· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Serghei

Copii
Sergiu: 15 ani, 1 luna
am nascut deja!

07.12.2005 6:53     citat 

Va multumesc pt laude! Nu va mint cand va spun ca mi s-au inrosit obrajii de mandrie!
S-a meritat cezariana, nu?
Va pupicesc!

sus

Denunta
karina1976

Copii
Paul: 17 ani, 11 luni
Patricia: 12 ani, 6 luni

26.12.2005 12:43     citat 

buna serghei,

sa iti traiasca ingerasul cu ochi albastri, sa creasca mare si frumos, sa fie sanatos si mancacios.

si da, a meritat, copiii merita orice.

felicitari inca o data.

karina

sus

Denunta
VALONE

Copii
ioana daria: 14 ani, 5 luni
am nascut deja!

26.12.2005 5:47   salut si eu am nascut pe 20.12.05 prin cezariana  citat 

am nascut la cf2 super conditii dar organizarea a lasat de dorit .la ora 10.40am intrat in operatie si la 10.50 copilul era scos ,la 1135 am iesit si eu din operatie am fost cat de cat ok la post natal dar cand am ajuns la salon au inceput durerile .nu ma ajutat nimeni sa ma duc la toaleta cu toate ca am fost atenta cu toata lumea ,neonnatoloaga nu stia la o ora dupa ce nascusem dimensiunile copilului ,exemplele pot continua .
pe 22.12.05 am ajuns acasa si m-am mai linistit pana azi cand am observat ca nu mai imi curg lohiile si am sunat medicul si nu stie ce sa-mi spuna ,POATE STITI VOI ?
ASTEPT RASPUNUSURI

sus

Denunta
Serghei

Copii
am nascut deja!

27.12.2005 12:17     citat 

Valone, bine ai venit acasa cu bebelusul, sa-ti traiasca minunea, sa fie sanatos si cuminte (macar cat al meu zambet ). Nici pe mine nu m-au tinut prea mult lohiile, poate e specific cezarianei, oricum nu mi-am facut probleme si totul a fost OK.(am avut sangerari mai abundente a doua zi dupa operatie). Dupa operatie, la cateva ore am fost "obligata" sa ma dau jos din pat sa ma misc, desi nici nu eram prea bine dezmortita dupa anestezie. Dureri au fost...dar le uiti.

Felicitari!

sus

Denunta
Serghei

Copii
am nascut deja!

27.12.2005 12:53     citat 

Multumesc, Karina! Si tie sa-ti traiasca iubitelul mic, sa se faca mare si voinic! Si....sa ne intalnim la primavara in parc (ca acu` e cam frig).
Pupici de la Sergiu!

sus

Denunta
ynca13

Copii
ILINCA-MARIA: 14 ani

18.09.2006 1:17     citat 

Am nascut intr-o zi de 13...BBmeu a fost tare nerabdator... multele ecografii facute semnalau aparitia sa pe 16. Contractiile au inceput de la 3 dimineata, dar nu erau dureroase. La spital m-am prezentat pe la9. Dr care mi-a supravegheat sarcina era plecata din localitate. Asa ca m-a luat in primire dr de garda si moasa. Adevaratele dureri au inceput pe la ora 14, dupa ce mi se facusera injectii pt dilatare. Eram 4 femei care asteptam minunea. Si sa vezi ca ne-a apucat pe toate odata ochi peste cap Si erau numai 2 mese in sala de nasteri plang sau sunt foarte trist Cred ca am nascut in zece minute dupa ce m-au cocotat acolo, pe la ora16 . Si nici n-a fost nevoie sa imping prea tare. BBmeu era hotarat sa vina singur. In timp ce moasa si dr asistau pe alta mamica si eu stateam sa elimin placenta, sunam de zor pe toata lumea sa ma laud cu BBmeu. Partea proasta pe urma a urmat plang sau sunt foarte trist Cu toate ca se facuse epiziotomie, am avut parte de ruptura nasoala. A incercat moasa sa coase vreo ora...dar degeaba...hemoragie,frisoane...Si uite asa am ajuns in sala de operatii( de care atata m-am ferit), mi s-a facut anestezie generala...si mi s-a taiat filmul... M-am trezit pe la 11 noaptea la reanimare, mi se impleticea limba in gura,veneau tot felul de doctori sa ma vada...Si eu ma gandeam doar la BB. Pe urma am aflat de ce atata tevatura... Statusem vreo 2 ore in sala de operatii, dr. de garda nu mai facea fata, era sa faca un infarct...L-a chemat de acasa pe seful de sectie si acesta mi-a reusit operatia.Expresia pe care n-am s-o uit niciodata a acestuia a fost: erai flenduri, ce ti-a trebuit sa nasti normal? Bucuria cea mai mare a fost ca mi-au adus fetita dupa 1 zi si ca aceasta a fost sanatoasa si cuminte. A urmat o recuperare dificila si nesigura. Dupa 16 zile de spitalizare (in care am slabit12kg) am plecat acasa . In aceste 16 zile am mai avut peripetii de tot felul. Cadrele medicale au fost foarte atente si au lucrat cu profesionalism si cu suflet,de la infirmiera pana la medicul sef. Au fost momente fff grele( tinand cont ca ajungi sa spui rugaciuni cand trebuie sa mergi la wc socat ), dar toate au meritat cand langa mine am asa o scumpete de 3 oriV(VESELA,VIOAIE VORBAREATA) Mi s-a interzis categoric sa mai nasc normal, ca oricum era sa dau coltu ochi peste cap N-am stat asezata 3 luni , n-am putut sa-mi tin BBin brate si l-am hranit stand pe coate. Erau femei care au nascut bebelusi de 4kg si ceva fara sa aiba nevoie de taietura si in 4 zile plecau acasa. Asa a fost sa mi se intample mie. Impresia finala e ca mai vreau un BB , dar mai incolo...Sa ma bucur acum de norocoasa mea nascuta intr-o zi de 13. zambet

sus

Denunta
margot

Copii
stefania: 13 ani, 7 luni
am nascut deja!

26.12.2006 12:41     citat 

Ce sa va spun, si eu am ramas cu o imagine placuta......chiar daca in timpul travaliului am ajuns sa cer epidurala, nu m-am crezut in stare sa nasc am crezut ca nu voi face fata pana la capat am nascut normal si fara epidurala doar cu niste perfuzii pt ca nu aveam contractii si nu ma dilatam desi mi se rupsese apa de ceva timp, la 3 noaptea mi sa rupt apa si la 16.15 am nascut.....iar pe masa am facut ce a spus doctorul si sincera sa fiu mi sa parut partea cea mai usoara am impins cu toata forta si a iesit repede, am fost taiata dar doctorul ma cusut bine chiar foarte bine la sase zile dupa ce mi-a scos atele deja stateam in fund, m-am recuperat foarte bine asa ca nu am de ce sa ma plang, intradevar greul vine dupa cand oboseala se acumuleaza dar merita sarut

sus

Denunta
Roxie

Copii
Denisa-Iustina: 14 ani, 5 luni
Mihnea-Sebastian: 13 ani, 4 luni

01.01.2007 10:26     citat 

Am ramas cu o amintire foarte frumoasa. Am avut anestezie epidurala, nu am avut dureri decat jumatate de ora, de cand a rupt bebe membranele pe la dilatatie 3 si pana am ajuns la dilatatia 4 si mi-a pus epidurala. Dupa aceea in doua ore jumatate am nascut. Cand am ajuns acasa, vreo doua saptamani a fost mai nasol, ca nu puteam sa stau jos din cauza epiziotomiei, dar cu ajutor medicamentos mai amorteam zona.

sus

Denunta
Alina_Pop

Copii
Julia Christine: 14 ani, 6 luni
Alice Isabelle: 11 ani, 11 luni

02.01.2007 7:41     citat 

Nasterea Juliei a fost foarte usoara,insa drumul pana la nastere a fost greu.Trebuia sa nasc pe 1 noiembrie 2005,iar eu pe data de 8 n-aveam nici cel mai mic semn .....asa ca a trebuit sa ma internez pentru inductie pe data de 9.Dupa prima inductie am inceput sa am contractii...dar diltare zero.Inductia se facea din 6 in 6 ore si incepea prin monitorizarea fatului timp de o ora(timp in care trebuia sa stau pe spate nemiscata,asa ca aveam niste dureri groaznice de spate).
Au tot incercat sa-mi provoace dilatare dar...degeba.
Tin minte ca nu reusisem sa dorm in 3 zile decat vreo 4 ore..adunate,in rest chin si oboseala cat cuprinde si nicio schimbare,bebe era sus si nu dadea vreun semn ca ar dori sa vina.
In timpul asta ma rugam de medici sa-mi faca cezariana,dar degeaba.
Mi-au explicat ca in Ca se face cezariana numai in situatii disperate,de criza,ceea ce nu era cazul meu.
Le multumesc pentru ca au fost foarte grijulii si deschisi.
De fapt tot pesonalul a fost deosebit,medici asistente,infirmiere
In seara de 11 nov.,pe la 12 faraceva,o asistenta tare draguta a cerut permisiunea doctorului sa-mi dea morfina ,cu scopul de a ma odihni toata noaptea.Surpriza a fost ca la jumatate de ora dupa injectie,mi s-a rupt apa si in trei ore de la dilatie 0 am ajuns la 8.Saracii medici se scuzau ca nu mai puteau sa-mi faca epidurala si m-au dus direct in sala de nasteri.Acolo totul a durat o ora pana sa vina pe lume Julie.Nasterea fost o experienta placuta,pentru ca am nascut foarte usor si fara cine-stie -ce dureri,.Mai neplacute au fost cusaturile ,dar nu pot sa ma plang.
Am avut o nastere super.

sus

Denunta
Inuca0212

Copii
yvonne: 16 ani

05.01.2007 12:28     citat 

eu as mai naste de 10 ori, dar tot prin cezariana. a fost mai usoara decat operatia de apendicita, dupa 2 saptamani am mers prima oara cu bicicleta, si senzatia aia unica cand ti se da copilul, si ii pui capshorul pe mana ta, si il simti asa mic si cald si pufos...as retrai-o pana la adanci batraneti!

sus

Denunta
amalutza

Copii
NEDELCU AMALIA: 13 ani, 5 luni

26.02.2007 9:27     citat 

EU am 20 de ani si acum 2 luni si trei saptamani am nascut normal o fetita sanatoasa si frumoasa.travaliul f usor si nasterea ff usoara,tinand cont ca bb u avea doar 2050 am nascut usor.Am fost destul de informata ca sa stiu la ce sa ma astept si am trecut cu bine.Problemele au inceput dupa ce a iesit fetita,cu placenta.era atat de lipita incat a durat 45 de minute sa o scoata,se faramitase,a fost groaznic,am simtit tot,m a chiuretat,mi a bagat mana pana la cot,ma zgarmanea..........simteam tot ptr ca nu am avut nici un fel de anestezie.nu mai spun ce am simtit cand m a cusut.... plang sau sunt foarte trist Dar cand am vazut fetita am uitat de toate!!!!!!!!!!!!. dupa nastere timp de o luna am avut sangerari f abundente,cheaguri ffff groase deoarece am un uter prost si slab dezvoltat si nu si revenea.cu toate astea as mai face un bb,tot fara anestezioe,nastere normala desi doctorul nu mi a recomandat sa mai raman iar insarcinata din cauza uterului f prost.Dar am sa mai las sa treaca timpul si cand o sa ma simt pregatita voi mai face un bb. mie nasterea mi s a parut magnifica,divina......ma uitam la bb ore in sir in primele zile si nu mi venea sa cred ca eu am facut asa ceva!!!!!!!!!! nasteri usoare fara frica!!!!!!!!!!!!!!!!!! FEMEILE SUNT NISTE SUPRAVIETUITOARE<UN BARBAT NU AR REZISTA NICIODATA LA DURERILE NASTERII zambet

sus

Denunta
Gekes

am nascut deja!

05.09.2007 1:56     citat 

mumulina spunemi si mie te rog frumos cu ce doctor ai nascut tu atunci daca ati mai aduci aminte.

sus

Denunta
cosmyna2006

Copii
Noemy-Andreea: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

12.09.2007 2:27     citat 

Au trecut deja trei luni jumate de cand am nascut, recunosc ca eram ingrozita de la prea multe povesti citite...
Asa ca am optat spre o nastere cu epidurala, si va spun cu mana pe inima ca daca stiam ca apoi o sa merg cu fetita la control la neurologie in fiecare luna, nu as fi facut-o. La 37 de saptamani doctorita, mi-a spus sa stau in pat ca bebe e hotarat sa vina si macar sa stea inca o saptamana, asa ca am luat decizia ca in cazul in care nu vine singur bebe mai devreme, sa nasc pe 1 iunie, la un an de la cununia civila. Asa ca cu o zi inainte m-am prezentat la spital. A trecut asa greu ziua respectiva si asta pentru ca in acelasi salon in care am fost internata eu, era o fata care trebuia sa nasca, avea deja 41 de saptamani, si pe la ora 14, i-au pus balonas ( e un furtun care se introduce in vagin), pentru dilatatie si avea niste dureri, groaznice, dar problema era ca stiam ca seara o sa-mi puna si mie. Asa ca de la un col moale am ajuns sa am unul rigid de s-a intrebat doctorita daca vreau sa-i rup degetele. Noaptea a trecut cu ceva dureri, dar nu foarte mari...dar fata din salon avea aceleasidureri groaznice si nimeni nu-i facea nimic... a nascut dupa ce am nascut eu. Dimineata a venit doctorita si pe la ora 8 mi-a scos balonasul, si am mers in sala speciala de nasteri, deoarece sotul a asistat la nastere. Au asteptat sa ma dilat la 4 cm, si atunci mi s-a facut anestezia. A fost un chin pentru ca din cauza anesteziei nu simteam contractiile si nu stiam cand sa imping si nici nu aveam forta asa ca a trebuit sa foloseasca videxul. La ora 10:25 am nascut o frumusete de fetita, de care sunt tare mandra.

Cert este ca as fi vrut sa o nasc normal sa nu aibe probleme acum... pana in prezent se dezvolta normal, dar la fiecare control merg cu inima stransa, si-mi e teama...

Va doresc la toate multa sanatate si sa luati cele mai bune decizii pentru voi si bebelusii vostri!!

sus

Denunta
Gekes

am nascut deja!

12.09.2007 11:04     citat 

Este foarte greu de luat decizia de cum sa nastem, pentru mine cel putin este greu de luat o decizie,cu toate ca toata lumea ma sfatuieste sa nasc normal parca nu am taria sa spun ok o sa nasc normal, imi este tare teama de aceasta experienta.

sus

Denunta
cosmyna2006

Copii
Noemy-Andreea: 12 ani, 11 luni
am nascut deja!

15.09.2007 8:44     citat 

Gekes - pentru mine cel putin este greu de luat o decizie,cu toate ca toata lumea ma sfatuieste sa nasc normal parca nu am taria sa spun ok o sa nasc normal, imi este tare teama de aceasta experienta.

Pentru toate femeile cred ca e greu si exista acea frica, eu a trebuit sa iau decizia ca voi naste cu anestezie pentru ca nu aveam conditie fizica.
Daca vrei putem vorbi pe mess acelasi id il am.

Nastere usoara!!!

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 8, 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: