· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
dananova

16.12.2005 2:15     citat 

Chiar daca se intampla sa se deschida colul, nu este obligatoriu sa vina si bebele. Cu repaus la pat si tratament adecvat sarcina se poate duce la termen, cu conditia ca starea sa fie monitorizata cu atentie de medic.

sus

Denunta
irinarv

am nascut deja!

19.12.2005 3:03     citat 

Spuneti-mi si mie va rog care stiti, ce vi s-a spus in legatura cu "col scurt"?
Acum 4 sapt cand am facut eco mi-a scris in fisa col-3.8cm, dar nu mi-a spus ca ar fi scurt. Vineri cand am fost la control din nou, mi-a facut control gineco si mi-a spus ca am colul cam scurt, dar inchis. Dar eram cam ratutita, si n-am apucat sa cer detalii.
Spuneti-mi si mie ce vi s-a spus voua care mai aveti sau ati avut problema asta, va rog.
Multumesc

sus

Denunta
dananova

19.12.2005 5:00     citat 

Irinarv, sa ai colul scurt inseamna ca este ... mai scurt. Nu stiu care ar fi media lungimii colului, dar atat cat ti-a masurat tie este intr-adevar scurt. Nu am inteles in ce saptamana de sarcina esti, dar in general persoanele cu colul scurt sunt in pericol de avort spontan sau nastere prematura. Trebuie sa eviti eforturile de orice fel, sa te menajezi pe cat posibil si sa urmezi un tratament pe care ti-l recomanda medicul (in general se prescrie no spa). Iti doresc multa sanatate si sarcina usoara.

sus

Denunta
irinarv

am nascut deja!

19.12.2005 7:44     citat 

Multumesc pt raspuns. Sunt in sapt. 15. Sper sa fie totul in regula pana la sfarsit.
Multa sanatate.

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 7 luni

20.12.2005 3:40     citat 

eu inca din primul trimestru de sarcina l-am avut scurt; 30 mm.....m-am si plimbat, am stat si relaxata in pat, am ascultat si de medic si prin luna a 7-a am dansat si o sarba la nunta si am nascut la 41 de saptamani; am simtit eu ca bebelina mea o sa stea mai mult prin burtica; stresata de problema asta am fost in primele luni si cel mai mult pana am intrat la 5 luni in concediu; serviciul meu era foarte departe si faceam cam 45 min cu taxiul si gropile ma terminau.......imi era tare frica de zgaltaielile alea....apoi cand simteam eu ca era ok ma plimbam, imi vedeam de treaba in mod normal........dar aveam grija sa stau si cateva ore intinsa in pat; cel mai bine sa intrebi medicul ce ai si ce nu ai voie.........la mine a zis clar NU sex.......asa ca asta am respectat; mi-a zis sa nu merg prea mult cu masina, drum lung; la ecografiile urmatoare adica pana pe la 5 luni mi-a mai masurat colul si era tot 30 mm......apoi nu am mai facut eco, ma verifica doar la controlul normal.

Pupici si ai grija de tine; sunt sigura ca fiecare femeie si viitoare mamica stie si simte cand e cazul sa se odihneasca si sa aiba mai multa grija de ea.......bebe ii atrage atentia zambet

sus

Denunta
irinarv

am nascut deja!

20.12.2005 8:49     citat 

multumesc loreena.
Si eu simt ca e totul ok, dar stii cum e, prima sarcina...
Ma gandesc ca oricum mi-ar fi spus dr. daca chiar era nevoie de alte restrictii sau pericole.
Sanatate la toata lumea

sus

Denunta
larisa_79

am nascut deja!

03.05.2006 9:42     citat 

Buna fetelor

Eu maine intru in saptamana 31 si la 27 de sapt s-a descoperit ca am colul scurt 30 mm si deschis pe interior 9 mm. De atunci stau acasa in pat si i-au tratament 3 no-spa pe zi, scopnatil si 2 injectii gravibinon pe saptamana. In 2 saptamani o sa fac o noua ecografie. Ce ziceti e vreo sansa sa se inchida colul sau macar sa nu se deschida mai tare?
Mai sunt si alte burticute care se confrunta cu problema asta.

V-am pupat!

sus

Denunta
searebel

Copii
razvan: 13 ani, 9 luni

04.05.2006 10:48     citat 

sotiei mele i-au gasit colul scurt la 14 saptamani - 3 cm.dar perfect inchis doctorul ne-a spus ca nu este nevoie sa faca cerclaj dar sa nu faca efort mai deloc si relatiile sexuale sa se rareasca.....cam la 2-3 saptamani. credeti ca totul e ok? adica un cercalj nu ar fi necesar?

sus

Denunta
ttcrissy

04.05.2006 11:33     citat 

larisa_79: am o colega care la 16 saptamani incepuse sa i se deschida colul iar dupa 2 saptamani de repaos...s-a inchis singurel la loc....la eco o sa se vada sigur cum e....dar te rog sa tii cont ca fiecare organism se manifesta diferit.

searebel: daca colul este inschis....si se fereste de efort e posibil sa nu fie nevoie de cerclaj, vezi cazul de mai sus al Loreenei.

Uite, am gasit pe net urmatorul raspuns al unui medic:
"Un cerclaj se practica in timpul evolutiei unei sarcini ( dupa 14 sapt.) cand se depisteaza o incompetenta cervico-istmica, adica un canal cervical intredeschis ,care poate favoriza o ruptura de membrane amniotice cu pierderea unei sarcini pana in 28 sapt. ( avort tardiv) sau nastere prematura ( de la 28 la 36 sapt.) . Cerclajul se efectueaza cu anestezie totala si o relaxare prealabila uterina( amestec litic) , si consta in suturarea colului uterin cu fir de nylon( sau o panglica speciala) care se extrage inainte de nastere ( 38-39 sapt.). Se poate efectua cerclaj "la rece"-- adica profilactic, cand gravida nu are contractii dar la un consult local se constata un canal cervical intredeschis, inclusiv si orif. intern-acest tip de cerclaj ,de obicei, este fara riscuri. Din pacate , nu acelasi lucru se poate afirma si despre un cerclaj "la cald"--cand exista deja contractii uterine dureroase,o secretie muco-sangvinolenta si la un consult local se constata un col mult scurtat , cu inceput de dilatatie ( 2-3cm.)si o punga amniotica care bombeaza in vagin.Foarte rar se poate salva o sarcina in asemenea conditii."

Sau, alt raspuns al unui medic:
Lungimea medie normala a colului uterin este de 3 cm . In timpul sarcinii din cauza modificarilor ( congestie , inmuierea tesuturilor) colul se poate scurta la 2-2.5 cm . Importanta este nu neaparat lungimea cat continuitatea canalului cervical. Pe tot parcursul sarcinii ( pana la 38-40 saptamani conalul cervical in mod normal trebuie sa fie continent ( inchis). Daca dupa 12 saptamani de sarcina se depisteaza la un consult ginecologic un canal cervical intredeschis , inclusive orificiul intern , aceasta situatie se numeste incompetenta cervico- istmica si se indica efectuarea unui cerclaj al colului uterin deoarece mai tarziu , cand sarcina avanseaza poate apare riscul pierderii unei sarcini sau riscul unei nasteri premature .
Raspunsurile sunt date de Dr. Indiana Pelin (am vrut sa dau si linkurile...dar vad ca sunt considerate reclama...asa ca ma rezum la numele medicului)
semnat: Cristina, posesoare deja a 2 cerclaje (pe sarcini diferite zambet )

sus

Denunta
larisa_79

am nascut deja!

04.05.2006 1:56   buna  citat 

Multumesc de raspuns. Mie mi-a zis medicul ca doar orificiun intern este deschis 9 mm. Pe exterior colul meu este inchis.

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani, 9 luni

04.05.2006 4:35     citat 

adanita eu stiu fetita nascuta la 36 sapt si a avut 3.100 kg. asa ca e bine.

sus

Denunta
searebel

Copii
razvan: 13 ani, 9 luni

04.05.2006 4:38     citat 

multumesc pentru raspuns, dar credeti ca in aceste conditii sexul isi mai are locul? adica ma gandesc sa nu cumva sa afecteze. mentionez ca docorul ne-a spus ca putem dar...mai rarut zambet

sus

Denunta
bblusa

Copii
eduard cristian: 13 ani, 9 luni

04.05.2006 4:43     citat 

mie mi-a zis la primul control ca am colul scurt. dar altceva nimic. si sex avem voie doar cand nu am dureri, pt ca si la mine sarcina e ffffff joasa. trist
si fara dureri rare sunt zilele mele.
nu stiu unde am vazut ce a intrebat adanita, dar am vazut sigur. scot limba

sus

Denunta
larisa_79

am nascut deja!

04.05.2006 5:11   bunq  citat 

Searebel....noi am renuntat la sex...nici nu medic nu o sa zica un nu total...decizia va apartine insa voua. Ce pot sa iti zica insa ca eu am avut de la inceput un col de 34 mm, si desi am avut program de 6 ore la job, fara sex, fara ridicat greutati etc..etc. colul a ajuns la 30 mm si s-a deschis la 27 de sapt. Nici nu vreau sa ma gandesc cate reprosuri mi-as fi facut daca nu renuntam la sex..probabil m-as fi gandit ca asta e cauza deschiderii colului. Stiu insa pers care cu colul scurt au continuat viata sexuala si totul a fost bine.

Totul tine de voi, de riscul pe care vreti sa il asumati etc

sus

Denunta
ttcrissy

04.05.2006 10:24     citat 

La noi a fost asa:
- I sarcina, probleme cu colul de pe la 10-11 saptamani....sexul exclus total....pana la nastere (cerclaj pe la 13 sapt)
- II sarcina, probleme cu colul de pe la 12 saptamani, cerclaj la 20 saptamani, sexul exclus total pana la nastere.
Interdictia a venit de fiecare data din partea medicului.

Sa nu cumva sa indrazniti sa intrebati parerea sotului despre asta nervos

PS larisa_79, la varsta sarcinii tale, personal, nu cred ca trebuie sa iti faci probleme pentru scurtarea colului....totusi cred ca e bine sa stai din ce in ce mai mult in pat. Eu, la prima sarcina, am stat in pat de la 26 saptamani....cu cerclaj cu tot. Am nascut la 36.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: