· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Tzush

Copii
David: 14 ani, 4 luni
Diana: 10 ani, 2 luni

07.05.2005 9:57     citat 

m-ati omorat ... si cu www.birthdiaries.com ... sunteti cam sadice, mamici dragi! mie mi- s-a taiat tot elanul cand am "studiat" site-ul ... prostit mai ales nasterile ... directe. stiam ca e asa nasol, dar nici chiara asa? m-ati speriat!!!! plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
alessia_de

Copii
E: 15 ani, 8 luni
D: 12 ani, 7 luni

09.05.2005 10:52     citat 

----------
Tzush a scris:
m-ati omorat ... si cu www.birthdiaries.com ... sunteti cam sadice, mamici dragi! mie mi- s-a taiat tot elanul cand am "studiat" site-ul ... prostit mai ales nasterile ... directe. stiam ca e asa nasol, dar nici chiara asa? m-ati speriat!!!! plang sau sunt foarte trist
----------

Tzush, stai calma ca nu e chiar asa! zambet Nu e sfarsitul lumii! trag cu ochiul!zambet O sa vezi ca o sa fie totul bine si o sa treaca asa de repede de nici nu o sa iti dai seama! Nu lua totul asa de drastic pentru ca la urma urmei "meseria nasterii" se practica de cand lumea zambet . Te sfatuiesc sa citestesti si celelalte threaduri unde se vorbeste de travaliu si nastere si ai sa vezi ca nu e totul asa de negru!zambet

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 3 luni

09.05.2005 11:06     citat 

Acum durerile le-am uitat.............atunci a fost rau, dar totusi am nascut repede pentru prima nastere - 7 ore - din care doar 3 au fost dureri puternice si groaznice; norocul meu a fost ca imediat dupa ruperea apei (acasa) au aparut si durerile si contractiile........destul de dese, dupa 4 ore aveam dilatatie 4........cate 1 cm pe ora rad la mine nasol a fost pana m-am urcat pe masa, acolo de la impins nu se mai simteau durerile si fata a iesit repede, asa ca a fost ok.......nasol a fost la cusut (cam 1 ora) si la un moment dat am si simtit ceva.........cel mai placut moment de dupa a fost cand mi-a pus sonda sa urinez, ca singurica nu am putut, am simtit asa o eliberare, nu doare, adica dupa ce trecusem de durerile alea chiar nu am simtit nimic, nici macar deranjant; si a fost bine si dupa 3 ore de la nastere cand am putut dormi, ca eram nedormita de mai mult de 24 de ore (apa s-a rupt noaptea).........ce pot sa zic e ca la urmatoarea nastere mai mult ca sigur ca o sa imi fie tare frica.........ca de, acum stiu cum e sa nasti, atunci eram cam aeriana si nu aveam de unde sa stiu cum sunt durerile.........sper totusi sa ma descurc si data sau datile viitoare...........e bine ca am uitat durerile, ca atunci eram terminata si ma rugam la Dumnezeu sa se termine odata totul ca simteam ca nu mai pot.........recunosc ca am plans si am tipat si nu imi e rusine de asta, pana la urma am nascut cat se poate de natural si cele care au nascut fara anestezie pot intelege asta...........acum ma mandresc cu mine rad am fost tare curajoasa si foarte ascultatoare rad Personalul medical a fost super ok, moasele foarte profesioniste, sotul era langa mine, medicul a venit, deci in afara de dureri am fost linistita, daca se poate spune asa..........ca asta imi mai lipsea sa-mi fac probleme si din alte cauze sarut

sus

Denunta
ClaudiaS

Copii
Alexandra: 15 ani, 2 luni
David: 6 ani, 2 luni

09.05.2005 12:59     citat 

----------
Loreena a scris:
Acum durerile le-am uitat.............atunci a fost rau,
........ce pot sa zic e ca la urmatoarea nastere mai mult ca sigur ca o sa imi fie tare frica.........ca de, acum stiu cum e sa nasti, atunci eram cam aeriana si nu aveam de unde sa stiu cum sunt durerile.........
........recunosc ca am plans si am tipat si nu imi e rusine de asta, pana la urma am nascut cat se poate de natural si cele care au nascut fara anestezie pot intelege asta...........acum ma mandresc cu mine rad am fost tare curajoasa si foarte ascultatoare rad
----------

Si eu am uitat, dar nici nu vreau sa-mi amintesc ce-a fost. La urmatoarea, daca va fi sa mai fie imi va fi mai frica, dar si aia va trece...
Eu n-am plans, n-am tipat, dar nici usor nu mi-a fost si sunt de acord cu Loreena ca cele care au nascut natural fara anestezie stiu ce inseamna o nastere in adevaratul sens al cuvantului. Imi pare rau ca aici nu se face epidurala pentru ca sigur as fi cerut-o... Nu inteleg de ce trebuie sa ne chinuim cand se poate si altfel.
Sentimentul de mandrie il am si eu, si un respect de sine care inainte poate nu era.
Acuma cand ma gandesc in urma nu inteleg ce a putut durea asa de rau, mi se pare ca nu pot exista astfel de dureri.

Eu nu m-am putut uita la nasteri nici inainte si nici acum dupa ce-am trecut prin asa ceva. Ma ingrozesc.

sus

Denunta
Loreena

Copii

09.05.2005 1:03     citat 

Eu m-am uitat la nasteri inainte si a fost ok............mult mai groaznice au fost acele dureri, nu va speriati fetelor, acolo sunt doar niste imagini, la fel ca acolo iese bebe la toata lumea.............durerile difera si pe alea nu le poti simti decat pe propria-ti piele prostit

sus

Denunta
Loreena

Copii

09.05.2005 1:06     citat 

Dupa parerea mea acele dureri groaznice sunt mai ales de la faptul ca se desfac oasele.............

Eu am stat si m-am intrebat cum isi dau moasele si medicii seama de dilatatie......cat e...ca doar nu masoara cu centimetrul rad

sus

Denunta
Giovanella

Copii
Alex: 15 ani, 1 luna
Sofia: 6 ani, 5 luni

09.05.2005 1:12     citat 

Ochiometric, draga Loreena...eu am vazut chestii din astea in facultate si crede-ma ca forografiile alea sunt dulci.
Am fost in operatii la chirurgie si n-am avut nic' dar la o nastere complicata era sa lesin si am varsat tot micul dejun.
Uite asa m-am hotarat eu sa nasc prin cezariana. Rusinos, dar nedureros!
Oricum, tot respectul meu pt. cele ce au nascut natural sau macar au incercat!

sus

Denunta
Nisreen

Copii
Mihai Alexandru: 18 ani, 6 luni
Sarah Elisa: 12 ani, 1 luna

09.05.2005 2:02     citat 

Eu am nascut in juma' de ora dupa care i-a mai luat o jumatate de ora doctoritei ca sa coasa ce s-a rupt. Mi-a zis ca ma coase pe masura sotului meu (de unde o fi stiu ea n-am habar surprins ). Am sunat-o la vreo luna ca sa ii spun ca masurile ei sunt cam depreciative si ca ma simt cam fata mare din nou faza la care tipa a ras si mi-a spus ca poate relua procesul... ei bine... lasa ca e mai cool fata mare decat sa trec prin chinul cusaturilor... cam asta e impresia rea care o am minte acum dupa 3 ani de zile.

sus

Denunta
fish

Copii
DEBORAH - albinutza
16 ani, 6 luni
VLAD DARIUS - voinicel
11 ani, 2 luni

09.05.2005 2:31     citat 

ce-mi amintesc eu dupa 1 an si 9 luni e tot desfacerea aia a oaselor dinspre final, plus ca in ultima ora-jumatae de ora intrasem intr-un fel de panica, nu mai stiam cum si cand sa respir, de la crampele contractiilor...dupa ce pana atunci fusesem tare brava si ascultatoare...si ma mai stresau cearsafurile de pe patul respectiv, ca imi alunecam picioarele ingrozitor, asa ca imi scadea si mai tare picul de concentrare care imi ramasese dupa 8 ore de travaliu..si-mi mai amintesc frisoanele pe care le-am avut dupa...tremuram necontrolat, mai ales picioarele...si-mi mai amintesc ca am lesinat, primul lesin adevarat din viata mea...si mereu, cand sunt in faze de-astea, am langa mine numai "giganti" de asistente de 1,60 m...care nu ma ajuta cu nimic, gandurile mele sunt la ele, sa nu cumva sa le ranesc daca cad, ca de bazat pe ele... socat rad
la cusut n-a durut, ca mi s-a facut anestezie locala...numai ca a durat mult...cam asta e...luat la gramada, o sa mai fac un copil, sper ca data viitoare sa fie mai usor.

sus

Denunta
Amani

Copii
Mihai Alexandru: 14 ani, 10 luni
Andrei Mattia: 13 ani, 3 luni

09.05.2005 3:44     citat 

Eh... a trecut putin de la eveniment... Mie mi s-a rupt apa pe la 3 dupa-amiaza in timp ce mancam. M-am panicat putin, ca eram in 37 saptamani si 5 zile, si chiar daca un copil nascut de la 37 saptamani incolo este considerat la termen, mie imi era frica sa nu fie prea mic. A curs muult lichid, toata casa era uda pe unde trecusem eu jenat , m-am dus sa fac dus ca nu facusem in dimineata aceea, dar imediat ce am iesit, mi-am dat seama ca as putea intra din nou, asa curgea... dar nu mai aveam timp, ca imi era teama sa nu ramana copilul fara oxigen. Si ca stresul sa fie mai mare, imi sun doctorita, care aflu ca este la munte (era duminica), destul de departe de Cluj. Am simtit ca o iau razna atunci, dar m-am adunat. Imi zice ca pana seara ajunge si ea. Dureri nu aveam deloc. Am ajuns la maternitate pe la 16:10, pe la 16:30 au inceput sa fie contractiile ceva mai sesizabile, la 17 (in timp ce se facea monitorizarea bebelusului) erau si mai puternice (vai, ce imi dorea sa ma ridic odata de pe pat!)... si a trebuit sa fac clisma ochi peste cap , pentru ca nu reusisem sa merg acasa la baie, desi am incercat, dar parca curgea atunci si mai mult lichid si nu am reusit oricat am incercat sa ma autosugestionez. Din fericire soacra mea a stat cu mine pe perioada travaliului si a nasterii (ca aici nu lasa pe nimeni cu tine din pacate, si eu mi-am dorit mult sa fie sotul meu langa mine, dar a trebuit sa ma multumesc cu soacra, pe care au lasat-o pentru ca lucreaza la laborator intr-un spital). Daca nu era ea, cred ca nu mai reuseam sa ies din baie, asa de tare s-au intetit contractiile (la ora 17 aveam dilatatie 5 cm), simteam cum ma apasa jos de nu mai puteam sa ma misc. Nu stiu cat am sta la baie, vreo ora, mai mult...?! Cert e ca dupa ce soacra-mea a reusit sa ma scoata de acolo, moasa m-a urcat pe masa de nasteri sa ma curete cred (desi eu obsedata de curatenie si pudica ma chinuisem sa ma spal la dusul ala horror din baie, ca deh! nu stiam ce urmeaza), si atunci au constatat ca eu nasc. Deci am ramas acolo. Deja acolo parca nu mai durea asa tare, am impins de vreo 3-4 ori si s-a nascut Mihai la ora 19. Si nu a fost nici mic deloc zambet .
Cu durerile ce sa zic... le-am cam uitat si eu, acuma imi vine sa spun ca nici nu a durut asa tare, desi tin minte ca la un moment dat ma gandeam: ce o fost in capul meu de am ales sa nasc natural, fara anestezie?! Dar nu e asa rau. Eu toata sarcina mi-am spus ca nu imi e frica de nastere, m-am informat si asta cred ca m-a ajutat foarte mult. Nasterea a fost ok, spitalul insa m-a stresat groaznic. Dar nu intru in detalii aici. Asa ca mie nu imi e teama de inca o nastere, doua (imi mai doresc un copil, poate doi), insa la maternitate nu vreau sa ma mai duc in veci daca nu se schimba conditiile.
In concluzie... cat dureaza travaliul, rezistenta la durere variaza de la o persoana la alta (poate si la aceeasi persoana de la o nastere la alta? confuz , nu stiu...), insa ce poti tu face e sa fii cat mai calma, lucida (desi e greu atunci), sa cooperezi cu doctorul si sa iti educi perineul inainte, ca muschii sa fie puternici si elastici.

sus

Denunta
Amani

Copii

09.05.2005 3:48     citat 

Ah, si inca ceva... ce am verificat personal: cel mai bine este ca pe perioada travaliului sa stai in picioare, sa te plimbi, dilatatia este mult mai rapida. Mie mi s-a parut ca si durerile mai mici.

sus

Denunta
Loreena

Copii

09.05.2005 10:05     citat 

Sa stii ca nici eu nu am stat jos, m-am plimbat asta pana la dilatatie 4 cand mi-au pus perfuzii si m-au pus in pat.

sus

Denunta
carmenci

09.05.2005 11:06     citat 

Eu am un soi de nostalgie cand e sa-mi amintesc de nastere. Regret ca n-am imortalizat momentul pentru ca acum mi-e imposibil sa-mi amintesc spre exemplu ce-am zis cand am vazut-o si auzit-o pe micutza mea. Stiu doar ca dupa ce-am nascut am zis: "gata?!?" si-mi mai amintesc si ca parca eram pe scena datorita reflectorului care era atintit asupra mea si-mi crea impresia ca restul camerei era cufundata in intuneric. Nu vreau sa bagatelizez durerile, cred ca am mai scris la alt subiect despre cum le-am perceput mai ales pe cele din final, din faza de expulzie. Ma simteam ca o fiara inchisa intr-o cusca care se zbatea din toate puterile sa scape de spatiul acela inchis. Dar asta a fost doar in momentul nasterii, care s-a intamplat in trei-patru contractii cred. Si-am avut un travaliu tare lung (peste 40 de ore cu tot cu pretravaliul) dar pe care am reusit sa-l fac suportabil cu ajutorul sotului si aplicand cred aproape toate metodele pe care le-am invatat la cursuri (pozitii pe mingea pentru gimnastica, dusuri calde, mers, balans, urcat scari).
E normal sa te sperie ceva ceea ce nu cunosti, mai ales cand auzi tot soiul de povesti inspamantatoare despre nastere. Fie si numai ideea ca ti se "desfac" oasele iti da fiori. Adevarul este ca doar se inmoaie articulatiile, nici vorba de desfacut oasele.
E adevarat ca DOARE dar e pur si simplu extraordinar. Mie personal mi-a dat un sentiment de incredere in sine cum nimic altceva n-a reusit vreodata sa-mi creeze (chiar daca nu "sufeream" la capitolul asta). N-am trait niciodata nimic atat de intens. In momentele acelea ai face orice sa scapi de durere.. dar din fericire dureaza atat de putin!
Mie mi-a fost teama de durere dar si mai teama mi-a fost de cezariana! Mi-am dorit o nastere cat mai "naturala" cu putinta! din "nefericire" am avut si eu parte de membrane rupte artificial si spre sfarsit si mie mi-a fost pusa o perfuzie cu oxitocina. In momentele respective am protestat si mi se parea ca e o gogoasha faptul ca aveam contractiile ineficiente si bb nu cobora. Imi trecea prin cap ca doctorita vrea sa plece mai repede acasa nu ca era ingrijorata. Acum nu mai gandesc asa. Mai bine ca mi-au pus-o si n-a fost nevoie de alte manevre gen extractia cu forcepsul... Dar in momentele acelea cred ca este scuzabil orice gand mai ne-la-locul lui.
Si de-ar fi sa nasc inca o data tot natural as alege sa se intample. Dar acum nu nasterea imi pare grea ci ceea ce urmeaza dupa. Si cica nici in urmatorii 18 ani n-o sa-mi fie mai usor...

Burticilor, va doresc sa aveti parte de nasteri usoare! Si nu uitati ca in primul rand de vointa voastra depinde asta! sarut

sus

Denunta
aline

Copii
Dani: 15 ani, 2 luni
Alexandra: 11 ani

10.05.2005 4:57     citat 

mamici fericite si curajoase, eu nu va pot povesti impresiile mele, ca ati rade de mine. durerile mele pe langa ale voastre cred ca nici nu pot fi luate in seama (desi si eu am nascut natural si fara nici o anestezie). si pentru ca imi doresc sa fiu si eu curajoasa, abia astept o a doua oara, bineinteles cu speranta ca va merge pana la termen.
eu acum insa am o alta curiozitate: cum e cu spalatul asta de dupa nastere? cine si cum te spala? si de ce nu te poti spala singura? ca eu stiam de la sora mea ca se ducea la spalat cat a stat in maternitate; insa pe mine, aici, m-a spalat o infirmiera exact inainte sa nasc si imediat dupa (inainte sa ies din sala de nasteri); apoi, m-am spalat singura. surprins ma asteptam si eu sa ma cheme cineva, ca imi imaginam ca spalatul asta e un fel de control; dar n-a fost asa, m-am dus la gineco dupa 2 luni si cu asta basta. lamuriti-ma si pe mine, va rog, ca sa nu mor proasta!!!

sus

Denunta
Amani

Copii

10.05.2005 8:14     citat 

Aline, nu stiu cum e cu spalatul... in cazul meu s-a ocupat de asta moasa chiar inainte sa nasc (ceva solutie dezinfectanta) si la 2 ore dupa ce am nascut (aceeasi solutie); de fapt operatiunea era o stergere a zonei cu vata imbibata in ceva solutie. Apoi din fericire mi-am facut toaleta singura, dar ce nefericire pe mine ca nu puteam asa cum as fi vrut, adica temeinic! socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: