· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Materna / paterna >Nasterea > Nastere normala provocata
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
subiect nou  raspunde
autor Nastere normala provocata     
Biogenis
(Banca de celule stem)
[email protected]
Daca esti insarcinata, castiga in fiecare luna un Kit de recoltare de celule stem!
Lunar ai sansa de a castiga un kit de recoltare Bebe, in valoare de 3590 lei. Kit-ul include setul de recoltare, transportul probei de la spital la laboratorul nostru din Romania, analizele, prelucrarea si criogenarea probei.

Inscrie-te chiar acum in concurs!
maddy

Copii
Andrei

30.06.2005 9:02   Nastere normala provocata  citat 

Stie cineva cate ceva despre nasterea normala provocata? Cu cat timp se poate face inainte? Ce riscuri implica? Medicul meu ginecolog cheama cam pe la 38 de saptamani. Nu este cumva prea devreme?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 8 luni

30.06.2005 9:05     citat 

Nu inteleg de ce trebuie sa o faca inainte de termen. Eu stiam ca este provocata atunci cand ai depasit termenul si copilu' nu da semne ca ar vrea sa paraseasca burta, dar si atunci se asteapta inca pana la max. 2 saptamani dupa termen (mai degraba 7-10 zile). Care e motivul la tine?

sus

Denunta
Loreena

Copii
Carla Maria: 15 ani, 5 luni

30.06.2005 9:27     citat 

Eu era sa nasc provocat, m-a chemat pe 16 octombrie si aveam DPN pe 1 noiembrie, deci cam la 38 de saptamani, dar fata nu coborase bine asa ca am amanat-o.........si am nascut la 41 de saptamani fara inducere, s-a rupt apa; acum la mine se declansasera contractiile, iar la dilatatie 4 mi-au pus perfuzii cu oxitocina........cred ca si asta inseamna un pic provocare........sau ajutor zambet

sus

Denunta
Loreena

Copii

30.06.2005 9:33     citat 

La mine era vorba de col ca era scurt.......si aveam si picioarele super umflate........poate la asta s-a gandit si el.........oricum pe 16 oct nu aveam vergeturi pe burtica si in 3 saptamani am fost plina plang sau sunt foarte trist

sus

Denunta
Ancad

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna
Irina: 12 ani, 4 luni

30.06.2005 9:49     citat 

Si eu stiu ca nasterea se provoaca doar la 2 saptamani dupa cele 40... insa pot fi si alte cauze medicale care ar impune .

[b]Maddy, [/b]te-a chemat la 38 de saptamani sa iti provoace nasterea sau asa te mnitorizeze - eu mergeam din saptamana 37 in fiecare saptamana la monitorizare cate o oara - imi asculta bataile inimii copilului si imi facea ecografie. Nu ne-ai scris ti-a spus medicul ca iti provoaca nasterea sau te cheama la control? Daca ti-o provoaca ar trebui sa il intrebi de ce inainte de termen.

sus

Denunta
Loreena

Copii

30.06.2005 9:53     citat 

Pe mine sigur ma chemase pentru provocare ca m-am dus tunsa frezata si cu bagajul............apoi am aterizat la OMV sa beau o cafelutza rad

sus

Denunta
lord_lesy

Copii
B. A. E.: 14 ani, 8 luni
Denis Costin: 8 ani

30.06.2005 10:31     citat 

Nasterea nu se provoaca doar la cazurile de depasire a celor 40 de saptamani. Sunt multe cazuri in care se face la 38 saptamani - depinde de situatei.
Spre exemplu cunosc pe cineva care nu poate astepta termenul si pentru ca nu naste in oras (ci la 200 km distanta) a hotarat cu medicul sa o interneze si sa ii provoace nasterea.
Exista si alte situatii, si nu au efect asupra copilului daca se provoaca dupa 38 de saptamani. Ganditiva ca cezarianele programate se fac la 38 saptamani nu cand incepe travaliu. Sunt putine cazuri care se fac la inceperea travaliului.
Din cate stiu eu nu exista nici un risc si sincer scapi de stresul ala nasc nu nasc merg la spital mai stau...... Si apoi e doctorul cu tine clar ca doar a stabilit data si ora prostit
Depinde. Sunt situatii in care e bine sa astepti si altele in care sa ii dai un "avant ".
Sunt sigura ca daca e prea devreme nu va provoca nasterea. Oricum decide prin consult atunci daca mai stai sau nu, asa ca stai linistita nu esti singura in situatia asta.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 13 ani, 8 luni

30.06.2005 11:05     citat 

----------
lord_lesy a scris:
Nasterea nu se provoaca doar la cazurile de depasire a celor 40 de saptamani. Sunt multe cazuri in care se face la 38 saptamani - depinde de situatei.
----------

De aceea am intrebat care e motivul in cazul ei!

----------
lord_lesy a scris:
Ganditiva ca cezarianele programate se fac la 38 saptamani nu cand incepe travaliu. Sunt putine cazuri care se fac la inceperea travaliului.
----------

Mai pardon, dar nu compara merele cu perele! Bineinteles ca cezarienele programate se fac inainte de termen, pentru a nu risca sa inceapa contractiile sau dilatatia in timpul cezarienei.
La nastere provocata tocmai se doreste sa inceapa contractiile si dilatatia.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 4 luni
Mara : 15 ani, 7 luni
Calin: 7 ani, 6 luni

30.06.2005 11:33     citat 

Eu aveam DPN 10 decembrie si mi-au provocat nasterea pe 27 noiembrie. Motivul: se putea intampla oricand. S-a deschis colul cand am intrat in luna a 7-a si aveam si contractii. Deja cu doua saptamani inainte de nastere ma chema din doua in trei zile sa vada cum mai e situatia. Era mult prea stresant pentru mine mai ales ca era si iarna. A monitorizat si bebele in timpul asta si a decis ca e cazul sa vina pe lume. Deja aveam dilatatie 3. Chiar daca a fost mai devreme, Andra a avut 3500 g. foarte fericit Au scos-o cu forcepsul, a avut Apgar 6, n-a respirat 10 minute. La 40 de minute de la nastere si-a revenit foarte bine si avut si prima masa. Parca nimic nu se intamplase. Alte probleme n-am avut cu ea.

sus

Denunta
Loreena

Copii

30.06.2005 11:36     citat 

Andra cum nu a respirat 10 minute? ofof trist

sus

Denunta
Ancad

Copii
Alexandra: 15 ani, 1 luna
Irina: 12 ani, 4 luni

30.06.2005 11:39     citat 

----------
andra_mara a scris:
Au scos-o cu forcepsul, a avut Apgar 6, n-a respirat 10 minute.
----------

N-a respirat 10 minute dupa nastere? de ce? nu a plans deloc? trist

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

30.06.2005 11:45     citat 

Christa stiu de ce se fac cezarienele la 38 de saptamani trag cu ochiul am dat exeplu ca nu e rau pentru bb sa se nasca la 38 de saptamani ca daca era asa rau nu se facea nici cezariana atunci - cam asta era ideea de baza prostit
...... eu fac cezariana la 38 de saptamani.... sau cel putin sper sa mai apuc prostit

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 18 ani, 4 luni
Mara : 15 ani, 7 luni
Calin: 7 ani, 6 luni

30.06.2005 11:53     citat 

N-a plans, n-a tipat. Au tinut-o un pic in incubator. Eu am vazut doar cum a luat-o o asistenta, era neagra la fata si a plecat cu ea. Avusese cordon in jurul gatului. M-am ingrijorat un pic ca nu m-au lasat s-o vad, n-am auzit-o tipand. Dar dr. m-a linistit, mi-a zis ca au luat-o s-o spele. Eu auzisem ca se pune copilul pe pieptul mamei dupa nastere si m-am suparat ca mie nu mi-au facut asa. Sotul meu era la usa si a vazut ca asistenta o tinea de picioare cu capul in jos. El s-a speriat foarte tare ca n-a inteles de ce. De fata cu mine au tinut-o normal.
Alea 40 de minute au trecut foarte repede si pe urma a fost ok. Chiar n-am mai avut deloc probleme cu ea: n-a avut colici, manca foarte bine, n-a racit.

Apropo de cezariene: dr. mi-a zis ca daca Andra ar fi avut 100 de grame mai mult mi-ar fi facut cezariana.

sus

Denunta
lord_lesy

Copii

30.06.2005 12:02     citat 

Acum 13 ani sora mea a nascut un baietel care era sa moara deoarece a avut cordonul in jurul gatului. atunci nu se faceau ecografii ca acum si nu erau timpurile astea.... Nu inteleg cum azi desi se fac atatea ecografii si controale sa nu iti faca cezariana cand cordonul este in jurul gatului? Este imposibil sa nu se vada asa ceva pe ecograf si mai absurd sa nu se recomande cezariana......
Nu pot pricepe sincer ... eu cred ca o strangeam de gat pe doctorita...

Culmea este ca nu este singurul caz si ca de cele mai multe ori dr pun viata copiilor in pericol doar din nepasare.... nu zic ca ar fi fost cazul tau ... dar e culmea ca exista astfel de oameni.

sus

Denunta
ddadriana

30.06.2005 12:22     citat 

Eu stiu ca si bb trebuie sa fie pregatit sa iese. Daca sanatatea bebelusului sau a mamei este in pericol, nu zic nimic de nastere indusa. Dar cum am citit de multe ori ca se induce o nastere ca medicul are numai in ziua aia timp, m-i se pare strigator la cer. Trebuie sa va ginditi ca bebelusul sta linistit, si dintr-o data este smuls din locul in care se simte inca bine si de care are inca nevoie. Din cauza asta nu as putea sa spun ca nu pateste nimica. Nimica care se vede sau se poate masura, dar poate il afecteaza, poate chiar o viata intreaga smulgerea asta cruda. Asta e parerea mea.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: