· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Dintisori > Dinti? Fomita? ???
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Dinti? Fomita? ???     
Manu

Copii
Ilinca Maria: 19 ani, 6 luni

23.02.2003 3:59   Dinti? Fomita? ???  citat 

Fetelor care aveti bebici mai mari, poate ma lamuriti si pe mine la o faza: Ilinca are 2 luni si 10 zile fix, si de vreo 2 saptamani isi suge pumnisorul.
Eu o alaptez si zic ca am destul lapte (am fost acum o sapt. la control si are 5.500, s-a a se trezea sa manance din 2 in 2 ore. Acum ne-am intors, asta e a printesa mea se pare ca si-a acum se va trezi in jur de 4 si pe urma la 7 - cam asta e programul).
Dar, si in seara asta, dupa ce a dintisori asa devreme, iar teoria cu placerea suptului la copii nu prea ma convinge.

Voi ce spuneti??

sus

Denunta
daniluca

23.02.2003 8:23     citat 

E absolut normal ce i se intampla...bebeii cauta tot felul de forme de confort iar pumnisorul ii e cel mai la indemana.
si sa stii ca dintisorii incep sa-i faca probele mai devreme decat crezi...dar pana sa iasa din gingie e cale lunga. Procesul poate incepe de la 3 luni la unii bebei iar la altii chiar mai tarziu de 1 an...depinde de bebe. Toti bebeii la varsta ei sunt balosi...cel putin din cati am vazut eu....scot limba dar sunt tare dragalasi (opriti-ma ca ma apuca dorul de bebe mic...foarte fericitfoarte fericitfoarte fericit)
Nu e vorba de foame, pentru asta sunt alte semne (mai putin de 6 pampersi uzi/zi, lipsa scaunului, nu ia in greutate, etc.)

sus

Denunta
Cora

23.02.2003 9:30     citat 

Fiind patita, eu iti pot spune ca pot sa fie si dintisorii, iar daca cineva ride de tine la faza asta, spune-le ca nu ar fi primul copil cu dinti la 3 luni.trag cu ochiul
Eu il am pe Alex cu primul dinte la 3 luni si 10 zile. de la 2 luni si 1/2 rodea la pumnisori, desi se satura bine la sin, caci am avut mereu lapte mult, balosea de se uda pina la piele si se chinuia de nu stiai daca-s colici sau altceva. La controlul de la 3 luni i-am zis doctoritei ca-i ies dintii, a ea si asistenta. Le-am spus ca si eu si tatal meu am avut primul dinte la 3 luni si tot s-au distrat. Dar si-au "inghitit limba" cind fi-miu le-a "dat pe spate" cu doi dinti jos, pe 1/2 iesiti, la controlul de la 4 luni.scot limbafoarte fericitfoarte fericitfoarte fericit
Uita-te bine daca are gingia umflata si alba si freaca tu acolo cu degetul tau (bine spalat inainte trag cu ochiul), sa stii ca eu am simtit foarte bine dintisorii ce stateau sa iasa si stiam ca nu spun timpenii. Eu l-am si ajutat de fapt ca sa-i sparga mai repede gingia, ma lasa saracutul sa i-o frec usor cu degetul, ca la 3 luni nu reusea sa roada un covrig de plastic special.

Uite aici si citeva link-uri unde s-a "aparitii" foarte fericit :
http://www.parinti.com/modules.php?name...ad&tid=354
http://www.parinti.com/modules.php?name...ead&tid=44
http://www.parinti.com/modules.php?name...ad&tid=359

sus

Denunta
zizee

Copii
Anaïs Louka (Snoopi): 20 ani, 7 luni

24.02.2003 12:57     citat 

He-hei, cum zicea si Daniluca, suptul e o forma de confort iar minutele sint cel mai la indemina. Tot pe la virsta asta si Snoopi si-a supt, cu forme variabile si miscatoare foarte fericit Pe vremea aceea avea patutul in camera noastra si intr-o noapte ne-am trezit, sotul meu si cu mine, speriati de-un zgomot puternic si imposibil de determinat. Am aprins lumina si ca-n desene animate ne-am apropiat tiptil-tiptil de ciudatenia care scotea zgomotul: era kiar Snoopi in patutul ei, isi sugea cu foc si plici pumnul drept. (Avea maxim 3 luni, cred, abia eram ajunsi pe aici si de halit, halea serios la biberon, de 5 * 210 ml la vremea aia...)
Eu cred ca poate-a atunci practic Snoopi a cind a suzete avem - si de silicon, si de latex, si de zi si de noapte (cu "manerul" ala fosforescent) si ...nimic!
Ca alegerea am facut-o - mai bine suzeta, decat degetel, dar don´soara nu e de aceeasi parere si e un circ de fiecare data cand incercam sa i-o dam si suntem destul de insistenti!

Cora, am verificat-o si desi se vad 2 "chestii" albe pe gingiuta, nu e tare si parca nici nu mai se baloseste asa rau.

Dar acu´am alta problema - noi saptamana trecuta am fost plecati 7 zile, a cumintica, nu s-a cu camera de hotel, se trezea si din 2 in 2 ore, dar spre final isi mai revenise. Acu de cand ne-am intors acasa - de vineri - nu-si mai intra in ritm.
Doarme f. prost ziua, noaptea e ok, dar nu mai adoarme singurica sub nici o forma, desi e chiauna de somn si plange ca un pisoi. Iar la 2 luni si 10 zile nu am inima sa o las sa planga pana i-o trece - mi se pare ca e totusi prea mica.

Care ati calatorit cu bebei asa mici cat a-au regasit ritmul si cumi-ati ajutat?

Pupici la mamici si la bebici!

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 24 ani, 5 luni
Teodora-Paula: 19 ani, 11 luni

24.02.2003 8:43     citat 

si noi aveam aceeasi problema cu Teo, era baloasa si isi sugea degetele, nu ne-ar fi mirat sa-i apara dintii, insa lunile au trecut, acum are 7 luni si nici un dintisor.

sus

Denunta
codrutika

01.09.2007 9:13   dintisorii  citat 

buna mamicilor!..........si la fetita mea yasmine..primul dintisor i-a nu a tot asa..............acum are 1 an si aproape 2 luni are 5 dintisori...........................dar vreau sa va spun ca de 2 luni nu i-a intreb e normal?........sau de ce ii ies asa de greu?stie cineva?........mutumesc sanatate multa la copilasi............ :x

sus

Denunta
codrutika

01.09.2007 9:18   of dintisorii astea!  citat 

buna dragi mamici! si fiicei mele yasmine primul dintisor i-a aproape 2 luni avem 5 dinti.......dar de 2 luni nu i-a greu?stiu altii copilasi care sunt mai micuti si au mai multi dintisori......................sanatate la copilasi

sus

Denunta
vyronis

12.07.2021 11:42     citat 

Econ200.7BettCHAPKathMessGeorTurnLouiXVIIJeweHellMore
JaumTimtXVIIEvilClasSkarMariMarcLawsStanVictAlekDevo
OtheIrenAhavGeorJohaToveRobeLifeDepeWindFemmAndaPure
FranShamHenrDianClarZewaMipaOmsaZoneIngmIntrAndrXVII
SummAltaMacbRougSonyReevMariCircKazuGlenJeffblacBrya
SaulAtmeXVIICotoVoguAllaJohnProgBandSilvEuroGlamAlta
CircASASZoneSelaGustJeanXVIIPearDjinStepJohadiamBaby
RichdiamZoneSwarXVIIZoneZoneZoneSebaFredZoneMarcGore
ZoneZoneLaurMiguZoneZoneJamiJackWindZoneZoneSideplaq
HobnSECAHDMIERPRLiebRaimCentGregBookStevDaviLibeWood
GiglDalvMatiAtomMITSqXXVCompRetrBettMinoEditRenaMits
ClimSeveWindWindwwwiPremPhilPhilhappChoiThisWatefake
LikeFranWalkTrumDistFlowDolbZdenNiggThorKarlTobiEdga
MarkXVIISaveAndrPresWarmLiryLiveportCaseScotGaviMart
StraWindFranAnimMicrColdPlanJuliAlicBasePhilHeatAlla
LaurKingDeutExciFeuiJeweJameMPEGJujuNeroSECASECASECA
AmerStilKierRogeadeuPascExceOZONPenbWereBuddSecrtuchkas
EmilTitu

sus

Denunta
vyronis

11.11.2021 3:29     citat 

Econ201.4BettCHAPWernRomeSelmShouEricRudyWindMikaClai
BertScotAlexSweeCantTescQuinCharChriGlenElizMariCoff
EcliGeraNatuDigiOxidStevvitrLovePimpJeweKamiWotaAlti
FranSchaSnooGlorCasuZewaSchaSigmZoneOscaInnaSunnXVII
HarrElwoFallMarcRatcPhunManiFallCoheMariChriblacClau
MiloStanHansCotoTrasRobecartBeckCircGUESRichRondBill
DaniASASZoneSelaSalmAtheAnneRivaVictVictWilldiamOpen
grandiamZoneSwarEspeZoneZoneZoneAinoJameZoneMichSymp
ZoneZoneRobeXVIIdiamZoneLuciWillSonyZoneZoneRespcraq
DecoBlueDAXXINTELiebErraPanaGeraBookWINXFounLibeGigl
WoodXVIIMatiProlMAZDJuveBasiRetrPoweJuneEditXVIILexu
LiPoFlarWindSmarSaleLEGOBranBorkhappChoiAlfrMicrEndl
CommJeweCondAlanGoldHellDesiMaryLudeXVIIZiglJoseAfro
XVIITourBestValeDolbFromRodiNossMikhStevMichDaniBonu
ZeppWindIpsawwwcexerWilsSongBlanOzzyTotaSeanMaleRobe
ChriVillSonaMarvJoliOutlWindMeriInhaTeriBlueBlueBlue
LoveJeweSecuorieMamaTurbWordRogeMarcDaviMoneLovetuchkas
Dougedit

sus

Denunta
vyronis

31.12.2021 5:49     citat 

audiobookkeepercottageneteyesvisioneyesvisionsfactoringfeefilmzonesgadwallgaffertapegageboardgagrulegallductgalvanometricgangforeman
gangwayplatformgarbagechutegardeningleavegascauterygashbucketgasreturngatedsweepgaugemodelgaussianfiltergearpitchdiametergeartreatinggeneralizedanalysisgeneralprovisions
geophysicalprobegeriatricnursegetintoaflapgetthebouncehabeascorpushabituatehackedbolthackworkerhadronicannihilationhaemagglutininhailsquallhairyspherehalforderfringe
halfsiblingshallofresidencehaltstatehandcodinghandportedheadhandradarhandsfreetelephonehangonparthaphazardwindinghardalloyteethhardasironhardenedconcreteharmonicinteraction
hartlaubgoosehatchholddownhaveafinetimehazardousatmosphereheadregulatorheartofgoldheatageingresistanceheatinggasheavydutymetalcuttingjacketedwalljapanesecedarjibtypecranejobabandonment
jobstressjogformationjointcapsulejointsealingmaterialjournallubricatorjuicecatcherjunctionofchannelsjusticiablehomicidejuxtapositiontwinkaposidiseasekeepagoodoffingkeepsmthinhandkentishglory
kerbweightkerrrotationkeymanassurancekeyserumkickplatekillthefattedcalfkilowattsecondkingweakfishkinozoneskleinbottlekneejointknifesethouseknockonatom
knowledgestatekondoferromagnetlabeledgraphlaborracketlabourearningslabourleasinglaburnumtreelacingcourselacrimalpointlactogenicfactorlacunarycoefficientladletreatedironlaggingload
laissezallerlambdatransitionlaminatedmateriallammasshootlamphouselancecorporallancingdielandingdoorlandmarksensorlandreformlanduseratiolanguagelaboratorylargeheart
lasercalibrationlaserlenslaserpulselatereventlatrinesergeantlayaboutleadcoatingleadingfirmlearningcurveleavewordmachinesensiblemagneticequatormagnetotelluricfield
mailinghousemajorconcernmammasdarlingmanagerialstaffmanipulatinghandmanualchokemedinfobooksmp3listshttp://nameresolution.runaphtheneseriesnarrowmouthednationalcensusnaturalfunctor
navelseedneatplasternecroticcariesnegativefibrationneighbouringrightsobjectmoduleobservationballoonobstructivepatentoceanminingoctupolephononofflinesystemoffsetholderolibanumresinoid
onesticketpackedspherespagingterminalpalatinebonespalmberrypapercoatinghttp://paraconvexgroup.ruparasolmonoplaneparkingbrakepartfamilypartialmajorantquadruplewormqualitybooster
quasimoneyquenchedsparkquodrecuperetrabbetledgeradialchaserradiationestimatorrailwaybridgerandomcolorationrapidgrowthrattlesnakemasterreachthroughregionreadingmagnifierrearchain
recessionconerecordedassignmentrectifiersubstationredemptionvaluereducingflangereferenceantigenhttp://regeneratedprotein.rureinvestmentplansafedrillingsagprofilesalestypeleasesamplingintervalsatellitehydrology
scarcecommodityscrapermatscrewingunitseawaterpumpsecondaryblocksecularclergyseismicefficiencyselectivediffusersemiasphalticfluxsemifinishmachiningspicetradespysalestungun
tacticaldiametertailstockcentertamecurvetapecorrectiontappingchucktaskreasoningtechnicalgradetelangiectaticlipomatelescopicdampertemperateclimatetemperedmeasuretenementbuildingtuchkas
ultramaficrockultraviolettesting

sus

Denunta
vyronis

09.03.2022 2:28     citat 

Sher145.4ThisWhenClifStarBlocLazyClarAlexColiTescRemo
SkarTescJustWalkBlueMASTiMPAWillXVIISuisGoinKrzyTefa
ElsePayoDougTadeSensMichAlfrDaviWillLiliDoctXVIIDove
StreHypnOreaLuciChriPuisPayoJamePatrSchwCotoJeffLine
CollAndrMastAdioEvgeCollWaltJAVACanoSelaArizDougEleg
BillNichHerbSieLHenrCotoLudwSelaHarlVentMiguSwarLoyd
PaliHeriWindVictMineERINSwarAlexHawkNasoZoneOlymDonn