· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Copiii >Pana la 1 an > COLICII !!!!
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor COLICII !!!!     
bodorin

13.06.2005 6:22   COLICII !!!!  citat 

Nu stiu daca exista un subiect pe aceasta tema ....sincer nu am timp sa caut....dar va rog frumos sa-mi spuneti si mie cam cat tin colicii la un copil...pentru ca eu am auzit ca pot tine si pana la 6 luni cand incepe diversificarea...este adevarat ?.....intreb ca am avut grija la ce mananc si tot degeaba !

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 16 ani, 2 luni
Sofia: 7 ani, 7 luni

13.06.2005 7:42     citat 

Alex a avut colici de la 2 zile pana la 2 luni jumatate, cand au incetat ca prin minune, fara vreun semn prevestitor. Si eu stiu ca la majoritatea copiilor se termina la 3-4 luni.

sus

Denunta
mxshk

Copii
Mariuk: 16 ani, 1 luna
VladOne: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

13.06.2005 8:03     citat 

Si Mariukai i-au trecut pe la vreo 2 luni si trei saptamani zambet

sus

Denunta
dana_vlad

Copii
andrei: 24 ani, 11 luni
mara: 16 ani, 1 luna

13.06.2005 9:16     citat 

si la noi colicii au fost un adevarat cosmar, care s-a oprit brusc pe la doua luni si jumatate. am incercat toate siropurile din farmacii fara succes. scutec cald pe burtica sau compresa de spirt cu apa ne-au ajutat.
daca alaptezi bea ceai de anason. ajuta mult.
rabdare multa, va trece mai repede decat crezi.

sus

Denunta
carmenci

13.06.2005 9:27     citat 

Inarmeaza-te cu rabdare! Cu asta trec colicile.
Nu vreau sa te demoralizez dar la noi au tinut pana la 5 luni. Si mai are "crize" din cand in cand. Asa ca ai auzit bine ce-ai auzit
Da' copila mea e o raritate asha ca.... scot limba

sus

Denunta
roxanica

14.06.2005 1:31     citat 

Noi am scapat de colici pe la 2 luni.Avea niste crize de intram in panica....nu a mers nici cu siropuri, nici cu compresa calda.... trist .In acea perioada mai adormea pe burtica in timp ce il tineam pe burta mea.Asta il mai linistea....adormea intr un final cu un oftat....brrr....ce bine ca am trecut de faza aia.Sper sa treceti si voi cat mai repede!
Pupici sarut

sus

Denunta
ligiaG

Copii
stefan rares: 16 ani, 6 luni

14.06.2005 10:56     citat 

n-am avut f rau.sporadic! rad
n-au mai aparut dupa 3 luni.daca alaptezi pot fi dureri cand esti tu agitata si obosita
eu i-am dat BABY WATER grape-cu marar, bun!
sa treceti cat mai repede de faza asta!

sus

Denunta
mxshk

Copii
Mariuk: 16 ani, 1 luna
VladOne: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

14.06.2005 1:15     citat 

Cand o durea burtica de la colici am incercat cu sab simplex, Bonisan,
Baby drink si espumisan- dar nici unul nu mi s-a parut ca ar da rezultate. Singurul remediu care a mers a noi: o puneam in patut si peste body-ul (sau peste un prosopel ceva, nu direct pe burtica) tineam eu mana si in cealalta mana tineam feonul. Cum dadeam drumul la aer cald pe burtica se linistea. Cum intrerupeam feonul- incepea iar sa planga. Pana la urma ii trecea.
Am incercat si cu sticla cu apa calda - dar parca avea un efect mai lent.
Mult succes si rabdare -sunt convinsa ca si tie ti se rupe inima cand plange trist trist

sus

Denunta
ELENAREAZA

Copii
MADALINA GABRIELA: 13 ani, 5 luni

12.12.2009 3:07     citat 

noi nu am avut probleme cu colicii

sus

Denunta
Cris2512

Copii
Diana C: 12 ani, 1 luna

12.12.2009 7:47     citat 

----------
ELENAREAZA a scris:
----------

daca nu ai fost atenta iti spun ca ai raspuns la un subiect din 2005 rad suntem in 2009 spre 2010 mai avem f putin chiar

sus

Denunta
alexis-david

Copii
Alexis David: 11 ani, 7 luni

13.12.2009 1:38     citat 

aici in italia,la indemnul pediatrei lui bebe, am incercat cu niste tubusoare subtiri, cu doua gaurele la capete, sunt niste sonde uterine subtiri, cam cat varful unui termometru, speciale pt copii. il inroduceam cam un cm in fundulet si imediat elimina gazele.il ajuta f mult.
mentionez ca pana a ajunge la metoda asta am incercat cu ceai, siropuri, dar nimic nu a functionat.

sus

Denunta
ELENAREAZA

Copii
MADALINA GABRIELA: 13 ani, 5 luni

14.12.2009 5:24     citat 

----------
Cris2512 a scris:
----------
ELENAREAZA a scris:
----------

daca nu ai fost atenta iti spun ca ai raspuns la un subiect din 2005 rad suntem in 2009 spre 2010 mai avem f putin chiar
----------
uite ca am vrut sa aduc mai in fata subiectul .....si vad ca dupa ce am postat a mai venit cineva...deci este un subiect uitat de voi cele active si interesant pt altii scot limba

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 11 ani, 9 luni

14.12.2009 10:23     citat 

noi am avut probl cu colicii si ca de fiecare data am incercat tot felul de solutii numai sa nu se mai chinuie mititica!am incercat ceai de chimen anason,babycalm,espumisan,sabsimplex,nici nu mai stiu
bineinteles la sfatul medicului.in cele din urma am auzit de colief
care se aduce din anglia
am facut comanda la ei pe site si minune i-a trecut de tot serios!!!!!!cand a facut trei luni am renuntat la colief ca asa scria pe prospect!chiar ne-a usurat noptile! zambet

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 11 ani, 8 luni
Paul: 8 ani, 7 luni

16.12.2009 8:03     citat 

2005 sau 2010, subiectul e mereu actual pt. diferite mamici...
noi am trecut de colici si am tras urmatoarea concluzie: trec doar cu rabdare si mult tinut in brate. Restul - ceaiuri, medicamente si alte treburi - sunt un fel de Placebo pt. mama. Daca mama a auzit de la 10 persoane ca medicamentul face bine si trece prin chinuri multe sa-l cumpere, si da o gramada de bani pe el, se linisteste o data ce i-l administreaza bebelusului. O mama linistita si relaxata - un copil linistit si relaxat foarte fericit
Asta e teoria mea trag cu ochiul
Sa treceti cu bine peste perioada! zambet

sus

Denunta
ralus

Copii
anna: 14 ani, 6 luni
mara: 11 ani, 9 luni

16.12.2009 3:08     citat 

----------
e-alice a scris:
2005 sau 2010, subiectul e mereu actual pt. diferite mamici...
noi am trecut de colici si am tras urmatoarea concluzie: trec doar cu rabdare si mult tinut in brate. Restul - ceaiuri, medicamente si alte treburi - sunt un fel de Placebo pt. mama. Daca mama a auzit de la 10 persoane ca medicamentul face bine si trece prin chinuri multe sa-l cumpere, si da o gramada de bani pe el, se linisteste o data ce i-l administreaza bebelusului. O mama linistita si relaxata - un copil linistit si relaxat foarte fericit
Asta e teoria mea trag cu ochiul
Sa treceti cu bine peste perioada! zambet
----------

subscriu

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: