· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >7-13 ani > Masturbarea la fetite !
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
subiect nou  raspunde
autor Masturbarea la fetite !     
Bianca1997

13.06.2005 11:52   Masturbarea la fetite !  citat 

Buna mamici si tatici, sunt noua printre voi, si am o problema: am o fetita pe care o banuiam ca "umbla" la pasarica, pt ca se incuia in baie , pe motiv ca face caca.
Voi v-ati confruntat cu asa probleme? e normal? ce ar trebuii sa fac in cazul asta?

sus

Denunta
Virginia_Sofia

13.06.2005 12:14     citat 

In primul rand daca chiar se masturbeaza, e normal.
In al doilea rand ce varsta are?
In al treilea rand, de ce trebuie neaparat sa crezi ca se masturbeaza doar pentru ca incuie usa cand intra in baie? Poate simte nevoia de intimitate, e normal de la o varsta. Si chiar e normal sa incuie usa la baie.

sus

Denunta
MariaMona

Copii
Julia: 15 ani, 2 luni
Emi: 12 ani, 7 luni
Andreea: 7 ani
am nascut deja!

13.06.2005 1:06     citat 

Am citit in cartea Dr. Spock, dar nu scrie mare lucru despre masturbare. Scrie ca e normala si ca un copil o face atat pentru propria placere, cat si pentru a se elibera de tensiuni. Mai scrie ca nu e bine sa i se spuna "nu fa asta! E urat! Ia mana de acolo!" pentru ca acest lucru ar duce la convingerea ca organele genitale, iar mai tarziu sexul este ceva urat de care trebuie sa te simti vinovat. Noi avem o nepotica care se masturba cu o minge - se aseza pe ea si se freca. Ca prin minune, mingea a disparut si o data cu ea si problema. Poate ca fetita se mai masturbeaza, dar nu in public. Si practic - asta cred ca ar fi singura problema... Daca un copil se masturbeaza in pat, in baie si nu in public, eu zic ca e ok. Si eu m-am masturbat pe la 8 ani fara sa imi dau seama ce fac decat peste cativa ani, dar o faceam in pat, nimeni nu mi-a spus nimic si am avut si am o viata sexuala sanatoasa. Nu-ti fa griji! Eu zic sa o lasi in pace.

sus

Denunta
Bianca1997

14.06.2005 12:52     citat 

Multumesc de raspuns fetelor.
Are 8 ani si 3 luni.
Si a recunoscut ca umbla la pasarica.

sus

Denunta
Bianca1997

14.06.2005 12:53     citat 

Din pacate am reactionat urat, am pedepsit-o si i-am spus ca o spun la tota scoala, trebuia sa ma gandesc mai bine, dar a fost un soc.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani
VLAD DARIUS - voinicel
10 ani, 8 luni

14.06.2005 2:02     citat 

Bianca1997, eu nu consider normal ca cineva: copil, adult, baiat, fata sa se masturbeze...ea probabil ca doar a fost cumva curioasa sa "vada" daca pune mana acolo, ce si cum reactioneaza...nu cred ca a vrut sa "inlocuiasca" "the real one" ca sa isi produca placere...nici nu stie ce e "the real one" socat jenat
probabil ca trecand peste soc, trebuie s-o iei langa tine, sa-ti ceri iertare pentru amenintarile cu santajul, ia si o carte de anatomie si in loc sa-i povestesti despre albinutza si floricele, spune-i, cat crezi tu ca poate ea sa priceapa, cum sta treaba...
documenteaza-te putin inainte si asteapta-te si la intrebari socante...sau poate ca nu va intreba nimic...si discutia asta ca intre fete o sa-i dea mai multa incredere...in tine si in ea insasi.
succes!

sus

Denunta
sharon

17.06.2005 6:45   Re: Masturbarea la fetite !  citat 

----------
Bianca1997 a scris:
Buna mamici si tatici, sunt noua printre voi, si am o problema: am o fetita pe care o banuiam ca "umbla" la pasarica, pt ca se incuia in baie , pe motiv ca face caca.
Voi v-ati confruntat cu asa probleme? e normal? ce ar trebuii sa fac in cazul asta?
----------

Parerea mea ,este sa lasi fetita in pace pentru ca este normal si sa ii respecti intimitatea pe cat posibil.
Deja ai avut o reactie foarte urata,aceea de a-i spune ca vei face public faptul ca se masturbeaza,isi va aduce aminte de acest lucru chiar si in perioada vietii de adult.
Normele dintre normal si anormal,sunt stabilite de catre fiecare persoana in parte,doar pentru asta Dumnezeu ne-a dat ca zestre constiinta.

sus

Denunta
sharon

17.06.2005 7:13     citat 

----------
Bianca1997 a scris:
Multumesc de raspuns fetelor.
Are 8 ani si 3 luni.
Si a recunoscut ca umbla la pasarica.
----------

In urma carui tratament ,un copil recunoaste fapul ca se masturbeaza?
Eu imi imaginez!!!
Ce ai castigat cu acest fapt?...inafara ca i-ai lezat sensibilitatea si ai lovit in stima ei de sine?

sus

Denunta
sharon

17.06.2005 7:16     citat 

----------
Bianca1997 a scris:
Din pacate am reactionat urat, am pedepsit-o si i-am spus ca o spun la tota scoala, trebuia sa ma gandesc mai bine, dar a fost un soc.
----------

Ti-ai pierdut increderea in fata copilului prea usor,acum trebuie sa ti-o recastigi,va fi al naibii de greu si iti va lua extraordinar de mult timp.
Succes!!!

sus

Denunta
Bianca1997

20.06.2005 2:16     citat 

Ce tratament am aplicat noi?Ai o idee? in nici un caz nu mi-am lovit copila, am discutat cu ea si atunci (asa cum am scris ) am fost cam dura.
S-a schimbat situatia de atunci.Doarme numai cu surioara ei ,nu mai doarme in camera separata, si e mult mai linistita .
A inteles ceea ce am vrut noi sa ii spune (eu si tatal ei ) bineinteles.

sus

Denunta
sharon

20.06.2005 2:52     citat 

----------
Bianca1997 a scris:
Ce tratament am aplicat noi?Ai o idee? in nici un caz nu mi-am lovit copila, am discutat cu ea si atunci (asa cum am scris ) am fost cam dura.
S-a schimbat situatia de atunci.Doarme numai cu surioara ei ,nu mai doarme in camera separata, si e mult mai linistita .
A inteles ceea ce am vrut noi sa ii spune (eu si tatal ei ) bineinteles.
----------

Stai sa o iau mai amanuntit.La inceput ai zis ca iti banuiai fetita ca se masturbeaza,apoi spui ca ai reactionat urat pt ca ai avut un soc atunci cand ai ,,prins-o''.
Si acuma te intreb...daca ai o banuiala si aceasta dupa o perioada iti este confirmata ,cum te mai poate soca?

sus

Denunta
Bianca1997

21.06.2005 11:54     citat 

Nu am "prins-o" a spus ea singurica.
In fine nu mai vreau sa vb despre asta, sper sa ma intelegi ca nu imi face placere.
Prefer sa vad fata ei de ingeras si sa uit.
Pupici.

sus

Denunta
abramburica

Copii
THAISA DANA TEODORA : 14 ani, 8 luni
MARIUS DANIEL LAURENTIU ANDREI: 9 ani, 9 luni

14.07.2005 11:17     citat 

Eu sunt de acord cu Bianca...trebuie sa se formeze o limita...la o adika poate sa se joace cu pasarica cand se intalneste cu vecinul Ion care se joaca cu cucul si uite asa ea cu pasarica el cu cucul, hai sa se joace si cucul cu pasarica mea ...eu nu zic ca se intampla neaparat asa, dar ex am o prietena care are 2 copii un baiat de 7 ani si o fetitza de 8 ani si se jucau cu un baiat de vreo 9 ani care la invatzta pe baiat sa se joace cu pasarica fetei si sa se mangaioe pe cuc!!!Si acum ziceti voi ca mama nu trebuie sa i-se explicve cumva ca nu e voie si ca e rusine...in general la copii merge chestia cu rusinea de faci de rusine fatza de altzi copii si alte genuri...mai greu sa-i explici unui copil de ce nu este voi e ca se ajunge la alte discutzi care nu vrei sa le ai de la o varsta asa mica sa-i explici ce face mami cu tati, unele pers nu sunt de acord u aceasta discutie asa timpurie!!!Eu una o sa o am cu fata mea este cel mai corect dupa parerea mea!!!Asa ca lasati-o balta cu i-ai distrus intimitatea fetei si alte expresii de genul asta ca poate femeia a distrus posibilitatea unui dezvirginarii timpurie!!!Bravo Bianca ai reactionat f bine ...tot respectul meu!!!

sus

Denunta
sharon

15.07.2005 10:55     citat 

----------
abramburica a scris:
Eu sunt de acord cu Bianca...trebuie sa se formeze o limita...la o adika poate sa se joace cu pasarica cand se intalneste cu vecinul Ion care se joaca cu cucul si uite asa ea cu pasarica el cu cucul, hai sa se joace si cucul cu pasarica mea ...eu nu zic ca se intampla neaparat asa, dar ex am o prietena care are 2 copii un baiat de 7 ani si o fetitza de 8 ani si se jucau cu un baiat de vreo 9 ani care la invatzta pe baiat sa se joace cu pasarica fetei si sa se mangaioe pe cuc!!!Si acum ziceti voi ca mama nu trebuie sa i-se explicve cumva ca nu e voie si ca e rusine...in general la copii merge chestia cu rusinea de faci de rusine fatza de altzi copii si alte genuri...mai greu sa-i explici unui copil de ce nu este voi e ca se ajunge la alte discutzi care nu vrei sa le ai de la o varsta asa mica sa-i explici ce face mami cu tati, unele pers nu sunt de acord u aceasta discutie asa timpurie!!!Eu una o sa o am cu fata mea este cel mai corect dupa parerea mea!!!Asa ca lasati-o balta cu i-ai distrus intimitatea fetei si alte expresii de genul asta ca poate femeia a distrus posibilitatea unui dezvirginarii timpurie!!!Bravo Bianca ai reactionat f bine ...tot respectul meu!!!
----------

Parerea mea este ca toti copiii,mai devreme sau mai tarziu se vor masturba,este absolut normal,ei nu fac alteva decat sa isi cunoasca bine corpul si simturile.
Surprinzand copilul intr-o astfel de situatie,care trebuie sa recunoastem este jenanta,atat pt copil cat si pentru parinte,adultul trebuie sa gaseasca un moment adecvat si cu calm,in functie de varsta copilului,trebuie sa ii explice cum sta treaba.
A-i interzice,a-l bate, jigni si ameninta,a-i spune ca este rusinos ceea ce face,atata vreme cat nu se masturbeaza fata de ceilalti,este o atitudine de parinte cu gandiri limitate,un parinte care nu-si da seama ca copilul are propria identitate si are tot dreptul din lume sa-si exploreze propriul corp,mai mult decat atat,un astfel de parinte nu este capabil sa inteleaga ca propriul copil poate avea si placeri sexuale.
Noi parintii,suntem prietenii lor mai mari si trebuie ,atunci cand este cazul sa le explicam chestii legate de sex,pt ca suntem cei mai in masura ,dar din pacate mai sunt si parinti care nu accepta acest lucu,considerandu-l rusinos.
De ce in Romania rata avorturilor este asa de mare,nici o tara nu ne intrece,oare nu din cauza ca parintii nu vorbesc deschis si cu calm despre sex cu copiii lor?
Cum ar putea un copil sa i se destainuie unui astfel de parinte,in ceea ce priveste viata lui sexuala din perioada adolosecentei spre ex,daca acesta ii interzice chiar din fasa acest lucru?

sus

Denunta
Onush

15.07.2005 11:35     citat 

M-am abtinut sa intervin in acest subiect pentru ca mi-a fost evident de la bun inceput ca mama nu cauta un sfat ci doar sprijin in a pune cat mai bine la colt "infractoarea" ... ceea ce a facut cu succes ... nu doar a certat-o in mod agresiv, amenitand-o ca o spune la toata scoala, l-a adus si pe tati intr-o discutie deja delicata. trist

Dar ...
----------
abramburica a scris:
Eu sunt de acord cu Bianca...trebuie sa se formeze o limita...la o adika poate sa se joace cu pasarica cand se intalneste cu vecinul Ion care se joaca cu cucul si uite asa ea cu pasarica el cu cucul, hai sa se joace si cucul cu pasarica mea ...eu nu zic ca se intampla neaparat asa, dar ex am o prietena care are 2 copii un baiat de 7 ani si o fetitza de 8 ani si se jucau cu un baiat de vreo 9 ani care la invatzta pe baiat sa se joace cu pasarica fetei si sa se mangaioe pe cuc!!!
----------

Tu stii despre ce vorbesti confuz
Aici era vorba despre o fetita care in intimitatea baii a descoperit o senzatie, cel mai probabil stergandu-se, si a dorit sa o repete tot in spatele usii inchise a baii.
Nu e vorba despre masturbare colectiva sau "educatie" primita de la alti copii.

----------
abramburica a scris:
Asa ca lasati-o balta cu i-ai distrus intimitatea fetei si alte expresii de genul asta ca poate femeia a distrus posibilitatea unui dezvirginarii timpurie!!!
----------

Despre ce dezvirginare vorbesti ... la varsta asta copila si-a descoperit clitorisul nici intr-un caz vaginul.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: