· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
MADAU

Copii
ALEXIA MIRUNA: 14 ani, 6 luni

18.10.2005 6:46     citat 

Palomita, stai linistita, si eu am avut dureri dupa cerclaj, aveam senzatia ca ma tine un pic burtica in partea de jos. Dupa o sapt m-au lasat., dar mai apar si acum cand fac efort sau cand se misca bebe mai tare, sau ma loveste. Si atunci ma asez in pat sau imi scimb pozitia si trece. Ai grija la contractii, deocamdata nu e cazul, dar mai incolo poti sa iei No-spa sau supozitoare cu Scopantil. Nu sta cu dureri sau contractii ca sunt periculoase.
Incearca sa te odihnesti si sa stai mai mult intinsa sa nu faci presiune pe col (mie asa mi s-a spus). De spalat mi-a zis sa nu fac baie, doar dus si sa am grijasa nu intre apa, sapun ptr copii ca e mai bun si sa fac mai des culturi din col ca sa fiu sigura ca e ok.
A, si sa nu uit, dus numai cu apa calduta, cea rece sau prea calda da contractii. Daca te doare incearca o compresa cu apa calda, la mine merge.
Pupici si daca mai e ceva, spune-mi sarut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
Anduta78

Copii
Luca Alexandru: 14 ani, 7 luni

18.10.2005 7:14     citat 

La m ine au vazut si la control ginecologic si la eco ca e scurt colu.
Il aveam la 24 sapt de 2,9 cm iar la 30 de 1,56 si ambele orificii deschise.
Mi-au zis ............internare dar cu promisiunea ca stau in pat si imi iau pastilutele-pt ca aveam contractii-a fost ok.
Bebe Luca e mai mare cam cu 2 sapt juma deci e f pregatit sa iasa dar mami incearca sa-l mai tina.
Stiu ce inseamna dureri si stres asa ca multa tarie fetelor.E greu

sus

Denunta
palomita

19.10.2005 5:58     citat 

Madau multumesc pt sfaturi, dar la mine durerile au fost f f f mari ca la cm in ziua cea mai grea...........
Acum au disparut, slava Domnului, dar stau acasa aproape tot timpul in pat nu prea fac nimic.
Nu am prea inteles cu spalatul in V. : te speli acolo sau nu? despre dus stiam si am respectat asta.
No Spa iau 3/zi de la medic indicate pe langa utrogestan, iar scopantil folosesc la nevoie.
Si inca ceva la ce varsta a sarcinii se scoate firul?

sus

Denunta
MADAU

Copii

19.10.2005 6:34     citat 

Mie mi-a zis fara spalaturi intravaginale, poti antrena o multime de microbi si fara sex ( banuiesc ca ti-a spus asta). Firele se scot la 37-38 sapt si de obicei se declanseaza imediat si travaliul.
Pana atunci incearca sa nu faci efort, eu am stat si stau mai mult in pat, ma mai plimb putin dar cand simt ca obosesc ma asez. E greu ....eu am zile cand imi vine sa ma urc pe pereti prostit prostit prostit . Si bebelina e destul de agitata, in fine, sper sa treaca mai repede si cu bine.
Ai grija cu spalatul, mai ales ca ai si problemele astea cu placenta, nu apa prea calda si nu cu presiune.
Pupici sarut sarut sarut

sus

Denunta
palomita

19.10.2005 8:22     citat 

Madau mi-ai fost de mare ajutor. zambet
Tu cred ca mai ai putin pana la ziua cea mare, nu?
Iti tin pumnii si astept sa imi mai dai sfaturi, orice.....
Mai am un stres.......... triplu test pe care il voi face peste 3 sapt. sper sa iasa bine jenat
despre statul la calculator ce zici? E cam greu, nu-i asa?

sus

Denunta
MADAU

Copii

27.10.2005 5:56     citat 

Ai facut testul? Cum e?
Pupici

sus

Denunta
palomita

27.10.2005 6:09     citat 

mai am pana la test, in sapt 8 - 11 nov. am programare, la 17 sapt.

sus

Denunta
MADAU

Copii

27.10.2005 6:25     citat 

Bafta multa, sunt sigura ca o sa fie ok. Sa ma tii la curent. Pupici si week-end placut
sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
palomita

27.10.2005 6:35     citat 

multumesc frumos!
tu ai facut testul?
la ce varsta de sarc.?
mi-e teama , la cate am citit pe aici.........
in rest sarcina merge bine
ma mai strange f. putin cateodata, dar ......scopantil si no spa
cred ca am devenit paranoica orice crampa ma sperie ochi peste cap jenat

sus

Denunta
MADAU

Copii

27.10.2005 6:45     citat 

L-am facut la 16 sapt de sarcina. Doctorul mi-a zis ca nu e musai, ca nu sunt in grupa de risc, dar ca sa fiu eu linistita, l-am facut. si a fost super ok
Ma bucur ca esti bine, si noi suntem la fel. M-am cam chinuit sapt trecuta ca bebe m-a lovit numai in col, mi-era frica sa nu se desfaca firele alea, mai ales ca da si tare ca e marocica, doctorul era plecat din tara, ce sa mai am crezut ca-mi ies din minti. Dar a trecut, vad ca sapt asta suntem cuminti, ,am terminat si cu cumparaturile ptr bebe, hainute, patut, carut, etc. mai am de cumparat ultimele chestii ptr mine ca ar cam trebui sa ma apuc usurel de bagaj.
Stiu cum e cu crampele, si eu ma panichez de fiecare data, e geru dar incerc sa-mi spun ca totul o sa fie bine. Stai linistita, daca ai grija de tine si te menajezi o sa fie in regula. Stii regula : no-spa, scopantil si la nevoie Gynipral - "prietenii nostrii" foarte fericit foarte fericit
Pupici si daca mai e ceva, scrie-mi ! sarut sarut sarut

sus

Denunta
bbani

07.12.2005 8:27   col scurtat  citat 

si eu am colul scurtat 35mm iar doctora mi-a dat medical 2 saptamani si sa iau gynipiral si no-spa forte pana aproape de nastere. am 5 luni si jumatate adica 23 de saptamani si cand mi-a spus ca am colul scurt m-a bufnit plansul. Imi doresc mult bebele si nu ma asteptam sa fie probleme. Acum m-am mai calmat vazand ca sunt multe viitoare mamici cu problema asta. Oricum o sa intru mai devreme in prenatal cam din sapt.28. Chiar asa grav e?

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 8 luni

08.12.2005 6:34     citat 

Nu e grav, stai linistita; eu am dus sarcina pana la capati si cu depasire; am intrat mai devreme in concediu; am stat si in pat linistita; mai putin in fund pe scaun; am luat nospa si a fost ok; doar sa ai grija de tine mai mult.

sus

Denunta
bbani

08.12.2005 7:55     citat 

multumesc de raspuns si sper sa fie ok. Incerc sa stau in pat cat mai mult desi sunt o persoana foarte activa. Sper sa duc sarcina pana la termen si sa am un bebe sanatos. Gynipral nu ai luat?

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 8 luni

09.12.2005 12:14     citat 

nu nu am luat......oricum colul il verifica la fiecare control lunar, apoi in ultimele luni am mers mai des; si la 7 luni dupa ce m-am apucat sa trebaluiesc prin casa; mi-a zis clar sa stau linistita daca nu vreau sa nasc.......asa ca mi-am luat menajera rad .......sotul a fost cu ideea trag cu ochiul

sus

Denunta
liutza

Copii
Lara Maria: 14 ani, 6 luni

14.12.2005 6:22     citat 

Fetelor la cat timp dupa constatarea ca vi-sa deschis colul ati nascut?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: