· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Sarcina > Obligatiuni moasa, obligatiuni medic
< subiectul anterior :: subiectul urmator >
subiect nou  raspunde
autor Obligatiuni moasa, obligatiuni medic     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Danutka

Copii
Bogdan: 15 ani, 9 luni

24.06.2005 7:52   Obligatiuni moasa, obligatiuni medic  citat 

Salutare.
Eu sunt un pic confuza referitor la aceste notiuni. Stiu ca moasa are grija de mama in timpul travaliului si ea spune cind tre de impins. Dar medicul ce face? Care sunt obligatiile lui? Sau in cazul nasterii naturale e una si aceiasi?

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 16 ani, 2 luni

24.06.2005 8:01     citat 

pai medicul are de facut o gramada.
1. efectueaza epiziotomia daca e cazul si se pare ca in ziua de azi este mereu cazul.
2.scoate copilul
3.daca are cordonul in jurul gatului el este cel care il taie
4. te coase la loc

sus

Denunta
Danutka

Copii
Bogdan: 15 ani, 9 luni

24.06.2005 8:43     citat 

Si obligatiunile moasei care sunt? Cind am sa aleg cu cine nasc la cine sa atrag mai multa atentie: moasa sau medicul? Bineinteles ca ar fi bine amindoi, da daca nu se primetse? Adica cine tre sa fie mai calificat?

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 16 ani, 2 luni

24.06.2005 8:55     citat 

evident ca doctorul.moasa e doar un ajutor al doctorului.doctorul este cel care ia deciziile in ceea ce priveste o nastere.cu moasa tb sa fii atenta ca sa te ajute in timpul travaliullui si al expulziei. e important sa-ti vb frumos si sa se implice.
eu am avut marele noroc ca dr mea sa fie f indragita de moasele care erau in seara acea de garda. de aceea ele s-au purtat f frumos cu mine aproapte ca niste prietene.una din ele m-a ajutat ff mult in sensul ca al meu copil avea cordonul in jurul gatului si nu se putea antrena pe canal.asa ca draga de ea s-a urcat pur si simplu pe burta mea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> 
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: