· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > NU STA IN SCAUN AUTO!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor NU STA IN SCAUN AUTO!!!!!!     
Uricios

22.10.2006 8:03     citat 

primul model e cel indicat in prima faza. e ok

scoica e buna, dar doar pt perioade scurte (max o ora si jumatate pe zi) si personal nu prea cred ca un nou-nascut sta foarte confortabil in ea

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 15 ani, 2 luni
Teodora Maria: 13 ani, 2 luni

22.10.2006 8:11     citat 

----------
Uricios a scris:
primul model e cel indicat in prima faza. e ok

scoica e buna, dar doar pt perioade scurte (max o ora si jumatate pe zi) si personal nu prea cred ca un nou-nascut sta foarte confortabil in ea
----------

Hmmm... am venit din Germania cu fetita de 6 saptamani in scoica, asta dupa ce am intrebat pediatra. Sfaturile ei au fost: pauza la max 2 ore si intins copilul pe spate. In rest nu vede probleme. Drumul a durat 16 ore inspre Romania si 18 ore inspre Germania, drum care in mod normal se face in 13 ore.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

22.10.2006 8:13     citat 

----------
Uricios a scris:
scoica e buna, dar doar pt perioade scurte (max o ora si jumatate pe zi)
----------

Asta nu e chiar corect, adica paranteza. Se recomanda ca dupa doua ore (daca faci drumuri lungi) sa faci cate o pauza de cel putin jumatate de ora, pauza in care copilul sa stea intins pe spate.
----------
Uricios a scris:
si personal nu prea cred ca un nou-nascut sta foarte confortabil in ea
----------

Aici nu e vorba de confort ci de siguranta! Iti garantez eu ca daca landoul ala nu este prevazut pentru asa ceva (adica de folosit in masina), cu prima ocazie (pe care in nici un caz nu iti doresc sa o ai) va zbura prin parbriz cu copil cu tot in ea. trist

sus

Denunta
Uricios

22.10.2006 8:21     citat 

acum eu nu stiu ce sa-ti spun. asa am citit ca nu e indicata pt perioade lungi. probabil ca e ok, dar ca sa fii tu linistita poti merge la un ortoped sa vada copilul. o poti face si preventiv ca bebeii mai pot avea probleme la sold sau la picioare.

de ex eu cu maia mea am ajuns la un ortoped pt ca pediatrul a sesizat o problema la piciorul stang. in aceasta faza tratamentul consta in masaj intensiv si ortopedul mi-a spus in plus om regula care se aplica tuturor copiilor, anume sa nu o pun in picioare mai devreme de 10 luni pt ca i se pot deforma(fie sa aiba picioare in X, fie paranteze). subliniez - i se pot deforma, nu i se vor deforma.

eu cred ca si asta cu pusul in picioare si cu scoica sunt factori de risc pe care ii poti elimina. la urma urmei nu se intampla nimic rau daca nu sta copilul in fund sau in picioare foarte devreme, dar situatia nu e la fel de roz si in caz contrar.

te-am naucit de tot confuz

sus

Denunta
adelia

Copii

22.10.2006 8:30     citat 

Uricios, cred ca la mine te-ai referit. zambet Bebelusul care a mers la 6 saptamani 18 ore in scoica (cu pauzele de rigoare) e fata mea cea mare, care acum are 2 ani. A facut si controale ortopedice la ortoped neamt, e tot in regula zambet Normal ca si cea mica tot in scoica merge, acelasi scaun auto pe care l-a avut Diana trag cu ochiul

sus

Denunta
Uricios

22.10.2006 8:31     citat 

christa, landoul il prind cu centura de siguranta a masinii. ma indoiesc ca va fi proiectat prin parbriz, dar da, sunt de acord ca nu e tocmai ok. jenat

am si scoica si intentionez sa o folosesc in curand (si scoica tot cu centura de siguranta se prinde), dar deocamdata consider ca e mai bine sa stea cu spatele drept.

sus

Denunta
Uricios

22.10.2006 8:33     citat 

scuze adelia
credeam ca te referi la fetita ta cea mica
prostit

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2006 8:35     citat 

Nu m-ai naucit, dar cred ca nu am fost destul de explicita. zambet E corect ca scoica nu e indicata pentru perioade lungi, cu aia sunt de acord, si nici eu nu o las mai mult decat necesar in scoica.

Ceea ce am vrut sa iti spun eu e faptul ca landoul ala nu mi se pare deloc indicat spre a fi folosit drept scaun de masina. Scoica e special prevazuta pentru asta, si pentru ca nici aia nu e foarte sanatoasa, trebuie luate masuri de precautie, ca de ex. pauzele mai sus mentionate. Dar scoica este sigura, spre deosebire de alte improvizatii. Si in scoica nu sta in fund copilul, ci inclinat la aprox. 135 grade.

In alta ordine de idei: aici se recomanda sa nu pui copilul nici macar in fund, darmite in picioare, inainte sa o faca el singur. Nu e vorba (doar) de deformat picioarele, ci si de faptul ca poate fi afectata coloana vertebrala de exemplu.

sus

Denunta
Christa

Copii

22.10.2006 8:36     citat 

a da, si in scoica sta de fapt cu spatele drept, doar ca nu sta intins(a) ...

sus

Denunta
adelia

Copii

22.10.2006 8:38     citat 

----------
Uricios a scris:
christa, landoul il prind cu centura de siguranta a masinii. ma indoiesc ca va fi proiectat prin parbriz, dar da, sunt de acord ca nu e tocmai ok. jenat
----------

Banui ca landoul sta de-a lungul banchetei din spate, nu? Ce problema vad eu... in caz de o frana brusca... isi poate foarte usor rupe gatul, ca i se intoarce brusc capul trist
Asta e una dintre ele, plus intorsul fata-spate pe care cred ca tu ai spus-o si de aici pericolul de sufocare...

sus

Denunta
ramonikade

Copii
Timeea: 15 ani, 4 luni

23.10.2006 1:51     citat 

Eu sunt foarte curioasa daca acest "landou" va primi titlu de omologare de la RAR ! socat Daca omologarea se va face dupa standardele europene in vigoare..atunci mai mult ca sigur ca nu il va primi !

sus

Denunta
alimary

Copii
Robin: 12 ani, 9 luni
Marcus: 15 ani, 5 luni

23.10.2006 2:00     citat 

Si Marcus a mers de doua ori cate 18 ore in scoica si e OK...binenteles ca am facut pauze nu am mers neintrerupt...landoul mi se pare si mie indoielnic ca si siguranta dar la cati bebelusi vad in bratele mamelor in masini...aici in Romania nu ma mai mira nimik ...eu am folosit scoica de cand s-a nascut, acum am trecut la scaun adecvat si Marcus nici nu concepe sa mergem cu masina si el sa nu fie in scaun...daca uit cumva sa-l leg urla cat poate "mama, leaga-l pe Bachus"

sus

Denunta
Christa

Copii

23.10.2006 2:22     citat 

----------
alimary a scris:
landoul mi se pare si mie indoielnic ca si siguranta dar la cati bebelusi vad in bratele mamelor in masini...
----------

Un landou neprevazut pentru a fi utilizat ca "scaun" de masina prezinta din pacate tot atata securitate ca si bratele mamei. trist

sus

Denunta
1mamy

Copii
Victor: 13 ani, 7 luni

24.10.2006 4:01     citat 

dodosasha si eu am avut astfel de probleme la un moment dat, cand Vic se apropia de varsta de 6 luni. Avea un cosulet gen scoica si, de unde pana atunci statuse singurel in spate fara probleme, acum nimic nu ii mai convenea. Asa ca am dat fuguta la Chicco si am ales un scaun mai mare, adaptat varstei si greutatii lui. E inalt si bebe vede pe geam. Calatoriile cu masina sunt din nou linistite. Poate ca nu mai sta confortail in scoica. Sfatul meu e sa imprumuti de la cineva un scaunel mai mare si sa vezi reactia. Daca totul decurge conform planului si avand in vedere ca se aproprie primul Craciun (are 7 luni din ce am inteles), luati-i un scaunel mai mare.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 15 ani, 5 luni

24.10.2006 4:30     citat 

Yvonne a fost GROAZNICA in scaunul de masina. in "scoica" de bebelus nici nu s-a pus problema sa vrea sa stea (si urla pana vomita in jet, de ajunsesem sa ne dorim stergatoare de parbriz si pe interior...). pe la 10-11 luni am pus-o intr-un scaun "normal" de masina, in care tot asa, urla pana o luam in brate. dar problema era ca nici in brate nu vroia sa stea, cum o dadeam jos din scaun, cum o lua la goana prin masina, chestie pe care n-am acceptat-o. asa ca am renuntat sa mai mergem undeva cu ea. pofta-n cui. a fost rau si pt ea si pt noi, dar asta e, daca altfel nu se poate, nu se poate. cred ca a fost si greseala noastra, ca prea ne-am stresat ca auleu plange copilul, da-l jos din scaun. acuma, cand o mai apuca scartziala, n-o baga nimeni in seama, si ii trece de la sine, in cateva minute. da cand era bebe, parca eram nebuni, sa nu cumva sa urle copilul. ea facand asa urat in masina, noi n-am obisnuit-o sa stea in cos sau sa mearga cu noi cu masina, si prin urmare nu s-a creat nici obisnuinta de a accepta scaunul...

pe la 1 an jumate ne-am luat inima in dinti, si cu calmantele sub limba, am plecat la un drum de 3 ore, pana-n Padurea Neagra, cu tot cu Vovolica. fiind mai mare intre timp, si pricepand mai multe, chiar s-a amuzat, s-a uitat pe geam, am mai facut eu ca toate animalele pe langa ea, a mai baut lapte, ma rog, am mers intins, si a fost perfect. din momentul ala n-am mai avut probleme cu ea. nici noua nu ne vine sa credem ca putem merge aproape 1 data pe luna la weekend la Paris, cu masina (5-6 ore) timp in care dodoloatza se uita pe geam, povesteste, canta, aplauda, doarme, mananca... si cel mai mult ma bucura ca cum o pun in scaun, striga la mine ca ciobanca, s-o inchid la curea ca altfel fake buba la cap! zambet

cred ca pur si simplu sunt unii copii activi (si alintati rau rau) care cand se simt legati si constransi sa stea locului, se enerveaza la culme. cand sunt mici nu au interes pt mai nimic, asa ca nu-i poti momi cu "iaaa uite mama ce-i flutura lu nenea dintii-n gura pe motocicleta", nici cu jucarii, nici cu nimic. cand cresc, si incep sa priceapa mai mult, sau chiar totul, se schimba calimera. rabdare! rabdare muuulta, si trece si asta.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: