· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > NU STA IN SCAUN AUTO!!!!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor NU STA IN SCAUN AUTO!!!!!!     
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 3 luni

24.10.2006 4:45     citat 

----------
1mamy a scris:
(are 7 luni din ce am inteles), luati-i un scaunel mai mare.
----------

dodosasha a initiat subiectul asta anul trecut in mai, baietelul ei are intre timp un an si 11 luni, si sunt destul de sigura ca au intre timp alt scaunel, nu din cel tip scoica. trag cu ochiul

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

24.10.2006 10:01     citat 

daaaaaaaaa
sigur ca avem alt scaun si chiar am scris cat de bine ne-am acomodat, cate calatorii am facut. chiar joi ne-am intors de la viena. super drum, sasha fericit.
probabil ca 1mamy nu a citit cu atentie.
sarut

sus

Denunta
Uricios

25.10.2006 8:48     citat 

fetelor, stiu ca landoul meu nu e special auto si nu prezinta siguranta maxima. in plus eu merg pe premisa (poate inconstienta) ca merg cu viteza redusa, prin oras si nu mi se intampla sa pun frane bruste sau sa ma accidentez (suna atat de naiv socat )

am si scoica, dar am evitat sa o folosesc (pana acum) pentru ca astia mici nu sunt sufiecient dezvoltati, de cele mai multe ori adorm in masina si atunci muschii li se relaxeaza si presiunea cea mare vine pe coloana daca nu stau nu doar cu spatele drept, ci si in pozitie orizontala. si exista landouri auto speciale, in care bebeii pot sta in timpul calatoriilor mai lungi. - asta ca sa stie si alte mamici

eu zic slava domnului ca nu s-a intamplat nimic pana acum; sper nici sa se intample si trec pe scoica de luna viitoare, mai ales ca maia tot se incordeaza si vrea sa se ridice in fundulet.

sus

Denunta
1mamy

Copii
Victor: 13 ani, 7 luni

25.10.2006 9:27     citat 

Hoops! Chiar nu am citit cu atentie. Eram la servici, cu gandul la bebe si cu sefa pe cap. Sorry. Ma bucur ca v-ati acomodat. Pupici

sus

Denunta
Christa

Copii

25.10.2006 9:57     citat 

----------
Uricios a scris:
(suna atat de naiv socat )
----------

Nu doar suna, ci si este, dar ma rog, face fiecare ce crede mai bine. ochi peste cap

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

25.10.2006 10:18     citat 

----------
citat:
stiu ca landoul meu nu e special auto si nu prezinta siguranta maxima. in plus eu merg pe premisa (poate inconstienta) ca merg cu viteza redusa, prin oras si nu mi se intampla sa pun frane bruste sau sa ma accidentez (suna atat de naiv )
----------

eu nu m-as risca sa ma port asa. dar vorba christei fiecare face cum doreste.

sus

Denunta
dodosasha

Copii
S
P

25.10.2006 10:21     citat 

----------
citat:
si exista landouri auto speciale, in care bebeii pot sta in timpul calatoriilor mai lungi. - asta ca sa stie si alte mamici
----------

as dori sa ne spui si noua ce firma produce / comercializeaza aceste landouri auto speciale. un link, o poza se poate ?

sus

Denunta
Uricios

25.10.2006 10:28     citat 

v-as trimite poza, dar nu stiu cum jenat

sus

Denunta
Uricios

25.10.2006 10:46     citat 

cred ca sunt prea mari pozele si nu-mi sunt acceptate

sus

Denunta
Christa

Copii

25.10.2006 10:58     citat 

Am gasit la ebay in Franta, daca asta o fi ...
http://cgi.ebay.fr/kit-complet-bebe-con...dZViewItem

sus

Denunta
Uricios

25.10.2006 11:00     citat 

da asa e

eu voiam sa trimit poza din brosura mea, cu tot cu textul atasat si pt landou si pt scoica. cred ca e rezolutia prea mare si eu nu ma prea pricep

sus

Denunta
Christa

Copii

25.10.2006 11:03     citat 

----------
Uricios a scris:
si eu nu ma prea pricep
----------

daca te ajuta: http://www.parinti.com/Cum_micsorez_poz...-7171.html

sus

Denunta
Ioanina

Copii
: 13 ani, 10 luni

25.10.2006 11:39     citat 

[quote="dodosasha"][quote="Cora"]"Ce ati face daca scaunul de masina ar fi obligatoriu de la nastere pina la 6 ani cum este aici? Daca nu ai voie fara car-seat sa-ti iei copilul de la maternitate? Si sa nu mergi nici 2 strazi fara sa ai copilul asigurat in scaun?

[/quote]

Si aici , in Grecia, scaun-ul auto e obligatoriu inca de la plecarea din maternitate. Si eu am ceva probleme cu beba mea care nu prea vrea in scaun dar incet incet o sa invete. Momentan stau langa ea pe bancheta din spate si cand incepe sa dea semne ca nu mai vrea in scaun incep sa ma joc cu ea sa-i dau o preocupare de facut ...cu o sucarie sau o sticla de plastic etc.

sus

Denunta
Uricios

05.11.2006 10:07     citat 

in sfarsit, am reusit si eu sa incarc pozele astea, poate mai sunt cuiva de folos: [url]http://s140.photobucket.com/albums/r22/Uricios/Siguranta/
[/url]
bebe confort produce astfel de landouri si le vinde fie impreuna cu kit-ul auto, fie separat.

PS avem mai bine de o saptamana de cand maia merge in scoica si--i place f tare, se joaca cu jucariile atarnate la scaun si cand oboseste adoarme linistita sarut

sus

Denunta
Uricios

05.11.2006 10:11     citat 

[url]http://s140.photobucket.com/albums/r22/Uricios/th_DSC00536.jpg

[/url]

http://s140.photobucket.com/albums/r22/...C00537.jpg[/img][/url]

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde