· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
Roxyyy

27.09.2007 7:03     citat 

Buna fetelor,
eu sunt la inceputul sarcinii,mai exact 14 saptamani, si sunt f hotarata sa optez pt o nastere naturala in cazul in care nu apar probleme.
As avea si eu o intrebare mai intima pt voi,mamicile trecute prin astefel de experientze:te refaci complet dupa o nastere naturala,adica esti exact ca inatinte sau ceva se mareste...lol?
Sper ca nu va deranjeaza intrebarea mea.Nimic nu m-ar face sa imi schimb optiunea dar eram curioasa....

sus

Denunta
furnicutza26

Copii
Lucasosaurus: 12 ani, 11 luni
Pufarina: 8 ani, 9 luni

27.09.2007 7:44     citat 

te refaci ca inainte, don't worry...
nu asta e buba cu nasterea naturala....

sus

Denunta
nicolle_77

Copii
Ana Stefana: 12 ani, 3 luni

27.09.2007 8:46     citat 

experienta proprie ....m-am rupt ,nu m-au cusut bine ..acum doar pozitia misionarului ca restul doare rau de tot ...asta pana la o noua operatie care cine stie cand voi avea timp sa o fac trist trist trist plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
rdolyy

Copii
EDUARD-MIHAI - O minune de copil.
12 ani, 7 luni

27.09.2007 8:58     citat 

Si eu m-am rupt foarte rau,dar rar se mai intampla,dar cand avea Edi 2 luni m-am operat si e totul super ok,dupa 7 luni e ok rad

sus

Denunta
bdliana

Copii
Alexia: 15 ani, 6 luni
Natalia: 13 ani, 4 luni

27.09.2007 9:02     citat 

----------
Roxyyy a scris:
Buna fetelor,
eu sunt la inceputul sarcinii,mai exact 14 saptamani, si sunt f hotarata sa optez pt o nastere naturala in cazul in care nu apar probleme.
As avea si eu o intrebare mai intima pt voi,mamicile trecute prin astefel de experientze:te refaci complet dupa o nastere naturala,adica esti exact ca inatinte sau ceva se mareste...lol?
Sper ca nu va deranjeaza intrebarea mea.Nimic nu m-ar face sa imi schimb optiunea dar eram curioasa....
----------

Mai, eu am nascut de doua ori,dar zau daca imi dau seama... foarte fericit daca se mareste, vreau sa zic...
Acum serios vorbinsd, asta cred ca partenerul poate observa.

sus

Denunta
Ruxi_Mici

Copii
Alexandra: 12 ani, 11 luni
Matei: 10 ani, 6 luni

27.09.2007 9:39     citat 

Eu am avut epiziotomie si m-am si rupt, la doua zile am dat cu masina intr-o groapa, m-a aruncat in sus din scaun, am cazut fix pe cusaturi, am facut infectie ... doua luni a durat pana s-a suturat locul de la sine.
S-a suturat stramb, dar nu a avut efecte negative asupra vietii noastre sexuale, poate chiar pozitive. foarte fericit

sus

Denunta
Roxyyy

27.09.2007 10:29     citat 

lol...suntetzi niste dragutze...deci mai rau e cu rupturile decat cu revenirea la "marimea"intitziala scot limba ...dar bine ca trec si astea...

sus

Denunta
DJ

Copii
Ionut-Horia: 12 ani, 1 luna
Ida Maria: 8 ani, 9 luni

09.10.2007 11:19     citat 

Si eu am avut epiziotomie si m-am si rupt dar dupa aceea (adica dupa cele cateva saptamani in care nu am putut sta jos) nu am avut probleme.
Insa nasterea a fost o experienta groaznica in ciuda periduralei - s-a prins doar pe o parte din burta...

sus

Denunta
Ancussa

Copii
David Ioan: 11 ani, 10 luni
: 4 ani

10.10.2007 10:16     citat 

"Insa nasterea a fost o experienta groaznica in ciuda periduralei - s-a prins doar pe o parte din burta..."

ce inconstienti sa nu remedieze situatia. Pai daca erai in cezariana ce faceau? Te lasau sa simti totul?

sus

Denunta
grizare

Copii
Emmanuelle: 12 ani, 11 luni

10.10.2007 10:51     citat 

fetelor si eu am fost taiata, poate m_am si rupt confuz , nu stiu
la spital ,m_am uitat sa vad cum arat acolo si aveam 3 ate ,la exterior, din care ultima era desfacuta...
acum dupa aproape un an, m_am uitat sa vad cum este jenat , ma cam deranjeaza cateodata
cusatura din exterior este bine sudata, dar cea din interior NU plang sau sunt foarte trist cred ca ultima ata s-a desfacut , cine stie cand ( poate de la relatiile intime jenat , ca tare ma mai durea pe atunci trist )
este asa de neplacut , cand imi fac toaleta sa simt cum capetele cusaturii "atÓrna" trist
oare se mai vindeca ochi peste cap , se mai sudeaza ceva acolo intrebare sau trebuie cusut din nou intrebare

sus

Denunta
Suzic

Copii
Fla: 13 ani, 6 luni
am nascut deja!

02.08.2010 2:25     citat 

buna ziua tuturor,
si eu sunt nehotarata cum sa nasc, desi e inca devreme, si desi am deja o nastere la activ - normala, fara epidurala.
as opta pentru epidurala, pentru ca desi am avut o nastere rapida si destul de usoara, nu pot sa-mi aduc aminte de ea fara sa imi revina in minte si durerile... trist
pe de alta parte, mi-a placut ca am fost "activa" la nastere si nu am trait-o ca pe o operatie, asa ca nu as vrea cezariana...
mai citesc si mai vedem!

sus

Denunta
toteupenet

Copii
Lucia Nicole: 10 ani, 7 luni

07.08.2010 4:16     citat 

Am nascut prin cezariana si nu am avut nici un fel de probl.Operatia a durat fix 45 minute,bebe a tipat din prima si a primit nota maxima.Mi-au dat calmante cat am dorit dupa asa ca nu am avut dureri.La cinci zile dupa operatie alergam pe scari pt ca trebuia sa fac externarea si actele pt copil si nu -mi amintesc sa fi avut nici macar o crampa.
Cred ca depinde de noroc si de ce isi doreste fiecare.

sus

Denunta
ocrisu

Copii
Paul: 12 ani, 2 luni
Antonia: 8 ani, 8 luni

10.08.2010 10:04     citat 

----------
Roxyyy a scris:
----------

Draga mea, eu am nascut la Bucuresti natural, cu epidurala si mi-a facut dr. epiziotomie ca sa nu ma rup. Nasterea mi s-a parut foarte usoara, mi s-a vindecat si taietura destul de repede.
La controlul de 6 saptamani am mers la o alta dr. aici la Ploiesti sa vad daca e totul ok. Iar dr. mi-a zis ca m-au cusut la nastere asa bine, ca sunt mai ceva decat o fata mare foarte fericit . Deci m-am ales cu un castig scot limba

sus

Denunta
corina2007

Copii
ADRIANA-IOANA: 11 ani, 8 luni
AURA MARIA: 9 ani, 1 luna

13.08.2010 6:32     citat 

La prima nastere impresia negativa a fost datorata durerii din timpul travaliului in rest am fost ok,desii am fost taiata si cusuta,m-am vindecat repede si frumos....dar la a 2-a nastere....a fost oribil totul:durerile au fost mai rapide,mai intense ca au fost intr-un timp scurt,mi-au spart vre-o 3 vene incercand sa-mi puna perfuzie,m-a taiat iar dar mi-a nimerit o vinisoara si...a necesitat 6 copci in acelasi loc...plus restu,cusut a fost pe viu,m-a chiuretat rau ca n-a vrut placenta sa iasa,apoi am mai ramas niste resturi...m-a mai chiuretat putin....m-a cusut cu ata mai groasa ca sa puna numai 6 copci la vinisoara taiata acidental si m-a durut cusutul si chiuretajul cat nu m-a durut nasterea propriiuzisa....
Deci NU as mai trece prin asa ceva niciodata.Ma opresc la 2 dar daca ma razgandesc la urmatoarea fac epidurala sau cezariana!!Dupa prima nastere am avut curaj....dupa a doua NU mai am pic de chef sau curaj sa mai trec prin asa ceva!!

sus

Denunta
e-alice

Copii
Vlad Cristian: 10 ani, 1 luna
Paul: 7 ani

27.08.2010 6:41     citat 

ce bizar, Corina, ar fi trebuit la a doua nastere lucrurile sa mearga muult mai bine. In teorie zambet
eu pastrez o amintire super de la ...operatie, ca nu pot zice nastere scot limba Am fost nevoita s-o fac, (bb in pelviana), dar totul a fost uluitor de bine- cap coada...la Ploiesti, imaginati-va... scot limba bb cu mine, alaptatul alaptat.....fara dureri, refacere rapida, personalul de la dr. la femeia de serviciu suuuper! Fara spaga, asta ca sa pun capac.
nu-mi place cicatricea dar asta e pe creier la mine, ca arata normal prostit
mi-as dori enorm daca voi mai avea copii sa nasc natural, acasa.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: