brazdata de santuri si fosete (fata ocluzala se numeste), pt ca in aceste depresiuni se pot stringe resturi alimentare

sus

Denunta
Geranium

Copii
Sabina: 23 ani, 7 luni
Radu: 17 ani, 2 luni

16.04.2006 3:53     citat 

multumim pt. lamuriri , alinatent

Chiar voiam sa stiu cum sa il spal pe cei 6 dinti supertaiosi zambet

sus

Denunta
ttcrissy

16.04.2006 7:36     citat 

alinatent, sarut sarut sarut pentru sfaturi....
si eu care ma chinuiam sa ii aplic miscari verticale pe dinti si pe masele.... prostit

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 18 ani, 2 luni
Natalia: 16 ani

16.04.2006 8:12     citat 

Si eu la fel.

sus

Denunta
tamira

Copii
nu mai trec pe aici

19.04.2006 10:16     citat 

ilie are nitel dintisorii incalecati, am auzit ca astia sunt mai predispusi la carii, pt ca sunt mai greu de curatat, asa o fi?
noi am avut o pasta de dinti tare misto pina acum,era din canada si era ceva cu calciu. acum ne spalam cu apa pentru ca nu am gasit ceva care sa ne convina.
eu cu miscari verticale operez,atit cit pot, asa mi se pare mai ok. pupici la toti copiii vostri

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 17 ani, 9 luni

19.04.2006 3:15     citat 

..eu doar atat as vrea sa spun ca acum 3 zile Sara a cazut si si-a rupt dintele din fata plang sau sunt foarte trist trist m-am necajit chiar am plans dar acum stiu ca nu avem ce face doar cand ii va schimba asa pot spune fiti foarte atente exclamatie sa nu i rupa pt ca nu estetic deloc ...nu ma gandeam ca va reusoi aceasta "performanta "-e foarte activa dar nu ma asteptam! trist

sus

Denunta
alinatent

Copii

19.04.2006 3:33     citat 

----------
tamira a scris:
ilie are nitel dintisorii incalecati, am auzit ca astia sunt mai predispusi la carii, pt ca sunt mai greu de curatat, asa o fi?

da, asa se spune, ca dintii care sint foarte apropiati intre ei, deci au contact strins, sint mai predispusi la cariute, decit cei spatiati care beneficiaza si de autocuratire ... dar nu tre sa va stresati prea tare pt asta, la detitia definitiva conteaza mai mult, si atunci va putea folosi ata dentara ca mijloc suplimentar.

eu cu miscari verticale operez,atit cit pot, asa mi se pare mai ok. pupici la toti copiii vostri
----------

e mai ok asa, dar sa stii ca la copilasi e mai greu de efectuat un periaj cu miscari verticale, cel putin eu nu reusesc la Bogdan sa fac asta decit cu miscari orizontale

chiar acum citeva saptamini am asistat la un curs de pedodontie (stomatologie infantila), de fapt era un fel de test final pt noi, rezidentii in stagiul respectiv, si cu ocazia asta ni s-au improspatat anumite cunostinte ... ca dintii de lapte se spala cu miscari orizontale, cu miscari simplificate un pic

pt cine vrea sa stie si sa incerce, poate fi binevenita o periuta electrica pt copil, e mai usor de curatat dintisorii cu ea
dar detalii sa nu ma intrebati despre asta ca nu folosesc, am invatat si am citit numai
interesati-va la farmacii eventual, daca vreti sa incercati varianta asta

Geta, nu pot sa nu rid, scuze ... mai mult pt ca si Bogdan, in ziua cind a implinit 1 an, si-a rupt un dinte din fata intr-o sticla de bere pe care o gasise sub masa, si care ramasese de la musafiri
asa e si acum, rupt, si asa va ramine pina va cadea ... dar e haios asa si noi ne-am obisnuit cu el

gindeste-te ca putea fi si mai rau ... sa ii zboare afar cu totul, si atunci ce faceaI?
asa, ramas in alveola, isi face el treaba si asa pe jumatate, si ca estetica, si ca functie zambet

sus

Denunta
getuleana

Copii
Petean Sara: 17 ani, 9 luni

19.04.2006 6:43     citat 

...e adeavarat i n 3 zile am inceput sa ma obisnuiesc asa cu ea vizual ,bine ca n-a patit mai rau m-am si invinovatit dar asta e alt subiect! trag cu ochiul zambet

sus

Denunta
iutzulica

20.04.2006 1:46     citat 

multumesc alinatent

sus

Denunta
aniladamairam

Copii
Alessia: 17 ani, 5 luni

02.05.2006 7:59   pasta de dinti fara fluor  citat 

Dragi mamici,
am gasit o pasta de dinti fara fluor, se numeste Nenedent baby are si o periuta ca un degetar care se pune pe degetul aratator. eu asa am reusit sa o spal pe fetita mea si stau linistita daca inghite putina pasta de dinti pentru ca oricum nu are fluor. Pasta de dinti am gasit-o in farmacie.
va pup.

sus

Denunta
tablanica

Copii
MATEI-CHRISTIAN: 17 ani, 11 luni
ANDREI DAMIAN: 16 ani, 1 luna

06.05.2006 12:44   Dintisor rupt  citat 

Tocmai voiam sa va spun ca si baietelul meu mai mare are un incisiv central superior ciobit partial , colorat intr-o nuanta mai inchisa; am citit ca s-a mai intamplat si la alti obraraznicuti asa; imi pare rau sa aud ca nu se poate face nimic, dintele va cadea si va creste unul bun la loc; intr-adevar e cam inestetic, mai e mult pana la 6-7 ani, dar el e baietel simpatic si asa. zambet
Aveti grija deci de copiluti si mai ales nu-i aruncati pana in tavan! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: