· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
Parerea mea despre scaunul de masina ...
Este un moft. Nu am si nu intentionez sa cumpar...
0%
 0%  [ 1 ]
Inca nu m-am decis daca iau sau nu ... ma mai gandesc...
1%
 1%  [ 4 ]
Avem un scaun pe care il folosim doar la drum lung, nu pe distante mici...
5%
 5%  [ 11 ]
Il folosesc doar cand sunt singur/a cu copilul in masina
1%
 1%  [ 3 ]
Scaunul sta doar in masina. Il folosim indiferent cat de mica e distanta.
87%
 87%  [ 181 ]
Nu am masina...
3%
 3%  [ 7 ]
voturi totale : 207

autor Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?     
Onush

13.07.2005 8:57   Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?  citat 

Stiu ca s-a discutat despre cum ii asezam, cum ii convingem sa stea, ce spune legea si mie imi parea evident ca toata lumea intelege ca vorbim de necesitate si de siguranta ... dupa 3 saptamani de concediu prin tara acest lucru nu imi mai este evident. trist

Chiar in ziua in care plecam din Bucuresti circuland pe stradutele din preajma Palatului Cotroceni am asistat la un incident (fara urmari) in care o mama, cu un copil de 3-4 ani in masina, a franat intr-o intersectie iar in momentul urmator nu stia ce sa faca .. sa retraga masina din intersectie sau sa linisteasca copilul isteric ce se lovise cu capul de schimbatorul de viteze printre scaune.

Intrebarea este cum priviti voi ca parinti sau viitori parinti problema scaunului de masina confuz

sus

Denunta
Marinutza

Copii
Alexandru zis Trompetzic: 17 ani, 1 luna

13.07.2005 9:09     citat 

eu am considerat de la bun inceput ca esti util.si asta dupa ce am mers de 2 ori la drum relativ lung cu el in brate.si apoi mai e vb si de securitate nu numai de faptul ca in bratele mele transpira sau ca este agitat.Alex e un bebe caruia nu-i place sa fie tinut in brate prea mult.noroc ca la drum de obicei adormea eu in schimb...stateam incordata si cu ochii in "paishpe".asa ca ne-am luat scaun.este f incantat de el, sta cumintel si admira privelistea pe geam.
eu acum nu sunt sigura daca locul in care este pus este cel mai bun.sotul a insistat sa-l punem pe partea dreapta, eu pe stanga si am avut si argument: in caz de accident soferul are tendinta sa se protezeze pe sine.
voi cum stiti ca e mai bine?

sus

Denunta
fatadedac

Copii
Ana-Maria: 32 ani, 7 luni
Cristiana: 16 ani, 5 luni

13.07.2005 9:57     citat 

Chiar asa, cum e mai bine sa pui scaunul in drapta, stanga sau pe mijloc?

Si referitor la subiect, este primul lucru care il voi cumpara pentru bebe; am vrut chiar sa iau unul de la Talcioc acum 2 saptamani, insa nu m-a lasat sotul, a spus ca e prea devreme.
Motivele sunt de securitate si in acelasi timp cred ca este mult mai comod si pentru copil si pentru parinti. Sora mea nu a luat scaun la nepotul meu si anul trecut cand au venit la mare si cand mergeau in vizita la ai mei (avea 1.5 ani) era un chin; nu statea deloc linistit, o calca pe sor-mea cred ca si pe cap, se rasucea, se foia, urla, etc; era un chin pentru ei, si preferau sa circule doar noaptea cand macar copilul dormea.
Eu sunt hotarata sa il pun in scaun incepand cu primul lui drum cu masina, de la maternitate spre casa, indiferent cat este drumul de scurt el va sti ca acolo este locul lui in masina.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 5 luni
Mara : 17 ani, 9 luni
Calin: 9 ani, 7 luni

13.07.2005 10:15     citat 

Noi avem si il folosim pentru orice distanta. In afara de faptul ca e mai comod pentru copil decat sa stea in brate, e si mai sigur. La o curba, la o frana, cade si se loveste cine stie cum daca nu e in scaunel. Si sta asa de linistita acolo, cu o jucarie. In brate n-are stare.
Am inteles ca in alte tari ar fi obligatoriu la fel ca si purtarea centurii de siguranta. Ar fi bine sa fie si la noi asa.

Scaunelul scoica pe care il avem pt. Mara se aseaza pe locul din diagonala cu soferul. Asa scrie in instructiuni. Celalalt tip, pe mijloc. Cred ca au loc amandoua, dar Andra nici nu vrea s-auda. Ea ar vrea sa stea tot in ala de bebe. Asa ca o legam cu centura si sta direct pe bancheta. In viitor sper s-o convingem, mai ales daca au amandoua scaunele la fel.

sus

Denunta
Onush

13.07.2005 10:20     citat 

----------
andra_mara a scris:

Am inteles ca in alte tari ar fi obligatoriu la fel ca si purtarea centurii de siguranta. Ar fi bine sa fie si la noi asa..
----------

Si la noi este obligatoriu ... ca si centura ... ca si hands free la telefonul mobil ... si tot asa se respecta trist

Cand aveam un scaun il tineam in spatele soferului ... acum ca sunt 2 Ruxandra si-a pastrat locul iar Tudor este in dreapta cool

sus

Denunta
ddadriana

13.07.2005 10:28     citat 

Multe lucruri nu poti, din pacate numai cu vorba sa le schimbi, mai ales daca este vorba si de un efort financiar. La noi platesti amenda de te prinde cu copil in masina fara scaun adecvat, si fara centura la fel, si astfel pot sa spun ca nu am vazut copil in masina tinut in brate.Daca
am inteles bine tinut in brate de sofer, nu pot sa-mi imaginez.

sus

Denunta
Berea

13.07.2005 11:01     citat 

Robi in oras nu sta in scaunul de masina. In sensul ca scaunul nu e in masina. Era tot timpul pana in primavara aceasta. Acum situatia s-a schimbat putin si din motive de servici a trebuit sa scoatem scaunul (masina e de la firma, deci ... ) Pentru drumul pana la tara (65 de km) mai folosim inaltatorul, ca sa se obisnuiasca cu el. Nu pot sa imi explic de ce, dar intotdeauna ii este rau in inaltator prostit E ciudat. De aceea deocamdata il folosim doar pe distante scurte. La drum lung, scaunul normal. Pentru Robi, masina e un fel de a doua casa. De aceea regulile sunt destul de stricte la noi. Cand e fara scaunul de masina, centura de mijloc e obligatorie.

sus

Denunta
ddadriana

13.07.2005 11:11     citat 

----------
Onush a scris:
----------
andra_mara a scris:

Am inteles ca in alte tari ar fi obligatoriu la fel ca si purtarea centurii de siguranta. Ar fi bine sa fie si la noi asa..
----------

Si la noi este obligatoriu ... ca si centura ... ca si hands free la telefonul mobil ... si tot asa se respecta :(

Cand aveam un scaun il tineam in spatele soferului ... acum ca sunt 2 Ruxandra si-a pastrat locul iar Tudor este in dreapta 8)
----------

Onush,abia acuma am citit mesajul tau. Aiciea nu te iarta daca te prinde,
ma gindesc ca si constinta oamenilor e alta.

sus

Denunta
andra_mara

Copii
Andra: 20 ani, 5 luni
Mara : 17 ani, 9 luni
Calin: 9 ani, 7 luni

13.07.2005 12:51     citat 

Habar n-aveam ca scaunelele sint obligatorii si la noi. E bine, chiar daca acum nu prea tine nimeni cont, pe viitor vor constientiza ca e spre binele copilului. Poate nici nu vor mai fii asa scumpe. Trebuie sa recunoastem ca au pretul destul de ridcat pentru salariile din Romania. Vorbesc de unele ca lumea.

Eu o sa iau alt scaunel pentru Mara cat de curand, probabil prin toamna. Atunci sper sa vrea si Andra, daca vede la Mara. Ca tare ii place sa imite.

sus

Denunta
Piscoto

Copii
Andrei Alexandru: 17 ani, 7 luni
Matei Cristian: 16 ani, 5 luni

13.07.2005 1:00     citat 

Nu stiu ce m-as face fara el.
Eu conduc foarte mult si Alex merge mai peste tot cu mine.
Am avut si eu un incident ca cel pe care l-a descris Onush si m-am lecuit.
Asa ca...oriunde ma duc (nu conteaza distanta) scaunul nu lipseste.

sus

Denunta
ioanalex

Copii
Teglas Ioan Alexandru: 18 ani, 6 luni

13.07.2005 1:00     citat 

Cand am luat noi scaunul de masina pt Alex, toata lumea s-a mirat: de ce il luam, e p cheltuiala in plus...si oricum nu sta in el prostit
S-a dovedit ca nu e chiar asa....lui Alex ii place in masina...acolo e locul lui, mai o jucarie, mai un somnic, mai un admirat de peisaj cool
Insa, de cateva saptamani, de cand a avut tati mana rupta....nu il mai poate fixa ...decat greu...asa ca, il punem numai cand mergem noi de noi, fara alte rubedenii sau pasageri in spate....sa fie loc.
Locul scaunului e in spatele soferului....sa poata sa fie mai protejat si sa il vada pe cel care sta pe scaunul din dreapta soferului(eu sau tati) zambet

sus

Denunta
kami72

Copii
karim: 17 ani, 8 luni

13.07.2005 2:30     citat 

Si la noi este obligatoriul scaunul de masina,de fapt aici sant scaunele pentru copii si pentru biciclete cu centura de siguranta ,casti de protectie sant de la cele mai mici marimi e ceva obisnuit sa vezi ca toata lumea indiferent ca-i adult s-au copil ,ca merge pe tricicleta s-au bicicleta poarta casca.In fiecare supermarket vreo cateva carucioare care au atasate scaunele scoica pt bb !Cei mai marisori care deja stau in fundulet dintr-o parte laterala a carutului pentru alimente se monteaza imediat un mic scaunel!

sus

Denunta
ddadriana

13.07.2005 3:29     citat 

----------
andra_mara a scris:
Habar n-aveam ca scaunelele sint obligatorii si la noi. E bine, chiar daca acum nu prea tine nimeni cont, pe viitor vor constientiza ca e spre binele copilului. Poate nici nu vor mai fii asa scumpe. Trebuie sa recunoastem ca au pretul destul de ridcat pentru salariile din Romania. Vorbesc de unele ca lumea.

Eu o sa iau alt scaunel pentru Mara cat de curand, probabil prin toamna. Atunci sper sa vrea si Andra, daca vede la Mara. Ca tare ii place sa imite.
----------

Cine nu poate sa-si permita sa-si cumpere nou, sa-l cumpere folosit,
ca doara nu se strica dupa un copil, si husa se poate spala.

sus

Denunta
dandria

Copii
David: 19 ani, 6 luni
Marcus: 14 ani, 11 luni
Milo: 11 ani, 4 luni

13.07.2005 7:08     citat 

Din cate stiu eu, cel mai sigur loc in masina pentru scaunul de copil e in mijloc pe bancheta din spate. Daca sta in dreapta sau stanga, in caz de coliziune cresc sansele sa fie atins copilul.

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 10 luni

13.07.2005 7:22     citat 

----------
ddadriana a scris:
Cine nu poate sa-si permita sa-si cumpere nou, sa-l cumpere folosit,
ca doara nu se strica dupa un copil, si husa se poate spala.
----------

Nu e vorba ca se strica, dar tocmai din cauza ca esti in Germania ar trebui sa stii (pentru ca aici te tot previne) ca nu se recomanda sa cumperi scaun folosit, doar daca stii exact de la cine il cumperi, din cauza ca nu stii daca nu cumva au avut un accident in urma caruia a fost afectat scaunul (chiar daca nu se vede cu ochiul liber) si nu mai ofera siguranta pe care o ofera un scaun intact.

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: