· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
subiect nou  raspunde
autor Impresii de la nastere - Raspunsuri sincere     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

28.08.2010 11:35     citat 

Si eu tot pentru cezariana sunt. Nu stiu la care cicatrice se refera Alice, poate a ei e mai mare. Cand am pantalonii mai stramti se vede mai tare dunga lasata de ei decat...cicatricea...nici nu-mi vine sa-i zic asa. Zici ca e un fir de par blond ingust de tot. Nici vorba sa se vada sau sa ma doara. Sunt mandra ca am facut cea mai buna alegere pentru mine. Alice...succese! Acasa? surprins foarte fericit Direct in patutul lui. Eu tot la cezariana ma duc si daca mai fac inca 4.

sus

Denunta
ana_348

Copii
M: 14 ani, 1 luna
D: 9 ani, 7 luni

28.08.2010 11:43     citat 

nu stiu daca mai merge sa faci inca 4 ...adica 5 cezariene in total scot limba
eu am nascut natural si apoi cu epidurala, de ambele dati a fost super usor si m-am refacut foarte repede, cel putin acum nu am simtit absolut nimic pe la cusatura, nici macar in prima ora de la nastere...

cam ciudat cazul meu ca vad ca toata lumea se plange ca nu poate sta in fund si alte chestii imediat dupa nastere, sau apoi au asa ca o jena pe la cusatura sau le deranjeaza la una alta scot limba

sus

Denunta
alexxya

Copii
Diana-Maria: 10 ani

28.08.2010 1:04     citat 

Ei Ana, ziceam si eu! Imi ajunge un bb, dar cezariene as face in loc de mukte alte vizite la dr.

sus

Denunta
bridezilla

Copii
robert: 9 ani

15.09.2010 10:51     citat 

eu mai am 10 zile pana la 40 de sapt si numai la nastere ma gandesc,adica sa nasc cat mi repede ca mi-e cam greu acum.nu prea pot sa ma aplec,mi-e destul de greu sa ma ridic din pat noaptea(merg la baie de vreo 4 ori/noapte).in rest nu pot sa ma plang,am avut o sarcina foarte usoara,fara greturi si probleme,doar kg in plus.am fost foarte activa toata aceasta perioada,asa k sper sa nasc usor.am ales gaz si epidurala(in cazul in care nu rezist durerii),dar sincer cel mai frica mi-este k o sa ma rup plang sau sunt foarte trist .ma rog lui Dumnezeu sa nasc fara probleme jenat .o sa va povestesc in curand sarut sarut sarut

sus

Denunta
iris-curcubeu

Copii
ELIAS - raza mea de soare
15 ani, 6 luni
IRIS-ALEXANDRA - curcubeul meu
11 ani
am nascut deja!

13.10.2010 9:48     citat 

eu am nascut de 3 ori, dar din pacate am doar 2 copilasi acasa; dar...am nascut f repede si usurel de fiecare data, adica travalii de 3-4 ore; la ultima nastere, in 2008, m-a internat dr duminica seara, aveam 38 saptamani, si eram la controlul de rutina; problema era ca dr urma sa intre in concediu de miercuri si nu a vrut sa ma lasa la alt dr si a inventat el asa foarte fericit ca am deja dilatatie 2 cm...m-a trimis sa-mi iau bagajul la ora 21 si sa vin pregatita de nastere; am plecat cu sotul speriati amandoi ca ne-a luat prin surprindere, am luat bagajul, l-am dus pe baietel la sora sotului, am scos banii de pe card pestrati acolo cu mare strictete si ne-am intors la spital; mi-a facut internarea, am urcat la sala de nasteri, m-au luat niste emotii de am crezut ca imi iese inima in piept, fara dureri, fara contractii, doar eu cu burta mea si bebe care nu stia ce se va intampla cu el; au urmat niste consultatii de la moasa care a zis: "ce vrea domnu' dr de la noi...pai tu cu colul asta mai stateai lejer 3 saptamani", asa ca m-a apucat frica si mai mare; mi-au facut ceva injectii, mi-au pus perfuzii, a monitorizat bataile bebelinei toata noaptea, m-am rugat pt toate fetele care le auzeam ca sufereau mai linistite sau mai agitate, dar la mine nu mai incepea nimic...ce sa mai ...bebelina nu vroia sa iasa, mai vroia acolo la mami in burtica; dupa ce nu am dormit nici macar o secundita, pt ca mi-era mila de fetele care se perpeleau, si pe deasupra, desi mai nascusem de doua ori usor, ma gandeam ca poate de data asta va fi altfel, ca voi suferi mai tare, ca..., ca..., fel si fel de ganduri, dimineata pe la 9 a venit dr si m-a intrebat: "NIMIC?", la care eu raspund: dupa cum vedeti, la care el: "stai linistita ca nenascuta nu pleci din spital", la care a adaugat: "pana pe la ora 11 am ceva treaba, dar de la 11 iti promit ca ma voi ocupa numai de tine" si asa a facut. La ora 11 fix a venit cu o moasa f draguta si i-a zis moasei: "o vezi?...pana la ora 13 tb sa fie nascuta!" si a inceput sarmana moasa sa se ocupe de mine, imediat mi-a rupt membranele, mi-a mai facut ceva injectii, de fapt mi-a bagat prin branula, mai mi-a pus o perfuzie, si....GATA...au inceput contractiile, f regulate, perfecte dupa spusele moasei; dr baga capul...e totul ok? pleca, iar venea si tot asa...pe la dilatatie 8 mi-a bagat moasa mialgin prin branula, o substantica care ....m-a adormit si m-a drogat timp de 15 minute, tare bine a fost , m-a odihnit inainte de marele moment, asa ca la ora 13.45 bebelina a venit pe lume sanatoasa tun la o mamica care se bocea de mama focului, pt ca inaintea ei pierdusem la 39 saptamani pe surioara ei, chiar inainte sa o tin in brate; plangeam ca e vie, plangeam ca am scapat, plangeam ca o eliberare, plangeam ca si ea plange; o asistenta mai bagacioasa zice: "vai, dar sunteti la primul?", la care dr, "nu, dar noi am trecut prin multe impreuna". Un super om , cu suflet mare, care a fost alaturi de mine ca dr si ca om, il iubesc mult de tot, si drept urmare...vine si bebe 3, care se va naste cu acelasi dr cu care am nascut de 3 ori; sa vedem de data asta cum va fi, dar eu sper ca va fi la fel de bine; pupici la bebei si multa sanatate la buritici!!! sarut

sus

Denunta
GeorgianaP

14.10.2010 2:29     citat 

fetelor aveti care de care experiente mai grozave...........ma bucur pt voi si bbi vostri...........eu sunt foarte speriata!!!! :cry: :cry: :cry:

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

02.11.2010 10:33     citat 

In spital la cateva ore dupa cezariana, m-au pus sa ma rostogolesc de pe un pat pe altul, asta dupa ce m-au pus infirmierele pe o parte ca sa imi schimbe cearsaful de desupt, si pot spune ca nu am simtit o durere mai groaznica ca aii in viata mea. Ca sa nu mai spun ca 4 zile cat am stat in spital abia puteam sa merh, si eu le spuneam ca ma doare si parca nici nu ii interesa. Imi dadeau calmate dar era parca nici nu isi faceau efectul. Daca ar fi sa ma iau dupa experienta aia nu as mai face asta niciodata, dar daca ar fi sa ma iau dupa sentimentul pe care l-am avut cand am auzit puii mei plangand pentru prima oara as mai face-o o data (nu mai mult zambet )

sus

Denunta
Miry85

am nascut deja!

18.11.2010 1:50     citat 

Manucrissa, ai 2 bebei extrascumpei :*:* Iti seamana:) asa brunetzei ( noa'...ni k am facut si ceva rime scot limba ) Imi vine sa-i pap :* , multe isi doresc gemeni , asa k te poti considera binecuvantata trag cu ochiul

sus

Denunta
luara

Copii
Lucas Daniel: 8 ani, 1 luna
Ana Leia: 9 ani, 4 luni

23.02.2011 4:56     citat 

De-abia azi am observat tema si am citit-o cu mare interes. Eu am zis ca-l fac pe al doilea la 5 minute dupa nastere, cand inca eram pe masa.
M-am internat dimineata pe la 9 cu contractii din 5 in 5 minute. La spital surpriza, dr meu era plecat din oras (fiind duminica) dar a sunat sa vada cine din cei de garda ma pot prelua. N-avea sarmanul cum sa ajunga mai devreme de 5 seara, proleme de familie. Contractiile erau chiar foarte suportabile. La control medicul de garda ma anunta ca n-am cum sa nasc natural, ca-s prea mica si ma baga probabil la cezariana. Eu socata, pentru ca cu 3 zile mai devreme dr. meu imi spusese ca o sa nasc natural fara nici o problema. De sperietura ca ma taie (ca am o frica de bisturiu de nu va imaginati) pe la 12 mi s-au oprit contractiile si nimic. M-au tinut internata pana seara pe la 5 cand a venit si medicul meu. M-a controlat pe masa si mi-a facut si eco si m-a linistit ca nasc natural, in plus mi-a spus ca pana a doua zi dimineata sigur o sa fiu nascuta. M-a lasat sa ma odihnesc si mi-au spus sa mananc, iar el a plecat acasa sa doarma, constient ca probabil noaptea o sa-l cheme la nastere. relaxata ca medicul meu e pe loc, dupa ce am mancat la 20.00 prima contractie pe la 21.15 deja erau contractiile la 7-8 minute si m-am dus a moasa sa-i spun. la control dilatatie 3 spre 4. Anunta medicul, ma trece inapoi in sala de travaliu. mi-au spus sa stau culcata pe partea dreapta, dar eu m-am inapatanat sa ma plimb (foarte inspirata, ca asa m-am dilatat mai usor). Deci la 23.00 eram dilatata 7 spre 8 fara perfuzii, fara injectii. Membranele inca erau intacte. La 23.15. soseste medicul si prietena mea neonatologul. Mi-au rupt membranele, mi-a facut epiziotomie, iainte de care mi-a pus un anestetic in fundulets si eram tare fericita. Ma anunta ca pana in 12 noaptea nasc. la 12.05 pe lume vine Ana. a trebuit sa imping decat de 2 ori. a fost destul de usor. Chiar nu ma asteptam sa fie asa usor. sper acum si la al doilea sa fie macar pe aproape. oricum e bine sa fii pregatita psihologic ca o sa doara. pentru ca totusi doare, indiferent ce-ar spune lumea. Dar durerea exact sa mi-o amintesc nu pot, pentru ca dupa nastere pur si simplu n-a mai durut. Cusatura a fost ok, mi-a trecut destul de repede. Chiar am ramas mai mica dupa nastere, zici ca eram din nou virgina.

sus

Denunta
Manucrissa

Copii
Nathan: 9 ani, 3 luni
Jacob: 9 ani, 3 luni

08.03.2011 3:15     citat 

----------
Miry85 a scris:
Manucrissa, ai 2 bebei extrascumpei :*:* Iti seamana:) asa brunetzei ( noa'...ni k am facut si ceva rime scot limba ) Imi vine sa-i pap :* , multe isi doresc gemeni , asa k te poti considera binecuvantata trag cu ochiul
----------

Multumesc zambet sarut

sus

Denunta
GeorgianaP

05.05.2011 1:27     citat 

Pt mine experienta nasterii a fost una deosebita. Am nascut prin cezariana si a fost foarte usor.

sus

Denunta
ssanca

Copii
Briana: 10 ani, 10 luni
Darius: 9 ani, 1 luna

17.06.2011 4:23     citat 

Pentru ca am trecut prin doua experiente totalmente diferite, fetita venind pe lume natural iar baietelul prin cezariana datorita circularei, recomand nasterea naturala in conditiile in care este posibil. Eu personal m-am refacut mai bine si o idee mai rapid dupa nasterea naturalal, chiar daca nu ma plang nici de cezariana. Cel mai tare ma enerveaza cicatricea, cu toate ca numai sotul o poate admira daca tine neaparat. Cert este ca eu am fost mai vioaie dupa nasterea normala, chiar daca veneam dupa 16 ore de travaliu, din care doar ultimele 7 meritand a fi mentionate. Oricum recomand viitoarelor mamici sa faca ce le spune medicul, partenerul si inima, cu siguranta luand decizia cea buna.

sus

Denunta
andrellina

02.10.2012 7:46     citat 

eu am doua operatii de cezariana si a fost ok. la a doua parca a fost putin mai greu, si am avut niste dureri de cap probabil de la anestezie, dar nu pot sa zic ca m-a marcat ceva..

sus

Denunta
ana4emmalin

Copii
Emmalin-Arimiche: 8 ani, 5 luni

07.10.2012 3:45     citat 

Eu am nascut normal si la termen...dar am avut unele probleme.In ultimul trimestru de sarcina am facut preeclamsie si cand a trebuit sa nasc am ajuns la spital cu tensiunea 160cu100 ceea ce era foarte mult in starea mea,asta se intampla la ora 3dimineata cand am ajuns la spital cu contracti din 5in 5min si cu o dilatatie de 3cm. la ora 7dimi cand s-a schimbat tura asistenta care a venit a obs tensiunea ridicata si l-a chemat pe medic care nu a facut nimic..la 10 aveam aceeasi dilatatie asa ca mi-a rupt membranele si mi-a facut o injectie de relaxare a colului uterin sis presupune ca trebuia sa incep sa ma dilat mai usor dar nimic...abia la 2jumate mi-a pus o perfuzie si am inceput cu contracti mai dureroase,mai dese si mai lungi dar s-a obs ca inima lui bebe nu batea daca fluxul la perfuzie era marit si eu aveam deja tensiunea 180cu 110 mi-a dat un diazepam sio pastila pentru tensiune pe care a trebui eu sa mi-o cumpar de la farmacie si am nascut abia la 9jumate seara....nu mai vreau bebe!!!!

sus

Denunta
lina4olachi

Copii
Adela: 7 ani, 6 luni

25.10.2012 8:48     citat 

Eu am nascut prin cezariana iar povestea noastra suna cam asa: pe la 2 noapte ma trezesc cu dureri ca la menstruatie si usoara sangerare (cum habar nu aveam ce e ai contractie, pe propria piele) am decis sa astept pana la controlul de rutina de la ora 10 si aici surpriza doamna doctor imi spune, ca am dilatatie de 2 cm si pentri ca nivelul de proteine din uree e prea ridicat , cel mai ni bine e sa nasc in aceea zi. In jur de ora 4 m-am dilatat 3 cm si tot atunci au inceput monitorizarea permanenta a contractiilor si a bebelusului. Se plangeau asistentele ca doarme fata si asta nu e bine ca lor le rplac copiiiactivi si baga dulciuri in mine dar pitica nu si nu, intre timp mi-au rupt membranele si dilatatia de 3,5 si tot asa a tinut-o chiar si dupa inducerea travaliului pana la 12 noaptea cand a aparut pe monitor ca ar putea fj probleme cu fata si au decis sa ma bage in sala de operatii, aici totul a decurs bine si la 1 noaptea am auzit-o prima oara.
Pentru mine nu a fost o experienta rea si cu siguranta am sa mai fac un copil.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: