· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
autor Despre col deschis / scurtat, cerclaje si odihna la pat (II)     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 11 luni
Iulia Alexia: 9 ani, 11 luni

28.07.2005 1:51     citat 

In sfarsit, se pare ca am ajuns la final. Maine dimineata mergem la spital. Astazi nu s-a putut, este atat de aglomerat spitalul Municipal incat nu stiu cum va fi. Noi speram sa fie totul bine.Va povestim totul cand ne intoarcem.Va pupam, rabdare si curaj,
carmen

sus

Denunta
inaf

Copii
Andrei: 14 ani, 9 luni
am nascut deja!

28.07.2005 5:28     citat 

Carmen iti tin pumnii exclamatie Te asteptam cu detalii si ... nastere usoara trag cu ochiul
Onnutz imi pare rau ca nu te simti bine , sper ca acum totul este ok.
Ce te-a durut ? Nu ai incecat sa iei un No-spa ?Eu nu plec nici la piata fara pastilele astea , cu toate ca am incercat sa nu abuzez.
Stai cumintica la pat si ai sa vezi ca totul va fi bine pana vine sotul tau .
Multa sanatate !

sus

Denunta
bulina_K

am nascut deja!

28.07.2005 6:14     citat 

Onnutz, bebe-al vostru ar fi trebuit sa stea in burtica la taticul lui foarte fericit ! asa nu i-ar mai fi simtit lipsa, fiind mereu cu el zambet ...sau cine stie? poate ar fi facut invers: ii era dor de tine...ce ti-e si cu bebelusii! era bine sa-i putem tine pe rand in burtici, cand mami, cand tati, sa nu simta lipsa niciunuia si sa ne bucuram la fel ambii parinti de sarcina zambet
Carmen, nastere usoara si recuperare rapida! sa ai un bebe sanatos si frumos!

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 14 ani, 9 luni
Mihnea: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

28.07.2005 9:09     citat 

Ce dragute sunteti, fetelor! sarut sarut M-am gandit si eu sa i-l mai dau pe bebe si sotului, ca burtica are... rad rad Nu stiu ce sa iau pentru contractii, cu No-spa nu prea mai rezolv nimic. Am inceput sa iau de azi dimineata Gynipral si am crezut ca nu ma mai ridic din pat - m-au apucat niste palpitatii si se invartea totul cu mine prostit prostit a trecut cam in jumatate de ora. Mai nou, m-am mai "incaltat" si cu o nenorocita de candidoza si fac tratament si pt aia... nu ma mai joc asa plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist Dr. a spus ca e din cauza scaderii imunitatii. A mai patit-o cineva?

Pupici! sarut sarut

sus

Denunta
inaf

Copii
am nascut deja!

29.07.2005 12:25     citat 

Onnutz, azi banuiesc ca te simti mai bine, pt. ca te-am vazut "activa " pe forum.
Despre contractii nu stiu ce sa-ti mai zic ,imi pare rau ca trebuie sa le suporti .
Eu cred ca ametelile nu le ai de la Gynipral ci de la scaderea imunitatii. Ieri si eu am avut ametele si m-a apucat un tremurat ... plang sau sunt foarte trist Mi-am revenit doar cand am mancat si am luat Prenatal (pe care il intrerupsesem de cateva zile din cauza problemelor digestive )
Cred ca ar trebui sa te hranesti mai sanatos (scuza-mi indrazneala ), pt. ca am vazut ca-ti place mai mult pepenele , cu privire la care vreau sa te atentionez ca contine f.mult azot , care nu prea e bun.
Pt. candidoza ce tratament ti-a dat dr.?
Iti urez sarcina usoara si fara contractii pana in luna a 9-a. sarut

sus

Denunta
fata

Copii
David-Andrei: 14 ani, 11 luni
Iulia Alexia: 9 ani, 11 luni

29.07.2005 1:17     citat 

.........Si uite ca ma vedeti din nou pe-aici. N-o sa va vina sa credeti ce s-a intamplat astazi. Dimineata la ora 9.30 doctorita ma astepta la Municipal pentru cezariana, dupa ce ma tot amana de 3 zile, in care ma tot pune sa sun din jumatate de ora sa vada daca primeste aprobare, pentru ca spitalul este foarte aglomerat, datorita ELIAS-ului care este inchis si aranjamentele lui Oprescu. Deci ne-am trezit toti dimineata, eu cu burtica, mama si Bogdan, stres, emotii, caldura, sotul s-a invoit de la servici dupa ce de miercuri pleca pe la 11 de-acasa ca eu tot speram sa-mi spuna hai vino, ne-am pregatit ,eu cu bagajelul dupa mine, iar dupa ce am facut comanda la taxi si am coborat in fata blocului si n-a venit, in fine dupa ce am stat in strada 15 min. dupa un taxi care sa ne duca din politehnica in municipal, cand sa ajung aproape de spital ( eram pe la cotroceni ), am sunat-o pe doctorita s-o intreb unde anume o gasesc, sa nu mai stau prin spital s-o caut..............surprize, surprize..................ce credeti ca-mi spune:n-as putea sa nu mai vin, ca-i pare foarte rau, dar nu poate sa ma interneze pentru ca spitalul este foarte aglomerat. Frate, eu cred ca doctorita asta e putin dusa cu plutele.Asa criza de nervi am facut, ca eu nu stiu cum de nu am nascut pana acum. Mi-a zis ca ea maine e de garda si face tot posibilul sa ma interneze maine. Ce m-a deranjat cel mai tare a fost faptul ca nu mi-a dat un apel sa sun eu apoi sa nu ne mai pregatim dimineata ca prostii , sa alergam dupa taxi , ( a ramas prost si taximetristul ala, care abia ne-a luat, l-am intors din drum odata ca mergea spre garaj, si dupa ii spun ca numai mergem nicaieri). Eu nu stiu ce sa mai zic. Sunt asa stresata. Nici numai am incredere sa ma las pe mainile ei. Ea zice ca nu reprezint o urgenta, ca in Municipal se fac si 15 cezariene zilnic, si daca am contractii sau pierd lichidul sa merg la urgenta, si cine dracu mai imi face cezariana atunci, ca normal nu pot sa nasc, prichi e pelvian si am si un soi de miopie. O sa vad maine, dar va spun sincer mie mi-e groaza si-asa , lucru esential e ca eu nu mai incredere in ea, si mi-e foarte frica. Daca as avea pile as da 500 euro si m-as duce la altul, dar cine naiba imi face mie ceza acum. Nu stiu, sunt disperata, nici nu stiu ce sa fac. Si cand te gandesti ca eu am vrut neaparat municipalul, sa vedeti cum o sa stau eu probabil pe hol in municipal, ca am auzit ca e tare aglomerat. Voi ce parere aveti? Nu merita omorati doctorii astia?
Oricum curaj, sa nu treceti prin asa experienta ca a mea, va pup, scrieti-mi repede, va rog, pa,
carmen

sus

Denunta
onnutz

Copii
Stefan: 14 ani, 9 luni
Mihnea: 11 ani, 2 luni
am nascut deja!

29.07.2005 3:53     citat 

Multumesc pentru sfaturi, Inaf. Tocmai am mancat ceva sanatos, dar de la Gynipral tot mi se face rau... daca stau insa jumatate de ora cuminte trece si am observat ca nici burta nu mi se mai intareste asa des pe parcursul zilei.
Pentru candidoza mi-a dat niste ovule - Lomexin- un ovul, iar dupa 6 zile tratament de intretinere cu Polygynax ( tot ovule). Deja e mai bine. Dr. m-a asigurat ca nu dauneaza sarcinii, sper ca stie ce zice. confuz

Si ca sa sarbatoresc faptul ca ma simt mai bine, azi m-am apucat de curatenie, ca urmeaza sa ne mutam si vreau sa ramana cat de cat acceptabil in urma noastra.

Numai bine!

sus

Denunta
bulina_K

am nascut deja!

29.07.2005 5:16     citat 

carmen, nu-i caut nici o scuza, doctorita ta probabil a fost foarte ocupata si a uitat de tine de n-a putut un beep sa-ti dea pe mobil s-o suni tu inapoi...a fost cam nesimtita, un doctor trebuie sa nu uite absolut nimic in legatura cu pacientii lui, fie ca are 200...de-aia are si asistenta, ce nu poate face el dpdv administrativ, s-o roage pe ea sa faca in locul lui...sa ia bani nu uita niciodata, nu?

sus

Denunta
raluci

Copii
Teodora Maria: 14 ani, 8 luni

30.07.2005 7:10     citat 

Si eu am avut mari probleme cu contractiile si medicul mi-a dat papaverina si scobutil injectabil timp de trei zile si acum daca stau intinsa in pat nu mai am asa mari probleme. La mine no-spa nu prea are efect.
Cat despre grija doctorilor fata de pacientii lui....al meu pleaca in concediu cam in aceeasi perioada in care eu trebuie sa nasc plang sau sunt foarte trist, si a spus ca ma trimite la altcineva si asta in conditiile in care ea este singurul medic care m-a vazut pana acum. Oare cum se comporta un medic cu o pacienta pe care o vede pentru prima oara in luna a 9-a si a carui probleme nu le cunoaste (mi-ar trebui vreo 2 ore numai ca sa ii povestesc toate problemele pe care le-am avut exclamatie si din cate vad medicii astia nu au timp niciodata sa te asculte plang sau sunt foarte trist )

sus

Denunta
ddadriana

30.07.2005 8:06     citat 

raluci voi nu aveti un carnet de gravide, unde trece medicul toate rezultatele analizelor si a controalelor din timpul sarcinii? Pe noul tau medic i-l va interesa numai, problemele care le ai tu legate de sanatatea ta si dezvoltarea bb. In rest nu trebuie sa te cunoasca, ca sa poata asista la nastere.

sus

Denunta
raluci

Copii
Teodora Maria: 14 ani, 8 luni

30.07.2005 3:16     citat 

Din pacate nu am acel carnet plang sau sunt foarte trist , am cerut de la medicul de familie dar mi-a raspuns foarte sec ca nu imi trebuie.....cam asta este pe la noi. Si cand am spus de probleme...ma refeream la cele pe care le-am avut in timpul sarcinii....ca au fost cam multe din pacate plang sau sunt foarte trist.

sus

Denunta
inaf

Copii
am nascut deja!

30.07.2005 4:02     citat 

Onnutz stai mai mult in pat pt. a nu mai avea contractii (nu te-am intrebat daca sunt dureroase ).Mai bine asteapta-l pe sot si faceti impreuna curatenie .
Carmen cred ca la ora asta deja ti-ai strans puiutul in brate zambet Cat despre dr. , ce sa-ti zic , esti la mana ei.Si cand te gandesti ca esti tratata astfel desi ai cotizat 9 luni si mai platesti si nasterea , ca de, saracutii ce salarii mici au. socat Asteptam vesti bune.
Raluci , nu esti singura cu aceasta probelema .Si eu raman fara dr. inainte de a naste . Sper sa nu ma apuce cand o fi ea plecata .Cat despre carnetul gravidei ... se consuma prea mult timp si hartie cu noi, deci este inutil confuz
Va doresc sarcina usoara si fara surprize neplacute.

sus

Denunta
palomita

05.10.2005 11:07     citat 

Incercam sa reluam acest subiect?
Ce ziceti?
Eu stau in pat aproape tot timpul si astept sa vina ziua cand o sa-mi faca serclaj, adica peste o saptamana......
La voi cum e? ochi peste cap

sus

Denunta
MADAU

Copii
ALEXIA MIRUNA: 14 ani, 6 luni

08.10.2005 11:27     citat 

Iaca am vazut ca s-a reluat subiectul si am zis sa ma bag si eu in seama. La noi toate au fost bune si frumoase pana la 24 sapt cand dupa vreo 2 zile de dureri groaznice am ajuns la doctor care mi-a zis ca s-a cam scurtat colul, era inchis ce-i drept dar.... eu nu am vrut sa risc asa ca am hotarat sa facem cerclaj. Si bine am facut pt ca in timpul operatiei i-am scos peri albi doctorului, am inteles ca s-a chnuit sa-l lege ca erau tesuturile foarte proaste si a trebuit sa mi-l prinda cu 2 fire. Asa ca sunt legata mai rau ca un carnat foarte fericit foarte fericit foarte fericit foarte fericit . Dar rezista cu stoicism la atacurile pe care bebe i le administraza, ca se incapataneaza sa stea si foarte jos si acum 2 zile mi-a dat cu piciarele in col de ma resimt si acum.
Sper sa ajungem cu bine la final. Pana atunci incerc sa stau mai mult in pat, contractii ...asa si asa , in rest No-spa cate 2 pe zi, eventual cate un Scobutil si in caz de extrema urgenta apelam la Gynipral ( ca ma simt tare rau dupa ce il iau).
plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist plang sau sunt foarte trist
Incerc sa-mi pastrez increderea si optimismul desi parca nu mai trec zilele....... prostit prostit prostit Iar azi am mai avut o crampa pacatoasa ( ca ma bucuram ca nu am mai avut probleme) si iar m-am speriat, am bagata repede un No-spa, acuma am mai ramas doar cu o senzatie de jena, ma duc sa fac un dus caldut poate ma mai relaxez.
Pupici si week-end placut sarut sarut sarut sarut

sus

Denunta
dananova

14.10.2005 12:28     citat 

Buna gravidutzelor,

Intrebare: col scurt = musai cerclaj? confuz

Mie mi s-a spus de la primul control, la 8 saptamani, cum ca as avea colul scurt ... surprins si mi s-a prescris si reteta (Utrogestan, No-spa si niste supozitoare). Pana acum nu au fost probleme, nu contractii, nu nimic, iar din saptamana 24 mi s-a spus sa renunt la Utrogestan iar No-spa mai iau doar 1/zi cu conditia sa nu fac efort, sa nu ridic greutati, etc.

Ramane posibil riscul de a naste inainte de termen?

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje
mergi la: