· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > miscarile bb-ului
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor miscarile bb-ului     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
simo_stu

Copii
SARA MARIA: 16 ani, 7 luni
MARA CRISTIANA: 14 ani, 11 luni

16.05.2005 10:31   miscarile bb-ului  citat 

Fetelor va rog sa-mi spune-ti daca bb-ul vostru la 18 saptamani misca in fiecare zi! Sunt disperata ca ieri nu l-am simtit deloc!Multumesc!

sus

Denunta
mihaela2005

Copii
Tudor-Cristian: 16 ani, 7 luni

16.05.2005 10:43     citat 

La mine in fiecare zi din cate am observat. Eu zic ca bebe poate sa miste si cand mergi, sau ma rog ai alta activitate si se poate sa nu-l simti. Poate azi o sa fie mai activ. zambet Sarcina usoara!

sus

Denunta
Onush

16.05.2005 10:50     citat 

Si bebeul tau misca dar sarcina e inca mica si nu il simti intotdeauna ...

Alte cateva discutii despre miscatul bebeului ...
Intrebari despre primele miscari ale lui bb in burtica
Numararea miscarilor fetale
Misca?
a miscat bebeul!!!

sus

Denunta
simo_stu

Copii
SARA MARIA: 16 ani, 7 luni
MARA CRISTIANA: 14 ani, 11 luni

16.05.2005 10:52     citat 

Multumesc Mihaela am crezut ca nu stie nimeni ce sa-mi spuna.Pana sambata a fost ffff. activa ieri nu stiu ce a avut, azi parca a miscat putin dar totusi nu a fost chiar asa cum a fost pana acum.Poti simti si altfel miscarile bb-ului adica astazi mai tare maine mai usor?

sus

Denunta
bluepearl

Copii
David Gabriel: 28 ani, 2 luni
Tudor Cristian: 16 ani, 11 luni

16.05.2005 11:04     citat 

Da Simo , se intampla ca intr-o zi sa miste ca o furtuna iar in alta zi sa fie un lenevos . Si eu m-am speriat intr-o zi cand nu a vrut sa zburde si am ajuns la eco , inebunita de spaima iar el era bine mersi . Cred ca au si ei zilele lor , ca si noi de altfel .

sus

Denunta
bubuliculus

Copii
Tiberiu: 16 ani, 9 luni

16.05.2005 11:06     citat 

fetelor, bebele meu misca tot timpul. nici noaptea nu ma slabeste....ma trezesc de 2-3 ori pe noapte...e normal pt o sarcina in 31 de saptamani?

Multumesc frumos

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 16 ani, 7 luni
Mihnea: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

16.05.2005 11:45     citat 

Simo, nici eu nu-l simt in fiecare zi.. trist Dar nu cred ca e o problema, bebe e inca mic si nu e foarte aproape de peretii uterului ( ma gandesc eu..), cel putin nu tot timpul... Miscarile pe care le simt eu sunt mai mult un "freamat", parca face valuri... Abia astept sa-l simt bine, ca sa stau si eu linistita.Pentru 17 saptamani, cred ca e ok sa nu-l simti chiar in fiecare zi. Poate ne lamuresc fetele care au mai multe saptamani de sarcina.

Pupici la burtici, sanatate si sarcina usoara!

sus

Denunta
bubuliculus

Copii
Tiberiu: 16 ani, 9 luni

16.05.2005 11:46     citat 

sa stiti ca incepeti sa-l simtiti constant din saptamana 20..pana atunci sunt fluturari usoare...

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 16 ani, 8 luni
D: 12 ani, 2 luni

16.05.2005 11:56     citat 

Eu abia de cateva zile - saptamana am inceput sa o simt zi de zi, destul de puternic, o simte si sotzul...toata ziua se joaca pe-acolo. Dar pe la 17-18 saptamani se misca f incet si nu o simteam zilnic. Deci stati linistite!

sus

Denunta
ingerash_angelo

Copii
Tobias-luca: 16 ani, 7 luni

20.05.2005 10:12   miscarile bebe-ului  citat 

Pana prin sapt 19-20, nici eu nu l-am simtit in fiecare zi si a ajuns si eu la eco, de neliniste! Dar acum il simt in fiecare zi.Dar nu cu aceeasi intensitate.Si cred ca a inceput si cu sughitzurile, ca uneori am impresia ca danseaza!!!

sus

Denunta
Davidutz

20.05.2005 10:44     citat 

Sunt un nou membru, si o viitoare mamica. Eu am 32 sapt. si pot sa spun ca numai daca esti foarte atenta poti sa simti miscarile copilului in perioada 18-20 sapt. Eu l-am simtit tot timpul, sau asa mi se parea, ce pot sa spun ca acum parca joaca fotbal. Nu va speriati decat atunci cand nu-l simtiti doua zile, in rest pot sa va urez sarcina usoara, o sa vedeti mai incolo ce inseamna sa miste.
Va pup Dana.

sus

Denunta
ratzushca

am nascut deja!

20.05.2005 10:53     citat 

Al meu a miscat si misca in continuare f tare.Chiar imi faceam probleme si am intrebat medicul.Mi-a spus ca asa e ea mai activa si ca nu misca doi copii la fel nici la aceeasi mama.Asa ca fiecare cu temperamentul lui... trag cu ochiul

sus

Denunta
zizi

am nascut deja!

23.05.2005 3:00   col deschis  citat 

Fetelor mai e cineva ca mine? Am depasit dnp cu 3 zile si sunt un pic ingrijorata, pana acum dr. spunea ca e posibil sa nasc mai devreme sa stau linistita sa ma odihnesc si acum nu mai iese. Astazi parca nici nu a mai miscat, sper sa mi se para, oricum dupa-amiaza merg la dr., sper sa fie bine. Voi cum mai sunteti?

sus

Denunta
raluve

Copii
Adrian: 16 ani, 9 luni

23.05.2005 7:07     citat 

zizi, mai sunt gravidute pe lista gravidoaselor care asteapta de ceva vreme sa nasca.
sa ne scrii repede si cu bebelul in brate sarut

sus

Denunta
adanita

Copii
Delia Stefania: 16 ani, 10 luni

24.05.2005 12:11     citat 

eu mi-am simtit bebita prima oara pe la 18 saptamani. si au fost multe zile in care nu o simteam. ii placea foarte tare la cursuri, am dedus eu, pentru ca acolo o simteam mult mai des. de fapt cred ca era faptul ca stateam linistita si nu aveam tot timpul atentia concentrata pe ceva anume, ca de, mai fuge cand asculti pasiv. doctorul mi-a spus ca-s tare inconstanti la varstele astea mici. asa ca nu va faceti griji.
pe la 31 de saptamani e normal sa-l simti mai des, pentru ca-i si mult mai puternic si ocupa mai mult din burtica, dar inca mai are loc sa dea picioruse cu avant.

----------
ratzushca a scris:
.Asa ca fiecare cu temperamentul lui... trag cu ochiul
----------

am inteles ca nu ar avea legatura felul in care se agita in burtica cu cat de agitat va fi afara. dar cine stie?

zizi,
din cate stiu, data nasterii se da cu o aproximatie de +- (plus minus) doua saptamani, dar ca e bine sa te verifice doctorul des, dupa ce intarzie, pentru ca, totusi, placenta este conceputa cu "termen de garantie" de 40 saptamani. totusi, de obicei nu se stie cu precizie daca copilul a fost conceput fix cand a inceput perioada fertila asa ca nu poti sti chiar sigur daca a intarziat bebe sau il asteptati voi mai devreme. ideea este doar sa nu imbatraneasca placenta. dar asta poate vedea doctorul si la nevoie, nasterea se poate provoca. sexul e, de altfel, tare bun pentru declansarea nasterii, datorita si orgasmului, si a ceva din compozitia spermei. asa ca..spor la treaba foarte fericit
se mai spune ca bebelusii intarzie ca sa "se faca frumosi", ca sa-i placa lumea mai mult cand apar in lume sarut sarut
nastere usoara! sa-i spui lu' taticu' sa ne dea vesti ca ai nascut, bine? si ca sunteti bine si frumosi si mancaciosi (bebe mai ales). ce o sa ai?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: