· articole
· intamplari
ultimele mesaje   |   reguli  |   ajutor  |   lista membrilor
Ultima vizita a fost

Index www.parinti.com > Sanatatea copiilor >Accidente si preveniri > Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?
< subiectul anterior :: subiectul urmator > pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
subiect nou  raspunde
Parerea mea despre scaunul de masina ...
Este un moft. Nu am si nu intentionez sa cumpar...
0%
 0%  [ 1 ]
Inca nu m-am decis daca iau sau nu ... ma mai gandesc...
1%
 1%  [ 4 ]
Avem un scaun pe care il folosim doar la drum lung, nu pe distante mici...
5%
 5%  [ 11 ]
Il folosesc doar cand sunt singur/a mica e distanta.
87%
 87%  [ 181 ]
Nu am masina...
3%
 3%  [ 7 ]
voturi totale : 207

autor Celor din Romania - cum privit problema scaunului de masina?     
dana2008

Copii
Andreea: 13 ani, 10 luni

27.07.2009 1:35     citat 

brishtara plange si daca ii esti alturi in masina sau numai cand tu conduci?Eu merge numai cu sotul si stau cu ea in spate si au fost momente cand aproape ca vroia sa sara din scaun si atunci interveneam cu jocuri, cantece, diverse obiecte...si se linistea.Am mai obs ca dupa o perioada in care nu prea am mai mers cu masina e mai agitata si mai nerabdatoare.si eu conduc dar cu ea singura nu am plecat niciodata pt ca in fata nu as pune-o dar nici in spate nu as simti ca este ok singura.de multe ori cand sunt in spate cu ea pur si simplu ma ia de un deget si se linisteste.

sus

Denunta
prichindut

Copii
Rares - minunea mea zilnica
14 ani, 5 luni

23.02.2010 11:14     citat 

buna!
recunosc ca nici noi nu am avut scaun pt masina special pt biaetel. de mic l-am purtat in brate chiar si pe distante lungi. pe la 8 luni am cumparat un scaun in care nu a 2 luni aproape si i-am cumparat altul. si surpriza!!! ii place sa stea acolo si sa priveasca pe geam.acum il asezam in scaun fie ca mergem la drum scurt, fie ca mergem la drum lung.
si eu sunt mult mai linistita ca nu se mai fataie in bratele mele , mai ales ca acum e mare si greu, iar la o frana brusca nu as reusi sa il feresc de o lovitura, mai ales ca nici eu nu pot sa port centura cu el pe genunchi.
in concluzie: sfatuiesc pe parinti sa cumpere (stiu ca nu au preturi rezonabile), dar cred ca merita. pe al nostru il vom folosi, speram , pana pe la 5 ani. deci merita investitia.
va doresc o zi buna!

sus

Denunta
mtl

11.04.2010 12:06     citat 

Siguranta copilului face toti banii!
Am obisnuit-o de la inceput in scaun, iar de cele mai multe ori eram doar noi doua in masina. Primele luni aveam doua scaune, unul in fata (cu airbag dezactivat) iar celalalt in spate, dreapta. Intr-unul putea sa stea aproape intinsa si il foloseam pentru distantele mai lungi, iar pe celalalt il puteam folosi si pus pe carucior, plus ca acesta din urma ii oferea o "vizibilitate" mai buna, chiar daca era micuta! Ca oricarui copil, mai are momente in care nu ii convine sa stea singura in scaun, in spate.

sus

Denunta
flecics

Copii
Sofia: 13 ani

11.04.2010 5:19     citat 

"Siguranta copilului face toti banii!"

si eu sunt de parere ca nimic nu mai conteaza decat siguranta copilului.,Scaunul ar trebui sa fie obligatoriu si sa nu existe motiv pt care copilul sa nu stea in el.....stam intr-o tara in care din pacate multi oameni conduc iresponsabil....si noi trebuie sa purtam de grija copiilor nostri...
si Sofia plange in scaun de cele mai multe ori o linistesc ii cant ,avem cd-uri cu muzica ei,jucarii si pana la urma de linisteste ,insa are momente cand face adevarate isterii..oprim,ne jucam putin si o pun iar in scaun...nici nu ma gandesc sa nu meaga in el...
Cred ca unele mame nu isi au seama ca nu e nevoie sa se produca un accident prea mare ,e suficienta o simpla ciocnire ca copilul sa dea cu capul de geam sau mai stiu eu ce parti dure ale masinii......

sus

Denunta
nemora

Copii
KAROLINA: 15 ani
MAIA ESZTER: 13 ani, 1 luna
am nascut deja!

02.08.2010 12:06     citat 

si Karo plangea in scaun. de cand a nemaivrand eu sa ma chinui cu amandoua in spate, ciocu mic si au stat in scaunellele lor. acum doua luni in trafic a gandesc!

sus

Denunta
carpe_diem

Copii
Gabriel Mihai: 15 ani
Robert Matei: 13 ani, 6 luni
Carla Irina Natalia: 12 ani, 4 luni

02.08.2010 3:27     citat 

Noi am cumparat scaunul de masina cand baiatul cel mare avea 1 luna.
I l-am schimbat pe la un an, si anul asta din nou. Cele vechi au trecut la ocupantii mai mici ai masinii. Acum avem 3 scaune de masina care stau exclusiv in masina. Matei sta in spatele soferului, Gabita pe partea dreapta, iar Carla in mijloc.Usile le avem blocate, astfel incat nu pot fi deschise decat din afara. Din fericire copiii sunt cumintei chiar si la drum lung.
Oricum, parea mea este ca scaunul de masina este absolut necesar.
si daca copilul se invata de mic, ca acolo este locul lui in timpul calatoriei cu masina, cum a-sa statea in spate si se uita senina pe geam, vorbind la telefon
taxo conducea masina
iar piticul era intre scaune, in picioare, incercind sa escaladeze ce era de escaladat, motiv pentru care numai de doua ori l-am vazut eu cazind gramada intre scaune

credeti ca marea doamna si mama eroina a pe frina de mina? nooooo, avea treaba cu o suvita din parul ei blond si intins cu placa in timp ce se uita pe geam si vorbea la telefon...

sus

Denunta
Cayia

Copii
V mare: 16 ani, 9 luni
V mic: 11 ani, 7 luni

18.08.2010 6:15     citat 

Vin si eu cu doua probleme:

1. Astazi i-am cumparat lui V mare un nou scaun de masina, grupa 3, adica pana la 36 kg. si lui v mic i-am cumparat o scoica. Fostul scaun al lui V mare era de la 9 la 18 Kg. deci l-ar putea folosi V mic dupa ce nu-i mai este buna scoica. Nu am avut nici un accident cat am folosit scaunul, deci nu este vatamat in nici un fel, doar ca a cand avea v mare 1 an. In timpul acesta s-au mai varsat lichide, am renuntat la pampers si a sigur ca la inceput? Merita efortul de reconditionare sau vom obtine doar un scaun care nu mai ofera siguranta?

2. Am ales scaunul lui v mare din grupa 2-3, adica 9-36 kg. V mare are 19,5 kg
Am probat scaunul, inca poate sta prins cu centurile scaunului dar merge prins si cu centura masinii. Eu l-am ales cu centuri proprii pentru ca mi se parea mie ca centura masinii i-ar veni chiar pe gat, insa nu este asa, ii vine pe umar asa cum trebuie. si acum sunt in dubiu, nu stiu cum e mai sigur sa prin copilul cu centura masinii sau sa prind scaunul cu centura masinii si copilul cu centura scaunului? prostit Sper sa se inteleaga prostit
Pe scaun scrie ca de la 18 la 22 kg. copilul merge prins cu centurile scaunului. Pe de alta parte, nu toate scaunele din grupa 2-3 sunt prevazute cu centuri proprii...

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

18.08.2010 6:21     citat 

----------
Cayia a a starea generala a la 18 la 22 kg. copilul merge prins cu centurile scaunului.
Pe de alta parte, nu toate scaunele din grupa 2-3 sunt prevazute cu centuri proprii...
----------

Atunci asa as si proceda. zambet Scaunele Monei, in afara de scoica, n-au avut nici unele centuri proprii, asa ca nu am fost niciodata in dubiu. rad Dar ma gandesc ca daca producatorul spune ca intre 18-22 kg sa legi copilul cu centurile scaunului, atunci s-o fi gandit el la ceva. Pe de alta parte nu inteleg ceva, centurile scaunului se scot? Ca daca nu se scot, nu-l deranjeaza cand nu le mai folosesti si il legi cu centura masinii?

sus

Denunta
Cayia

Copii

18.08.2010 7:06     citat 

----------
Christa a a starea generala a la 18 la 22 kg. copilul merge prins cu centurile scaunului.
Pe de alta parte, nu toate scaunele din grupa 2-3 sunt prevazute cu centuri proprii...
----------

Atunci asa as si proceda. zambet Scaunele Monei, in afara de scoica, n-au avut nici unele centuri proprii, asa ca nu am fost niciodata in dubiu. foarte fericit Dar ma gandesc ca daca producatorul spune ca intre 18-22 kg sa legi copilul cu centurile scaunului, atunci s-o fi gandit el la ceva. Pe de alta parte nu inteleg ceva, centurile scaunului se scot? Ca daca nu se scot, nu-l deranjeaza cand nu le mai folosesti si il legi cu centura masinii?
----------

Banuiesc eu, dar e doar o banuiala, ca de la umezeala (pipi) sau chestii dulci care au patruns in sistemul de reglare al centurilor, acesta a functioneaza mai greu. Banuiesc ca este metalic, chiar daca este acoperit de un plastic. Acum am scaunul in casa, ma apuc sa studiez. ma gandeam sa-l curat (mecanismul respectiv) cu solutie din aceea de curatat diverse contacte de la mobil de exemplu. Solutia aceea are aspect uleios, in sensul asta am zis de uns.

Cat despre partea celalta, hai sa incerc sa explic, ca daca nu ai avut scaun cu centuri proprii...Scaunul acesta este format din 3 parti; sezutul, spatarul si tetiera. tetiera e reglabila pe inaltimea copilului. Spatarul insa e fix, centura proprie a gandesc ca daca era un copil pana in 22 kile dar mai lungut, nu i-ar mai fi fost bune centurile, ar fi avut nevoie de centura masinii. Pentru V mare e inca buna distanta la care sunt centurile fata de sezut. rationand insa asa, inseamna ca e bine si cu centura masinii dar si cu centurile proprii si nu pot sa nu ma intreb care centura ofera mai multa siguranta.
si da, centurile proprii ale scaunului se pot scoate, ca sa nu deranjeze cand asiguri copilul cu centura masinii.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

18.08.2010 8:22     citat 

----------
Cayia a nu pot sa nu ma intreb care centura ofera mai multa siguranta.

----------

Daca ar fi un scaun ca al Christei, cu "masuta" care fixeaza copilul si in fata, cred ca e comparabil. Daca scaunul e normal, centura scaunului pare mai sigura. In primul rand e in 5 puncte, "tine" corpul in mai multe locuri si implicit daca e pusa corect, copilul sta relativ fix in scaun si la un accident forta de impact e distribuita mai bine si in mai multe puncte decat ar fi de la centura masinii.
Plus doar cu centura masinii copiii se misca, se fataie, centura numai fixa nu e pusa. vad la ale mele de cand au scaunele de grupa III: se apleaca una catre alta, le-a ia si chiar reusesc, o mai dau in lateral sa-si dea jos bluza. Deci clar e mare diferenta decat o centura in 5 puncte, fixa cand copilul sta in scaun.
Insa de la o anumita varsta mi se pare incomoda: copiii nu mai au pozitia aceea clasica, de bebe, cu picioarele cracanate si implict deranjeaza intre picioare.

sus

Denunta
adelia

Copii
Diana Ioana: 17 ani, 10 luni
Teodora Maria: 15 ani, 10 luni

18.08.2010 8:34     citat 

Caya, centurile Römer-ului King se pot da cu usurinat jos si se spala. Problema e doar la cea dintre picioare, acolo unde intra cele 2 piese metalice de se fixeaza copilul
/layout/showbilder/38559-roemer_king%20plus.jpg" target="_blank">http://static.rp-online.de/layout/showb...20plus.jpg (piesa aceea dintre picioare, cu un pic de rosu) . Acolo parca scrie ca se poate da cu putin ulei, insa sincer nu mai sunt sigura si nu am cartea trist
La mine nu a acolo zambet

sus

Denunta
Cayia

Copii

19.08.2010 6:35     citat 

Aseara am facut o plimbare doar cu centura masinii, de curiozitate pentru ca nu mai vazusem pana acum si intr=adevar se fataia V mare in voie, se apleca sa ia jucarii, tragea centura....Eu de mult nu mai merg in spate cu el, ci stau in fata si mi-e tare incomod sa tot stau intoarsa la el sau cu ochii in oglinda asa ca cel putin deocamdata ne-am decis pe centurile scaunului, exact din motivele enumerate de tine. si spre deosebire de scaunul vechi acesta are o aparatoare intre picioare, chiar mi-a inca o intrebare, cand o sa fie si V mic, cum asez scaunele in masina? ma gandeam sa-l pun pe V mare la mijloc si pe v mic in spatele soferului. E bine asa?
V mare vrea de acum la mijloc, are vizibilitate mai buna, e vreo problema daca il las la mijloc?

sus

Denunta
Christa

Copii
Mona Julia: 15 ani, 11 luni

19.08.2010 6:40     citat 

----------
Cayia a inca o intrebare, cand o sa fie si V mic, cum asez scaunele in masina? ma gandeam sa-l pun pe V mare la mijloc si pe v mic in spatele soferului. E bine asa?
V mare vrea de acum la mijloc, are vizibilitate mai buna, e vreo problema daca il las la mijloc?
----------

Eu personal i-as pune in parti, cu scaunele de acum cel putin si fetele adeliei tot asa stau. Problema e ca langa majoritatea scaunelor incape cel mult un om, dar nu un alt scaun, asa ca probabil va fi pur si simplu greu pana la imposibil sa fixezi scaunul cel mare in mijloc.

sus

Denunta
Cayia

Copii

19.08.2010 7:27     citat 

Aha, varianta asta nu o luasem in calcul, dar cred ca asa e, nu vor incapea unul langa altul.... socat

sus

Denunta

< subiectul anterior :: subiectul urmator> pagina «  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  »
Data este GMT + 2 Ore
subiect nou  raspunde
mergi la: