· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Sanatate > stop respirator...
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2  »
subiect nou  raspunde
autor stop respirator...     
daniluca

23.02.2003 8:54   stop respirator...  citat 

Fetelor, am tras o sperietura de moarte! tristtristtrist
Miercuri chiar cand a implinit 1 an jumate, si tati 30 ani...Alexa ne-a facut o bucurie.
Pentru ca era racita i-am dat Tylenol Cold si am pus-o in pat sa faca nani...nu a vrut sa bea apa. Nici n-au trecut vreo 2 minute si aud niste horcaieli...m-am speriat si m-am repezit la fata. Fata mea se chinuia sa respire si nu putea...am aprins lumina si deja nu mai misca, era albastra, avea ochii deschisi si imobili...am incremenit. Am ridicat-o si am strigat la ea...nici un raspuns. Tot ce am avut in cap a fost sa-i fac respiratie ( sau CPR dar avea puls) si asta am facut. Va spun sincer ca nu stiu daca creierul a dictat miscarea sau doar sentimentele de mama disperata...am resuscitat-o, si intr-un final dupa...o vesnicie a inceput sa tuseasca...semn ca-si revenea. I-am dat apa sa-i curatam gatutul si am sunat la urgente...
A facut fata mea o ditamai reactia la unul din componente (erau doua in afara de paracetamol asa ca nu stim exact care) de am crezut ca mor.
Morala, faceti fetelor cursurile de prim ajutor (CPR) daca aveti ocazia. Eu l-am facut pentru ca era in pachetul cu celelalte cursuri...dar altfel nu stiu daca il faceam.
Uite ca nu stii cand ai nevoie....tristtristtrist

sus

Denunta
Cora

23.02.2003 9:38     citat 

Brrrrrr ...vai tu Daniluca, ca am "intepenit" in scaun si sotul linga mine cind am citit prin ce ai trecut.surprins
:|Ai mare dreptate cu CPR-ul, de ani de zile tot ma indemn sa ma interesez de astfel de cursuri si inca nu am facut-o, dar miine cred ca sun la spital sa intreb cit costa si cind se pot face. Cu aceste cunostinte salvezi vieti, si cum a fost cazul tau, pe a propriului copil ...Doamne ca am ramas socata efectiv de patanie ...hmhmhmsurprinssurprins

Sanatate multa Alexei si mare grija sa aveti de ea. Puiutza mica ...

sus

Denunta
georgia

Copii
Vlad Bogdan: 17 ani, 10 luni

23.02.2003 10:09     citat 

Offfffff , Doamne. Soccccccccc!!!! In primul rand felicitari Danieluca ptr ca ai reactionat asa. Eu sunt o fire tare panicoasa, imediat nu mai stiu de mine, poate ca Dumnezeu iti da putere in acele momente..offfffff am incremenit cand am citit ce i s-a intamplat Alexei, ma bucur ca acum totul e bine! Multa, multa sanatate si felicitari inca odata!

sus

Denunta
daniluca

23.02.2003 10:38     citat 

Offf! Sper sa nu mai fiu pusa in situatia asta niciodata si nici voi.
Si-i multumesc lui Dumnezeu ca Alexa e cu noi...si e bine!
Va multumesc ca ma ascultati..uneori e tare bine sa spui cuiva.

sus

Denunta
Manu

Copii
Ilinca Maria: 16 ani, 10 luni

23.02.2003 11:32     citat 

Dumnezeule!!! Bine ca ai fost pe faza!
Dar vreau sa te intreb ceva - eu am facur Lic. sanitar si mai stiu sa fac resuscitare cardio-respiratorie, da la adulti! La copilasi e ceva diferit?

A, si daca o sa afli ce component din medicament a dat reactia asta, sa ne spui si noua, ca nu se stie!

sus

Denunta
SMOKY

23.02.2003 1:03     citat 

...DANI SANATATE MULTA LA BB SI FELICITARI CA AI STIUT CE SA FACI...DUMNEZEU E SUS SI VEZI CA NU NE UITA...FI INCREZATOARE...OF SI CU MEDICAMENTELE ASTEA!SI INTR-ADEVAR E BINE SA FACI CPR...EU AM FACUT SI AM CAM UITAT....AM O CARTE IN CASA...AR TREBUI SA O PUN MAI LA INDEMINA....DOAMNE AJUTA!

sus

Denunta
Aducut

Copii
Codrin
Olguta
Cornelia

23.02.2003 2:27     citat 

Of Dani, bine ca ai fost pe faza... ce rapida-ai fost...bravo...
Dar totusi zi-ne si noua la astia nestiutori cum se face CPR-ul ca si eu sunt ingrozita de sufocari si alte astea... Doamne fereste...
Pupici lui Alexa micuta si mare noroc cu mamica ei...
Adriana si Codrin

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani
Adelina: 9 ani, 9 luni

23.02.2003 10:44     citat 

Daniluca... m-am ingrozit cand am citit... ce prezenta de spirit ai avut... bine ca ai salvat copila... incep sa ma gandesc ca poate nu e de ajuns ca am citit si am vazut poze despre cum de face resurscitarea... stiti unde se fac cursuri din astea in Ro?

sus

Denunta
floro

Copii
Tudor: 17 ani, 3 luni
Matei Ciprian: 12 ani, 4 luni

23.02.2003 10:59     citat 

Bine ca s-a terminat cu bine......
Am trecut si eu printr-o astfel de situatie cu Tudor, pe la 6 luni. S-a inecat cu mancare si nu mai putea respira, ma uitam la el cum isi schimba treptat culoarea fetei. Noroc ca m-am dezmeticit la timp si l-am luat la scuturat; daca am vazut ca nu merge, l-am luat de picioare si scutura! Pana la urma i-a trecut, bineinteles ca a dat afara si tot ce mancase, dar..... ce mai conta,respira!!!
Va spun sincer ca urmatoarele cateva ore nu mai puteam nici sa-l tin in brate, asa tremuram de tare.
In fine.........a trecut. Chiar sunt curioasa daca la noi se fac cursuri de resuscitare.

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 11 luni

24.02.2003 12:45     citat 

Dani, brrrrr, aproape ca nu mai am cuvinte... Nici nu stiu ce sa spun, decit ca esti mareata ca nu ti-ai pierdut cumpatul si ca ai stiut cum sa intervii. Ar fi putut fi o tragedie, altfel... Ma ia cu fiori cind ma gindesc ca eu nu stiu cum se face resuscitare trist
Iti multumesc ca ne-ai impartasit aceasta patanie si ca experienta voastra nefericita e un avertisment important pentru toate mamicile de pe forum.
Sanatate Alexei, aveti grija de voi!

ps - ce inseamna, detaliat, CPR?

sus

Denunta
salhiuta

Copii
nadine salheya
nadine
am nascut deja!

24.02.2003 1:38     citat 

Doamne prin ce-ai trecut eu cred ca inghetam linga copil.Nu nu pot nici sa ma gindesc.Sanatate multa multa de tot .

sus

Denunta
Cora

24.02.2003 5:42     citat 

----------
citat:
ps - ce inseamna, detaliat, CPR?
----------

CARDIO-PULMONARY RESUSCITATION

Mi-am adus aminte ca tot spunea Floro, si eu am patit cu Alex o chestie cu inecatul cu mincarea, nu stiu daca avea 5 luni, sotul a intepenit de spaima, dar eu l-am luat direct si intors cu capul in jos, palma usoara peste omoplati si gata, copilul si-a revenit rapid. Dupa aceea nu-mi reveneam eu caci ma tot intrebam cum de am avut atita "prezenta de spirit" si nu m-am fisticit.

sus

Denunta
lumi12a

Copii
Lexi: 17 ani, 4 luni

24.02.2003 8:52     citat 

Anne si mamicilor din... Bucuresti care vreti sa faceti cursuri de prim ajutor, exista la SOS un asemenea curs. Cititnd ce a scris Dani, m-am ingrozit la randul meu si am inceput sa caut unde se fac asemenea cursuri. Stiam ca in Mall sunt cei de la SOS care iau tensiunea gratui si am fost la ei si am luat o brosura. Informatii nu am putut lua pentru ca nu am mai avut timp, ne grabeam sa ajungem undeva. Eu sun azi si voi afla. Va dau si voua coordonatele lor si puteti suna:
SOS
Tel.: 222.20.71 si 222.44.32
e-mail: [email protected]
Linii de urgenta: 9761
0722.333.000 si 0744.323.000

La mine e prea dimineata sa sun, insa o voi imediat ce "se face ziua" pentru toata lumea.

Sa va fie puii sanatosi,

sus

Denunta
daniluca

24.02.2003 9:20     citat 

Am gasit un link care mi se pare destul de bun pentru cineva interesat.
Sper sa va ajute si daca sunt probleme cu engleza as putea sa traduc ce-i acolo. Insa m-am gandit ca-i mai bine sa vedeti originalul si pentru simplu motiv ca are poze.
Ma bucur ca multe dintre voi s-au decis sa afle mai multe despre astfel de cursuri si stiti ce?
Pentru cine nu stie ce sa faca pe viitor asta poate fii chiar o meserie in Romania unde e la inceput. Cine poate stii pe cati oameni ii ajuta ce vorbim noi acum!
Iata link-ul:

http://depts.washington.edu/learncpr/index.html

sus

Denunta
daniluca

24.02.2003 9:21     citat 

http://depts.washington.edu/learncpr/index.html

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde