· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 11 luni

31.05.2002 4:30   Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere  citat 

Mai, fetici, impresia mea de la nastere este...hm...impresia mea e ca nu m-as mai lansa curind intr-o asa aventura... Lasind gluma deoparte, la controlul gineco de la iesirea din maternitate, doc gyneco m-a intrebat daca \"pastrez o buna amintire de la nastere\". Am ramas tablou fiindca n-am fost sigura ca am inteles intrebarea si i-am raspuns cu toata sinceritatea \"nu\". (Dupa 20 de ore de chinuri si-n plus singura pe cele coclauri cred eu ca era normal.) A fost rindul lui sa ramina tablou, fiindca raspunsuri asa transante nu cred ca a primit prea multe. In fine, o completare se impune: mdeicul si asistentza au fost excelente, cu mine a fost problema.

sus

Denunta
mamaluieric

Copii
Eric: 18 ani, 4 luni
Hanna: 15 ani - La Multi Ani!

02.06.2002 7:39     citat 

ce problema a fost cu tine, zizee?
si eu stau pe ganduri sa ma lansez sau nu trag cu ochiul

sus

Denunta
sumisa

Copii
Daria Ioana: 20 ani, 8 luni
Andrei Alexandru: 16 ani, 8 luni
Matia Stefan: 12 ani, 11 luni

07.06.2002 11:21     citat 

Apropo de raspunsuri sincere.
Eu probleme la nastere nu am avut doar dupa aceea. M-a cusut vaca aia de numa , prea strans, astfel ca mi-au crescut in vagin niste papile extrem de dureroase. Cum era si normal m-am dus sa vad ce se intampla la doctorita care mi-a umblat acolo. Ii spun care-i problema , ca ma doare de nici in picioare nu pot sta. Ea ma controleaza si imi zice ca n-am nimic, doar ca m-am grabit si am avut contact sexual prea repede (asta era la 8 zile de la nastere).
La care eu ii zic "Doamna doctor atatea contacte.... sa mai aveti cate am avut eu pana acum. Cred ca puteti incepe deja sa luati tratament hormonal" foarte fericit
S-a socat nesimtita. Si sper sa mi se indeplineasca dorinta.

sus

Denunta
vladosmina

Copii
vlad: 18 ani, 4 luni

07.06.2002 3:14     citat 

Felicitari pentru replica!
Uite ca iar mi s-au aprins filamentele , numai la gindul doctorilor "buni".

sus

Denunta
zizee

Copii
Anas Louka (Snoopi): 17 ani, 11 luni

07.06.2002 3:46     citat 

mamaluieric, am scapat din vedere intrebarea ta: nu e vorba de o problema majora, ci de faptul ca travaliul a avansat foarte greu. Suferinta fizica a fost amplificata de faptul ca tatal lui Snoopi era blocat de greve pe un aeroport, intre doua avioane. Iar doctorul greu s-a hotarit sa-mi faca o injectie pentru optimizarea contractiilor, tot tragea de timp sperind ca sotul meu va ajunge... N-a ajuns decit a doua zi, seara, cind Snoopi avea deja 1 zi si citeva ore de viata...

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

11.06.2002 3:29     citat 

nasol pentru tine, dar cred ca nasol si pentru sot trist
dar crezi ca lucruri din astea se intampla de 2 ori in viata? trag cu ochiul

sus

Denunta
Psihologul

20.07.2002 3:34     citat 

Fiecare nastere este altfel. Poate a doua oara, veti stii de ce si de cine sa va feriti si veti scapa mai bine!! Peste tot sunt nepriceputi, totul este sa reusesti sa-i ocolesti!
Anca Pietraru

sus

Denunta
mariau

30.07.2002 12:08     citat 

DA, recomand calduros sa incercati si a doua oara ! Va fi sigur mai usor, si bucuria si mai mare.
Prima nastere e intotdeauna mai de durata, firesc,nu? Daca esti informata despre ce e vorba, durerea e explicabila, si mai usor de suportat.
Eu nu pot sa spun ca am trecut usor nici prima, nici a doua oara, dar "recompensa" a meritat cu prisosinta efortul!
Nu numai ca m-am bucurat enorm de fiecare data, dar ma bucur la fel de mult ori de cate ori imi aduc aminte.
Am plecat cu siguranta ca era ultimul eveniment placut pe care am avut sansa sa-l petrec in maternitate !

sus

Denunta
mamaluieric

Copii

31.07.2002 11:38     citat 

de ce nu ai trecut usor, mariau?

sus

Denunta
muztu

Copii
Eca
Peter

12.08.2002 4:50     citat 

La mine cat am nascut a fost ok, am facut cezariana si nu am simtit nimic, dar ce a fost dupa, nu pot uita si din aceasta cauza nici nu cred ca voi mai face un copil. Am nascut cu un doctor minunat care s-a ocupat de mine mai bine decat o asistenta sau o infirmiera. El mi-a adus bebele la pat, el a facut cu mine primii pasi dupa operatie si el a venit a doua zi, seara, sa ma intrebe daca nu am nevoie la WC. Paturile erau prea inalte pentru mine la reanimare si nu ma puteam da jos singura. Chiar aveam nevoie, si de cateva ore tot strigam o asistenta care se facea ca nu aude. Dar dupa ce am plecat de la reanimare a inceput chinul, pediatra m-a intampinat cu urmatoarele cuvinte "aaa, dumneavoastra sunteti mama care nu a venit sa isi vada pana acum copilul", iar o asistenta cand m-a vazut cum imi tin copilul la piept a inceput sa urle ca o disperata ca sunt o proasta si nu asa se tine copilul. Asta a fost doar inceputul. Am facut rani la sani, iar pediatra cand am intrebat-o ce sa fac mi-a zis sa ma duc sa intreb doctorul cu care am nascut. Fetita mea a facut icter in maternitate si a trebuit sa o bage la "foto". Nu va spun ca trebuia sa ma duc singura sa o alaptez si sa o scot din "cutiuta" in care era bagata. Dar nu reuseam niciodata deoarece nu aveam forta sa ridic capacul. Iar cand ceream ajutorul asistentelor veneau cu mine nervoase si imi tot ziceau " stiu ca ar trebui noi sa o facem, dar v-am arata cum sa procedati". Pai mi-or fi aratat ele dar daca nu puteam...
Pana m-am enervat si am inceput sa urlu in maternitatea aia de mi s-a dus buhul. Dar a fost prea tarziu, a doua zi plecam acasa si de nervi plecam si fara lapte...sau mai bine zis cu mai putin lapte. Am reusit sa alaptez pana la doua luni jumate avad o vointa de care nu m-am crezut in stare. Dar in cazul meu a alapta nu a insemnat mai mult de 120 de grame de lapte pe zi.
Asa ca astea sunt impresiile mele din maternitate, in afara de doctorul cu care am nascut toata lumea a fost de o nesimtire de nedescris. Important era sa fii tare, dar din pacate eu nu am fost. Acum as fi, dar la ce imi mai foloseste...

sus

Denunta
mumulina

Copii
Alexandra-Ioana: 21 ani, 8 luni
Teodora-Paula: 17 ani, 3 luni

02.10.2002 9:23     citat 

Zic eu ca merita si copilul vostru un fratior sau o surioara (eu, care am fost singura la parinti am suferit mlt din cauza asta). In plus, daca la prima nastere a fost greu, asta nu inseamna ca va fi la fel si la a doua. Desi parerea mea despre sistemul sanitar din RO este foarte proasta (sa fi vazut ce conditii jalnice sunt la maternitatea din Ploiesti), totusi am fost multumita de cum a decurs a doua nastere (ma refer la faltul ca medicul si moasa au avut mare grija de mine). Doctorul m-a cusut mult mai bine decat la prima nastere, nu m-a durut sau usturat nimic si m-am refacut foarte repede. A fost incomparabil mai bine decat prima data cand abia mergeam, nu aveam voie sa stau in fund si ma ustura ingrozitor cusatura. Apoi, esti mult mai relaxat dupa nastere ptr ca ai deja experienta si stii d ce are nevoie copilasul, nu-ti mai faci atatea grriji.

sus

Denunta
dani29

Copii
Diana-Maria: 17 ani, 11 luni

02.10.2002 10:27     citat 

Eu nu prea am impresii bune de la nastere tinand cont de ce mi s-a intamplat. Cezariana a fost cu probleme, iar dupa ce sa mai zic... super nasol. Nu va doresc sa treceti niciodata prin ce am trecut eu...
Multa bafta si nastere usoara la "Aspirante" si la viitoarele mamici!!!

sus

Denunta
roxica

Copii
Alexandra Elena: 18 ani, 3 luni

25.10.2002 8:54     citat 

eu am nascut prin cezariana si totul a fost ok...la 14 am intrat in sala de operatie..la 14.05 a iesit cu copilul si la 14.20 am iesit si eu...mai repde ca la dentist....
a fost bine si pentru mine si pentru bebe(ea a avut un icter prelungit...dar nu a fost vina nimanui)...am nascut joi si luni am fost acasa....multumesc lui Dumnezeu ca a fost atit de usor si de bine totul..ca atentie deosebita nu mi s-a acordat...prinzind we nu a venit nici un doctor sa ma intrebe de vorba si luni decit m-a intrebat vrei acasa?...nici nu m-a consultat....decit asistenta cind mergeam la spalat...nici la operatie nu s-a uitat dr..decit la o saptamina cind m-am dus sa-mi scoata firele...aaa...si inca un lucru care m-a mirat dar am zis ca asa poate se practica(desi numai eu eram in situatia asta)...din toate cezrienele facute atunci..a mea a fost singura pe orizontala si a doua zi,cind am venit de la reanimare...nu mai m-a pansat deloc...mi-a lasat operatia libera...ca mereu imi era teama sa nu agat cu chiloteii firele...dar totul a fost bine si mai vreau un bebe...

sus

Denunta
Anne-Marie

Copii
Alexandra: 18 ani
Adelina: 9 ani, 9 luni

25.10.2002 9:53     citat 

pentru Roxica: si eu am nascut prin cezariana... operatia e tot pe orizontala... eu stiu ca de mult nu se mai face pe verticala... nici mie nu mi-a pansat-o...

sus

Denunta
SMOKY

28.10.2002 1:13     citat 

...eu as mai face unul...de-a lungul celor 9 luni nu am avut probleme mari..am luat doar 10kg in greutate,mi s-au umflat picioarele din luna a 7 spre 8...am vut doar arsuri..chiar si dupa lapte..fimea a fost asa de lunga ca ciocanea de m-a zapacit...cind sus cind jos..si acum face la fel..arunca din picioare cind sta pe spate...la spital am ajuns pe 1 ian la 6.30dimineata dilatata 4cm..la11 aveam 4.30cm..am cerut epidural...la 12 parca mi l-au dat..si de acolo numai bine pina la 5.14pm cind donshoara mea s-a gindit sa scoata tzeasta in lume....cu ajutorul vacuumului...ca dupa o ora si ceva de push(impins)....'mneaei nu vroia sa iasa..contractii nu mai aveam ..asa ca doctora m-a sfatuit s-o las sa foloseasca vacuumul...and the rest is history....o maimuta neastimparata si fara somn in glanda...ce se cheama andreea...si doi parinti care calca-n strachini de nesomn...foarte fericit

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: